Fransk parlamentsvalg 2022 -2022 French legislative election

fra Wikipedia, den frie encyklopedi

Fransk valg i 2022

2017 12. juni 2022 (første runde)
19. juni 2022 (andre runde)
2027 →

Alle 577 seter i nasjonalforsamlingen
289 seter trengs for flertall
Oppmøte 47,5 % ( Avta1,2 pp ) (1. runde)
46,2 % ( Øke3,6 pp) (2. runde)
Første fest Andre parti
Uformelt møte mellom energi- og transportministrene (TTE). Ankomster, transportministre Elisabeth Borne (37190062412) (beskjært).jpg Jean Luc MELENCHON i Europaparlamentet i Strasbourg, 2016 (beskjært).jpg
Leder Elisabeth Borne Jean-Luc Mélenchon
Parti LREMTDP LFI
Allianse Ensemble
Fester
NUPES
Fester
Lederplass Calvados' 6. ( nyvalgt ) Bouches-du-Rhône's 4. ( sto ikke )
Sist valg Ny allianse Ny allianse
Seter før 346 seter 66 seter
Seter vunnet 245 seter 131 seter
Setebytte Avta101 Øke67
1. runde
%
5 857 364
25,8 % Avta6,5 %
5 836 079
25,7 % Øke1,1 %
2. runde
%
8 002 419
38,6 % Avta10,6 %
6 556 198
31,6 % Øke19,9 %

Tredjepart Fjerde part
Jordan Bardella 2019.png Christian-Jacob-2020 (beskjært).jpg
Leder Jordan Bardella Christian Jacob
Parti RN LR
Allianse UDC
Fester
Lederplass Sto ikke Seine-et-Marnes 4. ( sto ikke )
Sist valg 8 seter 130 seter
Seter før 7 seter 120 seter
Seter vunnet 89 seter 64 seter
Setebytte Øke82 Avta56
1. runde
%
4 248 537
18,7 % Øke5,5 %
2 568 502
11,3 % Avta7,5 %
2. runde
%
3 589 465
17,3 % Øke8,5 %
1 512 281
7,3 % Avta18,0 %

2022 franske valgresultater Kart Første runde.svg
Valgkretsresultater etter første runde

2022 franske valgresultater Kart Andre runde.svg
Valgkretsresultater etter andre runde

Statsminister før valget

Élisabeth Borne
LREM

Valgt statsminister

TBD

Lovgivende valg i Frankrike ble holdt 12. og 19. juni 2022 for å velge de 577 medlemmene av den 16. nasjonalforsamlingen i den femte franske republikk . Valget fant sted etter det franske presidentvalget i 2022, som ble holdt i april 2022. De har blitt beskrevet som det mest ubesluttsomme lovgivende valget siden etableringen av femårsperioden i 2000 og reversering av valgkalenderen i 2002. første gang siden 1997 har ikke den sittende presidenten i Frankrike absolutt flertall i parlamentet. Siden ingen allianse vant flertall, resulterte det i et hengt parlament for første gang siden 1988.

Lovvalgene ble bestridt mellom fire hovedblokker: sentrum-høyre- presidentflertallet Ensemble, inkludert Emmanuel Macrons Renaissance , Territories of Progress, Den demokratiske bevegelsen, Horizons og deres allierte; New Ecologic and Social People's Union (NUPES), som omfatter La France Insoumise, Socialist Party, Europe Ecology – De Grønne, og det franske kommunistpartiet, blant andre; Union of the Right and Center (UDC), inkludert republikanerne, Union of Democrats and Independents, og deres allierte; og National Rally (RN). NUPES-alliansen ble dannet i de to månedene etter presidentvalget, der venstresidens stemme var fragmentert; den besto av den første franske venstrealliansen siden Flertallsvenstre i 1997.

I første runde var det en del kontroverser blant innenriksdepartementet og nyhetsmedier om hvilken blokk som endte først, da både NUPES og Ensemble fikk rundt 26 % av stemmene. De ble fulgt av RN på omtrent 19 % og UDC med omtrent 11 %. Valgdeltakelsen for første runde var rekordlave 47,5 %. I andre runde, hvor valgdeltakelsen var høyere enn i 2017, sikret Macrons Ensemble-koalisjon flest seter (245), men falt 44 seter under et absolutt flertall. NUPES ble anslått å vinne 131 (innenriksdepartementet) eller 142 seter ( Le Monde ), mens det høyreekstreme RN ble den største parlamentariske opposisjonen som et parti (89). UDC fikk nok seter (64 eller 71) til å bli en konge i den neste regjeringen, men led tap.

Resultatene ble av politiske kommentatorer oppfattet som et slag for Macron, og skapte potensialet for politisk ustabilitet og gridlock. Samtalene mellom de ulike partiene for å danne en stabil flertallsregjering startet 21. juni.

Bakgrunn

Etter det franske parlamentsvalget i 2017 ble den sittende presidenten Emmanuel Macrons parti, La République En Marche! (LREM), og dets allierte hadde flertall i nasjonalforsamlingen (577 seter). LREM -gruppen hadde 308 varamedlemmer, Den demokratiske bevegelsen og tilknyttede demokrater hadde 42 varamedlemmer, og Agir-ensemblet, som ble opprettet i november 2017, hadde 9 varamedlemmer. Selv om et forslag om å få en del av det franske parlamentet valgt med et proporsjonalt representasjonssystem ble inkludert i Macrons plattform i 2017, ble ikke dette valgløftet oppfylt. Et lignende løfte ble gitt av François Hollande under det franske presidentvalget i 2012 .

Macron, fra sentrumspartiet LREM, hadde beseiret Marine Le Pen, leder av det høyreekstreme National Rally, 66–34 % i det franske presidentvalget i 2017 . Det franske presidentvalget i 2022 ble holdt 10. og 24. april. Ettersom ingen kandidater vant flertall i første runde, ble det holdt en avrenning, der Macron beseiret Le Pen 58–41% og ble gjenvalgt som Frankrikes president . I første runde tok Macron ledelsen med 27,9 % av stemmene, mens Valérie Pécresse, kandidaten for republikanerne, tok under 5 % av stemmene i første runde, det dårligste resultatet i partiets eller dets gaullistiske forgjengers historie. . Anne Hidalgo, borgermesteren i Paris, fikk 1,75 % av stemmene, det verste i sosialistpartiets (PS) historie. Med mer enn 30 % av stemmene var det det beste resultatet for franske høyreekstreme siden grunnleggelsen av Den femte franske republikk med det franske presidentvalget i 1958 . Jean-Luc Mélenchon fra La France Insoumise (LFI) kom på tredjeplass i første runde med 21,95 % av stemmene og 1,2 % bak andreplasserte Le Pen, og kom også først i aldersgruppene 18–24 og 25–34 år. i Île-de-France, den mest folkerike regionen i Frankrike.

I sammenheng med det lovgivende valget felles deltakelse, som den største franske venstrestyrken i presidentvalget, forsøkte LFI å forene de viktigste venstreorienterte partiene rundt banneret til New Ecologic and Social People's Union, eller NUPES. Det ble holdt diskusjoner med Europe Ecology – De Grønne, inkludert Økologpolen, samt det franske kommunistpartiet, som ble med i koalisjonen henholdsvis 2.–3. mai 2022; PS kom til enighet om å slutte seg til koalisjonen 4. mai, noe som ble bekreftet ved en avstemning i nasjonalrådet 5. mai. Dette resulterte i den første brede venstreorienterte alliansen siden Plural Venstre i det franske lovvalget i 1997 .

Diskusjon med Federation of the Republican Left (FGR), som ønsket å bli med i NUPES, ble ubesvart; FGR dannet deretter allianser med Radikale Venstrepartiet, som internt avviste integrering i NUPES, og dissidenten i PS, blant de diverse venstresidene . Kandidatene deres presenterte seg som en del av den "sekulære og republikanske" venstresiden mellom Macron og Mélenchon. Det nye antikapitalistiske partiet kunngjorde at det ikke ville gå inn i koalisjonen på grunn av det de kalte uoverstigelige ideologiske forskjeller med PS, mens Lutte Ouvrière kunngjorde at partiet ville kjøre sin egen tavle atskilt fra NUPES, som de mener er reformistisk .

5. mai 2022 skiftet LREM navn til Renaissance, og introduserte sin store teltkoalisjon for det lovgivende valget bestående av presidentens flertallspartier kalt Ensemble Citoyens (Ensemble). 16. mai utnevnte Macron Élisabeth Borne til statsminister, og erstattet Jean Castex . Borne, et medlem av Renaissance og tidligere av PS, fungerte som Macrons minister for arbeid, sysselsetting og økonomisk inkludering før hun ble utnevnt til statsminister. Hun er bare den andre kvinnen som har kontoret.

Valgsystem

De 577 medlemmene av nasjonalforsamlingen, kjent som varamedlemmer , velges for fem år etter et system med to runder i enkeltmannsvalgkretser . En kandidat som får et absolutt flertall av gyldige stemmer og en stemmesum som er større enn 25 % av de registrerte velgerne, velges i første runde. Hvis ingen kandidater når denne terskelen, avholdes et omvalg mellom de to øverste kandidatene pluss enhver annen kandidat som fikk en stemme totalt over 12,5 % av de registrerte velgerne. Den kandidaten som får flest stemmer i andre runde er valgt.

Datoer

I henhold til bestemmelsene i valgloven skal valget holdes innen de seksti dagene som går før utløpet av fullmakten til den avtroppende nasjonalforsamlingen, vedlagt den tredje tirsdagen i juni, fem år etter valget, unntatt i tilfelle av oppløsning av nasjonalforsamlingen. Slutten av mandatet til forsamlingen valgt i 2017 er satt til 21. juni 2022. Datoene for parlamentsvalget på fastlands-Frankrike ble satt til 12. og 19. juni. Erklæring om kandidatur må sendes inn senest 20. mai for første runde og 14. juni for andre runde. Franske statsborgere som bor i utlandet kunne stemme i dagene før avstemningen.

Store partier og allianser konkurrerer

Nedenfor er de store partiene og alliansene som deltar i valget, oppført etter deres samlede resultater ved forrige valg. I følge Le Journal du dimanche strides valget hovedsakelig mellom tre blokker: en venstreblokk (NUPES), en presidentblokk på sentrum-høyre (Ensemble), og en høyreekstreme blokk.

Parti eller allianse Hovedideologi Stilling Leder
Ensemble La République En Marche! og allierte Liberalisme Senter Stanislas Guerini
Demokratisk bevegelse Liberalisme Sentrum til sentrum-høyre François Bayrou
Horisonter Liberalisme Midt-høyre Édouard Philippe
Fremskritts territorier Sosialliberalisme Sentrum til sentrum-venstre Olivier Dussopt
Agir Konservativ liberalisme Midt-høyre Franck Riester
UDC Republikanerne og allierte Liberal konservatisme Midt-høyre Christian Jacob
Union of Democrats and Independents Liberalisme Sentrum til sentrum-høyre Jean-Christophe Lagarde
NUPES La France Insoumise og allierte Demokratisk sosialisme Venstre til ytterst til venstre Adrien Quatennens
Europe Ecology – De grønne og allierte Grønn politikk Sentrum-venstre til venstre Julien Bayou
Sosialistpartiet og allierte Sosialdemokrati Sentrum-venstre Olivier Faure
Génération.s Økososialisme Sentrum-venstre til venstre Benoît Hamon
det franske kommunistpartiet Kommunisme Venstre til ytterst til venstre Fabien Roussel
National Rally og allierte Høyrepopulisme Langt til høyre Jordan Bardella
Radikale Venstreparti og allierte Sosialliberalisme Sentrum-venstre Guillaume Lacroix [ fr ]
UPF Debout la France og allierte Nasjonalkonservatisme Høyre til ytre høyre Nicolas Dupont-Aignan
Les Patriotes fransk nasjonalisme Høyre til ytre høyre Florian Philippot
Lutte Ouvrière Trotskisme Langt igjen Nathalie Arthaud
Nytt antikapitalistisk parti Antikapitalisme Langt igjen Philippe Poutou
Gjenerobre og allierte fransk nasjonalisme Langt til høyre Éric Zemmour
FGR Republikansk og sosialistisk venstreside og allierte Sosialisme Sentrum-venstre til venstre Emmanuel Maurel
Innbygger og republikansk bevegelse Sosialgaullisme Venstreorientert Jean-Luc Laurent

Varamedlemmer stiller ikke til gjenvalg

Meningsmålinger

Lokal regresjon av gjennomførte meningsmålinger

Resultater

Første runde

Etter første runde oppnådde New Ecologic and Social People's Union (NUPES) og Ensemble Citoyens (Ensemble) omtrent 26%. Midt i betydelige tap på høyresiden av det politiske spekteret for republikanerne (LR) og Union of the Right and Center (UDC), viste resultatene for Emmanuel Macrons Ensemble-allianse at det nå var sentrum-høyre, etter å ha prestert sterkt blant de tradisjonelt sentrum-høyre-velgerne til UDC. Den franske høyreekstreme oppnådde blandede resultater; mens National Rally (RN) oppnådde 18% og sannsynligvis ville skaffe de nødvendige setene for å danne en parlamentarisk gruppe, nådde Éric Zemmours Reconquête 4 %, og både han og partiet klarte ikke å vinne et sete, og tidligere RN-leder Marine Le Pen måtte gjennom andre runde for sitt sete på grunn av lav valgdeltakelse.

I konkurranser mellom NUPES- og RN-kandidater sa tjenestemenn fra Ensemble at de ville avgjøre fra sak til sak om de skulle støtte en kandidat eller ikke. Élisabeth Borne, Frankrikes statsminister, sa: "Vår posisjon er ingen stemme for RN." Samtidig uttrykte hun kun støtte til NUPES-kandidater som etter hennes syn respekterer republikanske verdier. Den første runden bekreftet at La France Insoumise (LFI) innenfor NUPES og blant den franske venstresiden, mens dissidentene fra sentrum og venstre oppnådde et mye lavere antall stemmer som det franske presidentvalget i 2022 ; av de over 70 dissidentkandidatene var det bare 15 som kvalifiserte seg til andre runde.

Første runde var preget av rekordlav valgdeltakelse på 47,5 %. I tillegg var det en del kontroverser i resultatene mellom innenriksdepartementet og franske nyhetskanaler, som France Info og Le Monde, spesielt om hvorvidt NUPES eller Ensemble endte først; Dette var på grunn av uenighet om hvorvidt venstreorienterte kandidater skulle vurderes innenfor NUPES-rammen eller ikke; lignende avvik eksisterte også for UDC og andre allianser. NUPES endte enten på andreplass (i henhold til innenriksdepartementet) eller først (per Le Monde ), litt bak eller foran Ensemble (25,75–25,66 % per innenriksdepartementet og 26,1–25,9 % per Le Monde ).

Andre runde

Den andre runden hadde en høyere valgdeltakelse enn i det franske parlamentsvalget i 2017, men matchet ikke den første runden i 2020. Ensemble-alliansen presterte litt dårligere enn målingene og mistet sitt absolutte flertall i parlamentet, samtidig som de vant flest seter. NUPES presterte litt dårligere enn avstemningen, men klarte likevel å øke sin andel av seter betydelig og skulle rapportert å ha vunnet 131 seter per innenriksdepartementet. RN overpresterte meningsmålingene betydelig for å vinne enestående 89 seter og bli den største parlamentariske opposisjonsgruppen på grunn av at hvert komponentparti i NUPES hadde til hensikt å danne sin egen parlamentariske gruppe, og overskygget UDC-koalisjonen, som fikk nok seter til å bli en kongemager i den neste regjeringen, men tapte seter som forventet, og ble anslått å vinne 75 seter. Det var den beste prestasjonen for ytre høyre i den franske femte republikkens tid, og den beste sammenlagt siden slutten av 1800-tallet. Flere nyhetskanaler, som Agence France-Presse, ga et annet resultat med hensyn til det endelige seteantallet, med Ensemble på henholdsvis 247, NUPES på 142 og UDC på 64, per Le Monde . Dette skyldtes forskjeller med hensyn til kandidater, spesielt i de franske utenlandske valgkretsene, som ble klassifisert som medlemmer av disse alliansene eller ikke.

Valgene resulterte i et hengt parlament, ettersom Ensemble bare hadde et relativt flertall . Det var det første hengte parlamentet siden opprettelsen av femårsperioden etter den franske konstitusjonelle folkeavstemningen i 2000, samt det første relative flertallet bare siden det franske lovvalget i 1988, der den sittende presidenten ikke hadde absolutt flertall i parlamentet. . De samlede resultatene ble sett på som en avvisning og et stort slag for Macron, med en risiko for politisk ustabilitet og gridlock . Finansminister Bruno Le Maire kalte utfallet et "demokratisk sjokk", og sa at hvis de andre blokkene ikke samarbeider, "ville dette blokkere vår kapasitet til å reformere og beskytte franskmennene". Statsminister Borne kommenterte: "Resultatet er en risiko for landet vårt i lys av utfordringene vi må møte." LR, det ledende partiet i UDC, ble antatt å være kongemageren og potensielt spille en rolle for Macron for å beholde sitt presidentflertall; Christian Jacob, presidenten for LR og lederen av UDC, uttalte imidlertid at partiet hans ville forbli i opposisjon, noe som betyr at Macrons parti ikke vil forbli i kontroll over lovgiveren. Mélenchon kalte resultatene "skuffende" og sa at NUPES og den franske venstresiden burde danne en samlet, enkelt parlamentarisk gruppe for å unngå at RN ble den største opposisjonsgruppen i parlamentet, noe som ble nektet av ledere for Europe Ecology – The Greens (EELV), Det franske kommunistpartiet (PCF) og sosialistpartiet (PS).

Nasjonale resultater

Sammendrag av valgresultatene til nasjonalforsamlingen 12.–19. juni 2022
Nasjonal Samling 2022.svg
Partier og koalisjoner Første runde Andre runde Total Setebytte
vs. 2017
Stemmer % Seter Stemmer % Seter Seter %
La République En Marche! LREM 0 110 110
Fremskritts territorier TDP 0 52 52
Demokratisk bevegelse MoDem 0 48 48 Øke6
Horisonter H 1 26 27 Øke27
Andre fester og diverse DVC 0 8 8
Ensemble ENS 5.857.364 25,75 1 8 002 419 38,57 244 245 42,46 Avta105
La France Insoumise LFI 4 68 72 Øke55
Sosialistpartiet PS 0 26 26 Avta4
Økolog pol PE 0 23 23 Øke12
det franske kommunistpartiet PCF 0 12 12 Øke2
Ny økologisk og sosial folkeforening NUPES 5.836.079 25,66 4 6.556.198 31,60 127 131 22.70 Øke79
Nasjonalt rally RN 4.248.537 18,68 0 3.589.465 17.30 89 89 15.42 Øke81
Republikanerne LR 2.370.440 10.42 0 1.447.838 6,98 61 61 10,57 Avta51
Union of Democrats and Independents UDI 198.062 0,87 0 64.443 0,31 3 3 0,52 Avta15
Andre fester og diverse DVD N/A N/A 0
Høyre- og sentrumsforbundet UDC 2.568.502 11.29 0 1.512.281 7,29 64 64 11.09 Avta66
Diverse igjen DVG 713.574 3.14 0 443.282 2.14 22 22 3,81
Tavini Huiraatira Tavini 0 3 3 Øke2
Femu på Korsika Femu 0 1 1 Stødig0
Avkolonisering og sosial frigjøringsbevegelse MDES 0 1 1 Øke1
Regionalister REG 291.384 1,28 0 264.779 1,28 10 10 1,73
Diverse rett DVD 530.782 2,33 0 231.071 1.11 10 10 1,73
Diverse senter DVC 283.612 1,25 0 99.145 0,48 4 4 0,69
Debout la France DLF 0 1 1 Stødig0
Suverenistisk høyre DSV 249.603 1.10 0 19.306 0,09 1 1 0,17
Diverse DIV 192.624 0,85 0 18.295 0,09 1 1 0,17
Gjenerobre R 964.775 4.24 0
Økologer ØKO 608.314 2,67 0 0 0
Langt igjen EXG 266.412 1.17 0 11.229 0,05 0 0 0,00
Radikale Venstreparti PRG 126.689 0,56 0 0 0
Langt til høyre EXD 6.457 0,03 0 0 0
Total 22.744.708 100,00 5 20 747 470 100,00 572 577 100,00
Gyldige stemmer 22.744.708 97,80 20 747 470 92,36
Blanke stemmesedler 362.193 1,56 1 235 844 5,50
Null stemmeseddel 149.306 0,64 480 962 2.14
Oppmøte 23.256.207 47,51 22.464.276 46,23
Avholdende stemme 25.697.541 52,49 26.125.084 53,77
Registrerte velgere 48.953.748 48.589.360
Kilde: Innenriksdepartementet

Resultater etter valgkrets

Valgkrets Valgt vara (2017) Parti Valgt vara (2022) Parti
Ain 1 Xavier Breton LR Xavier Breton LR
2 Charles de la Verpillière LR Romain Daubié MoDem
3 Olga Givernet LREM Olga Givernet LREM
4 Stéphane Trompille LREM Jérôme Buisson RN
5 Damien Abad LR Damien Abad DVD
Aisne 1 Aude Bono-Vandorme LREM Nicolas Dragon RN
2 Julien Dive LR Julien Dive LR
3 Jean-Louis Bricout PS Jean-Louis Bricout DVG
4 Marc Delatte LREM José Beaurain RN
5 Jacques Krabal LREM Jocelyn Designy RN
Allier 1 Jean-Paul Dufrègne PCF Yannick Monnet PCF
2 Laurence Vanceunebrock-Mialon LREM Jorys Bovet RN
3 Bénédicte Peyrol LREM Nicolas Ray LR
Alpes-de-Haute-Provence 1 Delphine Bagarry LREM Christian Girard RN
2 Christophe Castaner LREM Léo Walter LFI
Hautes-Alpes 1 Pascale Boyer LREM Pascale Boyer LREM
2 Claire Bouchet PRG Joël Giraud LREM
Alpes-Maritimes 1 Éric Ciotti LR Éric Ciotti LR
2 Loïc Dombreval LREM Lionel Tivoli RN
3 Cédric Roussel LREM Philippe Pradal Horisonter
4 Alexandra Valetta-Ardisson LREM Alexandra Masson RN
5 Marine Brenier LR Christelle D'Intorni LR
6 Laurence Trastour-Isnart LR Bryan Masson RN
7 Éric Pauget LR Éric Pauget LR
8 Bernard Brochand LR Alexandra Martin LR
9 Michèle Tabarot LR Michèle Tabarot LR
Ardèche 1 Hervé Saulignac PS Hervé Saulignac PS
2 Michèle Victory PS Olivier Dussopt TDP
3 Fabrice Brun LR Fabrice Brun LR
Ardennene 1 Bérengère Poletti LR Lionel Vuibert Agir
2 Pierre Cordier LR Pierre Cordier LR
3 Jean-Luc Warsmann UDI Jean-Luc Warsmann UDI
Ariège 1 Bénédicte Taurine LFI Bénédicte Taurine LFI
2 Michel Larive LFI Laurent Panifous PS
Aube 1 Grégory Besson-Moreau LREM Jordan Guitton RN
2 Valérie Bazin-Malgras LR Valérie Bazin-Malgras LR
3 Gérard Menuel LR Angelique Ranc RN
Aude 1 Daniele Hérin LREM Christophe Barthès RN
2 Alain Péréa LREM Frédéric Falcon RN
3 Mireille Robert LREM Julien Rancoule RN
Aveyron 1 Stéphane Mazars LREM Stéphane Mazars LREM
2 Anne Blanc LREM Laurent Alexandre LFI
3 Sébastien David LR Jean-Francois Rousset LREM
Bouches-du-Rhône 1 Julien Ravier LR Sabrina Agresti-Roubache LREM
2 Claire Pitollat LREM Claire Pitollat LREM
3 Alexandra Louis LREM Gisèle Lelouis RN
4 Jean-Luc Mélenchon LFI Manuel Bompard LFI
5 Cathy Racon-Bouzon LREM Hendrik Davi LFI
6 Guy Teissier LR Lionel Royer-Perreaut DVD
7 Saïd Ahamada LREM Sébastien Delogu LFI
8 Jean-Marc Zulesi LREM Jean-Marc Zulesi LREM
9 Bernard Deflesseles LR Joëlle Mélin RN
10 François-Michel Lambert José Gonzalez RN
11 Mohamed Laqhila MoDem Mohamed Laqhila MoDem
12 Éric Diard LR Franck Allisio RN
13 Pierre Dharréville PCF Pierre Dharréville PCF
14 Anne-Laurence Petel LREM Anne-Laurence Petel LREM
15 Bernard Reynès LR Romain Baubry RN
16 Monica Michel LREM Emmanuel Tache RN
Calvados 1 Fabrice Le Vigoureux LREM Fabrice Le Vigoureux LREM
2 Laurence Dumont PS Arthur Delaporte PS
3 Nathalie Porte LR Jérémie Patrier-Leitus Horisonter
4 Christophe Blanchet LREM Christophe Blanchet LREM
5 Bertrand Bouyx LREM Bertrand Bouyx LREM
6 Alain Tourret LREM Elisabeth Borne LREM
Cantal 1 Vincent Descœur LR Vincent Descœur LR
2 Jean-Yves Bony LR Jean-Yves Bony LR
Charente 1 Thomas Mesnier LREM Thomas Mesnier Horisonter
2 Sandra Marsaud LREM Sandra Marsaud LREM
3 Jérôme Lambert MDC Catherine Colombier RN
Charente-Maritime 1 Olivier Falorni DVG Olivier Falorni PRG
2 Frédérique Tuffnell MoDem Anne-Laure Babault LREM
3 Jean-Philippe Ardouin LREM Jean-Philippe Ardouin LREM
4 Raphaël Gérard LREM Raphaël Gérard LREM
5 Didier Quentin LR Christophe Plassard Horisonter
Cher 1 François Cormier-Bouligeon LREM François Cormier-Bouligeon LREM
2 Nadia Essayan MoDem Nicolas Sansu PCF
3 Loïc Kervran LREM Loïc Kervran Horisonter
Corrèze 1 Christophe Jerretie MoDem Francis Dubois LR
2 Frédérique Meunier LR Frédérique Meunier LR
Corse-du-Sud 1 Jean-Jacques Ferrara LR Laurent Marcangeli Horisonter
2 Paul-André Colombani PNC Paul-André Colombani PNC
Haute-Corse 1 Michel Castellani Femu Michel Castellani Femu
2 Jean-Félix Acquaviva Femu Jean-Félix Acquaviva Femu
Côte-d'Or 1 Didier Martin LREM Didier Martin LREM
2 Rémi Delatte LR Benoît Bordat FP
3 Fadila Khattabi LREM Fadila Khattabi LREM
4 Yolaine de Courson LREM Hubert Brigand LR
5 Didier Paris LREM Didier Paris LREM
Côtes-d'Armor 1 Bruno Joncour MoDem Mickaël Cosson MoDem
2 Hervé Berville LREM Hervé Berville LREM
3 Marc Le Fur LR Marc Le Fur LR
4 Yannick Kerlogot LREM Murielle Lepvraud LFI
5 Éric Bothorel LREM Éric Bothorel LREM
Creuse 1 Jean-Baptiste Moreau LREM Catherine Couturier LFI
Dordogne 1 Philippe Chassaing LREM Pascale Martin LFI
2 Michel Delpon LREM Serge Muller RN
3 Jean-Pierre Cubertafon MoDem Jean-Pierre Cubertafon MoDem
4 Jacqueline Dubois LREM Sébastien Peytavie Gs
Doubs 1 Fannette Charvier LREM Laurent Croizier MoDem
2 Éric Alauzet LREM Éric Alauzet LREM
3 Denis Sommer LREM Nicolas Pacquot Horisonter
4 Frédéric Barbier LREM Géraldine Grangier RN
5 Annie Genevard LR Annie Genevard LR
Drôme 1 Mireille Clapot LREM Mireille Clapot LREM
2 Alice Thourot LREM Lisette Pollet RN
3 Célia de Lavergne LREM Marie Pochon EELV
4 Emmanuelle Anthoine LR Emmanuelle Anthoine LR
Eure 1 Séverine Gipson LREM Christine Loir RN
2 Fabien Gouttefarde LREM Katiana Levavasseur RN
3 Marie Tamarelle-Verhaeghe LREM Kevin Mauvieux RN
4 Bruno Questel LREM Philippe Brun PS
5 Claire O'Petit LREM Timothée Houssin RN
Eure-et-Loir 1 Guillaume Kasbarian LREM Guillaume Kasbarian LREM
2 Olivier Marleix LR Olivier Marleix LR
3 Laure de La Raudière LR Luc Lamirault Horisonter
4 Philippe Vigier MoDem Philippe Vigier MoDem
Finistère 1 Annaïg Le Meur LREM Annaïg Le Meur LREM
2 Jean-Charles Larsonneur LREM Jean-Charles Larsonneur LREM
3 Didier Le Gac LREM Didier Le Gac LREM
4 Sandrine Le Feur LREM Sandrine Le Feur LREM
5 Graziella Melchior LREM Graziella Melchior LREM
6 Richard Ferrand LREM Mélanie Thomin PS
7 Liliane Tanguy LREM Liliane Tanguy LREM
8 Erwan Balanant MoDem Erwan Balanant MoDem
Gard 1 Françoise Dumas LREM Yoann Gillet RN
2 Nicolas Meizonnet RN Nicolas Meizonnet RN
3 Anthony Cellier LREM Pascale Bordes RN
4 Annie Chapelier LREM Pierre Maurin RN
5 Catherine Daufès-Roux LREM Michel Sala LFI
6 Philippe Berta MoDem Philippe Berta MoDem
Haute-Garonne 1 Pierre Cabaré LREM Hadrien Clouet LFI
2 Jean-Luc Lagleize MoDem Anne Stambach-Terrenoir LFI
3 Corinne Vignon LREM Corinne Vignon LREM
4 Mickaël Nogal LREM François Piquemal LFI
5 Jean-François Portarrieu LREM Jean-François Portarrieu LREM
6 Monique Iborra LREM Monique Iborra LREM
7 Élisabeth Toutut-Picard LREM Christophe Bex LFI
8 Joël Avimagnet PS Joël Avimagnet PS
9 Sandrine Mörch LREM Christine Arrighi EELV
10 Sébastien Nadot LREM Dominique Faure PRV
Gers 1 Jean-René Cazeneuve LREM Jean-René Cazeneuve LREM
2 Gisèle Biémouret PS David Taupiac PS
Gironde 1 Dominique David LREM Thomas Cazenave LREM
2 Catherine Fabre LREM Nicolas Thierry EELV
3 Loïc Prud'homme LFI Loïc Prud'homme LFI
4 Alain David PS Alain David PS
5 Benoît Simian LREM Grégoire de Fournas RN
6 Eric Poulliat LREM Eric Poulliat LREM
7 Bérangère Couillard LREM Bérangère Couillard LREM
8 Sophie Panonacle LREM Sophie Panonacle LREM
9 Sophie Mette MoDem Sophie Mette MoDem
10 Florent Boudié LREM Florent Boudié LREM
11 Véronique Hammerer LREM Edwige Diaz RN
12 Christelle Dubos LREM Pascal Lavergne LREM
Hérault 1 Patricia Mirallès LREM Patricia Mirallès TDP
2 Muriel Ressiguier LFI Nathalie Oziol LFI
3 Coralie Dubost LREM Laurence Cristol LREM
4 Jean-François Eliaou LREM Sébastien Roma LFI
5 Philippe Huppé LREM Stéphanie Galzy RN
6 Emmanuelle Ménard RN Emmanuelle Ménard EXD
7 Christophe Euzet LREM Aurélien Lopez-Liguori RN
8 Nicolas Démoulin LREM Sylvain Carrière LFI
9 Patrick Vignal LREM Patrick Vignal LREM
Ille-et-Vilaine 1 Mostapha Laabid LREM Frédéric Mathieu LFI
2 Laurence Maillart-Méhaignerie LREM Laurence Maillart-Méhaignerie LREM
3 Claudia Rouaux PS Claudia Rouaux PS
4 Gaël Le Bohec LREM Mathilde Hignet LFI
5 Christine Cloarec LREM Christine Cloarec LREM
6 Thierry Benoit UDI Thierry Benoit Horisonter
7 Jean-Luc Bourgeaux LR Jean-Luc Bourgeaux LR
8 Florian Bachelier LREM Mickaël Bouloux PS
Indre 1 François Jolivet LREM François Jolivet Horisonter
2 Nicolas Forissier LR Nicolas Forissier LR
Indre-et-Loire 1 Philippe Chalumeau LREM Charles Fournier EELV
2 Daniel Labaronne LREM Daniel Labaronne LREM
3 Sophie Métadier UDI Henri Alfandari Horisonter
4 Fabienne Colboc LREM Fabienne Colboc LREM
5 Sabine Thillaye MoDem Sabine Thillaye MoDem
Isère 1 Camille Galliard-Minier LREM Olivier Veran LREM
2 Jean-Charles Colas-Roy LREM Cyrielle Chatelain EELV
3 Emilie Chalas LREM Elisa Martin LFI
4 Marie-Noëlle Battistel PS Marie-Noëlle Battistel PS
5 Catherine Kamowski LREM Jérémie Iordanoff EELV
6 Cendra Motin LREM Alexis Jolly RN
7 Monique Limon LREM Yannick Neuder LR
8 Caroline Abadie LREM Caroline Abadie LREM
9 Élodie Jacquier-Laforge MoDem Élodie Jacquier-Laforge MoDem
10 Marjolaine Meynier-Millefert LREM Marjolaine Meynier-Millefert LREM
Jura 1 Danielle Brulebois LREM Danielle Brulebois LREM
2 Marie-Christine Dalloz LR Marie-Christine Dalloz LR
3 Jean-Marie Sermier LR Justine Gruet LR
Landes 1 Fabien Lainé MoDem Geneviève Darrieussecq MoDem
2 Lionel Causse LREM Lionel Causse LREM
3 Boris Vallaud PS Boris Vallaud PS
Loir-et-Cher 1 Stéphane Baudu MoDem Marc Fesneau MoDem
2 Guillaume Peltier LR Roger Chudeau RN
3 Pascal Brindeau UDI Christophe Marion LREM
Loire 1 Régis Juanico Gs Quentin Bataillon LREM
2 Jean-Michel Mis LREM Andrée Taurinya LFI
3 Valéria Faure-Muntian LREM Emmanuel Mandon MoDem
4 Dino Cinieri LR Dino Cinieri LR
5 Nathalie Sarles LREM Antoine Vermorel-Marques LR
6 Julien Borowczyk LREM Jean-Pierre Taite LR
Haute-Loire 1 Isabelle Valentin LR Isabelle Valentin LR
2 Jean-Pierre Vigier LR Jean-Pierre Vigier LR
Loire-Atlantique 1 François de Rugy LREM Mounir Belhamiti LREM
2 Valérie Oppelt LREM Andy Kerbrat LFI
3 Anne-France Brunet LREM Ségolène Amiot LFI
4 Aude Amadou LREM Julie Laernoes EELV
5 Luc Geismar MoDem Sarah El Haïry MoDem
6 Yves Daniel LREM Jean-Claude Raux EELV
7 Sandrine Josso MoDem Sandrine Josso MoDem
8 Audrey Dufeu-Schubert LREM Matthias Tavel LFI
9 Yannick Haury MoDem Yannick Haury MoDem
10 Sophie Errante LREM Sophie Errante LREM
Loiret 1 Stéphanie Rist LREM Stéphanie Rist LREM
2 Caroline Janvier LREM Caroline Janvier LREM
3 Claude de Ganay LR Mathilde Paris RN
4 Jean-Pierre dør LR Thomas Ménagé RN
5 Marianne Dubois LR Anthony Brosse LREM
6 Richard Ramos MoDem Richard Ramos MoDem
Lot 1 Aurélien Pradié LR Aurélien Pradié LR
2 Huguette Tiegna LREM Huguette Tiegna LREM
Lot-et-Garonne 1 Michel Lauzzana LREM Michel Lauzzana LREM
2 Alexandre Freschi LREM Hélène Laporte RN
3 Olivier Damaisin LREM Annick Cousin RN
Lozère 1 Pierre Morel-À-L'Huissier UDI Pierre Morel-À-L'Huissier UDI
Maine-et-Loire 1 Matthieu Orphelin LREM François Gernigon Horisonter
2 Stella Dupont LREM Stella Dupont LREM
3 Anne-Laure Blin LR Anne-Laure Blin LR
4 Laëtitia Saint-Paul LREM Laëtitia Saint-Paul LREM
5 Denis Masséglia LREM Denis Masséglia LREM
6 Nicole Dubré-Chirat LREM Nicole Dubré-Chirat LREM
7 Philippe Bolo MoDem Philippe Bolo MoDem
Manche 1 Philippe Gosselin LR Philippe Gosselin LR
2 Bertrand Sorre LREM Bertrand Sorre LREM
3 Stéphane Travert LREM Stéphane Travert LREM
4 Sonia Krimi LREM Anna bilde PS
Marne 1 Valérie Beauvais LR Xavier Albertini Horisonter
2 Aina Kuric LREM Anne-Sophie Frigout RN
3 Éric Girardin LREM Éric Girardin LREM
4 Lise Magnier LR Lise Magnier Horisonter
5 Charles de Courson LC Charles de Courson LC
Haute-Marne 1 Sylvain Templier LREM Christophe Bentz RN
2 François Cornut-Gentille LR Laurence Robert-Dehault RN
Mayenne 1 Guillaume Garot PS Guillaume Garot PS
2 Géraldine Bannier MoDem Géraldine Bannier MoDem
3 Yannick Favennec Becot LR Yannick Favennec Becot Horisonter
Meurthe-et-Moselle 1 Carole Grandjean LREM Carole Grandjean LREM
2 Pascale César MoDem Emmanuel Lacresse LREM
3 Xavier Paluszkiewicz LREM Martine Étienne LFI
4 Thibault Bazin LR Thibault Bazin LR
5 Dominique Potier PS Dominique Potier PS
6 Caroline Fiat LFI Caroline Fiat LFI
Meuse 1 Bertrand Pancher DVD Bertrand Pancher DVD
2 Emilie Cariou LND Florence Goulet RN
Morbihan 1 Hervé Pellois LREM Anne Le Hénanff Horisonter
2 Jimmy Pahun MoDem Jimmy Pahun MoDem
3 Nicole Le Peih LREM Nicole Le Peih LREM
4 Paul Molac DVG Paul Molac DVG
5 Gwendal Rouillard LREM Lysiane Metayer LREM
6 Jean-Michel Jacques LREM Jean-Michel Jacques LREM
Mosel 1 Belkhir Belhaddad LREM Belkhir Belhaddad LREM
2 Ludovic Mendes LREM Ludovic Mendes LREM
3 Richard Lioger LREM Charlotte Leduc LFI
4 Fabien Di Filippo LR Fabien Di Filippo LR
5 Nicole Gries-Trisse LREM Vincent Seitlinger LR
6 Christophe Arend LREM Kevin Pfeffer RN
7 Hélène Zannier LREM Alexandre Loubet RN
8 Brahim Hammouche MoDem Laurent Jacobelli RN
9 Isabelle Rauch LREM Isabelle Rauch Horisonter
Nièvre 1 Perrine Goulet LREM Perrine Goulet LREM
2 Patrice Perrot LREM Patrice Perrot LREM
Nord 1 Adrien Quatennens LFI Adrien Quatennens LFI
2 Ugo Bernalicis LFI Ugo Bernalicis LFI
3 Christophe Di Pompeo LREM Benjamin Saint-Huile DVG
4 Brigitte Liso LREM Brigitte Liso LREM
5 Sébastien Huyghe LR Victor Catteau RN
6 Charlotte Lecocq LREM Charlotte Lecocq LREM
7 Valérie Six UDI Félicie Gérard Horisonter
8 Catherine Osson LREM David Guiraud LFI
9 Valérie Petit LREM Violette Spillebout LREM
10 Vincent Ledoux LR Gérald Darmanin LREM
11 Florence Morlighem LREM Roger Vicot PS
12 Anne-Laure Cattelot LREM Michael Taverne RN
13 Christian Hutin MDC Christine Decodts LREM
14 Paul Christophe LR Paul Christophe Agir
15 Jennifer de Temmerman LREM Pierrick Berteloot RN
16 Alain Bruneel PCF Matthieu Marchio RN
17 Dimitri Houbron LREM Thibaut François RN
18 Fyren Bricout UDI Fyren Bricout UDI
19 Sébastien Chenu RN Sébastien Chenu RN
20 Fabien Roussel PCF Fabien Roussel PCF
21 Béatrice Descamps UDI Béatrice Descamps UDI
Oise 1 Victor Habert-Dassault LR Victor Habert-Dassault LR
2 Agnès Thill UDI Philippe Ballard RN
3 Pascal Bois LREM Alexandre Sabatou RN
4 Éric Woerth LREM Éric Woerth LREM
5 Pierre Vatin LR Pierre Vatin LR
6 Carole Bureau-Bonnard LREM Michel Guiniot RN
7 Maxime Minot LR Maxime Minot LR
Orne 1 Chantal Jourdan PS Chantal Jourdan PS
2 Véronique Louwagie LR Véronique Louwagie LR
3 Jérôme Nury LR Jérôme Nury LR
Pas-de-Calais 1 Bruno Duvergé MoDem Emmanuel Blairy RN
2 Jacqueline Maquet LREM Jacqueline Maquet LREM
3 Emmanuel Blairy RN Jean-Marc Tellier PCF
4 Robert Therry LR Philippe Fait Horisonter
5 Jean-Pierre Pont LREM Jean-Pierre Pont LREM
6 Christophe Leclercq LREM Christine Engrand RN
7 Pierre-Henri Dumont LR Pierre-Henri Dumont LR
8 Benoît Potterie LREM Bertrand Petit PS
9 Marguerite Deprez-Audebert MoDem Caroline Parmentier RN
10 Ludovic Pajot RN Thierry Frappé RN
11 Marine Le Pen RN Marine Le Pen RN
12 Bruno Bilde RN Bruno Bilde RN
Puy-de-Dôme 1 Valérie Thomas LREM Marianne Maximi LFI
2 Christine Pirès-Beaune PS Christine Pirès-Beaune PS
3 Laurence Vichnievsky MoDem Laurence Vichnievsky MoDem
4 Michel Fanget MoDem Delphine Lingemann MoDem
5 André Chassaigne PCF André Chassaigne PCF
Pyrénées-Atlantiques 1 Josy Poueyto MoDem Josy Poueyto MoDem
2 Jean-Paul Mattei MoDem Jean-Paul Mattei MoDem
3 David Habib PS David Habib PS
4 Jean Lassalle RÉS Iñaki Echaniz PS
5 Florence Lasserre-David MoDem Florence Lasserre-David MoDem
6 Vincent Bru MoDem Vincent Bru MoDem
Hautes-Pyrénées 1 Jean-Bernard Sempastous LREM Sylvie Ferrer LFI
2 Jeanine Dubié PRG Benoît Mournet LREM
Pyrénées-Orientales 1 Romain Grau LREM Sophie Blanc RN
2 Catherine Pujol RN Anaïs Sabatini RN
3 Laurence Gayte LREM Sandrine Dogor-Slik RN
4 Sébastien Cazenove LREM Michèle Martinez RN
Bas-Rhin 1 Thierry Michels LREM Sandra Regol EELV
2 Sylvain Waserman MoDem Emmanuel Fernandes LFI
3 Bruno Studer LREM Bruno Studer LREM
4 Martine Wonner LREM Françoise Buffet LREM
5 Antoine Herth LR Charles Sitzenstuhl LREM
6 Philippe Meyer LR Louise Morel LREM
7 Patrick Hetzel LR Patrick Hetzel LR
8 Frédéric Reiss LR Stéphanie Kochert Horisonter
9 Vincent Thiébaut LREM Vincent Thiébaut Horisonter
Haut-Rhin 1 Yves Hemedinger LR Brigitte Klinkert LREM
2 Jacques Cattin LR Hubert Ott MoDem
3 Jean-Luc Reitzer LR Dieier Lemaire Horisonter
4 Raphaël Schellenberger LR Raphaël Schellenberger LR
5 Olivier Becht DVD Olivier Becht Agir
6 Bruno Fuchs MoDem Bruno Fuchs MoDem
Rhône 1 Thomas Rudigoz LREM Thomas Rudigoz LREM
2 Hubert Julien-Laferrière LREM Hubert Julien-Laferrière GE
3 Jean-Louis Touraine LREM Marie-Charlotte Garin EELV
4 Anne Brugnera LREM Anne Brugnera LREM
5 Blandine Brocard LREM Blandine Brocard LREM
6 Bruno Bonnell LREM Gabriel Amard LFI
7 Anissa Khedher LREM Alexandre Vincendet LR
8 Nathalie Serre LR Nathalie Serre LR
9 Bernard Perrut LR Alexandre Portier LR
10 Thomas Gassiloud LREM Thomas Gassiloud Agir
11 Jean-Luc Fugit LREM Jean-Luc Fugit LREM
12 Cyrille Isaac-Sibille MoDem Cyrille Isaac-Sibille MoDem
13 Danièle Cazarian LREM Sarah Tanzilli LREM
14 Yves Blein LREM Idir Boumertit LFI
Haute-Saône 1 Barbara Bessot stemmeseddel LREM Antoine Villedieu RN
2 Christophe Lejeune LREM Emerisk laks RN
Saône-et-Loire 1 Benjamin Dirx LREM Benjamin Dirx LREM
2 Josiane Corneloup LR Josiane Corneloup LR
3 Rémy Rebeyrotte LREM Rémy Rebeyrotte LREM
4 Cécile Untermaier PS Cécile Untermaier PS
5 Raphaël Gauvain LREM Louis Margueritte LREM
Sarthe 1 Damien Pichereau LREM Julie Delpech LREM
2 Marietta Karamanli PS Marietta Karamanli PS
3 Pascale Fontenel-Personne MoDem Éric Martineau MoDem
4 Sylvie Tolmont PS Élise Leboucher LFI
5 Jean-Carles Grelier LREM Jean-Carles Grelier LREM
Savoie 1 Typhanie Degois LREM Marina Ferrari MoDem
2 Vincent Rolland LR Vincent Rolland LR
3 Émilie Bonnivard LR Émilie Bonnivard LR
4 Patrick Mignola MoDem Jean-François Coulomme LFI
Haute-Savoie 1 Véronique Riotton LREM Véronique Riotton LREM
2 Jacques Rey LREM Antoine Armand LREM
3 Christelle Petex-Levet LR Christelle Petex-Levet LR
4 Virginie Duby-Muller LR Virginie Duby-Muller LR
5 Marion Lenne LREM Anne-Cécile Violland Horisonter
6 Xavier Roseren LREM Xavier Roseren LREM
Paris 1 Sylvain Maillard LREM Sylvain Maillard LREM
2 Gilles Le Gendre LREM Gilles Le Gendre LREM
3 Stanislas Guerini LREM Stanislas Guerini LREM
4 Brigitte Kuster LR Astrid Panosyan-Bouvet LREM
5 Benjamin Griveaux LREM Julien Bayou EELV
6 Pierre Person LREM Sophia Chikirou LFI
7 Pacôme Rupin LREM Clément Beaune LREM
8 Laetitia Avia LREM Éva Sas EELV
9 Buon Tan LREM Sandrine Rousseau EELV
10 Anne-Christine Lang LREM Rodrigo Arenas LFI
11 Marielle de Sarnez MoDem Maud Gatel MoDem
12 Olivia Grégoire LREM Olivia Grégoire LREM
13 Hugues Renson LREM David Amiel LREM
14 Sandra Boëlle LR Benjamin Haddad LREM
15 Lamia El Aaraje PS Danielle Simonnet LFI
16 Mounir Mahjoubi LREM Sarah Legrain LFI
17 Daniele Obono LFI Daniele Obono LFI
18 Pierre-Yves Bournazel LR Aymeric Caron REV [ fr ]
Seine-Maritime 1 Damien Adam LREM Damien Adam LREM
2 Annie Vidal LREM Annie Vidal LREM
3 Hubert Wulfranc PCF Hubert Wulfranc PCF
4 Sira Sylla LREM Alma Dufour LFI
5 Gérard Leseul PS Gérard Leseul PS
6 Sébastien Jumel PCF Sébastien Jumel PCF
7 Agnès Firmin-Le Bodo LR Agnès Firmin-Le Bodo Horisonter
8 Jean-Paul Lecoq PCF Jean-Paul Lecoq PCF
9 Stéphanie Kerbarh PRG Marie-Agnès Poussier-Winsback Horisonter
10 Xavier Batut LREM Xavier Batut LREM
Seine-et-Marne 1 Aude Luquet MoDem Aude Luquet MoDem
2 Sylvie Bouchet Bellecourt LR Frédéric Valletoux Horisonter
3 Jean-Louis Thiériot LR Jean-Louis Thiériot LR
4 Christian Jacob LR Isabelle Périgault LR
5 Franck Riester LR Franck Riester Agir
6 Bernadette Beauvais LR Béatrice Roullaud RN
7 Rodrigue Kokouendo LREM Ersilia Soudais LFI
8 Jean-Michel Fauvergue LREM Hadrien Ghomi LREM
9 Michèle Peyron LREM Michèle Peyron LREM
10 Stéphanie Do LREM Maxime Laisney LFI
11 Olivier Faure PS Olivier Faure PS
Yvelines 1 Didier Baichère LREM Charles Rodwell LREM
2 Jean-Noël Barrot MoDem Jean-Noël Barrot MoDem
3 Béatrice Piron LREM Béatrice Piron LREM
4 Marie Lebec LREM Marie Lebec LREM
5 Yaël Braun-Pivet LREM Yaël Braun-Pivet LREM
6 Natalia Pouzyreff LREM Natalia Pouzyreff LREM
7 Michèle de Vaucouleurs MoDem Nadia Hai LREM
8 Michel Vialay LR Benjamin Lucas Gs
9 Bruno Millienne MoDem Bruno Millienne MoDem
10 Aurore Bergé LREM Aurore Bergé LREM
11 Philippe Benassaya LR William Martinet LFI
12 Firenze Granjus LREM Karl Olive LREM
Deux-Sèvres 1 Guillaume Chiche LREM Bastien Marchive Horisonter
2 Delphine Batho PS Delphine Batho GE
3 Jean-Marie Fiévet LREM Jean-Marie Fiévet LREM
Somme 1 François Ruffin LFI François Ruffin LFI
2 Cecile Delpirou LREM Barbara Pompili LREM
3 Emmanuel Maquet LR Emmanuel Maquet LR
4 Jean-Claude Leclabart LREM Jean-Philippe Tanguy RN
5 Grégory Labille UDI Yaël Ménache RN
Tarn 1 Muriel Roques-Étienne LREM Frédéric Cabrolier RN
2 Marie-Christine Verdier-Jouclas LREM Karen Erodi LFI
3 Jean Terlier LREM Jean Terlier LREM
Tarn-et-Garonne 1 Valérie Rabault PS Valérie Rabault PS
2 Sylvia Pinel PRG Marine Hamelet RN
Var 1 Geneviève Levy LR Yannick Chenevard Horisonter
2 Cecile Muschotti LREM Laure Lavalette RN
3 Édith Audibert LR Stéphane Rambaud RN
4 Sereine Mauborgne LREM Philippe Lottiaux RN
5 Philippe Michel-Kleisbauer MoDem Julie Lechanteux RN
6 Valérie Gomez-Bassac LREM Franck Giletti RN
7 Émilie Guerel LREM Frédéric Boccaletti RN
8 Fabien Matras LREM Philippe Schrek RN
Vaucluse 1 Souad Zitouni LREM Joris Hébrard RN
2 Jean-Claude Bouchet LR Bénédicte Auzanot RN
3 Adrien Morenas LREM Hervé de Lépinau RN
4 Jacques Bompard LS Marie-France Lorho RN
5 Julien Aubert LR Jean-François Lovisolo LREM
Vendée 1 Philippe Latombe MoDem Philippe Latombe MoDem
2 Patrick Loiseau LREM Béatrice Bellamy Horisonter
3 Stéphane Buchou LREM Stéphane Buchou LREM
4 Martine Leguille-Balloy LREM Véronique Besse DVD
5 Pierre Henriet LREM Pierre Henriet LREM
Vienne 1 Françoise Ballet-Blu LREM Lisa Belluco EELV
2 Sacha Houlié LREM Sacha Houlié LREM
3 Jean-Michel Clément LREM Pascal Lecamp MoDem
4 Nicolas Turquois MoDem Nicolas Turquois MoDem
Haute-Vienne 1 Sophie Beaudouin-Hubière LREM Damien Maudet LFI
2 Pierre Venteau LREM Stéphane Delautrette PS
3 Marie-Ange Magne LREM Manon Meunier LFI
Vosges 1 Stéphane Viry LR Stéphane Viry LR
2 Gérard Cherpion LR David Valence LREM
3 Christophe Naegelen UDI Christophe Naegelen UDI
4 Jean-Jacques Gaultier LR Jean-Jacques Gaultier LR
Yonne 1 Guillaume Larrivé LR Daniel Grenon RN
2 André Villiers UDI André Villiers Horisonter
3 Michèle Crouzet MoDem Julien Odoul RN
Territoire de Belfort 1 Ian Boucard LR Ian Boucard LR
2 Michel Zumkeller UDI Florian Chauche LFI
Essonne 1 Francis Chouat LREM Farida Amrani LFI
2 Bernard Bouley LR Nathalie da Conceicao Carvalho RN
3 Laëtitia Romeiro Dias LREM Alexis Izard LREM
4 Marie-Pierre Rixain LREM Marie-Pierre Rixain LREM
5 Cédric Villani LREM Paul Midy LREM
6 Stéphanie Atger LREM Jérôme Guedj PS
7 Robin Reda LREM Robin Reda LREM
8 Nicolas Dupont-Aignan DLF Nicolas Dupont-Aignan DLF
9 Marie Guévenoux LREM Marie Guévenoux LREM
10 Pierre-Alain Raphan LREM Antoine Léaument LFI
Hauts-de-Seine 1 Elsa Faucillon PCF Elsa Faucillon PCF
2 Bénédicte Pételle LREM Francesca Pasquini EELV
3 Christine Hennion LREM Philippe Juvin LR
4 Isabelle Florennes MoDem Sabrina Sebaihi EELV
5 Céline Calvez LREM Céline Calvez LREM
6 Constance Le Grip LREM Constance Le Grip LREM
7 Jacques Marilossian LREM Pierre Cazeneuve LREM
8 Jacques Maire LREM Prisca Thévenot LREM
9 Thierry Solère LREM Emmanuel Pellerin LREM
10 Florence Provendier LREM Gabriel Attal LREM
11 Laurianne Rossi LREM Aurélien Saintoul LFI
12 Jean-Louis Bourlanges MoDem Jean-Louis Bourlanges MoDem
13 Frédérique Dumas LREM Maud Bregeon LREM
Seine-Saint-Denis 1 Éric Coquerel LFI Éric Coquerel LFI
2 Stéphane Peu PCF Stéphane Peu PCF
3 Patrice Anato LREM Thomas Portes LFI
4 Marie-George Buffet PCF Soumya Bourouaha PCF
5 Jean-Christophe Lagarde UDI Raquel Garrido LFI
6 Bastien Lachaud LFI Bastien Lachaud LFI
7 Alexis Corbière LFI Alexis Corbière LFI
8 Sylvie Charrière LREM Fatiha Keloua-Hachi PS
9 Sabine Rubin LFI Aurélie Trouvé LFI
10 Alain Ramadier LR Nadège Abomangoli LFI
11 Clémentine Autain LFI Clémentine Autain LFI
12 Stéphane Testé LREM Jérôme Legavre POI
Val-de-Marne 1 Frédéric Descrozaille LREM Frédéric Descrozaille LREM
2 Jean François Mbaye LREM Clémence Guetté LFI
3 Laurent Saint-Martin LREM Louis Boyard LFI
4 Maud Petit MoDem Maud Petit MoDem
5 Gilles Carrez LR Mathieu Lefevre LREM
6 Guillaume Gouffier-Cha LREM Guillaume Gouffier-Cha LREM
7 Jean-Jacques Bridey LREM Rachel Kéké LFI
8 Michel Herbillon LR Michel Herbillon LR
9 Isabelle Santiago PS Isabelle Santiago PS
10 Mathilde Panot LFI Mathilde Panot LFI
11 Albane Gaillot LREM Sophie Taillé-Polian Gs
Val-d'Oise 1 Antoine Savignat LR Emilie Chandler LREM
2 Guillaume Vuilletet LREM Guillaume Vuilletet LREM
3 Cecile Rilhac LREM Cecile Rilhac LREM
4 Naïma Moutchou LREM Naïma Moutchou Horisonter
5 Fiona Lazaar LREM Paul Vannier LFI
6 Nathalie Élimas MoDem Estelle Folest MoDem
7 Dominique Da Silva LREM Dominique Da Silva LREM
8 François Pupponi MoDem Carlos Martens Bilongo LFI
9 Zivka-parken LREM Arnaud Le Gall LFI
10 Aurélien Taché LREM Aurélien Taché LND
Guadeloupe 1 Olivier Serva LREM Olivier Serva GUSR
2 Justine Bénin MoDem Christian Baptiste PPDG
3 Max Mathiasin MoDem Max Mathiasin MoDem
4 Hélène Vainqueur-Christophe PS Élie Califer PS
Martinique 1 Josette Manin BPM Jiovanni William Péyi-A
2 Manuela Kéclard-Mondésir Péyi-A Marcellin Nadeau Péyi-A
3 Serge Letchimy PPM Johnny Hajjar PPM
4 Jean-Philippe Nilor Péyi-A Jean-Philippe Nilor Péyi-A
fransk Guyana 1 Gabriel Serville Péyi G Jean-Victor Castor MDES
2 Lénaïck Adam GR Davy Rimane DVG
Gjenforening 1 Philippe Naillet PS Philippe Naillet PS
2 Karine Lebon PLR Karine Lebon PLR
3 Nathalie Bassire LR Nathalie Bassire LR
4 David Lorion LR Emeline K/Bidi DVG
5 Jean-Hugues Ratenon LFI Jean-Hugues Ratenon LFI
6 Nadia Ramassamy LR Frédéric Maillot PLR
7 Jean-Luc Poutroux LR Perceval Gaillard LFI
Mayotte 1 Ramlati Ali LREM Estelle Youssouffa DVD
2 Mansour Kamardine LR Mansour Kamardine LR
Ny Caledonia 1 Philippe Dunoyer CE Philippe Dunoyer CE
2 Philippe Gomès CE Nicolas Metzdorf GNC [ fr ]
Fransk Polynesia 1 Maina Sage Tapura Tematai Le Gayic Tavini
2 Nicole Sanquer A her bl.a Steve Chailloux Tavini
3 Moetai Brotherson Tavini Moetai Brotherson Tavini
Saint-Pierre-et-Miquelon 1 Stéphane Claireaux CSA Stéphane Lenormand AD
Wallis og Futuna 1 Napole Polutele DVG Mikaele Seo LREM
Saint-Martin / Saint-Barthélemy 1 Claire Javois LR Frantz Gumbs LREM
franske innbyggere i utlandet 1 Roland Lescure LREM Roland Lescure LREM
2 Paula Forteza LREM Éléonore Caroit LREM
3 Alexandre Holroyd LREM Alexandre Holroyd LREM
4 Pieyre-Alexandre Anglade LREM Pieyre-Alexandre Anglade LREM
5 Stéphane Vojetta LREM Stéphane Vojetta LREM
6 Joachim Son-Glem LREM Marc Ferracci LREM
7 Frédéric Petit MoDem Frédéric Petit MoDem
8 Meyer Habib UDI Meyer Habib UDI
9 M'jid El Guerrab LREM Karim Ben Cheikh Gs
10 Amal Amélia Lakrafi LREM Amal Amélia Lakrafi LREM
11 Anne Genetet LREM Anne Genetet LREM

Etterspill

På grunn av Ensemblets tap av 100+ seter, var de nå 44 seter unna et flertall i nasjonalforsamlingen, og trenger å finne støtte blant andre parlamentsmedlemmer fra både venstre og høyre side av politikken for å bidra til å bygge en fungerende flertallsregjering . President Macron ba statsminister Borne, som tilbød henne avgang, om å bli sittende i det samme kabinettet i et forsøk på å vinne tid ifølge analytikere for å danne en stabil regjering, med eller uten Borne. LFI ba om mistillitsavstemning 5. juli.

Til tross for at de ikke utelukker noen avtale med noe parti, spekuleres det i at Macron og Ensemble ser på en avtale med UDC. Til tross for at han tidligere har sagt noe annet, bekreftet UDCs Jacob at han ville delta i samtaler med Macron. RNs Le Pen og lederne for to NUPES-partier, Olivier Faure (PS) og Fabien Roussel (PCF), uttalte at de ville delta i samtaler med Macron. LFIs Mélenchon bekreftet at han ikke ville delta i samtalene.

Se også

Notater

Referanser