Fransk parlamentsvalg 2022 -2022 French legislative election

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Fransk parlamentsvalg 2022

2017 12. juni 2022 (første runde)
19. juni 2022 (anden runde)
2027 →

Alle 577 pladser i Nationalforsamlingen
289 pladser nødvendige for et flertal
Viser sig 47,5 % ( Formindske1,2 pp ) (1. runde)
46,2 % ( Øge3,6 pp) (2. runde)
Første fest Anden part
Uformelt møde mellem energi- og transportministre (TTE). Ankomster, transportministre Elisabeth Borne (37190062412) (beskæret).jpg Jean Luc MELENCHON i Europa-Parlamentet i Strasbourg, 2016 (beskæret).jpg
Leder Elisabeth Borne Jean-Luc Mélenchon
Parti LREMTDP LFI
Alliance Ensemble
Fester
NUPES
Fester
Ledersæde Calvados' 6. ( nyvalgt ) Bouches-du-Rhône's 4. ( ståede ikke )
Sidste valg Ny alliance Ny alliance
Sæder før 346 pladser 66 pladser
Sæder vundet 245 pladser 131 pladser
Sædeskift Formindske101 Øge67
1. runde
%
5.857.364
25,8 % Formindske6,5 %
5.836.079
25,7 % Øge1,1 %
2. runde
%
8.002.419
38,6 % Formindske10,6 %
6.556.198
31,6 % Øge19,9 %

Tredje part Fjerde part
Jordan Bardella 2019.png Christian-Jacob-2020 (beskæret).jpg
Leder Jordan Bardella Christian Jacob
Parti RN LR
Alliance UDC
Fester
Ledersæde stod ikke Seine-et-Marnes 4. ( ståede ikke )
Sidste valg 8 pladser 130 pladser
Sæder før 7 pladser 120 pladser
Sæder vundet 89 pladser 64 pladser
Sædeskift Øge82 Formindske56
1. runde
%
4.248.537
18,7 % Øge5,5 %
2.568.502
11,3 % Formindske7,5 %
2. runde
%
3.589.465
17,3 % Øge8,5 %
1.512.281
7,3 % Formindske18,0 %

2022 Franske lovgivende valgresultater Kort Første runde.svg
Valgkredsresultater efter første runde

2022 franske lovgivende valgresultater Kort Anden runde.svg
Valgkredsresultater efter anden runde

premierminister før valget

Élisabeth Borne
LREM

Valgt til premierminister

TBD

Lovgivende valg i Frankrig blev afholdt den 12. og 19. juni 2022 for at vælge de 577 medlemmer af den femte franske republiks 16. nationalforsamling . Valget fandt sted efter det franske præsidentvalg i 2022, som blev afholdt i april 2022. De er blevet beskrevet som det mest ubeslutsomme lovgivende valg siden etableringen af ​​den femårige valgperiode i 2000 og vending af valgkalenderen i 2002. første gang siden 1997 har Frankrigs siddende præsident ikke absolut flertal i parlamentet. Da ingen alliance vandt flertal, resulterede det i et hængt parlament for første gang siden 1988.

De lovgivende valg blev anfægtet mellem fire hovedblokke: center-højre præsidentens flertals Ensemble, herunder Emmanuel Macrons Renaissance , Territories of Progress, Den Demokratiske Bevægelse, Horizons og deres allierede; New Ecologic and Social People's Union ( NUPES), der blandt andet omfatter La France Insoumise, Socialist Party, Europe Ecology – De Grønne og det franske kommunistparti ; Union of the Right and Center (UDC), herunder republikanerne, Unionen af ​​Demokrater og Uafhængige og deres allierede; og National Rally (RN). NUPES-alliancen blev dannet i de to måneder efter præsidentvalget, hvor venstrefløjens stemme var blevet fragmenteret; den bestod af den første franske venstre -alliance siden Plural Venstre i 1997.

I første runde var der en del polemik blandt indenrigsministeriet og nyhedsmedierne om, hvilken blok der endte først, da både NUPES og Ensemble opnåede omkring 26 % af stemmerne. De blev fulgt af RN på omkring 19 % og UDC med omkring 11 %. Valgdeltagelsen for første runde var rekordlave 47,5 %. I anden runde, hvor valgdeltagelsen var højere end i 2017, sikrede Macrons Ensemble-koalition sig flest pladser (245), men manglede 44 pladser fra et absolut flertal. NUPES blev fremskrevet til at vinde 131 (indenrigsministeriet) eller 142 pladser ( Le Monde ), mens den yderste højrefløj RN blev den største parlamentariske opposition som parti (89). UDC modtog pladser nok (64 eller 71) til at blive en kongemager i den næste regering, men led tab.

Resultaterne blev af politiske kommentatorer opfattet som et slag for Macron og skabte potentialet for politisk ustabilitet og gridlock. Samtaler mellem de forskellige partier om at danne en stabil flertalsregering begyndte den 21. juni.

Baggrund

Efter det franske lovgivende valg i 2017, den siddende præsident Emmanuel Macrons parti, La République En Marche! (LREM), og dets allierede havde flertal i Nationalforsamlingen (577 pladser). LREM -gruppen havde 308 deputerede, Den Demokratiske Bevægelse og tilknyttede demokrater havde 42 deputerede, og Agir-ensemblet, som blev oprettet i november 2017, havde 9 deputerede. Selvom et forslag om at få valgt en del af det franske parlament med et forholdstalsvalgssystem blev inkluderet i Macrons platform i 2017, blev dette valgløfte ikke opfyldt. Et lignende løfte blev givet af François Hollande under det franske præsidentvalg i 2012 .

Macron, fra centret LREM, havde besejret Marine Le Pen, leder af det yderste højre National Rally, med 66-34 % ved det franske præsidentvalg i 2017 . Det franske præsidentvalg i 2022 blev afholdt den 10. og 24. april. Da ingen kandidater vandt flertal i første runde, blev der afholdt en runoff, hvor Macron besejrede Le Pen 58-41% og blev genvalgt som Frankrigs præsident . I første valgrunde tog Macron føringen med 27,9% af stemmerne, mens Valérie Pécresse, republikanernes kandidat, tog under 5% af stemmerne i første runde, det dårligste resultat i partiets eller dets gaullistiske forgængeres historie. . Anne Hidalgo, borgmesteren i Paris, fik 1,75 % af stemmerne, det værste i socialistpartiets (PS) historie. Med mere end 30 % af stemmerne var det det bedste resultat for franske højreekstreme siden grundlæggelsen af ​​Den Femte Franske Republik med det franske præsidentvalg i 1958 . Jean-Luc Mélenchon fra La France Insoumise (LFI) kom på tredjepladsen i første runde med 21,95 % af stemmerne og 1,2 % efter Le Pen, der blev nummer to, og kom også først i aldersgrupperne 18–24 og 25–34. i Île-de-France, den mest folkerige region i Frankrig.

I forbindelse med det lovgivende valg fælles deltagelse, som den største franske venstrestyrke i præsidentvalget, forsøgte LFI at forene de vigtigste venstreorienterede partier omkring banneret for New Ecologic and Social People's Union, eller NUPES. Der blev ført drøftelser med Europe Ecology – De Grønne, herunder Økologpolen, samt det franske kommunistparti, som tilsluttede sig koalitionen henholdsvis 2.-3. maj 2022; PS nåede til enighed om at tilslutte sig koalitionen den 4. maj, hvilket blev bekræftet ved en partiafstemning i Nationalrådet den 5. maj. Dette resulterede i den første brede venstreflalliance siden Plural Venstre ved det franske lovgivende valg i 1997 .

Diskussion med Federation of the Republican Left (FGR), som ønskede at tilslutte sig NUPES, blev ubesvaret; FGR dannede derefter alliancer med Venstres Radikale Parti, som internt afviste integration i NUPES, og det dissidente mindretal i PS blandt de diverse venstrefløj . Deres kandidater præsenterede sig selv som en del af den "sekulære og republikanske" venstrefløj mellem Macron og Mélenchon. Det Nye Antikapitalistiske Parti meddelte, at det ikke ville deltage i koalitionen på grund af, hvad de kaldte uoverstigelige ideologiske forskelle med PS, mens Lutte Ouvrière meddelte, at partiet ville køre sin egen tavle adskilt fra NUPES, som de mener er reformistisk .

Den 5. maj 2022 skiftede LREM navn til Renaissance, og introducerede sin store teltkoalition til det lovgivende valg bestående af præsidentens flertalspartier kaldet Ensemble Citoyens (Ensemble). Den 16. maj udnævnte Macron Élisabeth Borne til premierminister og erstattede Jean Castex . Borne, et medlem af Renaissance og tidligere af PS, tjente som Macrons minister for arbejde, beskæftigelse og økonomisk inklusion, før hun blev udnævnt til premierminister. Hun er kun den anden kvinde, der varetager embedet.

Valgsystem

De 577 medlemmer af nationalforsamlingen, kendt som deputerede, vælges for fem år efter et to-runder system i enkeltmandskredse . En kandidat, der opnår et absolut flertal af gyldige stemmer og et stemmetal på mere end 25 % af de registrerede vælgere, vælges i første valgrunde. Hvis ingen kandidat når denne tærskel, afholdes et omvalg mellem de to øverste kandidater plus enhver anden kandidat, der har fået en stemme i alt, der er større end 12,5 % af de registrerede vælgere. Den kandidat, der får flest stemmer i anden valgrunde, er valgt.

Datoer

I henhold til valglovens bestemmelser skal valget afholdes inden for de tres dage, der går forud for udløbet af den afgående nationalforsamlings beføjelser, knyttet til den tredje tirsdag i juni, fem år efter dens valg, undtagen i tilfælde af Nationalforsamlingens opløsning. Slutningen af ​​mandatet for den forsamling, der blev valgt i 2017, er fastsat til den 21. juni 2022. Datoerne for parlamentsvalget på det franske fastland blev fastsat til den 12. og 19. juni. Erklæring om kandidatur skal afleveres senest den 20. maj for første runde og den 14. juni for anden runde. Franske statsborgere, der bor i udlandet, kunne stemme i dagene forud for afstemningen.

Større partier og alliancer konkurrerer

Nedenfor er de store partier og alliancer, der deltager i valget, opført efter deres samlede resultater ved de foregående valg. Ifølge Le Journal du dimanche bestrides valget hovedsageligt mellem tre blokke: en venstreflblok (NUPES), en præsidentblok på centrum-højre (Ensemble) og en yderste højreblok.

Parti eller alliance Hovedideologi Position Leder
Ensemble La République En Marche! og allierede Liberalisme Centrum Stanislas Guerini
Demokratisk Bevægelse Liberalisme Center til center-højre François Bayrou
Horisonter Liberalisme Midt-højre Édouard Philippe
Fremskridtsområder Socialliberalisme Center til centrum-venstre Olivier Dussopt
Agir Konservativ liberalisme Midt-højre Franck Riester
UDC Republikanerne og allierede Liberal konservatisme Midt-højre Christian Jacob
Union of Democrats and Independents Liberalisme Center til center-højre Jean-Christophe Lagarde
NUPES La France Insoumise og allierede Demokratisk socialisme Venstrefløj til yderste venstrefløj Adrien Quatennens
Europe Ecology – De Grønne og allierede Grøn politik Midt-venstre til venstrefløjen Julien Bayou
Socialistpartiet og allierede Socialdemokratiet Midt-venstre Olivier Faure
Génération.s Økosocialisme Midt-venstre til venstrefløjen Benoît Hamon
fransk kommunistparti Kommunisme Venstrefløj til yderste venstrefløj Fabien Roussel
National Rally og allierede Højrepopulisme Yderst til højre Jordan Bardella
Radikale Venstreparti og allierede Socialliberalisme Midt-venstre Guillaume Lacroix [ fr ]
UPF Debout la France og allierede Nationalkonservatisme Højreorienteret til yderst højreorienteret Nicolas Dupont-Aignan
Les Patriotes fransk nationalisme Højreorienteret til yderst højreorienteret Florian Philippot
Lutte Ouvrière trotskisme Yderst til venstre Nathalie Arthaud
Nyt antikapitalistisk parti Antikapitalisme Yderst til venstre Philippe Poutou
Generobre og allierede fransk nationalisme Yderst til højre Éric Zemmour
FGR Republikansk og socialistisk venstrefløj og allierede Socialisme Midt-venstre til venstrefløjen Emmanuel Maurel
Borger- og republikansk bevægelse Socialgaullisme Venstre fløj Jean-Luc Laurent

Suppleanter stiller ikke op til genvalg

Meningsmålinger

Lokal regression af gennemførte meningsmålinger

Resultater

Første runde

Efter første runde opnåede New Ecologic and Social People's Union (NUPES) og Ensemble Citoyens (Ensemble) omkring 26%. Midt i betydelige tab på højrefløjen af ​​det politiske spektrum for republikanerne (LR) og Union of the Right and Center (UDC), viste resultaterne for Emmanuel Macrons Ensemble-alliance, at det nu var centrum-højre, efter at have præsteret stærkt blandt de traditionelt centrum-højre vælgere i UDC. Den franske yderste højrefløj opnåede blandede resultater; mens National Rally (RN) opnåede 18% og sandsynligvis ville opnå de nødvendige pladser til at danne en parlamentarisk gruppe, nåede Éric Zemmours Reconquête 4 %, og både han og partiet formåede ikke at vinde et sæde, og den tidligere RN-leder Marine Le Pen måtte gennem anden runde for sin plads på grund af lav valgdeltagelse.

I konkurrencer mellem NUPES- og RN-kandidater sagde embedsmænd fra Ensemble, at de ville beslutte "fra sag til sag", om de ville støtte en kandidat eller ej. Élisabeth Borne, Frankrigs premierminister, sagde: "Vores holdning er ingen stemme for RN." Samtidig udtrykte hun kun støtte til NUPES-kandidater, som efter hendes mening respekterer republikanske værdier. Den første runde bekræftede, at La France Insoumise (LFI) inden for NUPES og blandt den franske venstrefløj, mens center-venstre- dissidenterne opnåede et meget lavere antal stemmer som det franske præsidentvalg i 2022 ; af de over 70 dissident-kandidater kvalificerede kun 15 sig til anden runde.

Første runde var præget af en rekordlav valgdeltagelse på 47,5 %. Derudover var der en vis kontrovers i resultaterne mellem indenrigsministeriet og franske nyhedsmedier, såsom France Info og Le Monde, især om hvorvidt NUPES eller Ensemble sluttede først; Dette skyldtes uenigheder om, hvorvidt venstreflkandidater skulle overvejes inden for NUPES-rammen eller ej; lignende uoverensstemmelser eksisterede også for UDC og andre alliancer. NUPES sluttede enten på andenpladsen (pr. indenrigsministeriet) eller først (pr. Le Monde ), lidt efter eller foran Ensemble (25,75-25,66% pr. indenrigsministeriet og 26,1-25,9% pr. Le Monde ).

Anden runde

Anden valgrunde havde en højere valgdeltagelse end ved det franske parlamentsvalg i 2017, men matchede ikke den fra første runde i 2020. Ensemble-alliancen klarede sig lidt dårligere end meningsmålingerne og mistede deres absolutte flertal i parlamentet, mens de stadig vandt flest mandater. NUPES klarede sig en smule under afstemningen, men formåede stadig at øge deres andel af pladser væsentligt og skulle ifølge indenrigsministeriet have vundet 131 pladser. RN overpræsterede markant meningsmålingerne for at vinde hidtil usete 89 pladser og blive den største parlamentariske oppositionsgruppe på grund af, at hvert komponentparti i NUPES havde til hensigt at danne deres egen parlamentariske gruppe, hvilket overskyggede UDC-koalitionen, som modtog pladser nok til at blive en kongemager i den næste regering, men mistede pladser som forventet, og blev forventet at vinde 75 pladser. Det var den bedste præstation for den yderste højrefløj i den franske femte republiks æra og den bedste samlet set siden slutningen af ​​det 19. århundrede. Adskillige nyhedsmedier, såsom Agence France-Presse, gav et andet resultat med hensyn til det endelige antal pladser, med Ensemble på henholdsvis 247, NUPES på 142 og UDC på 64, henholdsvis per Le Monde . Dette skyldtes forskelle med hensyn til kandidater, især i de franske oversøiske valgkredse, der blev klassificeret som medlemmer af disse alliancer eller ej.

Valget resulterede i et hængt parlament, da Ensemble kun havde et relativt flertal . Det var det første hængte parlament siden oprettelsen af ​​den femårige valgperiode efter den franske forfatningsafstemning i 2000, såvel som det første relative flertal kun siden det franske lovgivende valg i 1988, hvor den siddende præsident ikke havde absolut flertal i parlamentet. . De overordnede resultater blev set som en afvisning og et stort slag for Macron med en risiko for politisk ustabilitet og gridlock . Finansminister Bruno Le Maire kaldte resultatet for et "demokratisk chok" og sagde, at hvis de andre blokke ikke samarbejdede, "ville dette blokere vores evne til at reformere og beskytte franskmændene". Premierminister Borne kommenterede: "Resultatet er en risiko for vores land i lyset af de udfordringer, vi står over for." LR, UDC's førende parti, blev anset for at være kongemageren og potentielt spille en rolle for Macron for at beholde sit præsidentielle flertal; Christian Jacob, præsidenten for LR og lederen af ​​UDC, udtalte dog, at hans parti ville forblive i opposition, hvilket betyder, at Macrons parti ikke ville forblive i kontrollen over den lovgivende forsamling. Mélenchon kaldte resultaterne "skuffende" og sagde, at NUPES og den franske venstrefløj burde danne en samlet, enkelt parlamentarisk gruppe for at undgå, at RN blev den største oppositionsgruppe i parlamentet, hvilket blev afvist af ledere af Europe Ecology – De Grønne (EELV), Det franske kommunistparti (PCF) og det socialistiske parti (PS).

Nationale resultater

Resumé af valgresultaterne til nationalforsamlingen den 12.-19. juni 2022
Nationalforsamling 2022.svg
Partier og koalitioner Første runde Anden runde i alt Sædeskift
vs. 2017
Stemmer % Sæder Stemmer % Sæder Sæder %
La République En Marche! LREM 0 110 110
Fremskridtsområder TDP 0 52 52
Demokratisk Bevægelse MoDem 0 48 48 Øge6
Horisonter H 1 26 27 Øge27
Andre fester og diverse DVC 0 8 8
Ensemble ENS 5.857.364 25,75 1 8.002.419 38,57 244 245 42,46 Formindske105
La France Insoumise LFI 4 68 72 Øge55
Socialistisk Parti PS 0 26 26 Formindske4
Økolog pol PE 0 23 23 Øge12
fransk kommunistparti PCF 0 12 12 Øge2
Ny Økologisk og Social Folkeforening NUPES 5.836.079 25,66 4 6.556.198 31,60 127 131 22,70 Øge79
Nationalt Rally RN 4.248.537 18,68 0 3.589.465 17.30 89 89 15.42 Øge81
Republikanerne LR 2.370.440 10.42 0 1.447.838 6,98 61 61 10,57 Formindske51
Union of Democrats and Independents UDI 198.062 0,87 0 64.443 0,31 3 3 0,52 Formindske15
Andre fester og diverse DVD N/A N/A 0
Højre- og Centerforbundet UDC 2.568.502 11.29 0 1.512.281 7,29 64 64 11.09 Formindske66
Diverse tilbage DVG 713.574 3.14 0 443.282 2.14 22 22 3,81
Tavini Huiraatira Tavini 0 3 3 Øge2
Femu på Korsika Femu 0 1 1 Stabil0
Afkolonisering og Social Emancipationsbevægelse MDES 0 1 1 Øge1
Regionalister REG 291.384 1,28 0 264.779 1,28 10 10 1,73
Diverse højre DVD 530.782 2,33 0 231.071 1.11 10 10 1,73
Diverse center DVC 283.612 1,25 0 99.145 0,48 4 4 0,69
Debout la France DLF 0 1 1 Stabil0
Suverænistisk ret DSV 249.603 1.10 0 19.306 0,09 1 1 0,17
Diverse DIV 192.624 0,85 0 18.295 0,09 1 1 0,17
Generobre R 964.775 4.24 0
Økologer ØKO 608.314 2,67 0 0 0
Yderst til venstre EXG 266.412 1.17 0 11.229 0,05 0 0 0,00
Radikale Venstreparti PRG 126.689 0,56 0 0 0
Yderst til højre EXD 6.457 0,03 0 0 0
i alt 22.744.708 100,00 5 20.747.470 100,00 572 577 100,00
Gyldige stemmer 22.744.708 97,80 20.747.470 92,36
Blanke stemmesedler 362.193 1,56 1.235.844 5,50
Ugyldige stemmesedler 149.306 0,64 480.962 2.14
Viser sig 23.256.207 47,51 22.464.276 46,23
Afholdenheder 25.697.541 52,49 26.125.084 53,77
Registrerede vælgere 48.953.748 48.589.360
Kilde: Indenrigsministeriet

Resultater efter valgkreds

Valgkreds Valgt suppleant (2017) Parti Valgt suppleant (2022) Parti
Ain 1 Xavier Breton LR Xavier Breton LR
2 Charles de la Verpillière LR Romain Daubié MoDem
3 Olga Givernet LREM Olga Givernet LREM
4 Stéphane Trompille LREM Jérôme Buisson RN
5 Damien Abad LR Damien Abad DVD
Aisne 1 Aude Bono-Vandorme LREM Nicolas Dragon RN
2 Julien Dive LR Julien Dive LR
3 Jean-Louis Bricout PS Jean-Louis Bricout DVG
4 Marc Delatte LREM José Beaurain RN
5 Jacques Krabal LREM Jocelyn Designy RN
Allier 1 Jean-Paul Dufrègne PCF Yannick Monnet PCF
2 Laurence Vanceunebrock-Mialon LREM Jorys Bovet RN
3 Bénédicte Peyrol LREM Nicolas Ray LR
Alpes-de-Haute-Provence 1 Delphine Bagarry LREM Christian Girard RN
2 Christophe Castaner LREM Léo Walter LFI
Hautes-Alpes 1 Pascale Boyer LREM Pascale Boyer LREM
2 Claire Bouchet PRG Joël Giraud LREM
Alpes-Maritimes 1 Éric Ciotti LR Éric Ciotti LR
2 Loïc Dombreval LREM Lionel Tivoli RN
3 Cédric Roussel LREM Philippe Pradal Horisonter
4 Alexandra Valetta-Ardisson LREM Alexandra Masson RN
5 Marine Brenier LR Christelle D'Intorni LR
6 Laurence Trastour-Isnart LR Bryan Masson RN
7 Éric Pauget LR Éric Pauget LR
8 Bernard Brochand LR Alexandra Martin LR
9 Michèle Tabarot LR Michèle Tabarot LR
Ardèche 1 Hervé Saulignac PS Hervé Saulignac PS
2 Michèle Victory PS Olivier Dussopt TDP
3 Fabrice Brun LR Fabrice Brun LR
Ardennerne 1 Bérengère Poletti LR Lionel Vuibert Agir
2 Pierre Cordier LR Pierre Cordier LR
3 Jean-Luc Warsmann UDI Jean-Luc Warsmann UDI
Ariège 1 Bénédicte Taurine LFI Bénédicte Taurine LFI
2 Michel Larive LFI Laurent Panifous PS
Aube 1 Grégory Besson-Moreau LREM Jordan Guitton RN
2 Valérie Bazin-Malgras LR Valérie Bazin-Malgras LR
3 Gérard Menuel LR Angelique Ranc RN
Aude 1 Daniele Hérin LREM Christophe Barthès RN
2 Alain Péréa LREM Frédéric Falcon RN
3 Mireille Robert LREM Julien Rancoule RN
Aveyron 1 Stéphane Mazars LREM Stéphane Mazars LREM
2 Anne Blanc LREM Laurent Alexandre LFI
3 Sébastien David LR Jean-Francois Rousset LREM
Bouches-du-Rhône 1 Julien Ravier LR Sabrina Agresti-Roubache LREM
2 Claire Pitollat LREM Claire Pitollat LREM
3 Alexandra Louis LREM Gisèle Lelouis RN
4 Jean-Luc Mélenchon LFI Manuel Bompard LFI
5 Cathy Racon-Bouzon LREM Hendrik Davi LFI
6 Guy Teissier LR Lionel Royer-Perreaut DVD
7 Saïd Ahamada LREM Sébastien Delogu LFI
8 Jean-Marc Zulesi LREM Jean-Marc Zulesi LREM
9 Bernard Deflesselles LR Joëlle Mélin RN
10 François-Michel Lambert José Gonzalez RN
11 Mohamed Laqhila MoDem Mohamed Laqhila MoDem
12 Éric Diard LR Franck Allisio RN
13 Pierre Dharréville PCF Pierre Dharréville PCF
14 Anne-Laurence Petel LREM Anne-Laurence Petel LREM
15 Bernard Reynès LR Romain Baubry RN
16 Monica Michel LREM Emmanuel Tache RN
Calvados 1 Fabrice Le Vigoureux LREM Fabrice Le Vigoureux LREM
2 Laurence Dumont PS Arthur Delaporte PS
3 Nathalie Porte LR Jérémie Patrier-Leitus Horisonter
4 Christophe Blanchet LREM Christophe Blanchet LREM
5 Bertrand Bouyx LREM Bertrand Bouyx LREM
6 Alain Tourret LREM Elisabeth Borne LREM
Cantal 1 Vincent Descœur LR Vincent Descœur LR
2 Jean-Yves Bony LR Jean-Yves Bony LR
Charente 1 Thomas Mesnier LREM Thomas Mesnier Horisonter
2 Sandra Marsaud LREM Sandra Marsaud LREM
3 Jérôme Lambert MDC Catherine Colombier RN
Charente-Maritime 1 Olivier Falorni DVG Olivier Falorni PRG
2 Frédérique Tuffnell MoDem Anne-Laure Babault LREM
3 Jean-Philippe Ardouin LREM Jean-Philippe Ardouin LREM
4 Raphaël Gérard LREM Raphaël Gérard LREM
5 Didier Quentin LR Christophe Plassard Horisonter
Cher 1 François Cormier-Bouligeon LREM François Cormier-Bouligeon LREM
2 Nadia Essayan MoDem Nicolas Sansu PCF
3 Loïc Kervran LREM Loïc Kervran Horisonter
Corrèze 1 Christophe Jerretie MoDem Francis Dubois LR
2 Frédérique Meunier LR Frédérique Meunier LR
Corse-du-Sud 1 Jean-Jacques Ferrara LR Laurent Marcangeli Horisonter
2 Paul-André Colombani PNC Paul-André Colombani PNC
Haute-Corse 1 Michel Castellani Femu Michel Castellani Femu
2 Jean-Félix Acquaviva Femu Jean-Félix Acquaviva Femu
Côte-d'Or 1 Didier Martin LREM Didier Martin LREM
2 Rémi Delatte LR Benoît Bordat FP
3 Fadila Khattabi LREM Fadila Khattabi LREM
4 Yolaine de Courson LREM Hubert Brigand LR
5 Didier Paris LREM Didier Paris LREM
Côtes-d'Armor 1 Bruno Joncour MoDem Mickaël Cosson MoDem
2 Hervé Berville LREM Hervé Berville LREM
3 Marc Le Fur LR Marc Le Fur LR
4 Yannick Kerlogot LREM Murielle Lepvraud LFI
5 Éric Bothorel LREM Éric Bothorel LREM
Creuse 1 Jean-Baptiste Moreau LREM Catherine Couturier LFI
Dordogne 1 Philippe Chassaing LREM Pascale Martin LFI
2 Michel Delpon LREM Serge Muller RN
3 Jean-Pierre Cubertafon MoDem Jean-Pierre Cubertafon MoDem
4 Jacqueline Dubois LREM Sébastien Peytavie Gs
Doubs 1 Fannette Charvier LREM Laurent Croizier MoDem
2 Éric Alauzet LREM Éric Alauzet LREM
3 Denis Sommer LREM Nicolas Pacquot Horisonter
4 Frédéric Barbier LREM Géraldine Grangier RN
5 Annie Genevard LR Annie Genevard LR
Drôme 1 Mireille Clapot LREM Mireille Clapot LREM
2 Alice Thourot LREM Lisette Pollet RN
3 Célia de Lavergne LREM Marie Pochon EELV
4 Emmanuelle Anthoine LR Emmanuelle Anthoine LR
Eure 1 Séverine Gipson LREM Christine Loir RN
2 Fabien Gouttefarde LREM Katiana Levavasseur RN
3 Marie Tamarelle-Verhaeghe LREM Kevin Mauvieux RN
4 Bruno Questel LREM Philippe Brun PS
5 Claire O'Petit LREM Timothée Houssin RN
Eure-et-Loir 1 Guillaume Kasbarian LREM Guillaume Kasbarian LREM
2 Olivier Marleix LR Olivier Marleix LR
3 Laure de La Raudière LR Luc Lamirault Horisonter
4 Philippe Vigier MoDem Philippe Vigier MoDem
Finistère 1 Annaig Le Meur LREM Annaig Le Meur LREM
2 Jean-Charles Larsonneur LREM Jean-Charles Larsonneur LREM
3 Didier Le Gac LREM Didier Le Gac LREM
4 Sandrine Le Feur LREM Sandrine Le Feur LREM
5 Graziella Melchior LREM Graziella Melchior LREM
6 Richard Ferrand LREM Mélanie Thomin PS
7 Liliane Tanguy LREM Liliane Tanguy LREM
8 Erwan Balanant MoDem Erwan Balanant MoDem
Gard 1 Françoise Dumas LREM Yoann Gillet RN
2 Nicolas Meizonnet RN Nicolas Meizonnet RN
3 Anthony Cellier LREM Pascale Bordes RN
4 Annie Chapelier LREM Pierre Maurin RN
5 Catherine Daufès-Roux LREM Michel Sala LFI
6 Philippe Berta MoDem Philippe Berta MoDem
Haute-Garonne 1 Pierre Cabaré LREM Hadrien Clouet LFI
2 Jean-Luc Lagleize MoDem Anne Stambach-Terrenoir LFI
3 Corinne Vignon LREM Corinne Vignon LREM
4 Mickaël Nogal LREM François Piquemal LFI
5 Jean-François Portarrieu LREM Jean-François Portarrieu LREM
6 Monique Iborra LREM Monique Iborra LREM
7 Élisabeth Toutut-Picard LREM Christophe Bex LFI
8 Joël Avimagnet PS Joël Avimagnet PS
9 Sandrine Mörch LREM Christine Arrighi EELV
10 Sébastien Nadot LREM Dominique Faure PRV
Gers 1 Jean-René Cazeneuve LREM Jean-René Cazeneuve LREM
2 Gisèle Biémouret PS David Taupiac PS
Gironde 1 Dominique David LREM Thomas Cazenave LREM
2 Catherine Fabre LREM Nicolas Thierry EELV
3 Loïc Prud'homme LFI Loïc Prud'homme LFI
4 Alain David PS Alain David PS
5 Benoît Simian LREM Grégoire de Fournas RN
6 Erik Poulliat LREM Erik Poulliat LREM
7 Bérangère Couillard LREM Bérangère Couillard LREM
8 Sophie Panonacle LREM Sophie Panonacle LREM
9 Sophie Mette MoDem Sophie Mette MoDem
10 Florent Boudié LREM Florent Boudié LREM
11 Véronique Hammerer LREM Edwige Diaz RN
12 Christelle Dubos LREM Pascal Lavergne LREM
Hérault 1 Patricia Mirallès LREM Patricia Mirallès TDP
2 Muriel Ressiguier LFI Nathalie Oziol LFI
3 Coralie Dubost LREM Laurence Cristol LREM
4 Jean-François Eliaou LREM Sébastien Rom LFI
5 Philippe Huppé LREM Stéphanie Galzy RN
6 Emmanuelle Ménard RN Emmanuelle Ménard EXD
7 Christophe Euzet LREM Aurélien Lopez-Liguori RN
8 Nicolas Démoulin LREM Sylvain Carrière LFI
9 Patrick Vignal LREM Patrick Vignal LREM
Ille-et-Vilaine 1 Mostapha Laabid LREM Frédéric Mathieu LFI
2 Laurence Maillart-Méhaignerie LREM Laurence Maillart-Méhaignerie LREM
3 Claudia Rouaux PS Claudia Rouaux PS
4 Gaël Le Bohec LREM Mathilde Hignet LFI
5 Christine Cloarec LREM Christine Cloarec LREM
6 Thierry Benoit UDI Thierry Benoit Horisonter
7 Jean-Luc Bourgeaux LR Jean-Luc Bourgeaux LR
8 Florian Bachelier LREM Mickaël Bouloux PS
Indre 1 François Jolivet LREM François Jolivet Horisonter
2 Nicolas Forissier LR Nicolas Forissier LR
Indre-et-Loire 1 Philippe Chalumeau LREM Charles Fournier EELV
2 Daniel Labaronne LREM Daniel Labaronne LREM
3 Sophie Métadier UDI Henri Alfandari Horisonter
4 Fabienne Colboc LREM Fabienne Colboc LREM
5 Sabine Thillaye MoDem Sabine Thillaye MoDem
Isère 1 Camille Galliard-Minier LREM Olivier Veran LREM
2 Jean-Charles Colas-Roy LREM Cyrielle Chatelain EELV
3 Emilie Chalas LREM Elisa Martin LFI
4 Marie-Noëlle Battistel PS Marie-Noëlle Battistel PS
5 Catherine Kamowski LREM Jérémie Iordanoff EELV
6 Cendra Motin LREM Alexis Jolly RN
7 Monique Limon LREM Yannick Neuder LR
8 Caroline Abadie LREM Caroline Abadie LREM
9 Élodie Jacquier-Laforge MoDem Élodie Jacquier-Laforge MoDem
10 Marjolaine Meynier-Millefert LREM Marjolaine Meynier-Millefert LREM
Jura 1 Danielle Brulebois LREM Danielle Brulebois LREM
2 Marie-Christine Dalloz LR Marie-Christine Dalloz LR
3 Jean-Marie Sermier LR Justine Gruet LR
Landes 1 Fabien Lainé MoDem Geneviève Darrieussecq MoDem
2 Lionel Causse LREM Lionel Causse LREM
3 Boris Vallaud PS Boris Vallaud PS
Loir-et-Cher 1 Stéphane Baudu MoDem Marc Fesneau MoDem
2 Guillaume Peltier LR Roger Chudeau RN
3 Pascal Brindeau UDI Christophe Marion LREM
Loire 1 Régis Juanico Gs Quentin Bataillon LREM
2 Jean-Michel Mis LREM Andrée Taurinya LFI
3 Valéria Faure-Muntian LREM Emmanuel Mandon MoDem
4 Dino Cinieri LR Dino Cinieri LR
5 Nathalie Sarles LREM Antoine Vermorel-Marques LR
6 Julien Borowczyk LREM Jean-Pierre Taite LR
Haute-Loire 1 Isabelle Valentin LR Isabelle Valentin LR
2 Jean-Pierre Vigier LR Jean-Pierre Vigier LR
Loire-Atlantique 1 François de Rugy LREM Mounir Belhamiti LREM
2 Valérie Oppelt LREM Andy Kerbrat LFI
3 Anne-France Brunet LREM Ségolène Amiot LFI
4 Aude Amadou LREM Julie Laernoes EELV
5 Luc Geismar MoDem Sarah El Haïry MoDem
6 Yves Daniel LREM Jean-Claude Raux EELV
7 Sandrine Josso MoDem Sandrine Josso MoDem
8 Audrey Dufeu-Schubert LREM Matthias Tavel LFI
9 Yannick Haury MoDem Yannick Haury MoDem
10 Sophie Errante LREM Sophie Errante LREM
Loiret 1 Stéphanie Rist LREM Stéphanie Rist LREM
2 Caroline Janvier LREM Caroline Janvier LREM
3 Claude de Ganay LR Mathilde Paris RN
4 Jean-Pierre Dør LR Thomas Ménagé RN
5 Marianne Dubois LR Anthony Brosse LREM
6 Richard Ramos MoDem Richard Ramos MoDem
Masse 1 Aurélien Pradié LR Aurélien Pradié LR
2 Huguette Tiegna LREM Huguette Tiegna LREM
Lot-et-Garonne 1 Michel Lauzzana LREM Michel Lauzzana LREM
2 Alexandre Freschi LREM Hélène Laporte RN
3 Olivier Damaisin LREM Annick fætter RN
Lozère 1 Pierre Morel-À-L'Huissier UDI Pierre Morel-À-L'Huissier UDI
Maine-et-Loire 1 Matthieu Orphelin LREM François Gernigon Horisonter
2 Stella Dupont LREM Stella Dupont LREM
3 Anne-Laure Blin LR Anne-Laure Blin LR
4 Laëtitia Saint-Paul LREM Laëtitia Saint-Paul LREM
5 Denis Masséglia LREM Denis Masséglia LREM
6 Nicole Dubré-Chirat LREM Nicole Dubré-Chirat LREM
7 Philippe Bolo MoDem Philippe Bolo MoDem
Manche 1 Philippe Gosselin LR Philippe Gosselin LR
2 Bertrand Sorre LREM Bertrand Sorre LREM
3 Stéphane Travert LREM Stéphane Travert LREM
4 Sonia Krimi LREM Anna billede PS
Marne 1 Valérie Beauvais LR Xavier Albertini Horisonter
2 Aina Kuric LREM Anne-Sophie Frigout RN
3 Éric Girardin LREM Éric Girardin LREM
4 Lise Magnier LR Lise Magnier Horisonter
5 Charles de Courson LC Charles de Courson LC
Haute-Marne 1 Sylvain Templier LREM Christophe Bentz RN
2 François Cornut-Gentille LR Laurence Robert-Dehault RN
Mayenne 1 Guillaume Garot PS Guillaume Garot PS
2 Géraldine Bannier MoDem Géraldine Bannier MoDem
3 Yannick Favennec Becot LR Yannick Favennec Becot Horisonter
Meurthe-et-Moselle 1 Carole Grandjean LREM Carole Grandjean LREM
2 Pascale César MoDem Emmanuel Lacresse LREM
3 Xavier Paluszkiewicz LREM Martine Étienne LFI
4 Thibault Bazin LR Thibault Bazin LR
5 Dominique Potier PS Dominique Potier PS
6 Caroline Fiat LFI Caroline Fiat LFI
Meuse 1 Bertrand Pancher DVD Bertrand Pancher DVD
2 Emilie Cariou LND Florence Goulet RN
Morbihan 1 Hervé Pellois LREM Anne Le Hénanff Horisonter
2 Jimmy Pahun MoDem Jimmy Pahun MoDem
3 Nicole Le Peih LREM Nicole Le Peih LREM
4 Paul Molac DVG Paul Molac DVG
5 Gwendal Rouillard LREM Lysiane Metayer LREM
6 Jean-Michel Jacques LREM Jean-Michel Jacques LREM
Mosel 1 Belkhir Belhaddad LREM Belkhir Belhaddad LREM
2 Ludovic Mendes LREM Ludovic Mendes LREM
3 Richard Lioger LREM Charlotte Leduc LFI
4 Fabien Di Filippo LR Fabien Di Filippo LR
5 Nicole Gries-Trisse LREM Vincent Seitlinger LR
6 Christophe Arend LREM Kevin Pfeffer RN
7 Hélène Zannier LREM Alexandre Loubet RN
8 Brahim Hammouche MoDem Laurent Jacobelli RN
9 Isabelle Rauch LREM Isabelle Rauch Horisonter
Nièvre 1 Perrine Goulet LREM Perrine Goulet LREM
2 Patrice Perrot LREM Patrice Perrot LREM
Nord 1 Adrien Quatennens LFI Adrien Quatennens LFI
2 Ugo Bernalicis LFI Ugo Bernalicis LFI
3 Christophe Di Pompeo LREM Benjamin Saint-Huile DVG
4 Brigitte Liso LREM Brigitte Liso LREM
5 Sébastien Huyghe LR Victor Catteau RN
6 Charlotte Lecocq LREM Charlotte Lecocq LREM
7 Valérie Six UDI Félicie Gérard Horisonter
8 Catherine Osson LREM David Guiraud LFI
9 Valérie Petit LREM Violette Spillebout LREM
10 Vincent Ledoux LR Gérald Darmanin LREM
11 Florence Morlighem LREM Roger Vicot PS
12 Anne-Laure Cattelot LREM Michael Taverne RN
13 Christian Hutin MDC Christine Decodts LREM
14 Paul Christophe LR Paul Christophe Agir
15 Jennifer de Temmerman LREM Pierrick Berteloot RN
16 Alain Bruneel PCF Matthieu Marchio RN
17 Dimitri Houbron LREM Thibaut François RN
18 Fyr Bricout UDI Fyr Bricout UDI
19 Sébastien Chenu RN Sébastien Chenu RN
20 Fabien Roussel PCF Fabien Roussel PCF
21 Béatrice Descamps UDI Béatrice Descamps UDI
Oise 1 Victor Habert-Dassault LR Victor Habert-Dassault LR
2 Agnès Thill UDI Philippe Ballard RN
3 Pascal Bois LREM Alexandre Sabatou RN
4 Éric Woerth LREM Éric Woerth LREM
5 Pierre Vatin LR Pierre Vatin LR
6 Carole Bureau-Bonnard LREM Michel Guiniot RN
7 Maxime Minot LR Maxime Minot LR
Orne 1 Chantal Jourdan PS Chantal Jourdan PS
2 Véronique Louwagie LR Véronique Louwagie LR
3 Jérôme Nury LR Jérôme Nury LR
Pas-de-Calais 1 Bruno Duvergé MoDem Emmanuel Blairy RN
2 Jacqueline Maquet LREM Jacqueline Maquet LREM
3 Emmanuel Blairy RN Jean-Marc Tellier PCF
4 Robert Therry LR Philippe Fait Horisonter
5 Jean-Pierre Pont LREM Jean-Pierre Pont LREM
6 Christophe Leclercq LREM Christine Engrand RN
7 Pierre-Henri Dumont LR Pierre-Henri Dumont LR
8 Benoît Potterie LREM Bertrand Petit PS
9 Marguerite Deprez-Audebert MoDem Caroline Parmentier RN
10 Ludovic Pajot RN Thierry Frappé RN
11 Marine Le Pen RN Marine Le Pen RN
12 Bruno Bilde RN Bruno Bilde RN
Puy-de-Dôme 1 Valérie Thomas LREM Marianne Maximi LFI
2 Christine Pirès-Beaune PS Christine Pirès-Beaune PS
3 Laurence Vichnievsky MoDem Laurence Vichnievsky MoDem
4 Michel Fanget MoDem Delphine Lingemann MoDem
5 André Chassaigne PCF André Chassaigne PCF
Pyrénées-Atlantiques 1 Josy Poueyto MoDem Josy Poueyto MoDem
2 Jean-Paul Mattei MoDem Jean-Paul Mattei MoDem
3 David Habib PS David Habib PS
4 Jean Lassalle RÉS Iñaki Echaniz PS
5 Firenze Lasserre-David MoDem Firenze Lasserre-David MoDem
6 Vincent Bru MoDem Vincent Bru MoDem
Hautes-Pyrénées 1 Jean-Bernard Sempastous LREM Sylvie Ferrer LFI
2 Jeanine Dubié PRG Benoît Mournet LREM
Pyrénées-Orientales 1 Romain Grau LREM Sophie Blanc RN
2 Catherine Pujol RN Anaïs Sabatini RN
3 Laurence Gayte LREM Sandrine Dogor-Sådan RN
4 Sébastien Cazenove LREM Michèle Martinez RN
Bas-Rhin 1 Thierry Michels LREM Sandra Regol EELV
2 Sylvain Waserman MoDem Emmanuel Fernandes LFI
3 Bruno Studer LREM Bruno Studer LREM
4 Martine Wonner LREM Françoise Buffet LREM
5 Antoine Herth LR Charles Sitzenstuhl LREM
6 Philippe Meyer LR Louise Morel LREM
7 Patrick Hetzel LR Patrick Hetzel LR
8 Frédéric Reiss LR Stéphanie Kochert Horisonter
9 Vincent Thiébaut LREM Vincent Thiébaut Horisonter
Haut-Rhin 1 Yves Hemedinger LR Brigitte Klinkert LREM
2 Jacques Cattin LR Hubert Ott MoDem
3 Jean-Luc Reitzer LR Dieier Lemaire Horisonter
4 Raphaël Schellenberger LR Raphaël Schellenberger LR
5 Olivier Becht DVD Olivier Becht Agir
6 Bruno Fuchs MoDem Bruno Fuchs MoDem
Rhône 1 Thomas Rudigoz LREM Thomas Rudigoz LREM
2 Hubert Julien-Laferrière LREM Hubert Julien-Laferrière GE
3 Jean-Louis Touraine LREM Marie-Charlotte Garin EELV
4 Anne Brugnera LREM Anne Brugnera LREM
5 Blandine Brocard LREM Blandine Brocard LREM
6 Bruno Bonnell LREM Gabriel Amard LFI
7 Anissa Khedher LREM Alexandre Vincendet LR
8 Nathalie Serre LR Nathalie Serre LR
9 Bernard Perrut LR Alexandre Portier LR
10 Thomas Gassiloud LREM Thomas Gassiloud Agir
11 Jean-Luc Fugit LREM Jean-Luc Fugit LREM
12 Cyrille Isaac-Sibille MoDem Cyrille Isaac-Sibille MoDem
13 Danièle Cazarian LREM Sarah Tanzilli LREM
14 Yves Blein LREM Idir Boumertit LFI
Haute-Saône 1 Barbara Bessot stemmeseddel LREM Antoine Villedieu RN
2 Christophe Lejeune LREM Emerisk laks RN
Saône-et-Loire 1 Benjamin Dirx LREM Benjamin Dirx LREM
2 Josiane Corneloup LR Josiane Corneloup LR
3 Rémy Rebeyrotte LREM Rémy Rebeyrotte LREM
4 Cécile Untermaier PS Cécile Untermaier PS
5 Raphaël Gauvain LREM Louis Margueritte LREM
Sarthe 1 Damien Pichereau LREM Julie Delpech LREM
2 Marietta Karamanli PS Marietta Karamanli PS
3 Pascale Fontenel-Personne MoDem Éric Martineau MoDem
4 Sylvie Tolmont PS Élise Leboucher LFI
5 Jean-Carles Grelier LREM Jean-Carles Grelier LREM
Savoie 1 Typhanie Degois LREM Marina Ferrari MoDem
2 Vincent Rolland LR Vincent Rolland LR
3 Emilie Bonnivard LR Emilie Bonnivard LR
4 Patrick Mignola MoDem Jean-François Coulomme LFI
Haute-Savoie 1 Véronique Riotton LREM Véronique Riotton LREM
2 Jacques Rey LREM Antoine Armand LREM
3 Christelle Petex-Levet LR Christelle Petex-Levet LR
4 Virginie Duby-Muller LR Virginie Duby-Muller LR
5 Marion Lenne LREM Anne-Cécile Violland Horisonter
6 Xavier Roseren LREM Xavier Roseren LREM
Paris 1 Sylvain Maillard LREM Sylvain Maillard LREM
2 Gilles Le Gendre LREM Gilles Le Gendre LREM
3 Stanislas Guerini LREM Stanislas Guerini LREM
4 Brigitte Kuster LR Astrid Panosyan-Bouvet LREM
5 Benjamin Griveaux LREM Julien Bayou EELV
6 Pierre Person LREM Sophia Chikirou LFI
7 Pacôme Rupin LREM Clément Beaune LREM
8 Laetitia Avia LREM Éva Sas EELV
9 Buon Tan LREM Sandrine Rousseau EELV
10 Anne-Christine Lang LREM Rodrigo Arenas LFI
11 Marielle de Sarnez MoDem Maud Gatel MoDem
12 Olivia Grégoire LREM Olivia Grégoire LREM
13 Hugues Renson LREM David Amiel LREM
14 Sandra Boëlle LR Benjamin Haddad LREM
15 Lamia El Aaraje PS Danielle Simonnet LFI
16 Mounir Mahjoubi LREM Sarah Legrain LFI
17 Daniele Obono LFI Daniele Obono LFI
18 Pierre-Yves Bournazel LR Aymeric Caron REV [ fr ]
Seine-Maritime 1 Damien Adam LREM Damien Adam LREM
2 Annie Vidal LREM Annie Vidal LREM
3 Hubert Wulfranc PCF Hubert Wulfranc PCF
4 Sira Sylla LREM Alma Dufour LFI
5 Gérard Leseul PS Gérard Leseul PS
6 Sébastien Jumel PCF Sébastien Jumel PCF
7 Agnès Firmin-Le Bodo LR Agnès Firmin-Le Bodo Horisonter
8 Jean-Paul Lecoq PCF Jean-Paul Lecoq PCF
9 Stéphanie Kerbarh PRG Marie-Agnès Poussier-Winsback Horisonter
10 Xavier Batut LREM Xavier Batut LREM
Seine-et-Marne 1 Aude Luquet MoDem Aude Luquet MoDem
2 Sylvie Bouchet Bellecourt LR Frédéric Valletoux Horisonter
3 Jean-Louis Thiériot LR Jean-Louis Thiériot LR
4 Christian Jacob LR Isabelle Périgault LR
5 Franck Riester LR Franck Riester Agir
6 Bernadette Beauvais LR Béatrice Roullaud RN
7 Rodrigue Kokouendo LREM Ersilia Soudais LFI
8 Jean-Michel Fauvergue LREM Hadrien Ghomi LREM
9 Michèle Peyron LREM Michèle Peyron LREM
10 Stéphanie Do LREM Maxime Laisney LFI
11 Olivier Faure PS Olivier Faure PS
Yvelines 1 Didier Baichère LREM Charles Rodwell LREM
2 Jean-Noël Barrot MoDem Jean-Noël Barrot MoDem
3 Béatrice Piron LREM Béatrice Piron LREM
4 Marie Lebec LREM Marie Lebec LREM
5 Yaël Braun-Pivet LREM Yaël Braun-Pivet LREM
6 Natalia Pouzyreff LREM Natalia Pouzyreff LREM
7 Michèle de Vaucouleurs MoDem Nadia Hai LREM
8 Michel Vialay LR Benjamin Lucas Gs
9 Bruno Millienne MoDem Bruno Millienne MoDem
10 Aurore Bergé LREM Aurore Bergé LREM
11 Philippe Benassaya LR William Martinet LFI
12 Firenze Granjus LREM Karl Olive LREM
Deux-Sèvres 1 Guillaume Chiche LREM Bastien Marchive Horisonter
2 Delphine Batho PS Delphine Batho GE
3 Jean-Marie Fiévet LREM Jean-Marie Fiévet LREM
Somme 1 François Ruffin LFI François Ruffin LFI
2 Cecile Delpirou LREM Barbara Pompili LREM
3 Emmanuel Maquet LR Emmanuel Maquet LR
4 Jean-Claude Leclabart LREM Jean-Philippe Tanguy RN
5 Grégory Labille UDI Yaël Ménache RN
Tarn 1 Muriel Roques-Étienne LREM Frédéric Cabrolier RN
2 Marie-Christine Verdier-Jouclas LREM Karen Erodi LFI
3 Jean Terlier LREM Jean Terlier LREM
Tarn-et-Garonne 1 Valérie Rabault PS Valérie Rabault PS
2 Sylvia Pinel PRG Marine Hamelet RN
Var 1 Geneviève Levy LR Yannick Chenevard Horisonter
2 Cecile Muschotti LREM Laure Lavalette RN
3 Édith Audibert LR Stéphane Rambaud RN
4 Sereine Mauborgne LREM Philippe Lottiaux RN
5 Philippe Michel-Kleisbauer MoDem Julie Lechanteux RN
6 Valérie Gomez-Bassac LREM Franck Giletti RN
7 Emilie Guerel LREM Frédéric Boccaletti RN
8 Fabien Matras LREM Philippe Schrek RN
Vaucluse 1 Souad Zitouni LREM Joris Hébrard RN
2 Jean-Claude Bouchet LR Bénédicte Auzanot RN
3 Adrien Morenas LREM Hervé de Lépinau RN
4 Jacques Bompard LS Marie-France Lorho RN
5 Julien Aubert LR Jean-François Lovisolo LREM
Vendée 1 Philippe Latombe MoDem Philippe Latombe MoDem
2 Patrick Loiseau LREM Béatrice Bellamy Horisonter
3 Stéphane Buchou LREM Stéphane Buchou LREM
4 Martine Leguille-Balloy LREM Véronique Besse DVD
5 Pierre Henriet LREM Pierre Henriet LREM
Vienne 1 Françoise Ballet-Blu LREM Lisa Belluco EELV
2 Sacha Houlié LREM Sacha Houlié LREM
3 Jean-Michel Clément LREM Pascal Lecamp MoDem
4 Nicolas Turquois MoDem Nicolas Turquois MoDem
Haute-Vienne 1 Sophie Beaudouin-Hubière LREM Damien Maudet LFI
2 Pierre Venteau LREM Stéphane Delautrette PS
3 Marie-Ange Magne LREM Manon Meunier LFI
Vogeserne 1 Stéphane Viry LR Stéphane Viry LR
2 Gérard Cherpion LR David Valence LREM
3 Christophe Naegelen UDI Christophe Naegelen UDI
4 Jean-Jacques Gaultier LR Jean-Jacques Gaultier LR
Yonne 1 Guillaume Larrivé LR Daniel Grenon RN
2 André Villiers UDI André Villiers Horisonter
3 Michèle Crouzet MoDem Julien Odoul RN
Territoire de Belfort 1 Ian Boucard LR Ian Boucard LR
2 Michel Zumkeller UDI Florian Chauche LFI
Essonne 1 Francis Chouat LREM Farida Amrani LFI
2 Bernard Bouley LR Nathalie da Conceicao Carvalho RN
3 Laëtitia Romeiro Dias LREM Alexis Izard LREM
4 Marie-Pierre Rixain LREM Marie-Pierre Rixain LREM
5 Cédric Villani LREM Paul Midy LREM
6 Stéphanie Atger LREM Jérôme Guedj PS
7 Robin Reda LREM Robin Reda LREM
8 Nicolas Dupont-Aignan DLF Nicolas Dupont-Aignan DLF
9 Marie Guévenoux LREM Marie Guévenoux LREM
10 Pierre-Alain Raphan LREM Antoine Léaument LFI
Hauts-de-Seine 1 Elsa Faucillon PCF Elsa Faucillon PCF
2 Bénédicte Pételle LREM Francesca Pasquini EELV
3 Christine Hennion LREM Philippe Juvin LR
4 Isabelle Florennes MoDem Sabrina Sebaihi EELV
5 Céline Calvez LREM Céline Calvez LREM
6 Constance Le Grip LREM Constance Le Grip LREM
7 Jacques Marilossian LREM Pierre Cazeneuve LREM
8 Jacques Maire LREM Prisca Thévenot LREM
9 Thierry Solère LREM Emmanuel Pellerin LREM
10 Firenze Provendier LREM Gabriel Attal LREM
11 Laurianne Rossi LREM Aurélien Saintoul LFI
12 Jean-Louis Bourlanges MoDem Jean-Louis Bourlanges MoDem
13 Frédérique Dumas LREM Maud Bregeon LREM
Seine-Saint-Denis 1 Éric Coquerel LFI Éric Coquerel LFI
2 Stéphane Peu PCF Stéphane Peu PCF
3 Patrice Anato LREM Thomas Portes LFI
4 Marie-George Buffet PCF Soumya Bourouaha PCF
5 Jean-Christophe Lagarde UDI Raquel Garrido LFI
6 Bastien Lachaud LFI Bastien Lachaud LFI
7 Alexis Corbière LFI Alexis Corbière LFI
8 Sylvie Charrière LREM Fatiha Keloua-Hachi PS
9 Sabine Rubin LFI Aurélie Trouvé LFI
10 Alain Ramadier LR Nadège Abomangoli LFI
11 Clémentine Autain LFI Clémentine Autain LFI
12 Stéphane Testé LREM Jérôme Legavre POI
Val-de-Marne 1 Frédéric Descrozaille LREM Frédéric Descrozaille LREM
2 Jean François Mbaye LREM Clémence Guetté LFI
3 Laurent Saint-Martin LREM Louis Boyard LFI
4 Maud Petit MoDem Maud Petit MoDem
5 Gilles Carrez LR Mathieu Lefevre LREM
6 Guillaume Gouffier-Cha LREM Guillaume Gouffier-Cha LREM
7 Jean-Jacques Bridey LREM Rachel Kéké LFI
8 Michel Herbillon LR Michel Herbillon LR
9 Isabelle Santiago PS Isabelle Santiago PS
10 Mathilde Panot LFI Mathilde Panot LFI
11 Albane Gaillot LREM Sophie Taillé-Polian Gs
Val-d'Oise 1 Antoine Savignat LR Emilie Chandler LREM
2 Guillaume Vuilletet LREM Guillaume Vuilletet LREM
3 Cécile Rilhac LREM Cécile Rilhac LREM
4 Naïma Moutchou LREM Naïma Moutchou Horisonter
5 Fiona Lazaar LREM Paul Vannier LFI
6 Nathalie Elimas MoDem Estelle Folest MoDem
7 Dominique Da Silva LREM Dominique Da Silva LREM
8 François Pupponi MoDem Carlos Martens Bilongo LFI
9 Zivka Park LREM Arnaud Le Gall LFI
10 Aurélien Taché LREM Aurélien Taché LND
Guadeloupe 1 Olivier Serva LREM Olivier Serva GUSR
2 Justine Bénin MoDem Christian Baptiste PPDG
3 Max Mathiasin MoDem Max Mathiasin MoDem
4 Hélène Vainqueur-Christophe PS Élie Califer PS
Martinique 1 Josette Manin BPM Jiovanni William Péyi-A
2 Manuel Kéclard-Mondésir Péyi-A Marcellin Nadeau Péyi-A
3 Serge Letchimy PPM Johnny Hajjar PPM
4 Jean-Philippe Nilor Péyi-A Jean-Philippe Nilor Péyi-A
Fransk Guyana 1 Gabriel Serville Péyi G Jean-Victor Castor MDES
2 Lénaïck Adam GR Davy Rimane DVG
Genforening 1 Philippe Naillet PS Philippe Naillet PS
2 Karine Lebon PLR Karine Lebon PLR
3 Nathalie Bassire LR Nathalie Bassire LR
4 David Lorion LR Emeline K/Bidi DVG
5 Jean-Hugues Ratenon LFI Jean-Hugues Ratenon LFI
6 Nadia Ramassamy LR Frédéric Maillot PLR
7 Jean-Luc Poutroux LR Perceval Gaillard LFI
Mayotte 1 Ramlati Ali LREM Estelle Youssouffa DVD
2 Mansour Kamardine LR Mansour Kamardine LR
Ny Kaledonien 1 Philippe Dunoyer CE Philippe Dunoyer CE
2 Philippe Gomès CE Nicolas Metzdorf GNC [ fr ]
Fransk Polynesien 1 Maina Sage Tapura Tematai Le Gayic Tavini
2 Nicole Sanquer A her bl.a Steve Chailloux Tavini
3 Moetai Brotherson Tavini Moetai Brotherson Tavini
Saint-Pierre-et-Miquelon 1 Stéphane Claireaux CSA Stéphane Lenormand AD
Wallis og Futuna 1 Napole Polutele DVG Mikaele Seo LREM
Saint-Martin / Saint-Barthélemy 1 Claire Javois LR Frantz Gumbs LREM
franske indbyggere i udlandet 1 Roland Lescure LREM Roland Lescure LREM
2 Paula Forteza LREM Éléonore Caroit LREM
3 Alexandre Holroyd LREM Alexandre Holroyd LREM
4 Pieyre-Alexandre Anglade LREM Pieyre-Alexandre Anglade LREM
5 Stéphane Vojetta LREM Stéphane Vojetta LREM
6 Joachim Søn-Glem LREM Marc Ferracci LREM
7 Frédéric Petit MoDem Frédéric Petit MoDem
8 Meyer Habib UDI Meyer Habib UDI
9 M'jid El Guerrab LREM Karim Ben Cheikh Gs
10 Amal Amélia Lakrafi LREM Amal Amélia Lakrafi LREM
11 Anne Genetet LREM Anne Genetet LREM

Efterspil

På grund af Ensemblets tab af mere end 100 pladser, var de nu 44 pladser tilbage for et flertal i Nationalforsamlingen, og har brug for at finde støtte blandt andre parlamentsmedlemmer fra både venstre og højre side af politik for at hjælpe med at opbygge en fungerende flertalsregering . Præsident Macron bad premierminister Borne, som tilbød sin afgang, om at blive siddende i det samme kabinet i et forsøg på at vinde tid ifølge analytikere til at danne en stabil regering, med eller uden Borne. LFI anmodede om et mistillidsvotum den 5. juli.

På trods af ikke at udelukke nogen aftale med noget parti, spekuleres det i, at Macron og Ensemble ser på en aftale med UDC. På trods af at han tidligere har udtalt andet, bekræftede UDC's Jacob, at han ville deltage i samtaler med Macron. RN's Le Pen og lederne af to NUPES-partier, Olivier Faure (PS) og Fabien Roussel (PCF), udtalte, at de ville deltage i forhandlinger med Macron. LFI's Mélenchon bekræftede, at han ikke ville deltage i forhandlingerne.

Se også

Noter

Referencer