Alegerile legislative franceze din 2022 -2022 French legislative election

De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Alegerile legislative franceze din 2022

2017 12 iunie 2022 (primul tur)
19 iunie 2022 (turnul al doilea)
2027 →

Toate cele 577 de locuri ale Adunării Naţionale
289 de locuri necesare pentru o majoritate
A se dovedi 47,5% ( Scădea1,2 pp ) (prima rundă)
46,2% ( Crește3,6 pp) (a doua rundă)
Prima petrecere A doua petrecere
Reuniunea informală a miniștrilor energiei și transporturilor (TTE). Sosiri, miniștrii transporturilor Elisabeth Borne (37190062412) (decupat).jpg Jean Luc MELENCHON în Parlamentul European de la Strasbourg, 2016 (decupat).jpg
Lider Elisabeth Borne Jean-Luc Mélenchon
Parte LREMTDP LFI
Alianţă Ansamblu
Petreceri
NUPES
Petreceri
Scaunul liderului Al 6-lea din Calvados ( nou ales ) Al 4-lea din Bouches-du-Rhône ( nu a rezistat )
Ultimele alegeri Noua alianta Noua alianta
Locuri înainte 346 de locuri 66 de locuri
Locuri câștigate 245 locuri 131 de locuri
Schimbarea scaunului Scădea101 Crește67
prima rundă
%
5.857.364
25,8% Scădea6,5%
5.836.079
25,7% Crește1,1%
a doua rundă
%
8.002.419
38,6% Scădea10,6%
6.556.198
31,6% Crește19,9%

Terț A patra parte
Jordan Bardella 2019.png Christian-Jacob-2020 (decupat).jpg
Lider Jordan Bardella Christian Jacob
Parte RN LR
Alianţă UDC
Petreceri
Scaunul liderului Nu a stat Al 4-lea din Seine-et-Marne ( nu a rezistat )
Ultimele alegeri 8 locuri 130 de locuri
Locuri înainte 7 locuri 120 de locuri
Locuri câștigate 89 de locuri 64 de locuri
Schimbarea scaunului Crește82 Scădea56
prima rundă
%
4.248.537
18,7% Crește5,5%
2.568.502
11,3% Scădea7,5%
a doua rundă
%
3.589.465
17,3% Crește8,5%
1.512.281
7,3% Scădea18,0%

Harta rezultatelor alegerilor legislative din Franța din 2022 Prima rundă.svg
Rezultatele circumscripției după primul tur

Harta rezultatelor alegerilor legislative din Franța din 2022 al doilea tur.svg
Rezultatele circumscripției după turul doi

Prim-ministru înainte de alegeri

Élisabeth Borne
LREM

Prim-ministru ales

TBD

Alegerile legislative din Franța au avut loc la 12 și 19 iunie 2022 pentru a alege cei 577 de membri ai celei de-a 16- a Adunări Naționale a celei de -a cincea Republici Franceze . Alegerile au avut loc în urma alegerilor prezidențiale din Franța din 2022, care au avut loc în aprilie 2022. Au fost descrise drept cele mai indecise alegeri legislative de la stabilirea mandatului de cinci ani în 2000 și inversarea calendarului electoral în 2002. Pentru pentru prima dată din 1997, președintele în exercițiu al Franței nu are majoritatea absolută în Parlament. Deoarece nicio alianță nu a câștigat majoritatea, a rezultat într-un parlament suspendat pentru prima dată din 1988.

Alegerile legislative au fost disputate între patru blocuri principale: Ansamblul majorității prezidențiale de centru-dreapta, inclusiv Renașterea lui Emmanuel Macron, Teritoriile Progresului, Mișcarea Democrată, Orizonturi și aliații acestora; Noua Uniune Populară Ecologică și Socială (NUPES), care cuprinde, printre altele, La France Insoumise, Partidul Socialist, Ecologia Europei – Verzii și Partidul Comunist Francez ; Uniunea Dreaptei și Centrului (UDC), inclusiv a Republicanilor, Uniunea Democraților și Independenților și aliații acestora; și Mitingul Național (RN). Alianța NUPES a fost formată în cele două luni de la alegerile prezidențiale, unde votul de stânga fusese fragmentat; a constat din prima alianță a stângii franceze de la stânga plurală în 1997.

În primul tur, au existat unele controverse între Ministerul de Interne și presa de știri despre care bloc a terminat primul, întrucât atât NUPES, cât și Ansamblul au obținut aproximativ 26% din voturi. Au fost urmați de RN cu aproximativ 19% și UDC cu aproximativ 11%. Prezența la vot la primul tur a fost un minim record de 47,5%. În al doilea tur, unde prezența la vot a fost mai mare decât cea din 2017, coaliția Ansamblu a lui Macron a obținut cele mai multe locuri (245), dar a rămas cu 44 de locuri mai puțin de majoritatea absolută. NUPES era proiectat să câștige 131 (Ministerul de Interne) sau 142 de locuri ( Le Monde ), în timp ce RN de extremă dreapta a devenit cea mai mare opoziție parlamentară ca partid (89). UDC a primit suficiente locuri (64 sau 71) pentru a fi un kingmaker în următorul guvern, dar a suferit pierderi.

Rezultatele au fost percepute de comentatorii politici ca o lovitură pentru Macron și au creat potențialul de instabilitate politică și blocaj. Discuțiile între diferitele partide pentru formarea unui guvern majoritar stabil au început la 21 iunie.

fundal

În urma alegerilor legislative din Franța din 2017, partidul președintelui în exercițiu Emmanuel Macron, La République En Marche! (LREM) și aliații săi dețineau majoritatea în Adunarea Națională (577 de locuri). Gruparea LREM avea 308 deputați, Mișcarea Democrată și gruparea democraților afiliați avea 42 de deputați, iar Ansamblul Agir, care a fost creat în noiembrie 2017, avea 9 deputați. Deși o propunere de a alege o parte a Parlamentului francez cu un sistem de reprezentare proporțională a fost inclusă în platforma lui Macron în 2017, această promisiune electorală nu a fost îndeplinită. O promisiune similară a fost făcută de François Hollande în timpul alegerilor prezidențiale din Franța din 2012 .

Macron, din LREM de centru, o învinsese pe Marine Le Pen, liderul Mitingului Național de extremă dreapta, cu 66–34% la alegerile prezidențiale din Franța din 2017 . Alegerile prezidențiale din Franța din 2022 au avut loc pe 10 și 24 aprilie. Întrucât niciun candidat nu a câștigat majoritatea în primul tur, a avut loc un tur de scrutin, în care Macron l-a învins pe Le Pen cu 58–41% și a fost reales președinte al Franței . În primul tur, Macron a preluat conducerea cu 27,9% din voturi, în timp ce Valérie Pécresse, candidatul republicanilor, a luat sub 5% din voturi în primul tur, cel mai prost rezultat din istoria partidului sau a predecesorilor săi gauliști . . Anne Hidalgo, primarul Parisului, a primit 1,75% din voturi, cel mai rău din istoria Partidului Socialist (PS). Cu peste 30% din voturi, a fost cel mai bun rezultat pentru figurile de extremă-dreapta franceze de la înființarea celei de-a cincea republici franceze cu alegerile prezidențiale franceze din 1958 . Jean-Luc Mélenchon de la La France Insoumise (LFI) s-a clasat pe locul al treilea în primul tur, cu 21,95% din voturi și cu 1,2% în spatele celui de-al doilea clasat, Le Pen, fiind de asemenea primul în grupele de vârstă 18–24 și 25–34 de ani. în Île-de-France, cea mai populată regiune a Franței.

În contextul participării comune la alegerile legislative, în calitate de cea mai mare forță de stânga franceză la alegerile prezidențiale, LFI a căutat să unească principalele partide de stânga în jurul steagului Noii Uniuni Populare Ecologice și Sociale, sau NUPES. Au avut loc discuții cu Europe Ecology – The Greens, inclusiv cu Polul Ecologist, precum și cu Partidul Comunist Francez, care s-a alăturat coaliției în perioada 2–3 mai 2022, respectiv; PS a ajuns la un acord pentru a se alătura coaliției la 4 mai, care a fost confirmat de un vot al partidului Consiliului Național din 5 mai. Acest lucru a dus la prima alianță largă de stânga de la Stânga Plural la alegerile legislative franceze din 1997 .

Discuția cu Federația Stânga Republicană (FGR), care dorea să se alăture NUPES, a rămas fără răspuns; FGR a format apoi alianțe cu Partidul Radical de Stânga, care a respins intern integrarea în NUPES, și cu minoritatea dizidentă din PS, în rândul stângii diverse . Candidații lor s-au prezentat ca parte a stângii „laice și republicane” dintre Macron și Mélenchon. Noul Partid Anticapitalist a anunțat că nu va intra în coaliție din cauza a ceea ce ei au numit diferențe ideologice insurmontabile cu PS, în timp ce Lutte Ouvrière a anunțat că partidul își va conduce propria listă separată de NUPES, pe care ei îl consideră a fi reformist .

La 5 mai 2022, LREM și-a schimbat numele în Renaissance, introducând marea sa coaliție pentru alegerile legislative formată din partidele majoritare prezidențiale numite Ensemble Citoyens (Ansamblul). La 16 mai, Macron a numit -o pe Élisabeth Borne prim-ministru, în locul lui Jean Castex . Borne, membră a Renașterii și fostă a PS, a ocupat funcția de ministru al Muncii, Ocupării Forței de Muncă și Incluziunii Economice al lui Macron înainte de numirea ei ca prim-ministru. Este doar a doua femeie care ocupă funcția.

Sistem electoral

Cei 577 de membri ai Adunării Naționale, cunoscuți sub numele de deputați, sunt aleși pentru cinci ani printr-un sistem de două tururi în circumscripții uninominale . În primul tur este ales un candidat care obține majoritatea absolută de voturi valabile și un total de voturi mai mare de 25% din electoratul înregistrat. Dacă niciun candidat nu atinge acest prag, se organizează un scrutin între primii doi candidați plus orice alt candidat care a primit un total de voturi mai mare de 12,5% din alegătorii înregistrați. Este ales candidatul care a primit cele mai multe voturi în al doilea tur.

Datele

Potrivit prevederilor Codului Electoral, alegerile trebuie să aibă loc în cele şaizeci de zile care preced expirarea atribuţiilor Adunării Naţionale care iese, anexate celei de-a treia zile de marţi a lunii iunie, la cinci ani de la alegerea acesteia, cu excepţia cazului în care: dizolvarea Adunarii Nationale. Sfârșitul mandatului Adunării alese în 2017 este stabilit pentru 21 iunie 2022. Datele pentru alegerile legislative din Franța continentală au fost stabilite pentru 12 și 19 iunie. Declarațiile de candidatură trebuie depuse până la data de 20 mai pentru primul tur și până la 14 iunie pentru al doilea tur. Cetăţenii francezi care locuiesc în străinătate au putut vota în zilele premergătoare scrutinului.

Partidele majore și alianțele contestă

Mai jos sunt principalele partide și alianțe care contestă la alegeri, enumerate după rezultatele lor combinate la alegerile precedente. Potrivit Le Journal du dimanche, alegerile sunt disputate în principal între trei blocuri: un bloc de stânga (NUPES), un bloc prezidențial de centru-dreapta (Ansamblul) și un bloc de extremă dreapta.

Partid sau alianță Principala ideologie Poziţie Lider
Ansamblu La République în Marche! și aliați Liberalism Centru Stanislas Guerini
Mișcarea Democrată Liberalism Centru spre centru-dreapta François Bayrou
Orizonturi Liberalism Centru-dreapta Édouard Philippe
Teritoriile progresului Liberalismul social Centru spre centru-stânga Olivier Dussopt
Agir Liberalismul conservator Centru-dreapta Franck Riester
UDC Republicanii și aliații Conservatorismul liberal Centru-dreapta Christian Jacob
Uniunea Democraților și Independenților Liberalism Centru spre centru-dreapta Jean-Christophe Lagarde
NUPES La France Insoumise și aliați Socialismul democrat De la stânga la extrema stângă Adrien Quatennens
Ecologia Europei – Verzii și aliații Politica verde Centru-stânga spre stânga Julien Bayou
Partidul Socialist și aliați Social-democrația Centru-stânga Olivier Faure
Generație.s Eco-socialismul Centru-stânga spre stânga Benoît Hamon
Partidul Comunist Francez Comunism De la stânga la extrema stângă Fabien Roussel
Miting național și aliați Populism de dreapta Extrema dreaptă Jordan Bardella
Partidul Radical de Stânga și aliați Liberalismul social Centru-stânga Guillaume Lacroix [ fr ]
UPF Despre Franța și aliații Conservatorismul național De la dreapta la extrema dreapta Nicolas Dupont-Aignan
Les Patriotes naţionalismul francez De la dreapta la extrema dreapta Florian Philippot
Lutte Ouvrière troţkismul Extremă stânga Nathalie Arthaud
Noul Partid Anticapitalist Anticapitalism Extremă stânga Philippe Poutou
Recucerire și aliați naţionalismul francez Extrema dreaptă Éric Zemmour
FGR Stânga republicană și socialistă și aliați Socialism Centru-stânga spre stânga Emmanuel Maurel
Mișcarea cetățeană și republicană Gaullismul social Aripa stanga Jean-Luc Laurent

Deputații nu candidați la realeși

Sondaje de opinie

Regresia locală a sondajelor efectuate

Rezultate

Prima runda

După primul tur, Noua Uniune Populară Ecologică și Socială (NUPES) și Ensemble Citoyens (Ansamblul) au obținut circa 26%. Pe fondul pierderilor semnificative de dreapta a spectrului politic pentru republicani (LR) și Uniunea Dreaptei și Centrului (UDC), rezultatele pentru Alianța Ansamblului lui Emmanuel Macron au arătat că acum este centrul-dreapta, care a avut rezultate puternice. printre electoratul tradițional de centru-dreapta al UDC. Extrema dreapta franceză a obținut rezultate mixte; în timp ce Mitingul Național (RN) a obținut 18% și era probabil să obțină locurile necesare pentru a forma un grup parlamentar, Reconquête lui Éric Zemmour a ajuns la 4% și atât el, cât și partidul nu au reușit să câștige un loc, iar fostul lider RN Marine Le Pen a trebuit să treacă prin turul al doilea pentru locul ei din cauza prezenței scăzute la vot.

În concursurile dintre candidații NUPES și RN, oficialii de la Ensemble au spus că vor decide „de la caz la caz” dacă să susțină sau nu un candidat. Élisabeth Borne, prim-ministrul Franței, a declarat: „Poziția noastră nu este un vot pentru RN”. Totodată, ea și-a exprimat sprijinul doar pentru candidații NUPES care, în opinia sa, respectă valorile republicane. Primul tur a confirmat că La France Insoumise (LFI) în cadrul NUPES și în rândul stângii franceze, în timp ce dizidenții de centru-stânga au obținut un număr mult mai mic de voturi, precum alegerile prezidențiale franceze din 2022 ; dintre cei peste 70 de candidați dizidenți, doar 15 s-au calificat în turul doi.

Primul tur a fost marcat de o prezență record la vot, de 47,5%. În plus, au existat unele controverse în ceea ce privește rezultatele între Ministerul de Interne și instituțiile de știri franceze, cum ar fi France Info și Le Monde, în special dacă NUPES sau Ensemble au terminat pe primul loc; Acest lucru s-a datorat dezacordurilor privind dacă candidații de stânga ar trebui să fie luați în considerare în cadrul NUPES sau nu; discrepanțe similare au existat și pentru UDC și alte alianțe. NUPES a terminat fie pe al doilea (pe Ministerul de Interne), fie pe primul (pe Le Monde ), ușor în spatele sau înaintea Ensemble (25,75–25,66% pe Ministerul de Interne și 26,1–25,9% pe Le Monde ).

Runda a doua

Turul doi a avut o prezență la vot mai mare decât cea de la alegerile legislative din Franța din 2017, dar nu s-a egalat cu cea din primul tur din 2020. Alianța Ensemble a performat ușor sondajele și și-a pierdut majoritatea absolută în Parlament, câștigând în continuare cele mai multe locuri. NUPES a avut o performanță ușoară în urma sondajelor, dar a reușit totuși să-și crească substanțial proporția de locuri și ar fi fost raportat că a câștigat 131 de locuri, conform Ministerului de Interne. RN a depășit substanțial sondajele pentru a câștiga 89 de locuri fără precedent și a devenit cel mai mare grup parlamentar de opoziție, deoarece fiecare partid component al NUPES intenționează să-și formeze propriul grup parlamentar, eclipsând coaliția UDC, care a primit suficiente locuri pentru a fi un regizor în următorul guvern, dar a pierdut locuri conform așteptărilor și a fost proiectat să câștige 75 de locuri. A fost cea mai bună performanță pentru extrema dreaptă în epoca Republicii a cincea franceză și cea mai bună performanță de la sfârșitul secolului al XIX-lea. Mai multe instituții de știri, cum ar fi Agence France-Presse, au dat un rezultat diferit în ceea ce privește numărul final de locuri, cu Ensemble pe 247, NUPES pe 142 și, respectiv, UDC pe 64, pentru Le Monde . Acest lucru s-a datorat diferențelor în ceea ce privește candidații, în special în circumscripțiile franceze de peste mări, fiind clasificați ca membri ai acestor alianțe sau nu.

Alegerile s-au soldat cu un parlament suspendat, întrucât Ensemble avea doar o majoritate relativă . A fost primul parlament suspendat de la stabilirea mandatului de cinci ani după referendumul constituțional francez din 2000, precum și prima majoritate relativă doar de la alegerile legislative din Franța din 1988, în care președintele în exercițiu nu a avut majoritatea absolută în Parlament. . Rezultatele generale au fost văzute ca o dezavuare și o lovitură majoră pentru Macron, cu risc de instabilitate politică și blocaj . Ministrul de Finanțe, Bruno Le Maire, a numit rezultatul un „șoc democratic” și a spus că, dacă celelalte blocuri nu vor coopera, „acest lucru ne-ar bloca capacitatea de a reforma și de a proteja francezii”. Premierul Borne a comentat: „Rezultatul este un risc pentru țara noastră, având în vedere provocările cu care trebuie să ne confruntăm”. LR, partidul de conducere al UDC, a fost considerat a fi regizorul și ar putea juca un rol pentru Macron pentru a-și păstra majoritatea prezidențială; cu toate acestea, Christian Jacob, președintele LR și liderul UDC, a declarat că partidul său va rămâne în opoziție, ceea ce înseamnă că partidul lui Macron nu va rămâne în controlul legislativului. Mélenchon a calificat rezultatele „dezamăgitoare” și a spus că NUPES și stânga franceză ar trebui să formeze un grup parlamentar unic, pentru a evita ca RN să devină cel mai mare grup de opoziție din Parlament, ceea ce a fost refuzat de liderii Europe Ecology – The Greens (EELV). Partidul Comunist Francez (PCF) și Partidul Socialist (PS).

Rezultate naționale

Rezumatul rezultatelor alegerilor pentru Adunarea Națională din 12-19 iunie 2022
Adunarea Națională 2022.svg
Partide și coaliții Prima runda Runda a doua Total Schimbarea scaunului
față de 2017
Voturi % Scaune Voturi % Scaune Scaune %
La République în Marche! LREM 0 110 110
Teritoriile progresului TDP 0 52 52
Mișcarea Democrată Modem 0 48 48 Crește6
Orizonturi H 1 26 27 Crește27
Alte petreceri si diverse DVC 0 8 8
Ansamblu ENS 5.857.364 25.75 1 8.002.419 38,57 244 245 42,46 Scădea105
La France Insoumise LFI 4 68 72 Crește55
Partidul Socialist PS 0 26 26 Scădea4
Polul ecologist PE 0 23 23 Crește12
Partidul Comunist Francez PCF 0 12 12 Crește2
Noua Uniune Populară Ecologică și Socială NUPES 5.836.079 25.66 4 6.556.198 31.60 127 131 22.70 Crește79
Raliul National RN 4.248.537 18.68 0 3.589.465 17.30 89 89 15.42 Crește81
Republicanii LR 2.370.440 10.42 0 1.447.838 6,98 61 61 10.57 Scădea51
Uniunea Democraților și Independenților UDI 198.062 0,87 0 64.443 0,31 3 3 0,52 Scădea15
Alte petreceri si diverse DVD N / A N / A 0
Uniunea de dreapta și centru UDC 2.568.502 11.29 0 1.512.281 7.29 64 64 11.09 Scădea66
Diverse stânga DVG 713.574 3.14 0 443.282 2.14 22 22 3,81
Tavini Huiraatira Tavini 0 3 3 Crește2
Femu a Corsica Femu 0 1 1 Stabil0
Mișcarea de decolonizare și emancipare socială MDES 0 1 1 Crește1
regionaliști REG 291.384 1.28 0 264.779 1.28 10 10 1,73
Diverse drepte DVD 530.782 2.33 0 231.071 1.11 10 10 1,73
Centru diverse DVC 283.612 1.25 0 99.145 0,48 4 4 0,69
Despre Franța DLF 0 1 1 Stabil0
Dreptul suveranist DSV 249.603 1.10 0 19.306 0,09 1 1 0,17
Diverse DIV 192.624 0,85 0 18.295 0,09 1 1 0,17
Reconquista R 964.775 4.24 0
Ecologiștii ECO 608.314 2,67 0 0 0
Extremă stânga EXG 266.412 1.17 0 11.229 0,05 0 0 0,00
Partidul Radical de Stânga PRG 126.689 0,56 0 0 0
Extrema dreaptă EXD 6.457 0,03 0 0 0
Total 22.744.708 100.00 5 20.747.470 100.00 572 577 100.00
Voturi valabile 22.744.708 97,80 20.747.470 92,36
Buletine goale 362.193 1,56 1.235.844 5.50
Buletine de vot nule 149.306 0,64 480.962 2.14
A se dovedi 23.256.207 47,51 22.464.276 46.23
Abțineri 25.697.541 52,49 26.125.084 53,77
Alegătorii înscriși 48.953.748 48.589.360
Sursa: Ministerul de Interne

Rezultate pe circumscripție

circumscripție Deputat ales (2017) Parte Deputat ales (2022) Parte
Ain 1 Xavier Breton LR Xavier Breton LR
al 2-lea Charles de la Verpillière LR Romain Daubié Modem
al 3-lea Olga Givernet LREM Olga Givernet LREM
al 4-lea Stéphane Trompille LREM Jérôme Buisson RN
al 5-lea Damien Abad LR Damien Abad DVD
Aisne 1 Aude Bono-Vandorme LREM Nicolas Dragon RN
al 2-lea Julien Dive LR Julien Dive LR
al 3-lea Jean-Louis Bricout PS Jean-Louis Bricout DVG
al 4-lea Marc Delatte LREM José Beaurain RN
al 5-lea Jacques Krabal LREM Jocelyn Designy RN
Allier 1 Jean-Paul Dufrègne PCF Yannick Monnet PCF
al 2-lea Laurence Vanceunebrock-Mialon LREM Jorys Bovet RN
al 3-lea Bénédicte Peyrol LREM Nicolas Ray LR
Alpes-de-Haute-Provence 1 Delphine Bagarry LREM Christian Girard RN
al 2-lea Christophe Castaner LREM Léo Walter LFI
Hautes-Alpes 1 Pascale Boyer LREM Pascale Boyer LREM
al 2-lea Claire Bouchet PRG Joël Giraud LREM
Alpes-Maritimes 1 Eric Ciotti LR Eric Ciotti LR
al 2-lea Loïc Dombreval LREM Lionel Tivoli RN
al 3-lea Cédric Roussel LREM Philippe Pradal Orizonturi
al 4-lea Alexandra Valletta-Ardisson LREM Alexandra Masson RN
al 5-lea Marine Brenier LR Christelle D'Intorni LR
al 6-lea Laurence Trastour-Isnart LR Bryan Masson RN
al 7-lea Éric Pauget LR Éric Pauget LR
al 8-lea Bernard Brochand LR Alexandra Martin LR
al 9-lea Michèle Tabarot LR Michèle Tabarot LR
Ardèche 1 Hervé Saulignac PS Hervé Saulignac PS
al 2-lea Michèle Victory PS Olivier Dussopt TDP
al 3-lea Fabrice Brun LR Fabrice Brun LR
Ardenele 1 Bérengère Poletti LR Lionel Vuibert Agir
al 2-lea Pierre Cordier LR Pierre Cordier LR
al 3-lea Jean-Luc Warsmann UDI Jean-Luc Warsmann UDI
Ariège 1 Bénédicte Taurine LFI Bénédicte Taurine LFI
al 2-lea Michel Larive LFI Laurent Panifous PS
Aube 1 Grégory Besson-Moreau LREM Jordan Guitton RN
al 2-lea Valérie Bazin-Malgras LR Valérie Bazin-Malgras LR
al 3-lea Gérard Menuel LR Angélique Ranc RN
Aude 1 Daniele Hérin LREM Christophe Barthès RN
al 2-lea Alain Péréa LREM Frédéric Falcon RN
al 3-lea Mireille Robert LREM Julien Rancoule RN
Aveyron 1 Stéphane Mazars LREM Stéphane Mazars LREM
al 2-lea Anne Blanc LREM Laurent Alexandre LFI
al 3-lea Sébastien David LR Jean-François Rousset LREM
Bouches-du-Rhône 1 Julien Ravier LR Sabrina Agresti-Roubache LREM
al 2-lea Claire Pitollat LREM Claire Pitollat LREM
al 3-lea Alexandra Louis LREM Gisèle Lelouis RN
al 4-lea Jean-Luc Mélenchon LFI Manuel Bompard LFI
al 5-lea Cathy Racon-Bouzon LREM Hendrik Davis LFI
al 6-lea Guy Teissier LR Lionel Royer-Perreaut DVD
al 7-lea Saïd Ahamada LREM Sébastien Delogu LFI
al 8-lea Jean-Marc Zulesi LREM Jean-Marc Zulesi LREM
al 9-lea Bernard Deflesselles LR Joëlle Mélin RN
al 10-lea François-Michel Lambert José Gonzalez RN
al 11-lea Mohamed Laqhila Modem Mohamed Laqhila Modem
al 12-lea Éric Diard LR Franck Allisio RN
al 13-lea Pierre Dharréville PCF Pierre Dharréville PCF
al 14-lea Anne-Laurence Petel LREM Anne-Laurence Petel LREM
al 15-lea Bernard Reynès LR Romain Baubry RN
al 16-lea Monica Michel LREM Emmanuel Tache RN
Calvados 1 Fabrice Le Vigoureux LREM Fabrice Le Vigoureux LREM
al 2-lea Laurence Dumont PS Arthur Delaporte PS
al 3-lea Nathalie Porte LR Jérémie Patrier-Leitus Orizonturi
al 4-lea Christophe Blanchet LREM Christophe Blanchet LREM
al 5-lea Bertrand Bouyx LREM Bertrand Bouyx LREM
al 6-lea Alain Tourret LREM Elisabeth Borne LREM
Cantal 1 Vincent Descœur LR Vincent Descœur LR
al 2-lea Jean-Yves Bony LR Jean-Yves Bony LR
Charente 1 Thomas Mesnier LREM Thomas Mesnier Orizonturi
al 2-lea Sandra Marsaud LREM Sandra Marsaud LREM
al 3-lea Jérôme Lambert MDC Catherine Colombier RN
Charente-Maritime 1 Olivier Falorni DVG Olivier Falorni PRG
al 2-lea Frédérique Tuffnell Modem Anne-Laure Babault LREM
al 3-lea Jean-Philippe Ardouin LREM Jean-Philippe Ardouin LREM
al 4-lea Raphaël Gérard LREM Raphaël Gérard LREM
al 5-lea Didier Quentin LR Christophe Plassard Orizonturi
Cher 1 François Cormier-Bouligeon LREM François Cormier-Bouligeon LREM
al 2-lea Nadia Esayan Modem Nicolas Sansu PCF
al 3-lea Loïc Kervran LREM Loïc Kervran Orizonturi
Corrèze 1 Christophe Jerretie Modem Francis Dubois LR
al 2-lea Frédérique Meunier LR Frédérique Meunier LR
Corse-du-Sud 1 Jean-Jacques Ferrara LR Laurent Marcangeli Orizonturi
al 2-lea Paul-André Colombani PNC Paul-André Colombani PNC
Haute-Corse 1 Michel Castellani Femu Michel Castellani Femu
al 2-lea Jean-Félix Acquaviva Femu Jean-Félix Acquaviva Femu
Côte-d'Or 1 Didier Martin LREM Didier Martin LREM
al 2-lea Rémi Delatte LR Benoît Bordat FP
al 3-lea Fadila Khattabi LREM Fadila Khattabi LREM
al 4-lea Yolaine de Courson LREM Hubert Brigand LR
al 5-lea Didier Paris LREM Didier Paris LREM
Côtes-d'Armor 1 Bruno Joncour Modem Mickaël Cosson Modem
al 2-lea Hervé Berville LREM Hervé Berville LREM
al 3-lea Marc Le Fur LR Marc Le Fur LR
al 4-lea Yannick Kerlogot LREM Murielle Lepvraud LFI
al 5-lea Éric Bothorel LREM Éric Bothorel LREM
Creuse 1 Jean-Baptiste Moreau LREM Catherine Couturier LFI
Dordogne 1 Philippe Chassaing LREM Pascale Martin LFI
al 2-lea Michel Delpon LREM Serge Muller RN
al 3-lea Jean-Pierre Cubertafon Modem Jean-Pierre Cubertafon Modem
al 4-lea Jacqueline Dubois LREM Sébastien Peytavie Gs
Îndoieli 1 Fannette Charvier LREM Laurent Croizier Modem
al 2-lea Éric Alauzet LREM Éric Alauzet LREM
al 3-lea Denis Sommer LREM Nicolas Pacquot Orizonturi
al 4-lea Frédéric Barbier LREM Géraldine Grangier RN
al 5-lea Annie Genevard LR Annie Genevard LR
Drôme 1 Mireille Clapot LREM Mireille Clapot LREM
al 2-lea Alice Thourot LREM Lisette Pollet RN
al 3-lea Célia de Lavergne LREM Marie Pochon EELV
al 4-lea Emmanuelle Anthoine LR Emmanuelle Anthoine LR
Eure 1 Séverine Gipson LREM Christine Loir RN
al 2-lea Fabien Gouttefarde LREM Katiana Levavasseur RN
al 3-lea Marie Tamarelle-Verhaeghe LREM Kevin Mauvieux RN
al 4-lea Bruno Questel LREM Philippe Brun PS
al 5-lea Claire O'Petit LREM Timothée Houssin RN
Eure-et-Loir 1 Guillaume Kasbarian LREM Guillaume Kasbarian LREM
al 2-lea Olivier Marleix LR Olivier Marleix LR
al 3-lea Laure de La Raudière LR Luc Lamirault Orizonturi
al 4-lea Philippe Vigier Modem Philippe Vigier Modem
Finistère 1 Annaïg Le Meur LREM Annaïg Le Meur LREM
al 2-lea Jean-Charles Larsonneur LREM Jean-Charles Larsonneur LREM
al 3-lea Didier Le Gac LREM Didier Le Gac LREM
al 4-lea Sandrine Le Feur LREM Sandrine Le Feur LREM
al 5-lea Graziella Melchior LREM Graziella Melchior LREM
al 6-lea Richard Ferrand LREM Mélanie Thomin PS
al 7-lea Liliane Tanguy LREM Liliane Tanguy LREM
al 8-lea Erwan Balanant Modem Erwan Balanant Modem
Gard 1 Françoise Dumas LREM Yoann Gillet RN
al 2-lea Nicolas Meizonnet RN Nicolas Meizonnet RN
al 3-lea Anthony Cellier LREM Pascale Bordes RN
al 4-lea Annie Chapelier LREM Pierre Maurin RN
al 5-lea Catherine Daufes-Roux LREM Michel Sala LFI
al 6-lea Philippe Berta Modem Philippe Berta Modem
Haute-Garonne 1 Pierre Cabaré LREM Hadrien Clouet LFI
al 2-lea Jean-Luc Lagleize Modem Anne Stambach-Terrenoir LFI
al 3-lea Corinne Vignon LREM Corinne Vignon LREM
al 4-lea Mickaël Nogal LREM François Piquemal LFI
al 5-lea Jean-François Portarrieu LREM Jean-François Portarrieu LREM
al 6-lea Monique Iborra LREM Monique Iborra LREM
al 7-lea Élisabeth Toutut-Picard LREM Christophe Bex LFI
al 8-lea Joël Aviragnet PS Joël Aviragnet PS
al 9-lea Sandrine Mörch LREM Christine Arrighi EELV
al 10-lea Sébastien Nadot LREM Dominique Faure PRV
Gers 1 Jean-René Cazeneuve LREM Jean-René Cazeneuve LREM
al 2-lea Gisèle Biémouret PS David Taupiac PS
Gironda 1 Dominique David LREM Thomas Cazenave LREM
al 2-lea Catherine Fabre LREM Nicolas Thierry EELV
al 3-lea Loïc Prud'homme LFI Loïc Prud'homme LFI
al 4-lea Alain David PS Alain David PS
al 5-lea Benoît Simian LREM Grégoire de Fournas RN
al 6-lea Eric Poulliat LREM Eric Poulliat LREM
al 7-lea Bérangère Couillard LREM Bérangère Couillard LREM
al 8-lea Sophie Panonacle LREM Sophie Panonacle LREM
al 9-lea Sophie Mette Modem Sophie Mette Modem
al 10-lea Florent Boudié LREM Florent Boudié LREM
al 11-lea Véronique Hammerer LREM Edwige Diaz RN
al 12-lea Christelle Dubos LREM Pascal Lavergne LREM
Hérault 1 Patricia Mirallès LREM Patricia Mirallès TDP
al 2-lea Muriel Ressiguier LFI Nathalie Oziol LFI
al 3-lea Coralie Dubost LREM Laurence Cristol LREM
al 4-lea Jean-François Eliaou LREM Sébastien Roma LFI
al 5-lea Philippe Huppé LREM Stéphanie Galzy RN
al 6-lea Emmanuelle Ménard RN Emmanuelle Ménard EXD
al 7-lea Christophe Euzet LREM Aurélien Lopez-Liguori RN
al 8-lea Nicolas Démoulin LREM Sylvain Carrière LFI
al 9-lea Patrick Vignal LREM Patrick Vignal LREM
Ille-et-Vilaine 1 Mostapha Laabid LREM Frédéric Mathieu LFI
al 2-lea Laurence Maillart-Méhaignerie LREM Laurence Maillart-Méhaignerie LREM
al 3-lea Claudia Rouaux PS Claudia Rouaux PS
al 4-lea Gaël Le Bohec LREM Mathilde Hignet LFI
al 5-lea Christine Cloarec LREM Christine Cloarec LREM
al 6-lea Thierry Benoit UDI Thierry Benoit Orizonturi
al 7-lea Jean-Luc Bourgeaux LR Jean-Luc Bourgeaux LR
al 8-lea Florian Bachelier LREM Mickaël Bouloux PS
Indre 1 François Jolivet LREM François Jolivet Orizonturi
al 2-lea Nicolas Forissier LR Nicolas Forissier LR
Indre-et-Loire 1 Philippe Chalumeau LREM Charles Fournier EELV
al 2-lea Daniel Labaronne LREM Daniel Labaronne LREM
al 3-lea Sophie Métadier UDI Henri Alfandari Orizonturi
al 4-lea Fabienne Colboc LREM Fabienne Colboc LREM
al 5-lea Sabine Thillaye Modem Sabine Thillaye Modem
Isère 1 Camille Galliard-Minier LREM Olivier Véran LREM
al 2-lea Jean-Charles Colas-Roy LREM Cyrielle Chatelain EELV
al 3-lea Émilie Chalas LREM Élisa Martin LFI
al 4-lea Marie-Noëlle Battistel PS Marie-Noëlle Battistel PS
al 5-lea Catherine Kamowski LREM Jérémie Iordanoff EELV
al 6-lea Cendra Motin LREM Alexis Jolly RN
al 7-lea Monique Limon LREM Yannick Neuder LR
al 8-lea Caroline Abadie LREM Caroline Abadie LREM
al 9-lea Élodie Jacquier-Laforge Modem Élodie Jacquier-Laforge Modem
al 10-lea Marjolaine Meynier-Millefert LREM Marjolaine Meynier-Millefert LREM
Jura 1 Danielle Brulebois LREM Danielle Brulebois LREM
al 2-lea Marie-Christine Dalloz LR Marie-Christine Dalloz LR
al 3-lea Jean-Marie Sermier LR Justine Gruet LR
Landes 1 Fabien Lainé Modem Geneviève Darrieussecq Modem
al 2-lea Lionel Causse LREM Lionel Causse LREM
al 3-lea Boris Vallaud PS Boris Vallaud PS
Loir-et-Cher 1 Stéphane Baudu Modem Marc Fesneau Modem
al 2-lea Guillaume Peltier LR Roger Chudeau RN
al 3-lea Pascal Brindeau UDI Christophe Marion LREM
Loara 1 Régis Juanico Gs Quentin Bataillon LREM
al 2-lea Jean-Michel Mis LREM Andrée Taurinya LFI
al 3-lea Valéria Faure-Muntian LREM Emmanuel Mandon Modem
al 4-lea Dino Cinieri LR Dino Cinieri LR
al 5-lea Nathalie Sarles LREM Antoine Vermorel-Marques LR
al 6-lea Julien Borowczyk LREM Jean-Pierre Taite LR
Haute-Loire 1 Isabelle Valentin LR Isabelle Valentin LR
al 2-lea Jean-Pierre Vigier LR Jean-Pierre Vigier LR
Loire-Atlantique 1 François de Rugy LREM Mounir Belhamiti LREM
al 2-lea Valérie Oppelt LREM Andy Kerbrat LFI
al 3-lea Anne-France Brunet LREM Ségolène Amiot LFI
al 4-lea Aude Amadou LREM Julie Laernoes EELV
al 5-lea Luc Geismar Modem Sarah El Hairy Modem
al 6-lea Yves Daniel LREM Jean-Claude Raux EELV
al 7-lea Sandrine Josso Modem Sandrine Josso Modem
al 8-lea Audrey Dufeu-Schubert LREM Matthias Tavel LFI
al 9-lea Yannick Haury Modem Yannick Haury Modem
al 10-lea Sophie Errante LREM Sophie Errante LREM
Loiret 1 Stéphanie Rist LREM Stéphanie Rist LREM
al 2-lea Caroline Janvier LREM Caroline Janvier LREM
al 3-lea Claude de Ganay LR Mathilde Paris RN
al 4-lea Jean-Pierre Door LR Thomas Ménagé RN
al 5-lea Marianne Dubois LR Anthony Brosse LREM
al 6-lea Richard Ramos Modem Richard Ramos Modem
Lot 1 Aurélien Pradié LR Aurélien Pradié LR
al 2-lea Huguette Tiegna LREM Huguette Tiegna LREM
Lot-et-Garonne 1 Michel Lauzzana LREM Michel Lauzzana LREM
al 2-lea Alexandre Freschi LREM Hélène Laporte RN
al 3-lea Olivier Damaisin LREM Verișoara Annick RN
Lozère 1 Pierre Morel-À-L'Huissier UDI Pierre Morel-À-L'Huissier UDI
Maine-et-Loire 1 Matthieu Orphelin LREM François Gernigon Orizonturi
al 2-lea Stella Dupont LREM Stella Dupont LREM
al 3-lea Anne-Laure Blin LR Anne-Laure Blin LR
al 4-lea Laëtitia Saint-Paul LREM Laëtitia Saint-Paul LREM
al 5-lea Denis Masséglia LREM Denis Masséglia LREM
al 6-lea Nicole Dubré-Chirat LREM Nicole Dubré-Chirat LREM
al 7-lea Philippe Bolo Modem Philippe Bolo Modem
Manche 1 Philippe Gosselin LR Philippe Gosselin LR
al 2-lea Bertrand Sorre LREM Bertrand Sorre LREM
al 3-lea Stéphane Travert LREM Stéphane Travert LREM
al 4-lea Sonia Krimi LREM Anna Pic PS
Marne 1 Valérie Beauvais LR Xavier Albertini Orizonturi
al 2-lea Aina Kuric LREM Anne-Sophie Frigout RN
al 3-lea Éric Girardin LREM Éric Girardin LREM
al 4-lea Lise Magnier LR Lise Magnier Orizonturi
al 5-lea Charles de Courson LC Charles de Courson LC
Haute-Marne 1 Sylvain Templier LREM Christophe Bentz RN
al 2-lea François Cornut-Gentille LR Laurence Robert-Dehault RN
Mayenne 1 Guillaume Garot PS Guillaume Garot PS
al 2-lea Géraldine Bannier Modem Géraldine Bannier Modem
al 3-lea Yannick Favennec Becot LR Yannick Favennec Becot Orizonturi
Meurthe-et-Moselle 1 Carole Grandjean LREM Carole Grandjean LREM
al 2-lea Pascale César Modem Emmanuel Lacresse LREM
al 3-lea Xavier Paluszkiewicz LREM Martine Étienne LFI
al 4-lea Thibault Bazin LR Thibault Bazin LR
al 5-lea Dominique Potier PS Dominique Potier PS
al 6-lea Caroline Fiat LFI Caroline Fiat LFI
Meuse 1 Bertrand Pancher DVD Bertrand Pancher DVD
al 2-lea Émilie Cariou LND Florence Goulet RN
Morbihan 1 Hervé Pellois LREM Anne Le Hénanff Orizonturi
al 2-lea Jimmy Pahun Modem Jimmy Pahun Modem
al 3-lea Nicole Le Peih LREM Nicole Le Peih LREM
al 4-lea Paul Molac DVG Paul Molac DVG
al 5-lea Gwendal Rouillard LREM Lysiane Metayer LREM
al 6-lea Jean-Michel Jacques LREM Jean-Michel Jacques LREM
Moselle 1 Belkhir Belhaddad LREM Belkhir Belhaddad LREM
al 2-lea Ludovic Mendes LREM Ludovic Mendes LREM
al 3-lea Richard Lioger LREM Charlotte Leduc LFI
al 4-lea Fabien Di Filippo LR Fabien Di Filippo LR
al 5-lea Nicole Gries-Trisse LREM Vincent Seitlinger LR
al 6-lea Christophe Arend LREM Kevin Pfeffer RN
al 7-lea Hélène Zannier LREM Alexandre Loubet RN
al 8-lea Brahim Hammouche Modem Laurent Jacobelli RN
al 9-lea Isabelle Rauch LREM Isabelle Rauch Orizonturi
Nièvre 1 Perrine Goulet LREM Perrine Goulet LREM
al 2-lea Patrice Perrot LREM Patrice Perrot LREM
Nord 1 Adrien Quatennens LFI Adrien Quatennens LFI
al 2-lea Ugo Bernalicis LFI Ugo Bernalicis LFI
al 3-lea Christophe Di Pompeo LREM Benjamin Saint-Huile DVG
al 4-lea Brigitte Liso LREM Brigitte Liso LREM
al 5-lea Sébastien Huyghe LR Victor Catteau RN
al 6-lea Charlotte Lecocq LREM Charlotte Lecocq LREM
al 7-lea Valérie Six UDI Félicie Gérard Orizonturi
al 8-lea Catherine Osson LREM David Guiraud LFI
al 9-lea Valérie Petit LREM Violette Spillebout LREM
al 10-lea Vincent Ledoux LR Gérald Darmanin LREM
al 11-lea Florence Morlighem LREM Roger Vicot PS
al 12-lea Anne-Laure Cattelot LREM Michael Taverne RN
al 13-lea Christian Hutin MDC Christine Decodts LREM
al 14-lea Paul Christophe LR Paul Christophe Agir
al 15-lea Jennifer de Temmerman LREM Pierrick Berteloot RN
al 16-lea Alain Bruneel PCF Matthieu Marchio RN
al 17-lea Dimitri Houbron LREM Thibaut François RN
al 18-lea Guy Bricout UDI Guy Bricout UDI
al 19-lea Sébastien Chenu RN Sébastien Chenu RN
al 20-lea Fabien Roussel PCF Fabien Roussel PCF
21 Béatrice Descamps UDI Béatrice Descamps UDI
Oise 1 Victor Habert-Dassault LR Victor Habert-Dassault LR
al 2-lea Agnès Thill UDI Philippe Ballard RN
al 3-lea Pascal Bois LREM Alexandre Sabatou RN
al 4-lea Eric Woerth LREM Eric Woerth LREM
al 5-lea Pierre Vatin LR Pierre Vatin LR
al 6-lea Carole Bureau-Bonnard LREM Michel Guiniot RN
al 7-lea Maxime Minot LR Maxime Minot LR
Orne 1 Chantal Jourdan PS Chantal Jourdan PS
al 2-lea Véronique Louwagie LR Véronique Louwagie LR
al 3-lea Jérôme Nury LR Jérôme Nury LR
Pas-de-Calais 1 Bruno Duvergé Modem Emmanuel Blairy RN
al 2-lea Jacqueline Maquet LREM Jacqueline Maquet LREM
al 3-lea Emmanuel Blairy RN Jean-Marc Tellier PCF
al 4-lea Robert Therry LR Philippe Fait Orizonturi
al 5-lea Jean-Pierre Pont LREM Jean-Pierre Pont LREM
al 6-lea Christophe Leclercq LREM Christine Engrand RN
al 7-lea Pierre-Henri Dumont LR Pierre-Henri Dumont LR
al 8-lea Benoît Potterie LREM Bertrand Petit PS
al 9-lea Marguerite Deprez-Audebert Modem Caroline Parmentier RN
al 10-lea Ludovic Pajot RN Thierry Frappe RN
al 11-lea Marine Le Pen RN Marine Le Pen RN
al 12-lea Bruno Bilde RN Bruno Bilde RN
Puy-de-Dôme 1 Valérie Thomas LREM Marianne Maximi LFI
al 2-lea Christine Pirès-Beaune PS Christine Pirès-Beaune PS
al 3-lea Laurence Vichnievsky Modem Laurence Vichnievsky Modem
al 4-lea Michel Fanget Modem Delphine Lingemann Modem
al 5-lea André Chassaigne PCF André Chassaigne PCF
Pyrénées-Atlantiques 1 Josy Poueyto Modem Josy Poueyto Modem
al 2-lea Jean-Paul Mattei Modem Jean-Paul Mattei Modem
al 3-lea David Habib PS David Habib PS
al 4-lea Jean Lassalle RÉS Iñaki Echaniz PS
al 5-lea Florence Lasserre-David Modem Florence Lasserre-David Modem
al 6-lea Vincent Bru Modem Vincent Bru Modem
Hautes-Pyrénées 1 Jean-Bernard Sempastous LREM Sylvie Ferrer LFI
al 2-lea Jeanine Dubié PRG Benoît Mournet LREM
Pyrénées-Orientales 1 Romain Grau LREM Sophie Blanc RN
al 2-lea Catherine Pujol RN Anaïs Sabatini RN
al 3-lea Laurence Gayte LREM Sandrine Dogor-Such RN
al 4-lea Sébastien Cazenove LREM Michèle Martinez RN
Bas-Rhin 1 Thierry Michels LREM Sandra Regol EELV
al 2-lea Sylvain Waserman Modem Emmanuel Fernandes LFI
al 3-lea Bruno Studer LREM Bruno Studer LREM
al 4-lea Martine Wonner LREM Françoise Buffet LREM
al 5-lea Antoine Herth LR Charles Sitzenstuhl LREM
al 6-lea Philippe Meyer LR Louise Morel LREM
al 7-lea Patrick Hetzel LR Patrick Hetzel LR
al 8-lea Frédéric Reiss LR Stéphanie Kochert Orizonturi
al 9-lea Vincent Thiébaut LREM Vincent Thiébaut Orizonturi
Haut-Rhin 1 Yves Hemedinger LR Brigitte Klinkert LREM
al 2-lea Jacques Cattin LR Hubert Ott Modem
al 3-lea Jean-Luc Reitzer LR Dieier Lemaire Orizonturi
al 4-lea Raphaël Schellenberger LR Raphaël Schellenberger LR
al 5-lea Olivier Becht DVD Olivier Becht Agir
al 6-lea Bruno Fuchs Modem Bruno Fuchs Modem
Ronul 1 Toma Rudigoz LREM Toma Rudigoz LREM
al 2-lea Hubert Julien-Laferrière LREM Hubert Julien-Laferrière GE
al 3-lea Jean-Louis Touraine LREM Marie-Charlotte Garin EELV
al 4-lea Anne Brugnera LREM Anne Brugnera LREM
al 5-lea Blandine Brocard LREM Blandine Brocard LREM
al 6-lea Bruno Bonnell LREM Gabriel Amard LFI
al 7-lea Anissa Khedher LREM Alexandre Vincendet LR
al 8-lea Nathalie Serre LR Nathalie Serre LR
al 9-lea Bernard Perrut LR Alexandre Portier LR
al 10-lea Thomas Gassilloud LREM Thomas Gassilloud Agir
al 11-lea Jean-Luc Fugit LREM Jean-Luc Fugit LREM
al 12-lea Cyrille Isaac-Sibille Modem Cyrille Isaac-Sibille Modem
al 13-lea Daniele Cazarian LREM Sarah Tanzilli LREM
al 14-lea Yves Blein LREM Idir Boumertit LFI
Haute-Saône 1 Votul Barbara Bessot LREM Antoine Villedieu RN
al 2-lea Christophe Lejeune LREM Somon Emeric RN
Saône-et-Loire 1 Benjamin Dirx LREM Benjamin Dirx LREM
al 2-lea Josiane Corneloup LR Josiane Corneloup LR
al 3-lea Rémy Rebeyrotte LREM Rémy Rebeyrotte LREM
al 4-lea Cécile Untermaier PS Cécile Untermaier PS
al 5-lea Raphaël Gauvain LREM Louis Margueritte LREM
Sarthe 1 Damien Pichereau LREM Julie Delpech LREM
al 2-lea Marietta Karamanli PS Marietta Karamanli PS
al 3-lea Pascale Fontenel-Personne Modem Eric Martineau Modem
al 4-lea Sylvie Tolmont PS Élise Leboucher LFI
al 5-lea Jean-Carles Grelier LREM Jean-Carles Grelier LREM
Savoie 1 Typhanie Degois LREM Marina Ferrari Modem
al 2-lea Vincent Rolland LR Vincent Rolland LR
al 3-lea Émilie Bonnivard LR Émilie Bonnivard LR
al 4-lea Patrick Mignola Modem Jean-François Coulomme LFI
Haute-Savoie 1 Véronique Riotton LREM Véronique Riotton LREM
al 2-lea Jacques Rey LREM Antoine Armand LREM
al 3-lea Christelle Petex-Levet LR Christelle Petex-Levet LR
al 4-lea Virginie Duby-Muller LR Virginie Duby-Muller LR
al 5-lea Marion Lenne LREM Anne-Cécile Violland Orizonturi
al 6-lea Xavier Roseren LREM Xavier Roseren LREM
Paris 1 Sylvain Maillard LREM Sylvain Maillard LREM
al 2-lea Gilles Le Gendre LREM Gilles Le Gendre LREM
al 3-lea Stanislas Guerini LREM Stanislas Guerini LREM
al 4-lea Brigitte Kuster LR Astrid Panosyan-Bouvet LREM
al 5-lea Benjamin Griveaux LREM Julien Bayou EELV
al 6-lea Persoana Pierre LREM Sophia Chikirou LFI
al 7-lea Pacôme Rupin LREM Clément Beaune LREM
al 8-lea Laetitia Avia LREM Éva Sas EELV
al 9-lea Buon Tan LREM Sandrine Rousseau EELV
al 10-lea Anne-Christine Lang LREM Rodrigo Arenas LFI
al 11-lea Marielle de Sarnez Modem Maud Gatel Modem
al 12-lea Olivia Grégoire LREM Olivia Grégoire LREM
al 13-lea Hugues Renson LREM David Amiel LREM
al 14-lea Sandra Boëlle LR Benjamin Haddad LREM
al 15-lea Lamia El Aaraje PS Danielle Simonnet LFI
al 16-lea Mounir Mahjoubi LREM Sarah Legrain LFI
al 17-lea Daniele Obono LFI Daniele Obono LFI
al 18-lea Pierre-Yves Bournazel LR Aymeric Caron REV [ fr ]
Seine-Maritime 1 Damien Adam LREM Damien Adam LREM
al 2-lea Annie Vidal LREM Annie Vidal LREM
al 3-lea Hubert Wulfranc PCF Hubert Wulfranc PCF
al 4-lea Sira Sylla LREM Alma Dufour LFI
al 5-lea Gérard Leseul PS Gérard Leseul PS
al 6-lea Sébastien Jumel PCF Sébastien Jumel PCF
al 7-lea Agnès Firmin-Le Bodo LR Agnès Firmin-Le Bodo Orizonturi
al 8-lea Jean-Paul Lecoq PCF Jean-Paul Lecoq PCF
al 9-lea Stéphanie Kerbarh PRG Marie-Agnès Poussier-Winsback Orizonturi
al 10-lea Xavier Batut LREM Xavier Batut LREM
Seine-et-Marne 1 Aude Luquet Modem Aude Luquet Modem
al 2-lea Sylvie Bouchet Bellecourt LR Frédéric Valletoux Orizonturi
al 3-lea Jean-Louis Thiériot LR Jean-Louis Thiériot LR
al 4-lea Christian Jacob LR Isabelle Périgault LR
al 5-lea Franck Riester LR Franck Riester Agir
al 6-lea Bernadette Beauvais LR Béatrice Roullaud RN
al 7-lea Rodrigue Kokouendo LREM Ersilia Soudais LFI
al 8-lea Jean-Michel Fauvergue LREM Hadrien Ghomi LREM
al 9-lea Michèle Peyron LREM Michèle Peyron LREM
al 10-lea Stéphanie Do LREM Maxime Laisney LFI
al 11-lea Olivier Faure PS Olivier Faure PS
Yvelines 1 Didier Baichère LREM Charles Rodwell LREM
al 2-lea Jean-Noël Barrot Modem Jean-Noël Barrot Modem
al 3-lea Beatrice Piron LREM Beatrice Piron LREM
al 4-lea Marie Lebec LREM Marie Lebec LREM
al 5-lea Yaël Braun-Pivet LREM Yaël Braun-Pivet LREM
al 6-lea Natalia Pouzyreff LREM Natalia Pouzyreff LREM
al 7-lea Michèle de Vaucouleurs Modem Nadia Hai LREM
al 8-lea Michel Vialay LR Benjamin Lucas Gs
al 9-lea Bruno Millienne Modem Bruno Millienne Modem
al 10-lea Aurore Bergé LREM Aurore Bergé LREM
al 11-lea Philippe Benassaya LR William Martinet LFI
al 12-lea Florence Granjus LREM Karl Olive LREM
Deux-Sèvres 1 Guillaume Chiche LREM Arhiva Bastien Orizonturi
al 2-lea Delphine Batho PS Delphine Batho GE
al 3-lea Jean-Marie Fiévet LREM Jean-Marie Fiévet LREM
Somme 1 François Ruffin LFI François Ruffin LFI
al 2-lea Cécile Delpirou LREM Barbara Pompili LREM
al 3-lea Emmanuel Maquet LR Emmanuel Maquet LR
al 4-lea Jean-Claude Leclabart LREM Jean-Philippe Tanguy RN
al 5-lea Grégory Labille UDI Yaël Ménache RN
Tarn 1 Muriel Roques-Étienne LREM Frédéric Cabrolier RN
al 2-lea Marie-Christine Verdier-Jouclas LREM Karen Erodi LFI
al 3-lea Jean Terlier LREM Jean Terlier LREM
Tarn-et-Garonne 1 Valérie Rabault PS Valérie Rabault PS
al 2-lea Sylvia Pinel PRG Marine Hamelet RN
Var 1 Geneviève Levy LR Yannick Chenevard Orizonturi
al 2-lea Cécile Muschotti LREM Laure Lavalette RN
al 3-lea Edith Audibert LR Stéphane Rambaud RN
al 4-lea Sereine Mauborgne LREM Philippe Lottiaux RN
al 5-lea Philippe Michel-Kleisbauer Modem Julie Lechanteux RN
al 6-lea Valérie Gomez-Bassac LREM Franck Giletti RN
al 7-lea Émilie Guerel LREM Frédéric Boccaletti RN
al 8-lea Fabien Matras LREM Philippe Schrek RN
Vaucluse 1 Souad Zitouni LREM Joris Hébrard RN
al 2-lea Jean-Claude Bouchet LR Bénédicte Auzanot RN
al 3-lea Adrien Morenas LREM Hervé de Lépinau RN
al 4-lea Jacques Bompard LS Marie-France Lorho RN
al 5-lea Julien Aubert LR Jean-François Lovisolo LREM
Cumpărător 1 Philippe Latombe Modem Philippe Latombe Modem
al 2-lea Patrick Loiseau LREM Béatrice Bellamy Orizonturi
al 3-lea Stéphane Buchou LREM Stéphane Buchou LREM
al 4-lea Martine Leguille-Balloy LREM Véronique Besse DVD
al 5-lea Pierre Henriet LREM Pierre Henriet LREM
Vienne 1 Françoise Ballet-Blu LREM Lisa Belluco EELV
al 2-lea Sacha Houlié LREM Sacha Houlié LREM
al 3-lea Jean-Michel Clément LREM Pascal Lecamp Modem
al 4-lea Nicolas Turquois Modem Nicolas Turquois Modem
Haute-Vienne 1 Sophie Beaudouin-Hubière LREM Damien Maudet LFI
al 2-lea Pierre Venteau LREM Stéphane Delautrette PS
al 3-lea Marie-Ange Magne LREM Manon Meunier LFI
Vosges 1 Stéphane Viry LR Stéphane Viry LR
al 2-lea Gérard Cherpion LR David Valence LREM
al 3-lea Christophe Naegelen UDI Christophe Naegelen UDI
al 4-lea Jean-Jacques Gaultier LR Jean-Jacques Gaultier LR
Yonne 1 Guillaume Larrivé LR Daniel Grenon RN
al 2-lea André Villiers UDI André Villiers Orizonturi
al 3-lea Michèle Crouzet Modem Julien Odoul RN
Teritoriul de Belfort 1 Ian Boucard LR Ian Boucard LR
al 2-lea Michel Zumkeller UDI Florian Chauche LFI
Essonne 1 Francis Chouat LREM Farida Amrani LFI
al 2-lea Bernard Bouley LR Nathalie da Conceicao Carvalho RN
al 3-lea Laëtitia Romeiro Dias LREM Alexis Izard LREM
al 4-lea Marie-Pierre Rixain LREM Marie-Pierre Rixain LREM
al 5-lea Cédric Villani LREM Paul Midy LREM
al 6-lea Stéphanie Atger LREM Jérôme Guedj PS
al 7-lea Robin Reda LREM Robin Reda LREM
al 8-lea Nicolas Dupont-Aignan DLF Nicolas Dupont-Aignan DLF
al 9-lea Marie Guévenoux LREM Marie Guévenoux LREM
al 10-lea Pierre-Alain Raphan LREM Antoine Léaument LFI
Hauts-de-Seine 1 Elsa Faucillon PCF Elsa Faucillon PCF
al 2-lea Bénédicte Pételle LREM Francesca Pasquini EELV
al 3-lea Christine Hennion LREM Philippe Juvin LR
al 4-lea Isabelle Florennes Modem Sabrina Sebaihi EELV
al 5-lea Céline Calvez LREM Céline Calvez LREM
al 6-lea Constance Le Grip LREM Constance Le Grip LREM
al 7-lea Jacques Marilossian LREM Pierre Cazeneuve LREM
al 8-lea Jacques Maire LREM Prisca Thévenot LREM
al 9-lea Thierry Solère LREM Emmanuel Pellerin LREM
al 10-lea Florence Provendier LREM Gabriel Attal LREM
al 11-lea Laurianne Rossi LREM Aurélien Saintoul LFI
al 12-lea Jean-Louis Bourlanges Modem Jean-Louis Bourlanges Modem
al 13-lea Frédérique Dumas LREM Maud Bregeon LREM
Seine-Saint-Denis 1 Éric Coquerel LFI Éric Coquerel LFI
al 2-lea Stéphane Peu PCF Stéphane Peu PCF
al 3-lea Patrice Anato LREM Thomas Portes LFI
al 4-lea Marie-George Buffet PCF Soumya Bourouaha PCF
al 5-lea Jean-Christophe Lagarde UDI Raquel Garrido LFI
al 6-lea Bastien Lachaud LFI Bastien Lachaud LFI
al 7-lea Alexis Corbière LFI Alexis Corbière LFI
al 8-lea Sylvie Charrière LREM Fatiha Keloua-Hachi PS
al 9-lea Sabine Rubin LFI Aurélie Trouvé LFI
al 10-lea Alain Ramadier LR Nadège Abomangoli LFI
al 11-lea Clémentine Autain LFI Clémentine Autain LFI
al 12-lea Stéphane Testé LREM Jérôme Legavre POI
Val-de-Marne 1 Frédéric Descrozaille LREM Frédéric Descrozaille LREM
al 2-lea Jean François Mbaye LREM Clémence Guetté LFI
al 3-lea Laurent Saint-Martin LREM Louis Boyard LFI
al 4-lea Maud Petit Modem Maud Petit Modem
al 5-lea Gilles Carrez LR Mathieu Lefevre LREM
al 6-lea Guillaume Gouffier-Cha LREM Guillaume Gouffier-Cha LREM
al 7-lea Jean-Jacques Bridey LREM Rachel Kéké LFI
al 8-lea Michel Herbillon LR Michel Herbillon LR
al 9-lea Isabelle Santiago PS Isabelle Santiago PS
al 10-lea Mathilde Panot LFI Mathilde Panot LFI
al 11-lea Albane Gaillot LREM Sophie Taillé-Polian Gs
Val-d'Oise 1 Antoine Savignat LR Émilie Chandler LREM
al 2-lea Guillaume Vuilletet LREM Guillaume Vuilletet LREM
al 3-lea Cécile Rilhac LREM Cécile Rilhac LREM
al 4-lea Naïma Moutchou LREM Naïma Moutchou Orizonturi
al 5-lea Fiona Lazaar LREM Paul Vannier LFI
al 6-lea Nathalie Élimas Modem Estelle Folest Modem
al 7-lea Dominique Da Silva LREM Dominique Da Silva LREM
al 8-lea François Pupponi Modem Carlos Martens Bilongo LFI
al 9-lea Parcul Zivka LREM Arnaud Le Gall LFI
al 10-lea Aurélien Taché LREM Aurélien Taché LND
Guadelupa 1 Olivier Serva LREM Olivier Serva GUSR
al 2-lea Justine Benin Modem Christian Baptiste PPDG
al 3-lea Max Mathiasin Modem Max Mathiasin Modem
al 4-lea Hélène Vainqueur-Christophe PS Élie Califer PS
Martinica 1 Josette Manin BPM Jiovanny William Péyi-A
al 2-lea Manuéla Kéclard-Mondésir Péyi-A Marcellin Nadeau Péyi-A
al 3-lea Serge Letchimy PPM Johnny Hajjar PPM
al 4-lea Jean-Philippe Nilor Péyi-A Jean-Philippe Nilor Péyi-A
Guyana Franceză 1 Gabriel Serville Peyi G Jean-Victor Castor MDES
al 2-lea Lénaïck Adam GR Davy Rimane DVG
Reuniune 1 Philippe Naillet PS Philippe Naillet PS
al 2-lea Karine Lebon PLR Karine Lebon PLR
al 3-lea Nathalie Bassire LR Nathalie Bassire LR
al 4-lea David Lorion LR Emeline K/Bidi DVG
al 5-lea Jean-Hugues Ratenon LFI Jean-Hugues Ratenon LFI
al 6-lea Nadia Ramassamy LR Frédéric Maillot PLR
al 7-lea Jean-Luc Poudroux LR Perceval Gaillard LFI
Mayotte 1 Ramlati Ali LREM Estelle Youssouffa DVD
al 2-lea Mansour Kamardine LR Mansour Kamardine LR
Noua Caledonie 1 Philippe Dunoyer CE Philippe Dunoyer CE
al 2-lea Philippe Gomès CE Nicolas Metzdorf GNC [ fr ]
Polinezia Franceză 1 Maina Sage Tapura Tematai Le Gayic Tavini
al 2-lea Nicole Sanquer A aici ia Steve Chailloux Tavini
al 3-lea Moetai Brotherson Tavini Moetai Brotherson Tavini
Saint-Pierre-et-Miquelon 1 Stéphane Claireaux CSA Stéphane Lenormand ANUNȚ
Wallis și Futuna 1 Napoleon Polutele DVG Mikaele Seo LREM
Saint-Martin / Saint-Barthélemy 1 Claire Javois LR Frantz Gumbs LREM
Rezidenți francezi de peste mări 1 Roland Lescure LREM Roland Lescure LREM
al 2-lea Paula Forteza LREM Éléonore Caroit LREM
al 3-lea Alexandre Holroyd LREM Alexandre Holroyd LREM
al 4-lea Pieyre-Alexandre Anglade LREM Pieyre-Alexandre Anglade LREM
al 5-lea Stéphane Vojetta LREM Stéphane Vojetta LREM
al 6-lea Joachim Fiul-Uita LREM Marc Ferracci LREM
al 7-lea Frédéric Petit Modem Frédéric Petit Modem
al 8-lea Meyer Habib UDI Meyer Habib UDI
al 9-lea M'jid El Guerrab LREM Karim Ben Cheikh Gs
al 10-lea Amal Amélia Lakrafi LREM Amal Amélia Lakrafi LREM
al 11-lea Anne Genetet LREM Anne Genetet LREM

Urmări

Din cauza pierderii a peste 100 de locuri de către Ansamblu, aceștia aveau acum 44 de locuri în fața unei majorități în Adunarea Națională și trebuie să găsească sprijin printre alți deputați din partea stângă și dreaptă a politicii pentru a ajuta la construirea unui guvern majoritar funcțional . Președintele Macron i-a cerut premierului Borne, care și-a oferit demisia, să rămână în funcție cu același cabinet, în efortul de a câștiga timp, potrivit analiștilor, pentru a forma un guvern stabil, cu sau fără Borne. LFI a solicitat un vot de neîncredere care să aibă loc pe 5 iulie.

În ciuda faptului că nu exclude orice înțelegere cu niciun partid, se speculează că Macron și Ensemble urmăresc un acord cu UDC. În ciuda faptului că anterior a afirmat contrariul, Jacob de la UDC a confirmat că va lua parte la discuțiile cu Macron. Le Pen de la RN și liderii a două partide NUPES, Olivier Faure (PS) și Fabien Roussel (PCF), au declarat că vor lua parte la discuțiile cu Macron. Mélenchon de la LFI a confirmat că nu va lua parte la discuții.

Vezi si

Note

Referințe