2022 francuskie wybory parlamentarne -2022 French legislative election

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

2022 francuskie wybory parlamentarne

2017 12 czerwca 2022 (pierwsza tura)
19 czerwca 2022 (druga tura)
2027 →

Wszystkie 577 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym
289 mandatów potrzebnych do uzyskania większości
Okazać się 47,5% ( Zmnizać1,2 pp ) (I tura)
46,2% ( Zwiększać3,6 pp) (II tura)
Pierwsza impreza Druga impreza
Nieformalne spotkanie ministrów energii i transportu (TTE). Przyloty, ministrowie transportu Elisabeth Borne (37190062412) (przycięte).jpg Jean Luc MELENCHON w Parlamencie Europkim w Strasburgu, 2016 (przycięte).jpg
Lider Elisabeth Borne Jean-Luc Mélenchon
Przyjęcie LREMTDP LFI
Sojusz Ensemble
Imprezy
NUPES
Imprezy
Fotel lidera 6th Calvadosa ( nowo wybrany ) Czwarty Bouches-du-Rhône ( nie stał )
Ostatnie wybory Nowy sojusz Nowy sojusz
Mica przed 346 mic 66 mic
Wygrane mica 245 mic 131 mic
Zmiana mica Zmnizać101 Zwiększać67
1 runda
%
5 857 364
25,8% Zmnizać6,5%
5 836 079
25,7% Zwiększać1,1%
Druga runda
%
8 002 419
38,6% Zmnizać10,6%
6 556 198
31,6% Zwiększać19,9%

Strona trzecia Czwarta impreza
Jordan Bardella 2019.png Christian-Jacob-2020 (przycięte).jpg
Lider Jordan Bardella Christian Jacob
Przyjęcie RN LR
Sojusz UKD
Imprezy
Fotel lidera Nie stać Czwarty Seine-et-Marne ( nie stał )
Ostatnie wybory 8 mic 130 mic
Mica przed 7 mic 120 mic
Wygrane mica 89 mic 64 mica
Zmiana mica Zwiększać82 Zmnizać56
1 runda
%
4 248 537
18,7% Zwiększać5,5%
2 568 502
11,3% Zmnizać7,5%
Druga runda
%
3 589 465
17,3% Zwiększać8,5%
1 512 281
7,3% Zmnizać18,0%

Wyniki wyborów ustawodawczych we Francji w 2022 r. Mapa pierwsza runda.svg
Wyniki okręgu wyborczego po pierwszej turze

2022 Francja Wyniki wyborów ustawodawczych we Francji Mapa druga runda.svg
Wyniki okręgu wyborczego po drugiej turze

Premier przed wyborami

Elisabeth Borne
LREM

Wybrany na premiera

TBD

Wybory ustawodawcze we Francji odbyły się 12 i 19 czerwca 2022 r., aby wybrać 577 członków 16. Zgromadzenia Narodowego V Republiki Francuskiej . Wybory odbyły się po wyborach prezydenckich we Francji w 2022 r ., które odbyły się w kwietniu 2022 r. Zostały one opisane jako najbardziej niezdecydowane wybory parlamentarne od czasu ustanowienia pięcioletniej kadencji w 2000 r. i odwrócenia kalendarza wyborczego w 2002 r. po raz pierwszy od 1997 r. urzędujący prezydent Francji nie ma absolutnej większości w parlamencie. Ponieważ żaden sojusz nie zdobył większości, po raz pierwszy od 1988 r. został zawieszony parlament .

W wyborach parlamentarnych zakwestionowano cztery główne bloki: centroprawicowy, prezydencki zespół większościowy, w tym Renesans Emmanuela Macrona, Terytoria Postępu, Ruch Demokratyczny, Horyzonty, i ich sojusznicy; Nowa Ekologiczno -Społeczna Unia Ludowa (NUPES), obejmująca m.in. La France Insoumise, Partię Socjalistyczną, Ekologię Europy – Zieloni i Francuską Partię Komunistyczną ; Unia Prawicy i Centrum (UDC), w tym Republikanie, Związek Demokratów i Niezależnych oraz ich sojusznicy; oraz Rajd Narodowy (RN). Sojusz NUPES powstał w ciągu dwóch miesięcy po wyborach prezydenckich, w których głosy lewicy uległy rozdrobnieniu; składał się z pierwszego sojuszu francuskiej lewicy od czasu pluralistycznej lewicy w 1997 roku.

W pierwszej turze wśród MSW i mediów pojawiły się kontrowersje co do tego, który blok zajął pierwsze mice, gdyż zarówno NUPES, jak i Ensemble uzyskały około 26% głosów. Za nimi uplasowały się RN z około 19% i UDC z około 11%. Frekwencja w pierwszej turze wyniosła rekordowo niskie 47,5%. W drugiej turze, w której frekwencja była wyższa niż w 2017 roku, koalicja Macrona Ensemble zdobyła najwięcej mandatów (245), ale zabrakło 44 mandatów do absolutnej większości. Przewidywano, że NUPES zdobędzie 131 (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) lub 142 mandatów ( Le Monde ), podczas gdy skrajnie prawicowa RN jako partia stała się największą parlamentarną opozycją (89). UDC otrzymało wystarczająco dużo mandatów (64 lub 71), aby zostać królem w następnym rządzie, ale poniosło straty.

Wyniki zostały odebrane przez komentatorów politycznych jako cios dla Macrona i stworzyły potencjał politycznej niestabilności i impasu. Rozmowy między różnymi partiami w celu utworzenia stabilnego rządu większościowego rozpoczęły się 21 czerwca.

Tło

Po francuskich wyborach parlamentarnych w 2017 r . partia urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona, La République En Marche! (LREM) i jej sojusznicy posiadali większość w Zgromadzeniu Narodowym (577 mandatów). Grupa LREM miała 308 deputowanych, grupa Ruch Demokratyczny i zrzeszonych demokratów miała 42 deputowanych, a zespół Agir, który powstał w listopadzie 2017 roku miał 9 deputowanych. Chociaż propozycja, aby część francuskiego parlamentu została wybrana z systemem proporcjonalnej reprezentacji, została uwzględniona w platformie Macrona w 2017 roku, ta obietnica wyborcza nie została spełniona. Podobną obietnicę złożył François Hollande podczas wyborów prezydenckich we Francji w 2012 roku .

Macron z centrowego LREM pokonał Marine Le Pen, liderkę skrajnie prawicowego Rajdu Narodowego, 66-34% w wyborach prezydenckich we Francji w 2017 roku . Wybory prezydenckie we Francji w 2022 r . odbyły się 10 i 24 kwietnia. Ponieważ żaden kandydat nie zdobył większości w pierwszej turze, odbyła się druga tura, w której Macron pokonał Le Pena 58–41% i został ponownie wybrany na prezydenta Francji . W pierwszej turze Macron objął prowadzenie z 27,9% głosów, podczas gdy Valérie Pécresse, kandydatka republikanów, w pierwszej turze zdobyła poniżej 5% głosów, najgorszy wynik w historii partii lub jej gaullistowskich poprzedników . . Burmistrz Paryża Anne Hidalgo uzyskała 1,75% głosów, najgorszych w historii Partii Socjalistycznej (PS). Mając ponad 30% głosów, był to najlepszy wynik dla francuskiej skrajnej prawicy od czasu powstania V Republiki Francuskiej wraz z wyborami prezydenckimi we Francji w 1958 roku . Jean-Luc Mélenchon z La France Insoumise (LFI) zajął trzecie mice w pierwszej turze z 21,95% głosów i 1,2% za drugim Le Penem, zajmując również pierwsze mice w grupach wiekowych 18-24 i 25-34 w Île-de-France, najbardziej zaludnionym regionie Francji.

W kontekście powszechnego udziału w wyborach parlamentarnych, jako największa siła francuskiej lewicy w wyborach prezydenckich, LFI dążyło do zjednoczenia głównych partii lewicowych wokół sztandaru Nowej Ekologicznej i Społecznej Unii Ludowej, czyli NUPES. Odbyły się rozmowy z Europe Ecology – The Greens, w tym z Polakiem Ekologiem, a także z Francuską Partią Komunistyczną, która przystąpiła do koalicji odpowiednio 2–3 maja 2022 r.; PS doszła do porozumienia w sprawie przystąpienia do koalicji 4 maja, co zostało potwierdzone w głosowaniu partii Rady Narodowej 5 maja. Doprowadziło to do powstania pierwszego szerokiego sojuszu lewicy od czasu Plural Lewicy we francuskich wyborach parlamentarnych w 1997 roku .

Dyskusja z Federacją Lewicy Republikańskiej (FGR), która chciała wstąpić do NUPES, pozostała bez odpowiedzi; FGR następnie utworzyła sojusze z Partią Radykalną Lewicy, która wewnętrznie odrzuciła integrację z NUPES, oraz mnizością dysydencką w PS, wśród różnorodnej lewicy . Ich kandydaci zaprezentowali się jako część „świeckiej i republikańskiej” lewicy między Macronem a Mélenchonem. Nowa Partia Antykapitalistyczna ogłosiła, że ​​nie wejdzie do koalicji z powodu, jak to nazwali, nieprzezwyciężalnych różnic ideologicznych z PS, podczas gdy Lutte Ouvrière ogłosiła, że ​​partia będzie prowadzić własną działalność niezależnie od NUPES, które uważają za reformistyczne .

5 maja 2022 r. LREM zmienił nazwę na Renaissance, wprowadzając na wybory parlamentarne koalicję wielkiego namiotu złożoną z większościowych partii prezydenckich Ensemble Citoyens (Ensemble). 16 maja Macron mianował Élisabeth Borne na stanowisko premiera, zastępując Jeana Castexa . Borne, członkini Renaissance i dawniej PS, była ministrem pracy, zatrudnienia i integracji gospodarczej Macrona przed mianowaniem na premiera. Jest dopiero drugą kobietą piastującą ten urząd.

System wyborczy

577 członków Zgromadzenia Narodowego, zwanych deputowanymi, wybieranych jest na okres pięciu lat w systemie dwurundowym w okręgach jednomandatowych . W pierwszej turze wybierany jest kandydat, który otrzyma bezwzględną większość ważnych głosów i sumę głosów większą niż 25% zarejestrowanego elektoratu. Jeżeli żaden z kandydatów nie osiągnie tego progu, przeprowadza się drugą turę wyborów pomiędzy dwoma najlepszymi kandydatami oraz każdym innym kandydatem, który otrzymał łącznie ponad 12,5% zarejestrowanych wyborców. Wybrany zostaje kandydat, który otrzyma najwięcej głosów w drugiej turze.

Daktyle

Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego wybory muszą odbyć się w ciągu sześćdziesięciu dni poprzedzających wygaśnięcie uprawnień ustępującego Zgromadzenia Narodowego, dołączonych do trzeciego wtorku czerwca, pięć lat po jego wyborze, z wyjątkiem przypadku rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego. Zakończenie mandatu Zgromadzenia wybranego w 2017 r. wyznaczono na 21 czerwca 2022 r. Daty wyborów parlamentarnych we Francji kontynentalnej wyznaczono na 12 i 19 czerwca. Zgłoszenia kandydatur należy składać nie później niż do 20 maja na pierwszą turę i 14 czerwca na drugą turę. Obywatele francuscy mieszkający za granicą mogli głosować w dniach poprzedzających głosowanie.

Konkurowanie głównych partii i sojuszy

Poniżej znajdują się główne partie i sojusze biorące udział w wyborach, wymienione według ich łącznych wyników w poprzednich wyborach. Według Le Journal du dimanche, wybory toczą się głównie między trzema blokami: lewicowym (NUPES), prezydenckim z centroprawicowym (Ensemble) i skrajnie prawicowym.

Partia lub sojusz Główna ideologia Pozycja Lider
Ensemble La République En Marche! i sojusznicy Liberalizm Środek Stanisław Guerini
Ruch Demokratyczny Liberalizm Środek do centroprawicy François Bayrou
Horyzonty Liberalizm centroprawicowy Édouard Philippe
Terytoria Postępu Liberalizm społeczny Środek do środka lewicy Olivier Dussopt
Agir Konserwatywny liberalizm centroprawicowy Franck Riester
UKD Republikanie i sojusznicy Liberalny konserwatyzm centroprawicowy Christian Jacob
Unia Demokratów i Niezależnych Liberalizm Środek do centroprawicy Jean-Christophe Lagarde
NUPES La France Insoumise i sojusznicy Socjalizm demokratyczny Od lewicy do skrajnej lewicy Adrien Quatennens
Ekologia Europy – Zieloni i sojusznicy Zielona polityka centrolewicowy do lewicowego Julien Bayou
Partia Socjalistyczna i sojusznicy Socjaldemokracja Środkowo-lewica Olivier Faure
Pokolenie.s Ekosocjalizm centrolewicowy do lewicowego Benoît Hamon
Francuska Partia Komunistyczna komunizm Od lewicy do skrajnej lewicy Fabien Roussel
Rajd Narodowy i sojusznicy Prawicowy populizm Skrajna prawica Jordan Bardella
Radykalna Partia Lewicy i sojusznicy Liberalizm społeczny Środkowo-lewica Guillaume Lacroix [ fr ]
UPF Debiut la France i sojusznicy narodowy konserwatyzm Od prawicy do skrajnej prawicy Nicolas Dupont-Aignan
Les Patriotes francuski nacjonalizm Od prawicy do skrajnej prawicy Florian Filipot
Lutte Ouvrière trockizm Skrajnie lewy Nathalie Arthaud
Nowa Partia Antykapitalistyczna Antykapitalizm Skrajnie lewy Filip Poutou
Reconquet i sojusznicy francuski nacjonalizm Skrajna prawica Éric Zemmour
FGR Republikańska i Socjalistyczna Lewica i sojusznicy Socjalizm centrolewicowy do lewicowego Emmanuel Maurel
Ruch obywatelski i republikański Gaullizm społeczny Lewe skrzydło Jean-Luc Laurent

Posłowie nie ubiegający się o reelekcję

Sondaże

Lokalna regresja przeprowadzonych sondaży

Wyniki

Pierwsza runda

Po pierwszej turze Nowy Ekologiczno-Społeczny Związek Ludowy (NUPES) i Ensemble Citoyens (Ensemble) uzyskały około 26%. W obliczu znacznych strat na prawicowym spektrum politycznym republikanów (LR) i Unii Prawicy i Centrum (UDC) wyniki sojuszu Ensemble Emmanuela Macrona pokazały, że teraz była to centroprawica, która osiągnęła silną pozycję. wśród tradycyjnie centroprawicowego elektoratu UDC. Francuska skrajna prawica osiągnęła mieszane wyniki; podczas gdy Rajd Narodowy (RN) osiągnął 18% i prawdopodobnie zdobędzie mandaty niezbędne do utworzenia grupy parlamentarnej, Reconquête Érica Zemmoura osiągnął 4% i zarówno on, jak i partia nie zdobyli mica, a były lider RN Marine Le Pen musiała przejść drugą rundę o swoje mice ze względu na niską frekwencję.

W konkursach między kandydatami NUPES i RN urzędnicy z Ensemble powiedzieli, że będą decydować „na zasadzie indywidualnej” o tym, czy wesprzeć kandydata, czy nie. Élisabeth Borne, premier Francji, powiedziała: „Nasze stanowisko to nie głosowanie na RN”. Jednocześnie wyraziła poparcie tylko dla kandydatów NUPES, którzy jej zdaniem szanują wartości republikańskie. Pierwsza tura potwierdziła, że ​​La France Insoumise (LFI) w NUPES i wśród francuskiej lewicy, podczas gdy centrolewicowi dysydenci zdobyli znacznie mnizą liczbę głosów, jak we francuskich wyborach prezydenckich w 2022 r .; spośród ponad 70 kandydatów opozycjonistów tylko 15 zakwalifikowało się do drugiej tury.

Pierwsza tura charakteryzowała się rekordowo niską frekwencją na poziomie 47,5%. Ponadto pojawiły się pewne kontrowersje w wynikach między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych a francuskimi serwisami informacyjnymi, takimi jak France Info i Le Monde, w szczególności dotyczące tego, czy NUPES lub Ensemble zajęli pierwsze mice; Wynikało to z nieporozumień dotyczących tego, czy kandydaci lewicy powinni być rozważani w ramach NUPES, czy nie; podobne rozbieżności istniały również w przypadku UDC i innych sojuszy. NUPES zajął drugie mice (według MSW) lub pierwsze (według Le Monde ), nieco za Ensemble lub przed nim (25,75–25,66% za MSW i 26,1–25,9% za Le Monde ).

Druga runda

Druga tura miała wyższą frekwencję niż we francuskich wyborach parlamentarnych w 2017 r., ale nie dorównała tej z pierwszej tury w 2020 r. Sojusz Ensemble nieco słabiej radził sobie w sondażach i stracił absolutną większość w parlamencie, jednocześnie zdobywając najwięcej mandatów. NUPES wypadły nieco gorzej w sondażach, ale mimo to zdołały znacznie zwiększyć swój udział w mandatach i miały zdobyć 131 mandatów na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. RN znacznie przekroczył wyniki sondaży, aby zdobyć bezprecedensowe 89 mandatów i stać się największą parlamentarną grupą opozycyjną, ponieważ każda partia wchodząca w skład NUPES zamierzała utworzyć własną grupę parlamentarną, przyćmiając koalicję UDC, która otrzymała wystarczającą liczbę mic, aby zostać królem w następnym rządzie, ale zgodnie z oczekiwaniami stracił mandaty i miał zdobyć 75 mandatów. Był to najlepszy występ skrajnej prawicy w epoce V Republiki Francuskiej i ogólnie najlepszy od końca XIX wieku. Kilka serwisów informacyjnych, takich jak Agence France-Presse, podało inny wynik co do ostatecznej liczby mic, z Ensemble na 247, NUPES na 142 i UDC na 64, odpowiednio na Le Monde . Wynikało to z różnic co do kandydatów, zwłaszcza we francuskich okręgach wyborczych, klasyfikowanych jako członkowie tych sojuszy lub nie.

Wybory zakończyły się zawieszeniem parlamentu, ponieważ Ensemble miał tylko względną większość . Był to pierwszy zawieszony parlament od czasu ustanowienia pięcioletniej kadencji po francuskim referendum konstytucyjnym w 2000 r ., a także pierwsza względna większość dopiero od francuskich wyborów parlamentarnych w 1988 r ., w których urzędujący prezydent nie miał bezwzględnej większości w parlamencie . Ogólne wyniki były postrzegane jako dezawuacja i poważny cios dla Macrona, niosący ze sobą ryzyko niestabilności politycznej i impasu . Minister finansów Bruno Le Maire nazwał wynik „demokratycznym szokiem” i powiedział, że jeśli inne bloki nie będą współpracować, „zablokowałoby to naszą zdolność do reform i ochrony Francuzów”. Premier Borne skomentował: „Wynik jest zagrożeniem dla naszego kraju w obliczu wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć”. LR, wiodąca partia UDC, była uważana za króla i potencjalnie odgrywać rolę dla Macrona w utrzymaniu większości prezydenckiej; jednak Christian Jacob, prezes LR i lider UDC, stwierdził, że jego partia pozostanie w opozycji, co oznacza, że ​​partia Macrona nie pozostanie pod kontrolą legislatury. Mélenchon nazwał wyniki „rozczarowującymi” i powiedział, że NUPES i francuska lewica powinny utworzyć zjednoczoną, jedną grupę parlamentarną, aby RN nie stała się największą grupą opozycyjną w Parlamencie, co zostało odrzucone przez liderów Europe Ecology – Zielonych (EELV). Francuska Partia Komunistyczna (PCF) i Partia Socjalistyczna (PS).

Wyniki krajowe

Podsumowanie wyników wyborów do Zgromadzenia Narodowego 12–19 czerwca 2022 r.
Zgromadzenie Narodowe 2022.svg
Partie i koalicje Pierwsza runda Druga runda Całkowity Zmiana mica w
porównaniu z 2017 r.
Głosy % Siedzenia Głosy % Siedzenia Siedzenia %
La République En Marche! LREM 0 110 110
Terytoria Postępu TDP 0 52 52
Ruch Demokratyczny Modem 0 48 48 Zwiększać6
Horyzonty H 1 26 27 Zwiększać27
Inne imprezy i różne DVC 0 8 8
Ensemble ENS 5,857,364 25,75 1 8 002 419 38,57 244 245 42,46 Zmnizać105
La France Insoumise LFI 4 68 72 Zwiększać55
partia Socjalistyczna PS 0 26 26 Zmnizać4
Ekolog Polak PE 0 23 23 Zwiększać12
Francuska Partia Komunistyczna PCF 0 12 12 Zwiększać2
Nowy Ekologiczno-Społeczny Związek Ludowy NUPES 5 836 079 25,66 4 6,556,198 31,60 127 131 22,70 Zwiększać79
Rajd Krajowy RN 4 248 537 18,68 0 3 589 465 17.30 89 89 15.42 Zwiększać81
Republikanie LR 2370 440 10,42 0 1 447 838 6.98 61 61 10.57 Zmnizać51
Unia Demokratów i Niezależnych UDI 198 062 0,87 0 64 443 0,31 3 3 0,52 Zmnizać15
Inne imprezy i różne płyta DVD Nie dotyczy Nie dotyczy 0
Unia Prawicy i Centrum UKD 2 568 502 11.29 0 1,512,281 7.29 64 64 11.09 Zmnizać66
Różne po lewej DVG 713 574 3,14 0 443,282 2,14 22 22 3,81
Tavini Huiraatira Tavini 0 3 3 Zwiększać2
Femu na Korsyce Femu 0 1 1 Stały0
Ruch dekolonizacji i emancypacji społecznej MDES 0 1 1 Zwiększać1
Regionaliści REG 291,384 1,28 0 264 779 1,28 10 10 1,73
Różne prawo płyta DVD 530,782 2,33 0 231.071 1.11 10 10 1,73
Różne centrum DVC 283 612 1,25 0 99,145 0,48 4 4 0,69
Debiut la France DLF 0 1 1 Stały0
Suwerenne prawo DSV 249.603 1.10 0 19 306 0,09 1 1 0,17
Różnorodny DIV 192 624 0,85 0 18 295 0,09 1 1 0,17
Ponowne podboje R 964,775 4.24 0
Ekolodzy EKO 608314 2,67 0 0 0
Skrajnie lewy EXG 266 412 1,17 0 11 229 0,05 0 0 0,00
Radykalna Partia Lewicy PRG 126 689 0,56 0 0 0
Skrajna prawica EXD 6457 0,03 0 0 0
Całkowity 22 744 708 100,00 5 20 747 470 100,00 572 577 100,00
Ważne głosy 22 744 708 97,80 20 747 470 92,36
Puste karty do głosowania 362,193 1,56 1 235 844 5.50
Nieważne karty do głosowania 149,306 0,64 480 962 2,14
Okazać się 23 256 207 47,51 22 464 276 46,23
Wstrzymało się 25 697 541 52,49 26 125 084 53,77
Zarejestrowani wyborcy 48 953 748 48 589 360
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Wyniki według okręgów wyborczych

Okręg wyborczy Poseł wybrany (2017) Przyjęcie Poseł wybrany (2022) Przyjęcie
Ajn 1st Xavier Breton LR Xavier Breton LR
2. Charles de la Verpillière LR Romain Daubié Modem
3rd Olga Givernet LREM Olga Givernet LREM
4. Stéphane Trompille LREM Jerome Buisson RN
5th Damien Abad LR Damien Abad płyta DVD
Aisne 1st Aude Bono-Vandorme LREM Mikołaj Smok RN
2. Nurkowanie Juliena LR Nurkowanie Juliena LR
3rd Jean-Louis Bricout PS Jean-Louis Bricout DVG
4. Marc Delatte LREM José Beaurain RN
5th Jacques Krabal LREM Jocelyn Dessigny RN
Allier 1st Jean-Paul Dufrègne PCF Yannick Monnet PCF
2. Laurence Vanceunebrock-Mialon LREM Jorys Bovet RN
3rd Bénédicte Peyrol LREM Nicolas Ray LR
Alpy Górnej Prowansji 1st Delphine Bagarry LREM Christian Girard RN
2. Christophe Castaner LREM Léo Walter LFI
Alpy Wysokie 1st Pascale Boyer LREM Pascale Boyer LREM
2. Claire Bouchet PRG Joël Giraud LREM
Alpes-Maritimes 1st Éric Ciotti LR Éric Ciotti LR
2. Loïc Dombreval LREM Lionel Tivoli RN
3rd Cédric Roussel LREM Filip Pradal Horyzonty
4. Alexandra Valetta-Ardisson LREM Aleksandra Masson RN
5th Morski Brenier LR Christelle D'Intorni LR
6. Laurence Trastour-Isnart LR Bryan Masson RN
7th Éric Pauget LR Éric Pauget LR
ósmy Bernard Brochand LR Aleksandra Martin LR
9th Michele Tabarot LR Michele Tabarot LR
Ardeche 1st Hervé Saulignac PS Hervé Saulignac PS
2. Michele Zwycięstwo PS Olivier Dussopt TDP
3rd Fabrice Brun LR Fabrice Brun LR
Ardeny 1st Berengère Poletti LR Lionel Vuibert Agir
2. Pierre Cordier LR Pierre Cordier LR
3rd Jean-Luc Warsmann UDI Jean-Luc Warsmann UDI
Ariège 1st Bénédicte Tauryna LFI Bénédicte Tauryna LFI
2. Michel Larive LFI Laurent Panifous PS
Aube 1st Grégory Besson-Moreau LREM Jordania Guitton RN
2. Valérie Bazin-Malgras LR Valérie Bazin-Malgras LR
3rd Gerard Menuel LR Angélique Ranc RN
Aude 1st Daniele Herin LREM Christophe Barthes RN
2. Alain Péréa LREM Frédéric Falcon RN
3rd Mireille Robert LREM Julien Rancoule RN
Aveyron 1st Stéphane Mazars LREM Stéphane Mazars LREM
2. Anna Blanc LREM Laurent Alexandre LFI
3rd Sébastien David LR Jean-Francois Rousset LREM
Bouches-du-Rhône 1st Julien Ravier LR Sabrina Agresti- Roubache LREM
2. Claire Pitollat LREM Claire Pitollat LREM
3rd Aleksandra Ludwik LREM Gisèle Lelouis RN
4. Jean-Luc Mélenchon LFI Manuel Bombard LFI
5th Cathy Racon-Bouzon LREM Hendrik Davi LFI
6. Guy Teissier LR Lionel Royer-Perreaut płyta DVD
7th Saïd Ahamada LREM Sébastien Delogu LFI
ósmy Jean-Marc Zulesi LREM Jean-Marc Zulesi LREM
9th Bernard Deflesselles LR Joëlle Melin RN
10th François-Michel Lambert José Gonzalez RN
11 Mohamed Laqhila Modem Mohamed Laqhila Modem
12. Éric Diard LR Franck Allisio RN
13th Pierre Dharréville PCF Pierre Dharréville PCF
14. Anne-Laurence Petel LREM Anne-Laurence Petel LREM
15. Bernard Reynès LR Romain Baubry RN
16 Monica Michel LREM Emmanuel Tache RN
Calvados 1st Fabrice Le Vigoureux LREM Fabrice Le Vigoureux LREM
2. Laurence Dumont PS Artur Delaporte PS
3rd Nathalie Porte LR Jérémie Patrier-Leitus Horyzonty
4. Christophe Blanchet LREM Christophe Blanchet LREM
5th Bertrand Bouyx LREM Bertrand Bouyx LREM
6. Alain Tourret LREM Elisabeth Borne LREM
Cantal 1st Vincent Descœur LR Vincent Descœur LR
2. Jean-Yves Bony LR Jean-Yves Bony LR
Charente 1st Tomasz Mesnier LREM Tomasz Mesnier Horyzonty
2. Sandra Marsaud LREM Sandra Marsaud LREM
3rd Jerome Lambert MDC Katarzyna Colombier RN
Charente-Maritime 1st Olivier Falorni DVG Olivier Falorni PRG
2. Frédérique Tuffnell Modem Anne-Laure Babault LREM
3rd Jean-Philippe Ardouin LREM Jean-Philippe Ardouin LREM
4. Raphaël Gerard LREM Raphaël Gerard LREM
5th Didier Quentin LR Christophe Plassard Horyzonty
Cher 1st François Cormier-Bouligeon LREM François Cormier-Bouligeon LREM
2. Nadia Esejańska Modem Nicolas Sansu PCF
3rd Loïc Kervran LREM Loïc Kervran Horyzonty
Corrèze 1st Christophe Jerretie Modem Franciszek Dubois LR
2. Frédérique Meunier LR Frédérique Meunier LR
Corse-du-Sud 1st Jean-Jacques Ferrara LR Laurent Marcangeli Horyzonty
2. Paul-André Colombani PNC Paul-André Colombani PNC
Haute-Corse 1st Michel Castellani Femu Michel Castellani Femu
2. Jean-Félix Acquaviva Femu Jean-Félix Acquaviva Femu
Côte-d'Or 1st Didier Martin LREM Didier Martin LREM
2. Remi Delatte LR Benoît Bordat FP
3rd Fadila Khattabi LREM Fadila Khattabi LREM
4. Yolaine de Courson LREM Hubert Brigand LR
5th Didier Paryż LREM Didier Paryż LREM
Côtes-d'Armor 1st Bruno Joncour Modem Mickaël Cosson Modem
2. Hervé Berville LREM Hervé Berville LREM
3rd Marc Le Fur LR Marc Le Fur LR
4. Yannick Kerlogot LREM Murielle Lepvraud LFI
5th Éric Bothorel LREM Éric Bothorel LREM
Creuse 1st Jean-Baptiste Moreau LREM Katarzyna Couturier LFI
Dordogne 1st Filip Chassaing LREM Pascale Martin LFI
2. Michel Delpon LREM Serge Muller RN
3rd Jean-Pierre Cubertafon Modem Jean-Pierre Cubertafon Modem
4. Jacqueline Dubois LREM Sébastien Peytavie Gs
Wątpliwości 1st Fannette Charvier LREM Laurent Croizier Modem
2. Éric Alauzet LREM Éric Alauzet LREM
3rd Denis Sommer LREM Nicolas Pacquot Horyzonty
4. Frédéric Barbier LREM Geraldine Grangier RN
5th Annie Genevard LR Annie Genevard LR
Lotnisko 1st Mireille Clapot LREM Mireille Clapot LREM
2. Alicja Thourot LREM Lisette Pollet RN
3rd Celia de Lavergne LREM Marie Pochoń EELV
4. Emmanuelle Antoni LR Emmanuelle Antoni LR
Eure 1st Severine Gipson LREM Krystyna Loir RN
2. Fabien Gouttefarde LREM Katiana Levavasseur RN
3rd Marie Tamarelle-Verhaeghe LREM Kévin Mauvieux RN
4. Bruno Questel LREM Filip Brun PS
5th Claire O'Petit LREM Timothee Houssin RN
Eure-et-Loir 1st Guillaume Kasbarian LREM Guillaume Kasbarian LREM
2. Olivier Marleix LR Olivier Marleix LR
3rd Laure de La Raudière LR Luc Lamirault Horyzonty
4. Filip Vigier Modem Filip Vigier Modem
Finistère 1st Annaïg Le Meur LREM Annaïg Le Meur LREM
2. Jean-Charles Larsonneur LREM Jean-Charles Larsonneur LREM
3rd Didier Le Gac LREM Didier Le Gac LREM
4. Sandrine Le Feur LREM Sandrine Le Feur LREM
5th Graziella Melchior LREM Graziella Melchior LREM
6. Richard Ferrand LREM Mélanie Thomin PS
7th Liliane Tanguy LREM Liliane Tanguy LREM
ósmy Erwan Balanant Modem Erwan Balanant Modem
Gard 1st Franciszka Dumas LREM Yoann Gillet RN
2. Nicolas Meizonnet RN Nicolas Meizonnet RN
3rd Anthony Cellier LREM Pascale Bordes RN
4. Annie Chapelier LREM Pierre Maurin RN
5th Katarzyna Daufès-Roux LREM Michel Sala LFI
6. Filip Berta Modem Filip Berta Modem
Haute-Garonne 1st Pierre Cabare LREM Hadrien Clouet LFI
2. Jean-Luc Lagleize Modem Anne Stambach-Terrenoir LFI
3rd Corinne Vignon LREM Corinne Vignon LREM
4. Mickaël Nogal LREM François Piquemal LFI
5th Jean-François Portarrieu LREM Jean-François Portarrieu LREM
6. Monique Iborra LREM Monique Iborra LREM
7th Elisabeth Toutut-Picard LREM Christophe Bex LFI
ósmy Joël Aviragnet PS Joël Aviragnet PS
9th Sandrine Mörch LREM Krystyna Arrighi EELV
10th Sébastien Nadot LREM Dominik Faure PRV
Gers 1st Jean-René Cazeneuve LREM Jean-René Cazeneuve LREM
2. Gisèle Biémouret PS David Taupiac PS
Żyronda 1st Dominik David LREM Tomasz Cazenave LREM
2. Katarzyna Fabre LREM Nicolas Thierry EELV
3rd Loïc Prud'homme LFI Loïc Prud'homme LFI
4. Alain David PS Alain David PS
5th Benoît Simian LREM Grégoire de Fournas RN
6. Eric Poulliat LREM Eric Poulliat LREM
7th Bérangère Couillard LREM Bérangère Couillard LREM
ósmy Sophie Panonacle LREM Sophie Panonacle LREM
9th Sophie Mette Modem Sophie Mette Modem
10th Florent Boudié LREM Florent Boudié LREM
11 Veronique Hammerer LREM Edwige Diaz RN
12. Christelle Dubos LREM Pascal Lavergne LREM
Herault 1st Patricia Mirallès LREM Patricia Mirallès TDP
2. Muriel Ressiguier LFI Nathalie Ozioł LFI
3rd Coralie Dubost LREM Laurence Cristol LREM
4. Jean-François Eliaou LREM Sébastien Rzym LFI
5th Filip Huppé LREM Stéphanie Galzy RN
6. Emmanuelle Menard RN Emmanuelle Menard EXD
7th Christophe Euzet LREM Aurélien Lopez-Liguori RN
ósmy Nicolas Demoulin LREM Sylvain Carrière LFI
9th Patrick Vignal LREM Patrick Vignal LREM
Ille-et-Vilaine 1st Mostafa Laabid LREM Frédéric Mathieu LFI
2. Laurence Maillart-Mehaignerie LREM Laurence Maillart-Mehaignerie LREM
3rd Claudia Rouaux PS Claudia Rouaux PS
4. Gaël Le Bohec LREM Matylda Hignet LFI
5th Krystyna Cloarec LREM Krystyna Cloarec LREM
6. Thierry Benoit UDI Thierry Benoit Horyzonty
7th Jean-Luc Bourgeaux LR Jean-Luc Bourgeaux LR
ósmy Florian Bachelier LREM Mickaël Bouloux PS
Indre 1st François Jolivet LREM François Jolivet Horyzonty
2. Nicolas Forissier LR Nicolas Forissier LR
Indre-et-Loire 1st Filip Chalumeau LREM Karola Fourniera EELV
2. Daniel Labaronne LREM Daniel Labaronne LREM
3rd Sophie Metadier UDI Henri Alfandari Horyzonty
4. Fabienne Colboc LREM Fabienne Colboc LREM
5th Sabine Thillaye Modem Sabine Thillaye Modem
Isère 1st Camille Galliard-Minier LREM Olivier Veran LREM
2. Jean-Charles Colas-Roy LREM Cyrielle Chatelain EELV
3rd Emilie Chalas LREM Elisa Martin LFI
4. Marie-Noëlle Battistel PS Marie-Noëlle Battistel PS
5th Katarzyna Kamowska LREM Jeremie Iordanoff EELV
6. Cendra Motin LREM Alexis Jolly RN
7th Monique Limon LREM Yannick Neuder LR
ósmy Karolina Abadie LREM Karolina Abadie LREM
9th Élodie Jacquier-Laforge Modem Élodie Jacquier-Laforge Modem
10th Marjolaine Meynier-Millefert LREM Marjolaine Meynier-Millefert LREM
jura 1st Danielle Brulebois LREM Danielle Brulebois LREM
2. Marie-Christine Dalloz LR Marie-Christine Dalloz LR
3rd Jean-Marie Sermier LR Justine Gruet LR
Landes 1st Fabien Lainé Modem Geneviève Darrieussecq Modem
2. Lionel Causse LREM Lionel Causse LREM
3rd Boris Vallaud PS Boris Vallaud PS
Loir-et-Cher 1st Stéphane Baudu Modem Marc Fesneau Modem
2. Guillaume Peltier LR Roger Chudeau RN
3rd Pascal Brindeau UDI Christophe Marion LREM
Loire 1st Regis Juanico Gs Quentin Bataillon LREM
2. Jean-Michel Mis LREM Andrzej Taurynia LFI
3rd Valéria Faure-Muntian LREM Emmanuel Mandon Modem
4. Dino Cinieri LR Dino Cinieri LR
5th Nathalie Sarles LREM Antoine Vermorel-Marques LR
6. Julien Borowczyk LREM Jean-Pierre Taite LR
Górna Loara 1st Isabelle Valentin LR Isabelle Valentin LR
2. Jean-Pierre Vigier LR Jean-Pierre Vigier LR
Loara Atlantycka 1st François de Rugy LREM Mounir Belhamiti LREM
2. Valérie Oppelt LREM Andy Kerbrat LFI
3rd Anna-Francja Brunet LREM Ségolene Amiot LFI
4. Aude Amadou LREM Julie Laernoes EELV
5th Luc Geismar Modem Sarah El Haïry Modem
6. Yves Daniel LREM Jean-Claude Raux EELV
7th Sandrine Josso Modem Sandrine Josso Modem
ósmy Audrey Dufeu-Schubert LREM Matthias Tavel LFI
9th Yannick Haury Modem Yannick Haury Modem
10th Sophie Errante LREM Sophie Errante LREM
Loiret 1st Stéphanie Rist LREM Stéphanie Rist LREM
2. Karolina Janvier LREM Karolina Janvier LREM
3rd Claude de Ganay LR Matylda Paryż RN
4. Drzwi Jean-Pierre LR Thomas Menage RN
5th Marianne Dubois LR Anthony Brosse LREM
6. Ryszard Ramos Modem Ryszard Ramos Modem
Działka 1st Aurélien Pradié LR Aurélien Pradié LR
2. Huguette Tiegna LREM Huguette Tiegna LREM
Lot-et-Garonne 1st Michel Lauzzana LREM Michel Lauzzana LREM
2. Aleksandra Freschi LREM Helena Laporte RN
3rd Olivier Damaisin LREM Annick kuzynka RN
Lozère 1st Pierre Morel-À-L'Huissier UDI Pierre Morel-À-L'Huissier UDI
Maine-et-Loire 1st Matthieu Orphelin LREM François Gernigon Horyzonty
2. Stella Dupont LREM Stella Dupont LREM
3rd Anne-Laure Blin LR Anne-Laure Blin LR
4. Laetitia Saint-Paul LREM Laetitia Saint-Paul LREM
5th Denis Masséglia LREM Denis Masséglia LREM
6. Nicole Dubre-Chirat LREM Nicole Dubre-Chirat LREM
7th Filip Bolo Modem Filip Bolo Modem
Mancze 1st Filip Gosselin LR Filip Gosselin LR
2. Bertrand Sorre LREM Bertrand Sorre LREM
3rd Stéphane Travert LREM Stéphane Travert LREM
4. Sonia Krimi LREM Anna Pic PS
Marne 1st Valérie Beauvais LR Xavier Albertini Horyzonty
2. Aina Kuric LREM Anne-Sophie Frigout RN
3rd Éric Girardin LREM Éric Girardin LREM
4. Lise Magnier LR Lise Magnier Horyzonty
5th Charles de Courson LC Charles de Courson LC
Górna Marne 1st Sylvain Templier LREM Christophe Bentz RN
2. François Cornut-Gentille LR Laurence Robert-Dehault RN
Mayenne 1st Guillaume Garot PS Guillaume Garot PS
2. Geraldine Bannier Modem Geraldine Bannier Modem
3rd Yannick Favennec Becot LR Yannick Favennec Becot Horyzonty
Meurthe-et-Moselle 1st Carole Grandjean LREM Carole Grandjean LREM
2. Pascale César Modem Emmanuel Lacresse LREM
3rd Ksawery Paluszkiewicz LREM Martine Etienne LFI
4. Thibault Bazin LR Thibault Bazin LR
5th Dominik Potier PS Dominik Potier PS
6. Karolina Fiat LFI Karolina Fiat LFI
Moza 1st Bertrand Pancher płyta DVD Bertrand Pancher płyta DVD
2. Emilie Cariou LND Florencja Goulet RN
Morbihan 1st Hervé Pellois LREM Anna Le Hénanff Horyzonty
2. Jimmy Pahun Modem Jimmy Pahun Modem
3rd Nicole Le Peih LREM Nicole Le Peih LREM
4. Paweł Molac DVG Paweł Molac DVG
5th Gwendal Rouillard LREM Lysiane Metayer LREM
6. Jean-Michel Jacques LREM Jean-Michel Jacques LREM
Mozela 1st Belkhir Belhaddad LREM Belkhir Belhaddad LREM
2. Ludovic Mendes LREM Ludovic Mendes LREM
3rd Ryszard Lioger LREM Charlotte Leduc LFI
4. Fabien Di Filippo LR Fabien Di Filippo LR
5th Nicole Gries-Trisse LREM Vincent Seitlinger LR
6. Christophe Arend LREM Kévin Pfeffer RN
7th Hélène Zanner LREM Aleksandra Loubeta RN
ósmy Brahim Hammouche Modem Laurenta Jacobelli RN
9th Isabelle Rauch LREM Isabelle Rauch Horyzonty
Nièvre 1st Perrine Goulet LREM Perrine Goulet LREM
2. Patrice Perrot LREM Patrice Perrot LREM
Nord 1st Adrien Quatennens LFI Adrien Quatennens LFI
2. Ugo Bernalicis LFI Ugo Bernalicis LFI
3rd Christophe Di Pompeo LREM Benjamin Saint-Huile DVG
4. Brigitte Liso LREM Brigitte Liso LREM
5th Sébastien Huyghe LR Wiktor Catteau RN
6. Charlotte Lecocq LREM Charlotte Lecocq LREM
7th Valerie Sześć UDI Felicie Gerard Horyzonty
ósmy Katarzyna Osson LREM David Guiraud LFI
9th Valerie Petit LREM Violette Spillebout LREM
10th Vincent Ledoux LR Gerald Darmanin LREM
11 Florencja Morlighem LREM Roger Vicot PS
12. Anne-Laure Cattelot LREM Tawerna Michała RN
13th Chrześcijański Hutin MDC Krystyna Dekodty LREM
14. Paweł Christophe LR Paweł Christophe Agir
15. Jennifer de Temmerman LREM Pierrick Berteloot RN
16 Alain Bruneel PCF Matthieu Marchio RN
17. Dimitri Houbron LREM Thibaut François RN
18. Guy Bricout UDI Guy Bricout UDI
19. Sébastien Chenu RN Sébastien Chenu RN
20. Fabien Roussel PCF Fabien Roussel PCF
21. Béatrice Descamps UDI Béatrice Descamps UDI
Oise 1st Victor Habert-Dassault LR Victor Habert-Dassault LR
2. Agnès Thill UDI Filip Ballard RN
3rd Pascal Bois LREM Aleksandra Sabatou RN
4. Eric Woerth LREM Eric Woerth LREM
5th Pierre Vatin LR Pierre Vatin LR
6. Carole Bureau-Bonnard LREM Michel Guiniot RN
7th Maxime Minot LR Maxime Minot LR
Orne 1st Chantal Jourdan PS Chantal Jourdan PS
2. Véronique Louwagie LR Véronique Louwagie LR
3rd Jerome Nury LR Jerome Nury LR
Pas-de-Calais 1st Bruno Duverge Modem Emmanuel Blairy RN
2. Jacqueline Maquet LREM Jacqueline Maquet LREM
3rd Emmanuel Blairy RN Jean-Marc Tellier PCF
4. Robert Therry LR Filip Fait Horyzonty
5th Jean-Pierre Pont LREM Jean-Pierre Pont LREM
6. Christophe Leclercq LREM Krystyna Engrand RN
7th Pierre-Henri Dumont LR Pierre-Henri Dumont LR
ósmy Benoît Potterie LREM Bertrand Petit PS
9th Marguerite Deprez-Audebert Modem Karolina Parmentier RN
10th Ludovic Pajot RN Thierry Frappé RN
11 Marine Le Pen RN Marine Le Pen RN
12. Bruno Bilde RN Bruno Bilde RN
Puy-de-Dôme 1st Valerie Thomas LREM Marianna Maximi LFI
2. Christine Pirès-Beaune PS Christine Pirès-Beaune PS
3rd Laurence Vichnievsky Modem Laurence Vichnievsky Modem
4. Michel Fanget Modem Delphine Lingemann Modem
5th André Chassaigne PCF André Chassaigne PCF
Pireneje Atlantyckie 1st Josy Poueyto Modem Josy Poueyto Modem
2. Jean-Paul Mattei Modem Jean-Paul Mattei Modem
3rd David Habib PS David Habib PS
4. Jean Lassalle RES Iñaki Echaniz PS
5th Florencja Lasserre-David Modem Florencja Lasserre-David Modem
6. Vincent Bru Modem Vincent Bru Modem
Hautes-Pyrénées 1st Jean-Bernard Sempastus LREM Sylvie Ferrer LFI
2. Jeanine Dubié PRG Benoît Mournet LREM
Pireneje Wschodnie 1st Romain Grau LREM Sophie Blanc RN
2. Katarzyna Pujol RN Anaïs Sabatini RN
3rd Laurence Gayte LREM Sandrine Dogor-Such RN
4. Sebastien Cazenove LREM Michele Martinez RN
Bas-Rhin 1st Thierry Michels LREM Sandra Regola EELV
2. Sylvain Waserman Modem Emmanuel Fernandes LFI
3rd Bruno Studer LREM Bruno Studer LREM
4. Martine zwycięzca LREM Françoise Buffet LREM
5th Antoine Herth LR Karol Sitzenstuhl LREM
6. Filipa Meyera LR Louise Morel LREM
7th Patrick Hetzel LR Patrick Hetzel LR
ósmy Frédéric Reiss LR Stéphanie Kochert Horyzonty
9th Vincent Thiébaut LREM Vincent Thiébaut Horyzonty
Górny Ren 1st Yves Hemedinger LR Brigitte Klinkert LREM
2. Jacques Cattin LR Hubert Ott Modem
3rd Jean-Luc Reitzer LR Dieier Lemaire Horyzonty
4. Raphaël Schellenberger LR Raphaël Schellenberger LR
5th Olivier Becht płyta DVD Olivier Becht Agir
6. Bruno Fuchs Modem Bruno Fuchs Modem
Rodan 1st Thomas Rudigoz LREM Thomas Rudigoz LREM
2. Hubert Julien-Laferrière LREM Hubert Julien-Laferrière GE
3rd Jean-Louis Touraine LREM Marie-Charlotte Garin EELV
4. Anna Brugnera LREM Anna Brugnera LREM
5th Blandine Brocard LREM Blandine Brocard LREM
6. Bruno Bonnel LREM Gabriela Amarda LFI
7th Anissa Khedher LREM Aleksandra Vincendeta LR
ósmy Nathalie Serre LR Nathalie Serre LR
9th Bernarda Perruta LR Alexandre Portier LR
10th Thomas Gassilloud LREM Thomas Gassilloud Agir
11 Jean-Luc Fugit LREM Jean-Luc Fugit LREM
12. Cyryl Izaak-Sibille Modem Cyryl Izaak-Sibille Modem
13th Daniele Cazarian LREM Sarah Tanzilli LREM
14. Yves Blein LREM Idir Boumertit LFI
Górna Saona 1st Karta do głosowania na Barbarę Bessot LREM Antoine Villedieu RN
2. Christophe Lejeune LREM Łosoś emerycki RN
Saona i Loara 1st Benjamin Dirx LREM Benjamin Dirx LREM
2. Josiane Corneloup LR Josiane Corneloup LR
3rd Remy Rebeyrotte LREM Remy Rebeyrotte LREM
4. Cecile Untermaier PS Cecile Untermaier PS
5th Raphaël Gauvain LREM Louis Margueritte LREM
Sarthe 1st Damien Pichereau LREM Julie Delpech LREM
2. Marietta Karamanli PS Marietta Karamanli PS
3rd Pascale Fontenel-Personne Modem Éric Martineau Modem
4. Sylvie Tolmont PS Elise Leboucher LFI
5th Jean-Carles Grelier LREM Jean-Carles Grelier LREM
Sabaudia 1st Typhanie Degois LREM Marina Ferrari Modem
2. Vincent Rolland LR Vincent Rolland LR
3rd Emilie Bonnivard LR Emilie Bonnivard LR
4. Patryk Mignola Modem Jean-François Coulomme LFI
Górna Sabaudia 1st Weronika Riotton LREM Weronika Riotton LREM
2. Jacques Rey LREM Antoine Armand LREM
3rd Christelle Petex-Levet LR Christelle Petex-Levet LR
4. Virginie Duby-Muller LR Virginie Duby-Muller LR
5th Marion Lenne LREM Anne-Cécile Violland Horyzonty
6. Xavier Roseren LREM Xavier Roseren LREM
Paryż 1st Sylvain Maillard LREM Sylvain Maillard LREM
2. Gilles Le Gendre LREM Gilles Le Gendre LREM
3rd Stanisław Guerini LREM Stanisław Guerini LREM
4. Brigitte Kuster LR Astrid Panosyan-Bouvet LREM
5th Benjamin Griveaux LREM Julien Bayou EELV
6. Pierre Osoba LREM Zofia Chikirou LFI
7th Pacôme Rupin LREM Clément Beaune LREM
ósmy Laetitia Avia LREM Ewa Sas EELV
9th Buon Tan LREM Sandrine Rousseau EELV
10th Anne-Christine Lang LREM Rodrigo Arenas LFI
11 Marielle de Sarnez Modem Maud Gatel Modem
12. Olivia Gregoire LREM Olivia Gregoire LREM
13th Hugues Renson LREM Dawid Amiel LREM
14. Sandra Boëlle LR Benjamin Haddad LREM
15. Lamia El Aaraje PS Danielle Simonnet LFI
16 Mounir Mahjoubi LREM Sarah Legrain LFI
17. Daniele Obono LFI Daniele Obono LFI
18. Pierre-Yves Bournazel LR Aymeric Caron REV [ fr ]
Seine-Maritime 1st Damien Adam LREM Damien Adam LREM
2. Annie Vidal LREM Annie Vidal LREM
3rd Hubert Wulfranc PCF Hubert Wulfranc PCF
4. Sira Sylla LREM Alma Dufour LFI
5th Gerard Leseul PS Gerard Leseul PS
6. Sébastien Jumel PCF Sébastien Jumel PCF
7th Agnès Firmin-Le Bodo LR Agnès Firmin-Le Bodo Horyzonty
ósmy Jean-Paul Lecoq PCF Jean-Paul Lecoq PCF
9th Stéphanie Kerbarh PRG Marie-Agnès Poussier-Winsback Horyzonty
10th Xavier Batut LREM Xavier Batut LREM
Sekwana i Marna 1st Aude Luquet Modem Aude Luquet Modem
2. Sylvie Bouchet Bellecourt LR Frédéric Valletoux Horyzonty
3rd Jean-Louis Thiériot LR Jean-Louis Thiériot LR
4. Christian Jacob LR Isabelle Perigault LR
5th Franck Riester LR Franck Riester Agir
6. Bernadette Beauvais LR Béatrice Roullaud RN
7th Rodrigue Kokouendo LREM Ersilia Soudais LFI
ósmy Jean-Michel Fauvergue LREM Hadrien Ghomi LREM
9th Michele Peyron LREM Michele Peyron LREM
10th Stéphanie Do LREM Maxime Laisney LFI
11 Olivier Faure PS Olivier Faure PS
Yvelines 1st Didier Baichere LREM Charles Rodwell LREM
2. Jean-Noël Barrot Modem Jean-Noël Barrot Modem
3rd Béatrice Piron LREM Béatrice Piron LREM
4. Marie Lebec LREM Marie Lebec LREM
5th Yaël Braun-Pivet LREM Yaël Braun-Pivet LREM
6. Natalia Pouzyref LREM Natalia Pouzyref LREM
7th Michele de Vaucouleurs Modem Nadia Hai LREM
ósmy Michel Vialay LR Benjamin Lucas Gs
9th Bruno Millienne Modem Bruno Millienne Modem
10th Aurore Bergé LREM Aurore Bergé LREM
11 Philippe Benassaya LR Williama Martineta LFI
12. Florencja Granjus LREM Karl Olive LREM
Deux-Sèvres 1st Guillaume Chiche LREM Bastien Marchive Horyzonty
2. Delphine Batho PS Delphine Batho GE
3rd Jean-Marie Fiévet LREM Jean-Marie Fiévet LREM
Somme 1st François Ruffin LFI François Ruffin LFI
2. Cécile Delpirou LREM Barbara Pompili LREM
3rd Emmanuel Maquet LR Emmanuel Maquet LR
4. Jean-Claude Leclabart LREM Jean-Philippe Tanguy RN
5th Grégory Labille UDI Yaël Menache RN
Tarn 1st Muriel Roques-Étienne LREM Frédéric Cabrolier RN
2. Marie-Christine Verdier-Jouclas LREM Karen Erodi LFI
3rd Jean Terlier LREM Jean Terlier LREM
Tarn-et-Garonne 1st Valérie Rabault PS Valérie Rabault PS
2. Sylwia Pinel PRG Hamelet morski RN
Var 1st Genevieve Levy LR Yannick Chenevard Horyzonty
2. Cécile Muschotti LREM Laura Lavalette RN
3rd Edith Audibert LR Stéphane Rambaud RN
4. Sereine Mauborgne LREM Filip Lottiaux RN
5th Philippe Michel-Kleisbauer Modem Julie Lechanteux RN
6. Valérie Gomez-Bassac LREM Franck Giletti RN
7th Emilie Guerel LREM Frédéric Boccaletti RN
ósmy Fabien Matras LREM Filip Schrek RN
Vaucluse 1st Souad Zitouni LREM Joris Hebrard RN
2. Jean-Claude Bouchet LR Bénédicte Auzanot RN
3rd Adrien Morenas LREM Hervé de Lépinau RN
4. Jacques Bombard LS Marie-Francja Lorho RN
5th Julien Aubert LR Jean-François Lovisolo LREM
Wandea 1st Philippe Latombe Modem Philippe Latombe Modem
2. Patryk Loiseau LREM Béatrice Bellamy Horyzonty
3rd Stéphane Buchou LREM Stéphane Buchou LREM
4. Martine Leguille-Balloy LREM Weronika Besse płyta DVD
5th Pierre Henriet LREM Pierre Henriet LREM
Wiedeń 1st Françoise Ballet-Blu LREM Lisa Belluco EELV
2. Sacha Houlié LREM Sacha Houlié LREM
3rd Jean-Michel Clément LREM Pascal Lecamp Modem
4. Nicolas Turkus Modem Nicolas Turkus Modem
Haute-Vienne 1st Sophie Beaudouin-Hubière LREM Damien Maudet LFI
2. Pierre Venteau LREM Stéphane Delautrette PS
3rd Marie-Ange Magne LREM Manon Meunier LFI
Wogezy 1st Stéphane Viry LR Stéphane Viry LR
2. Gerard Cherpion LR David Valence LREM
3rd Christophe Naegelen UDI Christophe Naegelen UDI
4. Jean-Jacques Gaultier LR Jean-Jacques Gaultier LR
Yonne 1st Guillaume Larrivé LR Daniel Grenon RN
2. André Villiers UDI André Villiers Horyzonty
3rd Michele Crouzet Modem Julien Odoul RN
Terytorium Belfort 1st Ian Boucard LR Ian Boucard LR
2. Michel Zumkeller UDI Florian Chauche LFI
Essonne 1st Franciszek Chouat LREM Farida Amrani LFI
2. Bernard Bouley LR Nathalie da Conceicao Carvalho RN
3rd Laetitia Romeiro Dias LREM Alexis Izard LREM
4. Marie-Pierre Rixain LREM Marie-Pierre Rixain LREM
5th Cédric Villani LREM Paweł Midy LREM
6. Stéphanie Atger LREM Jerome Guedj PS
7th Robin Reda LREM Robin Reda LREM
ósmy Nicolas Dupont-Aignan DLF Nicolas Dupont-Aignan DLF
9th Maria Guévenoux LREM Maria Guévenoux LREM
10th Pierre-Alain Raphan LREM Antoine Léaument LFI
Hauts-de-Seine 1st Elsa Faucillon PCF Elsa Faucillon PCF
2. Bénédicte Pételle LREM Francesca Pasquini EELV
3rd Krystyna Hennion LREM Filip Juvin LR
4. Isabelle Florennes Modem Sabrina Sebaihi EELV
5th Celine Calvez LREM Celine Calvez LREM
6. Constance Le Grip LREM Constance Le Grip LREM
7th Jacques Marilossian LREM Pierre Cazeneuve LREM
ósmy Jacques Maire LREM Prisca Thévenot LREM
9th Thierry Solère LREM Emmanuel Pellerin LREM
10th Florencja Provendier LREM Gabriel Attal LREM
11 Laurianne Rossi LREM Aurélien Saintoul LFI
12. Jean-Louis Bourlanges Modem Jean-Louis Bourlanges Modem
13th Frédérique Dumas LREM Maud Bregeon LREM
Sekwana-Saint-Denis 1st Eric Coquerel LFI Eric Coquerel LFI
2. Stéphane Peu PCF Stéphane Peu PCF
3rd Patrice Anato LREM Thomas Portes LFI
4. Bufet Marie-George PCF Soumya Bourouaha PCF
5th Jean-Christophe Lagarde UDI Raquel Garrido LFI
6. Bastien Lachaud LFI Bastien Lachaud LFI
7th Alexis Corbière LFI Alexis Corbière LFI
ósmy Sylvie Charriere LREM Fatiha Keloua-Hachi PS
9th Sabina Rubin LFI Aurélie Trouvé LFI
10th Alaina Ramadiera LR Nadège Abomangoli LFI
11 Clémentine Autain LFI Clémentine Autain LFI
12. Stéphane Testé LREM Jerome Legavre POI
Val-de-Marne 1st Frédéric Descrozaille LREM Frédéric Descrozaille LREM
2. Jean François Mbaye LREM Clémence Guette LFI
3rd Laurent Saint-Martin LREM Louis Boyard LFI
4. Maud Petit Modem Maud Petit Modem
5th Gilles Carrez LR Mathieu Lefevre LREM
6. Guillaume Gouffier-Cha LREM Guillaume Gouffier-Cha LREM
7th Jean-Jacques Bridey LREM Rachel Kéké LFI
ósmy Michela Herbillona LR Michela Herbillona LR
9th Isabelle Santiago PS Isabelle Santiago PS
10th Matylda Panot LFI Matylda Panot LFI
11 Albane Gaillot LREM Sophie Taillé-Polian Gs
Val-d'Oise 1st Antoine Savignat LR Emilie Chandler LREM
2. Guillaume Vuilletet LREM Guillaume Vuilletet LREM
3rd Cécile Rilhac LREM Cécile Rilhac LREM
4. Naïma Moutchou LREM Naïma Moutchou Horyzonty
5th Fiona Lazaar LREM Paul Vannier LFI
6. Nathalie Elimas Modem Estelle Folest Modem
7th Dominique Da Silva LREM Dominique Da Silva LREM
ósmy François Pupponi Modem Carlos Martens Bilongo LFI
9th Živka Park LREM Arnaud Le Gall LFI
10th Aurélien Tache LREM Aurélien Tache LND
Gwadelupa 1st Olivier Serva LREM Olivier Serva GUSR
2. Justine Benin Modem Chrześcijanin Baptysta PPDG
3rd Max Mathiasin Modem Max Mathiasin Modem
4. Hélène Vainqueur-Christophe PS Elie Califer PS
Martynika 1st Josette Manin BPM Jiovanny William Péyi-A
2. Manuéla Kéclard-Mondésir Péyi-A Marcellin Nadeau Péyi-A
3rd Serge Letchimy PPM Johnny Hadżdżar PPM
4. Jean-Philippe Nilor Péyi-A Jean-Philippe Nilor Péyi-A
Gujana Francuska 1st Gabriel Serville Péyi G Jean-Victor Castor MDES
2. Lénaïck Adam GR Davy Rimane DVG
Zjazd 1st Philippe Naillet PS Philippe Naillet PS
2. Karine Lebon PLR Karine Lebon PLR
3rd Nathalie Bassire LR Nathalie Bassire LR
4. David Lorion LR Emeline K/Bidi DVG
5th Jean-Hugues Ratenon LFI Jean-Hugues Ratenon LFI
6. Nadia Ramassamy LR Frédéric Maillot PLR
7th Jean-Luc Poudroux LR Perceval Gaillard LFI
Majotta 1st Ramlati Ali LREM Estelle Youssouffa płyta DVD
2. Mansour Kamardine LR Mansour Kamardine LR
Nowa Kaledonia 1st Philippe Dunoyer CE Philippe Dunoyer CE
2. Philippe Gomes CE Nicolas Metzdorf GNC [ fr ]
Polinezja Francuska 1st Maina Sage Tapura Tematai Le Gayic Tavini
2. Nicole Sanquer Tutaj m.in Steve Chailloux Tavini
3rd Bracia Moetai Tavini Bracia Moetai Tavini
Saint-Pierre-et-Miquelon 1st Stéphane Claireaux CSA Stéphane Lenormand OGŁOSZENIE
Wallis i Futuna 1st Napole Polutele DVG Mikaele Seo LREM
Saint-Martin / Saint-Barthélemy 1st Claire Javois LR Frantz Gumbs LREM
Mieszkańcy Francji za granicą 1st Roland Lescure LREM Roland Lescure LREM
2. Paula Forteza LREM Éléonore Caroit LREM
3rd Aleksandra Holroyda LREM Aleksandra Holroyda LREM
4. Pieyre-Alexandre Anglade LREM Pieyre-Alexandre Anglade LREM
5th Stéphane Vojetta LREM Stéphane Vojetta LREM
6. Joachim Son-Zapomnij LREM Marc Ferracci LREM
7th Frédéric Petit Modem Frédéric Petit Modem
ósmy Meyera Habiba UDI Meyera Habiba UDI
9th M'jid El Guerrab LREM Karim Ben Cheikh Gs
10th Amal Amélia Lakrafi LREM Amal Amélia Lakrafi LREM
11 Anna Genetet LREM Anna Genetet LREM

Następstwa

Ze względu na utratę ponad 100 mandatów przez zespół, mieli teraz 44 mandaty, a większość w Zgromadzeniu Narodowym i muszą znaleźć wsparcie wśród innych posłów zarówno z lewej, jak i prawej strony polityki, aby pomóc w stworzeniu działającej większości rządu . Prezydent Macron poprosił premier Borne, który złożył jej rezygnację, o pozostanie na stanowisku w tym samym rządzie, aby zyskać czas według analityków na utworzenie stabilnego rządu, z Borne lub bez. LFI wystąpiło o wotum nieufności, które odbędzie się 5 lipca.

Pomimo tego, że nie wyklucza się żadnej umowy z żadną partią, spekuluje się, że Macron i Ensemble planują zawarcie umowy z UDC. Pomimo wcześnizego stwierdzenia inaczej, Jacob z UDC potwierdził, że weźmie udział w rozmowach z Macronem. Le Pen z RN i liderzy dwóch partii NUPES, Olivier Faure (PS) i Fabien Roussel (PCF), zapowiedzieli, że wezmą udział w rozmowach z Macronem. Mélenchon z LFI potwierdził, że nie będzie brał udziału w rozmowach.

Zobacz też

Uwagi

Bibliografia