2022 Ranskan parlamenttivaalit -2022 French legislative election

Wikipediasta, ilmaisesta tietosanakirjasta

2022 Ranskan parlamenttivaalit

2017 12. kesäkuuta 2022 (ensimmäinen kierros)
19. kesäkuuta 2022 (toinen kierros)
2027 →

Kaikki 577 paikkaa kansalliskokouksessa
289 paikkaa tarvitaan enemmistöön
Osoittautua 47,5 % ( Vähennä1,2 pp ) (1. kierros)
46,2 % ( Lisääntyä3,6 pp) (2. kierros)
Ensimmäiset juhlat Toinen juhla
Energia- ja liikenneministerien epävirallinen kokous (TTE). Saapuvat, liikenneministerit Elisabeth Borne (37190062412) (rajattu).jpg Jean Luc MELENCHON Euroopan parlamentissa Strasbourgissa, 2016 (rajattu).jpg
Johtaja Élisabeth Borne Jean-Luc Mélenchon
Juhla LREMTDP LFI
Liittouma Yhtye
Juhlat
NUPES
Juhlat
Johtajan istuin Calvadosin 6. ( vasta valittu ) Bouches-du-Rhônen neljäs ( ei seisonut )
Viime vaalit Uusi liitto Uusi liitto
Istuimet ennen 346 paikkaa 66 paikkaa
Istuimet voittivat 245 paikkaa 131 paikkaa
Istuimen vaihto Vähennä101 Lisääntyä67
1. kierros
%
5 857 364
25,8 % Vähennä6,5 %
5 836 079
25,7 % Lisääntyä1,1 %
2. kierros
%
8 002 419
38,6 % Vähennä10,6 %
6 556 198
31,6 % Lisääntyä19,9 %

Kolmas osapuoli Neljäs osapuoli
Jordan Bardella 2019.png Christian-Jacob-2020 (rajattu).jpg
Johtaja Jordan Bardella Christian Jacob
Juhla RN LR
Liittouma UDC
Juhlat
Johtajan istuin Ei seisonut Seine-et-Marnen neljäs ( ei seisonut )
Viime vaalit 8 paikkaa 130 paikkaa
Istuimet ennen 7 paikkaa 120 paikkaa
Istuimet voittivat 89 paikkaa 64 paikkaa
Istuimen vaihto Lisääntyä82 Vähennä56
1. kierros
%
4 248 537
18,7 % Lisääntyä5,5 %
2 568 502
11,3 % Vähennä7,5 %
2. kierros
%
3 589 465
17,3 % Lisääntyä8,5 %
1 512 281
7,3 % Vähennä18,0 %

Vuoden 2022 Ranskan parlamenttivaalien tuloskartta First Round.svg
Vaalipiirien tulokset ensimmäisen kierroksen jälkeen

Vuoden 2022 Ranskan parlamenttivaalien tuloskartta Second Round.svg
Vaalipiirien tulokset toisen kierroksen jälkeen

Pääministeri ennen vaaleja

Élisabeth Borne
LREM

Pääministeriksi valittu

TBD

Ranskassa pidettiin 12. ja 19. kesäkuuta 2022 parlamenttivaalit, joissa valittiin Ranskan viidennen tasavallan 16. kansalliskokouksen 577 jäsentä . Vaalit järjestettiin Ranskan vuoden 2022 presidentinvaalien jälkeen, jotka pidettiin huhtikuussa 2022. Niitä on kuvattu kaikkein päättämättömimmiksi parlamenttivaaleiksi sitten, kun viisivuotiskausi asetettiin vuonna 2000 ja vaalikalenteri käännettiin vuonna 2002. Ranskan nykyisellä presidentillä ei ole ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1997 ehdotonta enemmistöä parlamentissa. Koska mikään liitto ei saanut enemmistöä, se johti riippumattomaan parlamenttiin ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1988.

Eduskuntavaaleissa kilpaili neljä pääryhmää: keskustaoikeiston presidentin enemmistöyhtye, mukaan lukien Emmanuel Macronin Renaissance , Edistyksen alueet, Demokraattinen liike, Horizons ja heidän liittolaisensa; Uusi ekologinen ja sosiaalinen kansanliitto ( NUPES), johon kuuluvat muun muassa La France Insoumise, sosialistipuolue, Europe Ecology – Vihreät ja Ranskan kommunistinen puolue ; oikeiston ja keskustan liitto ( UDC), mukaan lukien republikaanit, demokraattien ja riippumattomien liitto ja heidän liittolaisensa; ja National Rally (RN). NUPES-liitto syntyi kahden kuukauden aikana presidentinvaalien jälkeen, jolloin vasemmistoäänestys oli hajanainen; se koostui ensimmäisestä Ranskan vasemmistoliitosta sitten monikkovasemmiston vuonna 1997.

Ensimmäisellä kierroksella sisäministeriön ja tiedotusvälineiden välillä oli kiistaa siitä, mikä blokki sijoittui ensimmäiseksi, sillä sekä NUPES että Ensemble saivat noin 26 % äänistä. Heitä seurasi RN noin 19 prosentilla ja UDC noin 11 prosentilla. Ensimmäisen kierroksen äänestysprosentti oli ennätysalhainen, 47,5 %. Toisella kierroksella, jossa äänestysprosentti oli korkeampi kuin vuonna 2017, Macronin Ensemble-koalitio sai eniten paikkoja (245), mutta jäi 44 paikkaa alle ehdottoman enemmistön. NUPESin ennustettiin voittavan 131 (sisäministeriö) tai 142 paikkaa ( Le Monde ), kun taas äärioikeistosta RN:stä tuli puolueena suurin parlamentaarinen oppositio (89). UDC sai tarpeeksi paikkoja (64 tai 71) ollakseen kuninkaantekijä seuraavassa hallituksessa, mutta kärsi tappioita.

Poliittiset kommentaattorit pitivät tuloksia iskuna Macronille, ja ne loivat mahdollisuuden poliittiseen epävakauteen ja umpikujaan. Eri puolueiden väliset neuvottelut vakaan enemmistöhallituksen muodostamiseksi alkoivat 21. kesäkuuta.

Tausta

Ranskan vuoden 2017 parlamenttivaalien jälkeen nykyisen presidentin Emmanuel Macronin puolue La République En Marche! (LREM) ja sen liittolaisilla oli enemmistö kansalliskokouksessa (577 paikkaa). LREM -ryhmässä oli 308 kansanedustajaa, Demokraattisessa liikkeessä ja siihen kuuluvien demokraattien ryhmässä 42 edustajaa ja marraskuussa 2017 perustetussa Agir-yhtyeessä 9 edustajaa. Vaikka Macronin alustalle vuonna 2017 sisältyi ehdotus saada osa Ranskan parlamentista valituksi suhteellisella edustusjärjestelmällä, tämä vaalilupaus ei toteutunut. François Hollande antoi samanlaisen lupauksen vuoden 2012 Ranskan presidentinvaaleissa .

Keskustapuolueen LREM -puolueen kuuluva Macron voitti äärioikeistolaisen National Rallyn johtajan Marine Le Penin 66–34 % Ranskan vuoden 2017 presidentinvaaleissa . Ranskan vuoden 2022 presidentinvaalit pidettiin 10. ja 24. huhtikuuta. Koska kukaan ehdokkaista ei saanut enemmistöä ensimmäisellä kierroksella, järjestettiin toinen kierros, jossa Macron voitti Le Penin 58–41 % ja valittiin uudelleen Ranskan presidentiksi . Ensimmäisellä kierroksella Macron nousi johtoon 27,9 prosentilla äänistä, kun taas republikaanien ehdokas Valérie Pécresse sai ensimmäisellä kierroksella alle 5 prosenttia äänistä, mikä on puolueen tai sen gaullististen edeltäjien historian huonoin tulos. . Pariisin pormestari Anne Hidalgo sai 1,75 prosenttia äänistä, mikä on sosialistipuolueen (PS) historian huonoin . Yli 30 prosentilla äänistä se oli paras tulos Ranskan äärioikeistohahmoille sitten viidennen Ranskan tasavallan perustamisen vuoden 1958 Ranskan presidentinvaaleilla . La France Insoumisen (LFI) Jean - Luc Mélenchon sijoittui kolmanneksi ensimmäisellä kierroksella 21,95 prosentilla äänistä ja 1,2 prosentin erolla toiseksi sijoittuneesta Le Penistä, joka oli myös ensimmäinen ikäluokissa 18–24 ja 25–34. Île-de-Francessa, Ranskan väkirikkaimmalla alueella.

Eduskuntavaalien yhteisen osallistumisen yhteydessä Ranskan suurimmana vasemmistovoimana presidentinvaaleissa LFI pyrki yhdistämään tärkeimmät vasemmistopuolueet New Ecological and Social People's Unionin eli NUPESin lipun ympärille. Keskusteluja käytiin Europe Ecology – Vihreiden, mukaan lukien Ecologist Pole, sekä Ranskan kommunistisen puolueen kanssa, jotka liittyivät koalitioon 2.–3.5.2022; PS pääsi sopimukseen liittymisestä liittoumaan 4. toukokuuta, mikä vahvistettiin kansallisneuvoston puolueen äänestyksessä 5. toukokuuta. Tämä johti ensimmäiseen laajaan vasemmistoliittoon sitten monikkovasemmiston Ranskan 1997 parlamenttivaaleissa .

Keskustelu Republikaanien vasemmiston liiton (FGR) kanssa, joka halusi liittyä NUPESiin, jäi ilman vastausta; sitten FGR muodosti liittoja vasemmiston radikaalipuolueen kanssa, joka sisäisesti torjui integraation NUPES:iin, ja PS:n toisinajattelijoiden vähemmistön kanssa sekalaisen vasemmiston joukossa . Heidän ehdokkaansa esittivät olevansa osa "maallista ja tasavaltalaista" vasemmistoa Macronin ja Mélenchonin välillä. Uusi Antikapitalistinen Puolue ilmoitti, ettei se mene koalitioon ylitsepääsemättömien ideologisten erimielisyyksien vuoksi PS:n kanssa, kun taas Lutte Ouvrière ilmoitti, että puolue pyörittää omaa taulukkoaan NUPESista, jonka he uskovat olevan uudistusmielinen .

LREM muutti 5. toukokuuta 2022 nimensä Renaissanceksi ja esitteli parlamenttivaalien suuren telttaliittoumansa, joka koostuu presidentin enemmistöpuolueista nimeltä Ensemble Citoyens (Ensemble). Macron nimitti 16. toukokuuta pääministeriksi Élisabeth Bornen Jean Castexin tilalle . Borne, Renaissancen jäsen ja entinen PS:n jäsen, toimi Macronin työ-, työllisyys- ja taloudellisen osallisuuden ministerinä ennen hänen nimittämistään pääministeriksi. Hän on vasta toinen nainen virassa.

Vaalijärjestelmä

Kansalliskokouksen 577 kansanedustajaa valitaan viideksi vuodeksi kaksikierroksisella järjestelmällä yhden edustajan vaalipiireissä . Ensimmäisellä kierroksella valituksi tulee ehdokas, joka saa ehdottoman enemmistön kelvollisista äänistä ja yhteensä yli 25 % rekisteröidyistä äänistä. Jos yksikään ehdokkaista ei saavuta tätä kynnystä, järjestetään toinen vaalikierros kahden parhaan ehdokkaan sekä kaikkien muiden ehdokkaiden välillä, jotka saivat yhteensä yli 12,5 % äänistä. Valituksi tulee toisella kierroksella eniten ääniä saanut ehdokas.

Päivämäärät

Vaalilain säännösten mukaan vaalit on toimitettava eroavan kansalliskokouksen valtuuksien päättymistä edeltävien kuudenkymmenen päivän kuluessa, joka on liitetty kesäkuun kolmanteen tiistaihin, viiden vuoden kuluttua valinnasta, paitsi jos kansalliskokouksen hajottaminen. Vuonna 2017 valitun edustajakokouksen toimikausi päättyy 21. kesäkuuta 2022. Manner-Ranskan parlamenttivaalien päivämäärät asetettiin 12. ja 19. kesäkuuta. Ehdokasilmoitukset on jätettävä ensimmäisellä kierroksella viimeistään 20. toukokuuta ja toisella kierroksella 14. kesäkuuta mennessä. Ulkomailla asuvat Ranskan kansalaiset saivat äänestää äänestystä edeltävinä päivinä.

Suuret puolueet ja liittoumat kilpailevat

Alla on vaaleissa kilpailevat suurimmat puolueet ja liittoumat listattuna edellisten vaalien yhteenlasketuilla tuloksilla. Le Journal du dimanchen mukaan vaaleissa kilpaillaan pääasiassa kolmen blokin välillä: vasemmistoblokin (NUPES), keskustaoikeiston presidenttiblokin (Ensemble) ja äärioikeiston ryhmittymän välillä.

Puolue tai liitto Pääideologia asema Johtaja
Yhtye La République En Marche! ja liittolaisia Liberalismi Keskusta Stanislas Guerini
Demokraattinen liike Liberalismi Keskeltä keskelle oikealle François Bayrou
Horisontteja Liberalismi Keski-oikea Édouard Philippe
Edistyksen alueet Sosiaalinen liberalismi Keskeltä keskelle vasemmalle Olivier Dussopt
Agir Konservatiivinen liberalismi Keski-oikea Franck Riester
UDC Republikaanit ja liittolaiset Liberaali konservatismi Keski-oikea Christian Jacob
Demokraattien ja Itsenäisten liitto Liberalismi Keskeltä keskelle oikealle Jean-Christophe Lagarde
NUPES La France Insoumise ja liittolaiset Demokraattinen sosialismi Vasemmisto äärivasemmistoon _ Adrien Quatennens
Europe Ecology – Vihreät ja liittolaiset Vihreä politiikka Keskusvasemmalta vasemmistoon _ Julien Bayou
Sosialistipuolue ja sen liittolaiset Sosiaalidemokratia Keski-vasen Olivier Faure
Generation.s Ekososialismi Keskusvasemmalta vasemmistoon _ Benoit Hamon
Ranskan kommunistinen puolue Kommunismi Vasemmisto äärivasemmistoon _ Fabien Roussel
Kansallinen ralli ja liittolaiset Oikeistopopulismi Äärioikeisto Jordan Bardella
Vasemmiston radikaalipuolue ja liittolaiset Sosiaalinen liberalismi Keski-vasen Guillaume Lacroix [ fr ]
UPF Debout la France ja liittolaiset Kansallinen konservatismi Oikeisto äärioikeistoon _ Nicolas Dupont-Aignan
Les Patriotes Ranskan nationalismi Oikeisto äärioikeistoon _ Florian Philippot
Lutte Ouvrière Trotskilaisuus Äärivasemmisto Nathalie Arthaud
Uusi antikapitalistinen puolue Antikapitalismi Äärivasemmisto Philippe Poutou
Reconquete ja liittolaiset Ranskan nationalismi Äärioikeisto Éric Zemmour
FGR Republikaani ja sosialistinen vasemmisto ja liittolaiset Sosialismi Keskusvasemmalta vasemmistoon _ Emmanuel Maurel
Kansalais- ja republikaaniliike Sosiaalinen gaullismi Vasen siipi Jean-Luc Laurent

Edustajat eivät asetu ehdolle

Mielipidekyselyt

Tehtyjen kyselyjen paikallinen regressio

Tulokset

Ensimmäinen kierros

Ensimmäisen kierroksen jälkeen New Ecologic and Social People's Union (NUPES) ja Ensemble Citoyens (Ensemble) saivat noin 26 prosenttia. Republikaanien (LR) ja Oikeisto- ja Keskusliiton (UDC) poliittisen kirjon oikeiston merkittävien tappioiden vuoksi Emmanuel Macronin Ensemble-allianssin tulokset osoittivat, että se oli nyt keskustaoikeisto, joka on esiintynyt vahvasti. UDC:n perinteisesti keskustaoikeistolaisten äänestäjien joukossa. Ranskan äärioikeisto saavutti vaihtelevia tuloksia; kun National Rally (RN) saavutti 18 prosenttia ja todennäköisesti sai tarvittavat paikat parlamenttiryhmän muodostamiseen, Éric Zemmourin Reconquête saavutti 4 prosenttia, ja sekä hän että puolue eivät voineet paikkaa, ja entinen RN-johtaja Marine Le Pen joutui käymään toisella kierroksella paikastaan ​​alhaisen äänestysprosentin vuoksi.

NUPESin ja RN:n ehdokkaiden välisissä kilpailuissa Ensemblen virkamiehet sanoivat päättävänsä "tapauskohtaisesti" siitä, kannattavatko he ehdokasta vai eivät. Élisabeth Borne, Ranskan pääministeri, sanoi: "Meidän kantamme ei ole äänestää RN:n puolesta." Samalla hän ilmaisi tukensa vain NUPES-ehdokkaille, jotka hänen mielestään kunnioittavat tasavaltalaisia ​​arvoja. Ensimmäinen kierros vahvisti, että La France Insoumise (LFI) NUPESissa ja Ranskan vasemmiston keskuudessa, kun taas keskustavasemmisto toisinajattelijat saavuttivat paljon pienemmän äänimäärän, kuten vuoden 2022 Ranskan presidentinvaaleissa ; Yli 70 toisinajattelijaehdokkaasta vain 15 pääsi toiselle kierrokselle.

Ensimmäisellä kierroksella äänestysprosentti oli ennätysalha, 47,5 prosenttia. Lisäksi tuloksissa oli jonkin verran ristiriitaa sisäministeriön ja ranskalaisten uutistoimistojen, kuten France Infon ja Le Monden, välillä, erityisesti siitä, sijoittuivatko NUPES vai Ensemble ensimmäiseksi; Tämä johtui erimielisyyksistä siitä, pitäisikö vasemmistoehdokkaita harkita NUPESin puitteissa vai ei; samanlaisia ​​eroja oli myös UDC:ssä ja muissa liittoutumissa. NUPES sijoittui joko toiseksi (sisäministeriön mukaan) tai ensimmäiseksi (per Le Monde ), hieman Ensemblen jälkeen tai sitä edeltäen (25,75–25,66 % sisäministeriötä kohti ja 26,1–25,9 % Le Mondea kohti ).

Toinen kierros

Toisella kierroksella äänestysprosentti oli korkeampi kuin Ranskan 2017 parlamenttivaaleissa, mutta se ei vastannut vuoden 2020 ensimmäisen kierroksen äänestysprosenttia. Ensemble-allianssi jäi vaaleissa hieman heikommaksi ja menetti ehdottoman enemmistön parlamentissa, mutta voitti silti eniten paikkoja. NUPES menestyi hieman äänestyksissä, mutta onnistui silti kasvattamaan paikkaosuuttaan huomattavasti ja sen kerrottiin saaneen 131 paikkaa sisäministeriötä kohden. RN ylitti äänestystuloksissa ennennäkemättömät 89 paikkaa ja nousi suurimmaksi oppositioryhmäksi parlamentissa, koska jokainen NUPESin osapuolue aikoi muodostaa oman parlamenttiryhmän. Tämä syrjäytti UDC-koalition, joka sai tarpeeksi paikkoja ollakseen kuninkaantekijä seuraavassa hallituksessa, mutta menetti paikkoja odotetusti, ja sen ennustettiin voittavan 75 paikkaa. Se oli äärioikeiston paras suoritus Ranskan viidennen tasavallan aikakaudella ja paras kokonaistulos sitten 1800-luvun lopun. Useat uutiskanavat, kuten Agence France-Presse, antoivat erilaisen tuloksen lopullisesta paikkamäärästä: Ensemble oli 247, NUPES 142 ja UDC 64 Le Monden mukaan . Tämä johtui eroista ehdokkaiden erimielisyydessä erityisesti Ranskan merentakaisissa vaalipiireissä, luokiteltiinko näiden liittoutumien jäseniksi vai ei.

Vaalit johtivat riippuvaiseen parlamenttiin, sillä Ensemblellä oli vain suhteellinen enemmistö . Se oli ensimmäinen riippuvainen parlamentti sitten viisivuotiskauden perustamisen Ranskan vuoden 2000 perustuslaista tehdyn kansanäänestyksen jälkeen, ja ensimmäinen suhteellinen enemmistö vasta sitten vuoden 1988 Ranskan parlamenttivaalien, joissa nykyisellä presidentillä ei ollut ehdotonta enemmistöä parlamentissa. . Kokonaistuloksia pidettiin Macronille kieltäytymisenä ja suurena iskuna, joka uhkasi poliittista epävakautta ja umpikujaa . Valtiovarainministeri Bruno Le Maire kutsui tulosta "demokraattiseksi shokiksi" ja sanoi, että jos muut blokit eivät tekisi yhteistyötä, "tämä estäisi kykymme uudistaa ja suojella ranskalaisia". Pääministeri Borne kommentoi: "Tulos on riski maallemme kohtaamiemme haasteiden vuoksi." LR:n, UDC:n johtavan puolueen, ajateltiin olevan kuninkaantekijä ja sillä voi olla rooli Macronin säilyttämisessä presidentin enemmistössä; LR:n presidentti ja UDC:n johtaja Christian Jacob kuitenkin totesi, että hänen puolueensa pysyy oppositiossa, mikä tarkoittaa, että Macronin puolue ei säilyisi lainsäätäjän hallinnassa. Mélenchon kutsui tuloksia "pettymyksiltä" ja sanoi, että NUPESin ja Ranskan vasemmiston pitäisi muodostaa yhtenäinen, yksi parlamentaarinen ryhmä, jotta RN:stä ei tulisi parlamentin suurin oppositioryhmä, jonka Europe Ecology - Vihreät (EELV) johtajat kieltäytyivät. Ranskan kommunistinen puolue (PCF) ja sosialistipuolue (PS).

Kansalliset tulokset

Yhteenveto 12.–19.6.2022 eduskuntavaalien tuloksista
Kansalliskokous 2022.svg
Puolueet ja koalitiot Ensimmäinen kierros Toinen kierros Kaikki yhteensä Istuimen vaihto
vs. 2017
Äänet % Istuimet Äänet % Istuimet Istuimet %
La République En Marche! LREM 0 110 110
Edistyksen alueet TDP 0 52 52
Demokraattinen liike Modeemi 0 48 48 Lisääntyä6
Horisontteja H 1 26 27 Lisääntyä27
Muut juhlat ja sekalaiset DVC 0 8 8
Yhtye ENS 5,857,364 25.75 1 8 002 419 38,57 244 245 42.46 Vähennä105
La France Insoumise LFI 4 68 72 Lisääntyä55
Sosialistinen puolue PS 0 26 26 Vähennä4
Ekologi napa PE 0 23 23 Lisääntyä12
Ranskan kommunistinen puolue PCF 0 12 12 Lisääntyä2
Uusi ekologinen ja sosiaalinen kansanliitto NUPES 5,836,079 25.66 4 6,556,198 31.60 127 131 22.70 Lisääntyä79
Kansallinen ralli RN 4,248,537 18.68 0 3 589 465 17.30 89 89 15.42 Lisääntyä81
Republikaanit LR 2 370 440 10.42 0 1 447 838 6.98 61 61 10.57 Vähennä51
Demokraattien ja Itsenäisten liitto UDI 198,062 0,87 0 64,443 0,31 3 3 0,52 Vähennä15
Muut juhlat ja sekalaiset DVD Ei käytössä Ei käytössä 0
Oikeiston ja keskustan liitto UDC 2 568 502 11.29 0 1,512,281 7.29 64 64 11.09 Vähennä66
Sekalaista jäljellä DVG 713,574 3.14 0 443 282 2.14 22 22 3.81
Tavini Huiraatira Tavini 0 3 3 Lisääntyä2
Femu ja Korsika Femu 0 1 1 Vakaa0
Dekolonisaatio- ja sosiaalinen vapautusliike MDES 0 1 1 Lisääntyä1
Regionalistit REG 291,384 1.28 0 264 779 1.28 10 10 1.73
Sekalaista oikeaa DVD 530,782 2.33 0 231,071 1.11 10 10 1.73
Sekalaista keskustaa DVC 283 612 1.25 0 99,145 0,48 4 4 0,69
Debout Ranskassa DLF 0 1 1 Vakaa0
Suvereenistinen oikeus DSV 249 603 1.10 0 19,306 0,09 1 1 0.17
Sekalaista DIV 192,624 0,85 0 18,295 0,09 1 1 0.17
Reconquête R 964 775 4.24 0
Ekologit ECO 608 314 2.67 0 0 0
Äärivasemmisto EXG 266 412 1.17 0 11,229 0,05 0 0 0,00
Vasemmiston radikaalipuolue PRG 126,689 0,56 0 0 0
Äärioikeisto EXD 6,457 0,03 0 0 0
Kaikki yhteensä 22 744 708 100.00 5 20 747 470 100.00 572 577 100.00
Voimassa olevat äänet 22 744 708 97,80 20 747 470 92,36
Tyhjät äänestysliput 362,193 1.56 1,235,844 5.50
Nollaäänestys 149,306 0,64 480 962 2.14
Osoittautua 23,256,207 47.51 22 464 276 46.23
Pidättyi äänestämästä 25 697 541 52.49 26,125,084 53,77
Rekisteröityneet äänestäjät 48 953 748 48 589 360
Lähde: Sisäministeriö

Tulokset vaalipiireittäin

Vaalipiiri Valittu varajäseneksi (2017) Juhla Valittiin varajäseneksi (2022) Juhla
Ain 1 Xavier Breton LR Xavier Breton LR
2 Charles de la Verpillière LR Romain Daubié Modeemi
3 Olga Givernet LREM Olga Givernet LREM
4 Stéphane Trompill LREM Jérôme Buisson RN
5 Damien Abad LR Damien Abad DVD
Aisne 1 Aude Bono-Vandorme LREM Nicolas Dragon RN
2 Julien Dive LR Julien Dive LR
3 Jean-Louis Bricout PS Jean-Louis Bricout DVG
4 Marc Delatte LREM José Beaurain RN
5 Jacques Krabal LREM Jocelyn Designy RN
Allier 1 Jean-Paul Dufrègne PCF Yannick Monnet PCF
2 Laurence Vanceunebrock-Mialon LREM Jorys Bovet RN
3 Benédicte Peyrol LREM Nicolas Ray LR
Alpes-de-Haute-Provence 1 Delphine Bagarry LREM Christian Girard RN
2 Christophe Castaner LREM Léo Walter LFI
Hautes-Alpes 1 Pascale Boyer LREM Pascale Boyer LREM
2 Claire Bouchet PRG Joël Giraud LREM
Alpes-Maritimes 1 Éric Ciotti LR Éric Ciotti LR
2 Loïc Dombreval LREM Lionel Tivoli RN
3 Cédric Roussel LREM Philippe Pradal Horisontteja
4 Alexandra Valetta-Ardisson LREM Alexandra Masson RN
5 Merimies Brenier LR Christelle D'Intorni LR
6 Laurence Trastour-Isnart LR Bryan Masson RN
7 Éric Pauget LR Éric Pauget LR
8 Bernard Brochand LR Alexandra Martin LR
9 Michelle Tabarot LR Michelle Tabarot LR
Ardèche 1 Hervé Saulignac PS Hervé Saulignac PS
2 Michelen voitto PS Olivier Dussopt TDP
3 Fabrice Brun LR Fabrice Brun LR
Ardennit 1 Bérengère Poletti LR Lionel Vuibert Agir
2 Pierre Cordier LR Pierre Cordier LR
3 Jean-Luc Warsmann UDI Jean-Luc Warsmann UDI
Ariège 1 Bénédicte Taurine LFI Bénédicte Taurine LFI
2 Michel Larive LFI Laurent Panifous PS
Aube 1 Grégory Besson-Moreau LREM Jordan Guitton RN
2 Valérie Bazin-Malgras LR Valérie Bazin-Malgras LR
3 Gérard Menuel LR Angélique Ranc RN
Aude 1 Daniele Hérin LREM Christophe Barthès RN
2 Alain Péréa LREM Frédéric Falcon RN
3 Mireille Robert LREM Julien Rancoule RN
Aveyron 1 Stéphane Mazars LREM Stéphane Mazars LREM
2 Anne Blanc LREM Laurent Alexandre LFI
3 Sébastien David LR Jean-Francois Rousset LREM
Bouches-du-Rhône 1 Julien Ravier LR Sabrina Agresti-Roubache LREM
2 Claire Pitollat LREM Claire Pitollat LREM
3 Alexandra Louis LREM Gisèle Lelouis RN
4 Jean-Luc Mélenchon LFI Manuel Bompard LFI
5 Cathy Racon-Bouzon LREM Hendrik Davi LFI
6 Mies Teissier LR Lionel Royer-Perreaut DVD
7 Saïd Ahamada LREM Sébastien Delogu LFI
8 Jean-Marc Zulesi LREM Jean-Marc Zulesi LREM
9 Bernard Defleselles LR Joëlle Mélin RN
10 François-Michel Lambert José Gonzalez RN
11 Mohamed Laqhila Modeemi Mohamed Laqhila Modeemi
12 Éric Diard LR Franck Allisio RN
13 Pierre Dharréville PCF Pierre Dharréville PCF
14 Anne-Laurence Petel LREM Anne-Laurence Petel LREM
15 Bernard Reynès LR Romain Baubry RN
16 Monica Michel LREM Emmanuel Tache RN
Calvados 1 Fabrice Le Vigoureux LREM Fabrice Le Vigoureux LREM
2 Laurence Dumont PS Arthur Delaporte PS
3 Nathalie Porte LR Jérémie Patrier-Leitus Horisontteja
4 Christophe Blanchet LREM Christophe Blanchet LREM
5 Bertrand Bouyx LREM Bertrand Bouyx LREM
6 Alain Tourret LREM Élisabeth Borne LREM
Cantal 1 Vincent Descœur LR Vincent Descœur LR
2 Jean-Yves Bony LR Jean-Yves Bony LR
Charente 1 Thomas Mesnier LREM Thomas Mesnier Horisontteja
2 Sandra Marsaud LREM Sandra Marsaud LREM
3 Jérôme Lambert MDC Catherine Colombier RN
Charente-Maritime 1 Olivier Falorni DVG Olivier Falorni PRG
2 Frédérique Tuffnell Modeemi Anne-Laure Babault LREM
3 Jean-Philippe Ardouin LREM Jean-Philippe Ardouin LREM
4 Raphaël Gérard LREM Raphaël Gérard LREM
5 Didier Quentin LR Christophe Plassard Horisontteja
Cher 1 François Cormier-Bouligeon LREM François Cormier-Bouligeon LREM
2 Nadia Essayan Modeemi Nicolas Sansu PCF
3 Loïc Kervran LREM Loïc Kervran Horisontteja
Corrèze 1 Christophe Jerretie Modeemi Francis Dubois LR
2 Frédérique Meunier LR Frédérique Meunier LR
Corse-du-Sud 1 Jean-Jacques Ferrara LR Laurent Marcangeli Horisontteja
2 Paul-André Colombani PNC Paul-André Colombani PNC
Haute-Corse 1 Michel Castellani Femu Michel Castellani Femu
2 Jean-Félix Acquaviva Femu Jean-Félix Acquaviva Femu
Côte-d'Or 1 Didier Martin LREM Didier Martin LREM
2 Rémi Delatte LR Benoit Bordat FP
3 Fadila Khattabi LREM Fadila Khattabi LREM
4 Yolaine de Courson LREM Hubert Brigand LR
5 Didier Paris LREM Didier Paris LREM
Côtes-d'Armor 1 Bruno Joncour Modeemi Mickaël Cosson Modeemi
2 Hervé Berville LREM Hervé Berville LREM
3 Marc Le Fur LR Marc Le Fur LR
4 Yannick Kerlogot LREM Murielle Lepvraud LFI
5 Éric Bothorel LREM Éric Bothorel LREM
Creuse 1 Jean-Baptiste Moreau LREM Catherine Couturier LFI
Dordogne 1 Philippe Chassaing LREM Pascale Martin LFI
2 Michel Delpon LREM Serge Muller RN
3 Jean-Pierre Cubertafon Modeemi Jean-Pierre Cubertafon Modeemi
4 Jacqueline Dubois LREM Sébastien Peytavie Gs
Epäilyjä 1 Fannette Charvier LREM Laurent Croizier Modeemi
2 Éric Alauzet LREM Éric Alauzet LREM
3 Denis Sommer LREM Nicolas Pacquot Horisontteja
4 Frédéric Barbier LREM Géraldine Grangier RN
5 Annie Genevard LR Annie Genevard LR
Drôme 1 Mireille Clapot LREM Mireille Clapot LREM
2 Alice Thourot LREM Lisette Pollet RN
3 Célia de Lavergne LREM Marie Pochon EELV
4 Emmanuelle Anthoine LR Emmanuelle Anthoine LR
Eure 1 Severine Gipson LREM Christine Loir RN
2 Fabien Gouttefarde LREM Katiana Levavasseur RN
3 Marie Tamarelle-Verhaeghe LREM Kévin Mauvieux RN
4 Bruno Questel LREM Philippe Brun PS
5 Claire O'Petit LREM Timothée Houssin RN
Eure-et-Loir 1 Guillaume Kasbarian LREM Guillaume Kasbarian LREM
2 Olivier Marleix LR Olivier Marleix LR
3 Laure de La Raudière LR Luc Lamirault Horisontteja
4 Philippe Vigier Modeemi Philippe Vigier Modeemi
Finistère 1 Annaïg Le Meur LREM Annaïg Le Meur LREM
2 Jean-Charles Larsonneur LREM Jean-Charles Larsonneur LREM
3 Didier Le Gac LREM Didier Le Gac LREM
4 Sandrine Le Feur LREM Sandrine Le Feur LREM
5 Graziella Melchior LREM Graziella Melchior LREM
6 Richard Ferrand LREM Mélanie Thomin PS
7 Liliane Tanguy LREM Liliane Tanguy LREM
8 Erwan Balanant Modeemi Erwan Balanant Modeemi
Gard 1 Françoise Dumas LREM Yoann Gillet RN
2 Nicolas Meizonnet RN Nicolas Meizonnet RN
3 Anthony Cellier LREM Pascale Bordes RN
4 Annie Chapelier LREM Pierre Maurin RN
5 Catherine Daufès-Roux LREM Michel Sala LFI
6 Philippe Berta Modeemi Philippe Berta Modeemi
Haute-Garonne 1 Pierre Cabaré LREM Hadrien Clouet LFI
2 Jean-Luc Lagleize Modeemi Anne Stambach-Terrenoir LFI
3 Corinne Vignon LREM Corinne Vignon LREM
4 Mickaël Nogal LREM François Piquemal LFI
5 Jean-François Portarrieu LREM Jean-François Portarrieu LREM
6 Monique Iborra LREM Monique Iborra LREM
7 Élisabeth Toutut-Picard LREM Christophe Bex LFI
8 Joël Aviragnet PS Joël Aviragnet PS
9 Sandrine Mörch LREM Christine Arrighi EELV
10 Sébastien Nadot LREM Dominique Faure PRV
Gers 1 Jean-René Cazeneuve LREM Jean-René Cazeneuve LREM
2 Gisèle Biémouret PS David Taupiac PS
Gironde 1 Dominique David LREM Thomas Cazenave LREM
2 Catherine Fabre LREM Nicolas Thierry EELV
3 Loïc Prud'homme LFI Loïc Prud'homme LFI
4 Alain David PS Alain David PS
5 Benoit Simian LREM Grégoire de Fournas RN
6 Eric Poulliat LREM Eric Poulliat LREM
7 Bérangère Couillard LREM Bérangère Couillard LREM
8 Sophie Panonacle LREM Sophie Panonacle LREM
9 Sophie Mette Modeemi Sophie Mette Modeemi
10 Florent Boudié LREM Florent Boudié LREM
11 Véronique Hammerer LREM Edwige Diaz RN
12 Christelle Dubos LREM Pascal Lavergne LREM
Hérault 1 Patricia Mirallès LREM Patricia Mirallès TDP
2 Muriel Ressiguier LFI Nathalie Oziol LFI
3 Coralie Dubost LREM Laurence Cristol LREM
4 Jean-François Eliaou LREM Sébastien Rooma LFI
5 Philippe Huppé LREM Stéphanie Galzy RN
6 Emmanuelle Ménard RN Emmanuelle Ménard EXD
7 Christophe Euzet LREM Aurélien Lopez-Liguori RN
8 Nicolas Démoulin LREM Sylvain Carrière LFI
9 Patrick Vignal LREM Patrick Vignal LREM
Ille-et-Vilaine 1 Mostapha Laabid LREM Frédéric Mathieu LFI
2 Laurence Maillart-Méhaignerie LREM Laurence Maillart-Méhaignerie LREM
3 Claudia Rouaux PS Claudia Rouaux PS
4 Gaël Le Bohec LREM Mathilde Hignet LFI
5 Christine Cloarec LREM Christine Cloarec LREM
6 Thierry Benoit UDI Thierry Benoit Horisontteja
7 Jean-Luc Bourgeaux LR Jean-Luc Bourgeaux LR
8 Florian Bachelier LREM Mickaël Bouloux PS
Indre 1 François Jolivet LREM François Jolivet Horisontteja
2 Nicolas Forissier LR Nicolas Forissier LR
Indre-et-Loire 1 Philippe Chalumeau LREM Charles Fournier EELV
2 Daniel Labaronne LREM Daniel Labaronne LREM
3 Sophie Métadier UDI Henri Alfandari Horisontteja
4 Fabienne Colboc LREM Fabienne Colboc LREM
5 Sabine Thillaye Modeemi Sabine Thillaye Modeemi
Isère 1 Camille Galliard-Minier LREM Olivier Véran LREM
2 Jean-Charles Colas-Roy LREM Cyrielle Chatelain EELV
3 Emilie Chalas LREM Élisa Martin LFI
4 Marie-Noëlle Battistel PS Marie-Noëlle Battistel PS
5 Katariina Kamowski LREM Jérémie Iordanoff EELV
6 Cendra Motin LREM Alexis Jolly RN
7 Monique Limon LREM Yannick Neuder LR
8 Caroline Abadie LREM Caroline Abadie LREM
9 Élodie Jacquier-Laforge Modeemi Élodie Jacquier-Laforge Modeemi
10 Marjolaine Meynier-Millefert LREM Marjolaine Meynier-Millefert LREM
Jura 1 Danielle Brulebois LREM Danielle Brulebois LREM
2 Marie-Christine Dalloz LR Marie-Christine Dalloz LR
3 Jean-Marie Sermier LR Justine Gruet LR
Landes 1 Fabien Lainé Modeemi Geneviève Darrieussecq Modeemi
2 Lionel Causse LREM Lionel Causse LREM
3 Boris Vallaud PS Boris Vallaud PS
Loir-et-Cher 1 Stephane Baudu Modeemi Marc Fesneau Modeemi
2 Guillaume Peltier LR Roger Chudeau RN
3 Pascal Brindeau UDI Christophe Marion LREM
Loire 1 Régis Juanico Gs Quentin Bataillon LREM
2 Jean-Michel Mis LREM Andrée Taurinya LFI
3 Valéria Faure-Muntian LREM Emmanuel Mandon Modeemi
4 Dino Cinieri LR Dino Cinieri LR
5 Nathalie Sarles LREM Antoine Vermorel-Marques LR
6 Julien Borowczyk LREM Jean-Pierre Taite LR
Haute-Loire 1 Isabelle Valentin LR Isabelle Valentin LR
2 Jean-Pierre Vigier LR Jean-Pierre Vigier LR
Loire-Atlantique 1 François de Rugy LREM Mounir Belhamiti LREM
2 Valérie Oppelt LREM Andy Kerbrat LFI
3 Anne-France Brunet LREM Ségolène Amiot LFI
4 Aude Amadou LREM Julie Laernoes EELV
5 Luc Geismar Modeemi Sarah El Haïry Modeemi
6 Yves Daniel LREM Jean-Claude Raux EELV
7 Sandrine Josso Modeemi Sandrine Josso Modeemi
8 Audrey Dufeu-Schubert LREM Matthias Tavel LFI
9 Yannick Haury Modeemi Yannick Haury Modeemi
10 Sophie Errante LREM Sophie Errante LREM
Loiret 1 Stéphanie Rist LREM Stéphanie Rist LREM
2 Caroline Janvier LREM Caroline Janvier LREM
3 Claude de Ganay LR Mathilde Paris RN
4 Jean-Pierre Ovi LR Thomas Ménagé RN
5 Marianne Dubois LR Anthony Brosse LREM
6 Richard Ramos Modeemi Richard Ramos Modeemi
erä 1 Aurélien Pradié LR Aurélien Pradié LR
2 Huguette Tiegna LREM Huguette Tiegna LREM
Lot-et-Garonne 1 Michel Lauzzana LREM Michel Lauzzana LREM
2 Alexandre Freschi LREM Helène Laporte RN
3 Olivier Damaisin LREM Annick serkku RN
Lozère 1 Pierre Morel-À-L'Huissier UDI Pierre Morel-À-L'Huissier UDI
Maine-et-Loire 1 Matthieu Orphelin LREM François Gernigon Horisontteja
2 Stella Dupont LREM Stella Dupont LREM
3 Anne-Laure Blin LR Anne-Laure Blin LR
4 Laëtitia Saint-Paul LREM Laëtitia Saint-Paul LREM
5 Denis Masséglia LREM Denis Masséglia LREM
6 Nicole Dubré-Chirat LREM Nicole Dubré-Chirat LREM
7 Philippe Bolo Modeemi Philippe Bolo Modeemi
Manche 1 Philippe Gosselin LR Philippe Gosselin LR
2 Bertrand Sorre LREM Bertrand Sorre LREM
3 Stéphane Travert LREM Stéphane Travert LREM
4 Sonia Krimi LREM Anna kuva PS
Marne 1 Valérie Beauvais LR Xavier Albertini Horisontteja
2 Aina Kuric LREM Anne-Sophie Frigout RN
3 Éric Girardin LREM Éric Girardin LREM
4 Lise Magnier LR Lise Magnier Horisontteja
5 Charles de Courson LC Charles de Courson LC
Haute-Marne 1 Sylvain Templier LREM Christophe Bentz RN
2 François Cornut-Gentille LR Laurence Robert-Dehault RN
Mayenne 1 Guillaume Garot PS Guillaume Garot PS
2 Géraldine Bannier Modeemi Géraldine Bannier Modeemi
3 Yanick Favennec Becot LR Yanick Favennec Becot Horisontteja
Meurthe-et-Moselle 1 Carole Grandjean LREM Carole Grandjean LREM
2 Pascale César Modeemi Emmanuel Lacresse LREM
3 Xavier Paluszkiewicz LREM Martine Étienne LFI
4 Thibault Bazin LR Thibault Bazin LR
5 Dominique Potier PS Dominique Potier PS
6 Caroline Fiat LFI Caroline Fiat LFI
Meuse 1 Bertrand Pancher DVD Bertrand Pancher DVD
2 Emilie Cariou LND Florence Goulet RN
Morbihan 1 Hervé Pellois LREM Anne Le Hénanff Horisontteja
2 Jimmy Pahun Modeemi Jimmy Pahun Modeemi
3 Nicole Le Peih LREM Nicole Le Peih LREM
4 Paul Molac DVG Paul Molac DVG
5 Gwendal Rouillard LREM Lysiane Metayer LREM
6 Jean-Michel Jacques LREM Jean-Michel Jacques LREM
Moselviini 1 Belkhir Belhaddad LREM Belkhir Belhaddad LREM
2 Ludovic Mendes LREM Ludovic Mendes LREM
3 Richard Lioger LREM Charlotte Leduc LFI
4 Fabien Di Filippo LR Fabien Di Filippo LR
5 Nicole Gries-Trisse LREM Vincent Seitlinger LR
6 Christophe Arend LREM Kévin Pfeffer RN
7 Hélène Zannier LREM Alexandre Loubet RN
8 Brahim Hammouche Modeemi Laurent Jacobelli RN
9 Isabelle Rauch LREM Isabelle Rauch Horisontteja
Nièvre 1 Perrine Goulet LREM Perrine Goulet LREM
2 Patrice Perrot LREM Patrice Perrot LREM
Nord 1 Adrien Quatennens LFI Adrien Quatennens LFI
2 Ugo Bernalicis LFI Ugo Bernalicis LFI
3 Christophe Di Pompeo LREM Benjamin Saint-Huile DVG
4 Brigitte Liso LREM Brigitte Liso LREM
5 Sébastien Huyghe LR Victor Catteau RN
6 Charlotte Lecocq LREM Charlotte Lecocq LREM
7 Valérie Six UDI Félicie Gérard Horisontteja
8 Catherine Osson LREM David Guiraud LFI
9 Valérie Petit LREM Violette Spillebout LREM
10 Vincent Ledoux LR Gérald Darmanin LREM
11 Florence Morlighem LREM Roger Vicot PS
12 Anne-Laure Cattelot LREM Michael Taverne RN
13 Christian Hutin MDC Christine Decodts LREM
14 Paul Christophe LR Paul Christophe Agir
15 Jennifer de Temmerman LREM Pierrick Berteloot RN
16 Alain Bruneel PCF Matthieu Marchio RN
17 Dimitri Houbron LREM Thibaut François RN
18 Guy Bricout UDI Guy Bricout UDI
19 Sébastien Chenu RN Sébastien Chenu RN
20 Fabien Roussel PCF Fabien Roussel PCF
21 Béatrice Descamps UDI Béatrice Descamps UDI
Oise 1 Victor Habert-Dassault LR Victor Habert-Dassault LR
2 Agnès Thill UDI Philippe Ballard RN
3 Pascal Bois LREM Alexandre Sabatou RN
4 Éric Woerth LREM Éric Woerth LREM
5 Pierre Vatin LR Pierre Vatin LR
6 Carole Bureau-Bonnard LREM Michel Guiniot RN
7 Maxime Minot LR Maxime Minot LR
Orne 1 Chantal Jourdan PS Chantal Jourdan PS
2 Véronique Louwagie LR Véronique Louwagie LR
3 Jérôme Nury LR Jérôme Nury LR
Pas-de-Calais 1 Bruno Duvergé Modeemi Emmanuel Blairy RN
2 Jacqueline Maquet LREM Jacqueline Maquet LREM
3 Emmanuel Blairy RN Jean-Marc Tellier PCF
4 Robert Therry LR Philippe Fait Horisontteja
5 Jean-Pierre Pont LREM Jean-Pierre Pont LREM
6 Christophe Leclercq LREM Christine Engrand RN
7 Pierre-Henri Dumont LR Pierre-Henri Dumont LR
8 Benoît Potterie LREM Bertrand Petit PS
9 Marguerite Deprez-Audebert Modeemi Caroline Parmentier RN
10 Ludovic Pajot RN Thierry Frappé RN
11 Marine Le Pen RN Marine Le Pen RN
12 Bruno Bilde RN Bruno Bilde RN
Puy-de-Dôme 1 Valérie Thomas LREM Marianne Maximi LFI
2 Christine Pirès-Beaune PS Christine Pirès-Beaune PS
3 Laurence Vichnievsky Modeemi Laurence Vichnievsky Modeemi
4 Michel Fanget Modeemi Delphine Lingemann Modeemi
5 André Chassaigne PCF André Chassaigne PCF
Pyrénées-Atlantiques 1 Josy Poueyto Modeemi Josy Poueyto Modeemi
2 Jean-Paul Mattei Modeemi Jean-Paul Mattei Modeemi
3 David Habib PS David Habib PS
4 Jean Lassalle RÉS Iñaki Echaniz PS
5 Florence Lasserre-David Modeemi Florence Lasserre-David Modeemi
6 Vincent Bru Modeemi Vincent Bru Modeemi
Hautes-Pyrénées 1 Jean-Bernard Sempastous LREM Sylvie Ferrer LFI
2 Jeanine Dubié PRG Benoît Mournet LREM
Pyrénées-Orientales 1 Romain Grau LREM Sophie Blanc RN
2 Katariina Pujol RN Anaïs Sabatini RN
3 Laurence Gayte LREM Sandrine Dogor-Such RN
4 Sébastien Cazenove LREM Michele Martinez RN
Bas-Rhin 1 Thierry Michels LREM Sandra Regol EELV
2 Sylvain Waserman Modeemi Emmanuel Fernandes LFI
3 Bruno Studer LREM Bruno Studer LREM
4 Martine Wonner LREM Françoise Buffet LREM
5 Antoine Herth LR Charles Sitzenstuhl LREM
6 Philippe Meyer LR Louise Morel LREM
7 Patrick Hetzel LR Patrick Hetzel LR
8 Frédéric Reiss LR Stéphanie Kochert Horisontteja
9 Vincent Thiébaut LREM Vincent Thiébaut Horisontteja
Haut-Rhin 1 Yves Hemedinger LR Brigitte Klinkert LREM
2 Jacques Cattin LR Hubert Ott Modeemi
3 Jean-Luc Reitzer LR Dieier Lemaire Horisontteja
4 Raphaël Schellenberger LR Raphaël Schellenberger LR
5 Olivier Becht DVD Olivier Becht Agir
6 Bruno Fuchs Modeemi Bruno Fuchs Modeemi
Rhône 1 Thomas Rudigoz LREM Thomas Rudigoz LREM
2 Hubert Julien-Laferrière LREM Hubert Julien-Laferrière GE
3 Jean-Louis Touraine LREM Marie-Charlotte Garin EELV
4 Anne Brugnera LREM Anne Brugnera LREM
5 Blandine Brocard LREM Blandine Brocard LREM
6 Bruno Bonnell LREM Gabriel Amard LFI
7 Anissa Khedher LREM Alexandre Vincendet LR
8 Nathalie Serre LR Nathalie Serre LR
9 Bernard Perrut LR Alexandre Portier LR
10 Thomas Gassilloud LREM Thomas Gassilloud Agir
11 Jean-Luc Fugit LREM Jean-Luc Fugit LREM
12 Cyrille Isaac-Sibille Modeemi Cyrille Isaac-Sibille Modeemi
13 Daniele Cazarian LREM Sarah Tanzilli LREM
14 Yves Blein LREM Idir Boumertit LFI
Haute-Saône 1 Barbara Bessot -äänestys LREM Antoine Villedieu RN
2 Christophe Lejeune LREM Emeric lohi RN
Saône-et-Loire 1 Benjamin Dirx LREM Benjamin Dirx LREM
2 Josiane Corneloup LR Josiane Corneloup LR
3 Rémy Rebeyrette LREM Rémy Rebeyrette LREM
4 Cécile Untermaier PS Cécile Untermaier PS
5 Raphaël Gauvain LREM Louis Margueritte LREM
Sarthe 1 Damien Pichereau LREM Julie Delpech LREM
2 Marietta Karamanli PS Marietta Karamanli PS
3 Pascale Fontenel-Personne Modeemi Éric Martineau Modeemi
4 Sylvie Tolmont PS Élise Leboucher LFI
5 Jean-Carles Grelier LREM Jean-Carles Grelier LREM
Savoie 1 Typhanie Degois LREM Marina Ferrari Modeemi
2 Vincent Rolland LR Vincent Rolland LR
3 Emilie Bonnivard LR Emilie Bonnivard LR
4 Patrick Mignola Modeemi Jean-François Coulomme LFI
Haute-Savoie 1 Véronique Riotton LREM Véronique Riotton LREM
2 Jacques Rey LREM Antoine Armand LREM
3 Christelle Petex-Levet LR Christelle Petex-Levet LR
4 Virginie Duby-Muller LR Virginie Duby-Muller LR
5 Marion Lenne LREM Anne-Cécile Violland Horisontteja
6 Xavier Roseren LREM Xavier Roseren LREM
Pariisi 1 Sylvain Maillard LREM Sylvain Maillard LREM
2 Gilles Le Gendre LREM Gilles Le Gendre LREM
3 Stanislas Guerini LREM Stanislas Guerini LREM
4 Brigitte Kuster LR Astrid Panosyan-Bouvet LREM
5 Benjamin Griveaux LREM Julien Bayou EELV
6 Pierre henkilö LREM Sophia Chikirou LFI
7 Pacôme Rupin LREM Clément Beaune LREM
8 Laetitia Avia LREM Éva Sas EELV
9 Buon Tan LREM Sandrine Rousseau EELV
10 Anne-Christine Lang LREM Rodrigo Arenas LFI
11 Marielle de Sarnez Modeemi Maud Gatel Modeemi
12 Olivia Grégoire LREM Olivia Grégoire LREM
13 Hugues Renson LREM David Amiel LREM
14 Sandra Boëlle LR Benjamin Haddad LREM
15 Lamia El Aaraje PS Danielle Simonnet LFI
16 Mounir Mahjoubi LREM Sarah Legrain LFI
17 Daniele Obono LFI Daniele Obono LFI
18 Pierre-Yves Bournazel LR Aymeric Caron REV [ fr ]
Seine-Maritime 1 Damien Adam LREM Damien Adam LREM
2 Annie Vidal LREM Annie Vidal LREM
3 Hubert Wulfranc PCF Hubert Wulfranc PCF
4 Sira Sylla LREM Alma Dufour LFI
5 Gérard Leseul PS Gérard Leseul PS
6 Sébastien Jumel PCF Sébastien Jumel PCF
7 Agnès Firmin-Le Bodo LR Agnès Firmin-Le Bodo Horisontteja
8 Jean-Paul Lecoq PCF Jean-Paul Lecoq PCF
9 Stéphanie Kerbarh PRG Marie-Agnès Poussier-Winsback Horisontteja
10 Xavier Batut LREM Xavier Batut LREM
Seine-et-Marne 1 Aude Luquet Modeemi Aude Luquet Modeemi
2 Sylvie Bouchet Bellecourt LR Frédéric Valletoux Horisontteja
3 Jean-Louis Thiériot LR Jean-Louis Thiériot LR
4 Christian Jacob LR Isabelle Périgault LR
5 Franck Riester LR Franck Riester Agir
6 Bernadette Beauvais LR Béatrice Roullaud RN
7 Rodrigue Kokouendo LREM Ersilia Soudais LFI
8 Jean-Michel Fauvergue LREM Hadrien Ghomi LREM
9 Michele Peyron LREM Michele Peyron LREM
10 Stéphanie Do LREM Maxime Laisney LFI
11 Olivier Faure PS Olivier Faure PS
Yvelines 1 Didier Baichère LREM Charles Rodwell LREM
2 Jean-Noël Barrot Modeemi Jean-Noël Barrot Modeemi
3 Beatrice Piron LREM Beatrice Piron LREM
4 Marie Lebec LREM Marie Lebec LREM
5 Yaël Braun-Pivet LREM Yaël Braun-Pivet LREM
6 Natalia Pouzyreff LREM Natalia Pouzyreff LREM
7 Michele de Vaucouleurs Modeemi Nadia Hai LREM
8 Michel Vialay LR Benjamin Lucas Gs
9 Bruno Millienne Modeemi Bruno Millienne Modeemi
10 Aurore Bergé LREM Aurore Bergé LREM
11 Philippe Benassaya LR William Martinet LFI
12 Florence Granjus LREM Karl Olive LREM
Deux-Sèvres 1 Guillaume Chiche LREM Bastien Marchive Horisontteja
2 Delphine Batho PS Delphine Batho GE
3 Jean-Marie Fiévet LREM Jean-Marie Fiévet LREM
Somme 1 François Ruffin LFI François Ruffin LFI
2 Cécile Delpirou LREM Barbara Pompili LREM
3 Emmanuel Maquet LR Emmanuel Maquet LR
4 Jean-Claude Leclabart LREM Jean-Philippe Tanguy RN
5 Grégory Labille UDI Yaël Ménache RN
Tarn 1 Muriel Roques-Étienne LREM Frédéric Cabrolier RN
2 Marie-Christine Verdier-Jouclas LREM Karen Erodi LFI
3 Jean Terlier LREM Jean Terlier LREM
Tarn-et-Garonne 1 Valérie Rabault PS Valérie Rabault PS
2 Sylvia Pinel PRG Marine Hamelet RN
Var 1 Geneviève Levy LR Yannick Chenevard Horisontteja
2 Cécile Muschotti LREM Laure Lavalette RN
3 Édith Audibert LR Stephane Rambaud RN
4 Sereine Mauborgne LREM Philippe Lottiaux RN
5 Philippe Michel-Kleisbauer Modeemi Julie Lechanteux RN
6 Valérie Gomez-Bassac LREM Franck Giletti RN
7 Emilie Guerel LREM Frédéric Boccaletti RN
8 Fabien Matras LREM Philippe Schrek RN
Vaucluse 1 Souad Zitouni LREM Joris Hébard RN
2 Jean-Claude Bouchet LR Bénédicte Auzanot RN
3 Adrien Morenas LREM Hervé de Lépinau RN
4 Jacques Bompard LS Marie-France Lorho RN
5 Julien Aubert LR Jean-François Lovisolo LREM
Vendée 1 Philippe Latombe Modeemi Philippe Latombe Modeemi
2 Patrick Loiseau LREM Beatrice Bellamy Horisontteja
3 Stephane Buchou LREM Stephane Buchou LREM
4 Martine Leguille-Balloy LREM Véronique Besse DVD
5 Pierre Henriet LREM Pierre Henriet LREM
Vienne 1 Françoise Ballet-Blu LREM Lisa Belluco EELV
2 Sacha Houlié LREM Sacha Houlié LREM
3 Jean-Michel Clément LREM Pascal Lecamp Modeemi
4 Nicolas Turquois Modeemi Nicolas Turquois Modeemi
Haute-Vienne 1 Sophie Beaudouin-Hubière LREM Damien Maudet LFI
2 Pierre Venteau LREM Stéphane Delautrette PS
3 Marie-Ange Magne LREM Manon Meunier LFI
Voges 1 Stephane Viry LR Stephane Viry LR
2 Gérard Cherpion LR David Valence LREM
3 Christophe Naegelen UDI Christophe Naegelen UDI
4 Jean-Jacques Gaultier LR Jean-Jacques Gaultier LR
Yonne 1 Guillaume Larrivé LR Daniel Grenon RN
2 André Villiers UDI André Villiers Horisontteja
3 Michelle Crouzet Modeemi Julien Odoul RN
Belfortin alue 1 Ian Boucard LR Ian Boucard LR
2 Michel Zumkeller UDI Florian Chauche LFI
Essonne 1 Francis Chouat LREM Farida Amrani LFI
2 Bernard Bouley LR Nathalie da Conceicao Carvalho RN
3 Laëtitia Romeiro Dias LREM Alexis Izard LREM
4 Marie-Pierre Rixain LREM Marie-Pierre Rixain LREM
5 Cédric Villani LREM Paul Midy LREM
6 Stéphanie Atger LREM Jérôme Guedj PS
7 Robin Reda LREM Robin Reda LREM
8 Nicolas Dupont-Aignan DLF Nicolas Dupont-Aignan DLF
9 Marie Guévenoux LREM Marie Guévenoux LREM
10 Pierre-Alain Raphan LREM Antoine Léaument LFI
Hauts-de-Seine 1 Elsa Faucillon PCF Elsa Faucillon PCF
2 Bénédicte Pételle LREM Francesca Pasquini EELV
3 Christine Hennion LREM Philippe Juvin LR
4 Isabelle Florennes Modeemi Sabrina Sebaihi EELV
5 Céline Calvez LREM Céline Calvez LREM
6 Constance Le Grip LREM Constance Le Grip LREM
7 Jacques Marilossian LREM Pierre Cazeneuve LREM
8 Jacques Maire LREM Prisca Thévenot LREM
9 Thierry Solère LREM Emmanuel Pellerin LREM
10 Firenzen Provendier LREM Gabriel Attal LREM
11 Laurianne Rossi LREM Aurélien Saintoul LFI
12 Jean-Louis Bourlanges Modeemi Jean-Louis Bourlanges Modeemi
13 Frédérique Dumas LREM Maud Bregeon LREM
Seine-Saint-Denis 1 Éric Coquerel LFI Éric Coquerel LFI
2 Stephane Peu PCF Stephane Peu PCF
3 Patrice Anato LREM Thomas Portes LFI
4 Marie-George Buffet PCF Soumya Bourouaha PCF
5 Jean-Christophe Lagarde UDI Raquel Garrido LFI
6 Bastien Lachaud LFI Bastien Lachaud LFI
7 Alexis Corbière LFI Alexis Corbière LFI
8 Sylvie Charrière LREM Fatiha Keloua-Hachi PS
9 Sabine Rubin LFI Aurélie Trouvé LFI
10 Alain Ramadier LR Nadège Abomangoli LFI
11 Clémentine Autain LFI Clémentine Autain LFI
12 Stephane Testé LREM Jérôme Legavre POI
Val-de-Marne 1 Frédéric Descrozaille LREM Frédéric Descrozaille LREM
2 Jean François Mbaye LREM Clémence Guetté LFI
3 Laurent Saint-Martin LREM Louis Boyard LFI
4 Maud Petit Modeemi Maud Petit Modeemi
5 Gilles Carrez LR Mathieu Lefevre LREM
6 Guillaume Gouffier-Cha LREM Guillaume Gouffier-Cha LREM
7 Jean-Jacques Bridey LREM Rachel Kéké LFI
8 Michel Herbillon LR Michel Herbillon LR
9 Isabelle Santiago PS Isabelle Santiago PS
10 Mathilde Panot LFI Mathilde Panot LFI
11 Albane Gaillot LREM Sophie Taillé-Polian Gs
Val-d'Oise 1 Antoine Savignat LR Emilie Chandler LREM
2 Guillaume Vuilletet LREM Guillaume Vuilletet LREM
3 Cécile Rilhac LREM Cécile Rilhac LREM
4 Naïma Mouchou LREM Naïma Mouchou Horisontteja
5 Fiona Lazaar LREM Paul Vannier LFI
6 Nathalie Élimas Modeemi Estelle Folest Modeemi
7 Dominique Da Silva LREM Dominique Da Silva LREM
8 François Pupponi Modeemi Carlos Martens Bilongo LFI
9 Zivkan puisto LREM Arnaud Le Gall LFI
10 Aurélien Taché LREM Aurélien Taché LND
Guadeloupe 1 Olivier Serva LREM Olivier Serva GUSR
2 Justine Bénin Modeemi Christian Baptiste PPDG
3 Max Mathiasin Modeemi Max Mathiasin Modeemi
4 Hélène Vainqueur-Christophe PS Élie Califer PS
Martinique 1 Josette Manin BPM Jiovanny William Péyi-A
2 Manuéla Kéclard-Mondésir Péyi-A Marcellin Nadeau Péyi-A
3 Serge Letchimy PPM Johnny Hajjar PPM
4 Jean-Philippe Nilor Péyi-A Jean-Philippe Nilor Péyi-A
Ranskan Guayana 1 Gabriel Serville Péyi G Jean-Victor Castor MDES
2 Lenaïck Adam GR Davy Rimane DVG
Réunion 1 Philippe Naillet PS Philippe Naillet PS
2 Karine Lebon PLR Karine Lebon PLR
3 Nathalie Bassire LR Nathalie Bassire LR
4 David Lorion LR Emeline K/Bidi DVG
5 Jean-Hugues Ratenon LFI Jean-Hugues Ratenon LFI
6 Nadia Ramassamy LR Frédéric Maillot PLR
7 Jean-Luc Poudroux LR Perceval Gaillard LFI
Mayotte 1 Ramlati Ali LREM Estelle Youssouffa DVD
2 Mansour Kamardine LR Mansour Kamardine LR
Uusi-Caledonia 1 Philippe Dunoyer CE Philippe Dunoyer CE
2 Philippe Gomès CE Nicolas Metzdorf GNC [ fr ]
Ranskan Polynesia 1 Maina Sage Tapura Tematai Le Gayic Tavini
2 Nicole Sanquer A täällä mm Steve Chailloux Tavini
3 Moetai Brotherson Tavini Moetai Brotherson Tavini
Saint-Pierre-et-Miquelon 1 Stéphane Claireaux CSA Stephane Lenormand ILMOITUS
Wallis ja Futuna 1 Napole Polutele DVG Mikaele Seo LREM
Saint-Martin / Saint-Barthélemy 1 Claire Javois LR Frantz Gumbs LREM
Ranskan asukkaat ulkomailla 1 Roland Lescure LREM Roland Lescure LREM
2 Paula Forteza LREM Éléonore Caroit LREM
3 Alexandre Holroyd LREM Alexandre Holroyd LREM
4 Pieyre-Alexandre Anglade LREM Pieyre-Alexandre Anglade LREM
5 Stephane Vojetta LREM Stephane Vojetta LREM
6 Joachim Son-Unohda LREM Marc Ferracci LREM
7 Frédéric Petit Modeemi Frédéric Petit Modeemi
8 Meyer Habib UDI Meyer Habib UDI
9 M'jid El Guerrab LREM Karim Ben Cheikh Gs
10 Amal Amélia Lakrafi LREM Amal Amélia Lakrafi LREM
11 Anne Genetet LREM Anne Genetet LREM

Jälkimmäiset

Koska Ensemble menetti yli 100 paikkaa, heillä oli nyt 44 paikkaa enemmistöstä kansalliskokouksessa, ja heidän on löydettävä tukea muiden kansanedustajien joukosta sekä politiikan vasemmalta että oikealta puolelta auttaakseen rakentamaan toimivan enemmistöhallituksen . Presidentti Macron pyysi eroaan tarjonnutta pääministeri Bornea pysymään virassa saman kabinetin kanssa, jotta analyytikoiden mukaan saisi aikaa vakaan hallituksen muodostamiseen Bornen kanssa tai ilman. LFI pyysi epäluottamuslauseen järjestämistä 5. heinäkuuta.

Huolimatta siitä, että mitään sopimusta ei suljeta pois minkään puolueen kanssa, Macronin ja Ensemblen arvellaan suunnittelevan sopimusta UDC:n kanssa. Huolimatta aiemmin toisin väittämästä, UDC:n Jacob vahvisti osallistuvansa neuvotteluihin Macronin kanssa. RN:n Le Pen ja kahden NUPES-puolueen johtajat Olivier Faure (PS) ja Fabien Roussel (PCF) ilmoittivat osallistuvansa neuvotteluihin Macronin kanssa. LFI:n Mélenchon vahvisti, ettei hän osallistu neuvotteluihin.

Katso myös

Huomautuksia

Viitteet