Franska parlamentsvalet 2022 -2022 French legislative election

Från Wikipedia, den fria encyklopedin

Franska parlamentsvalet 2022

2017 12 juni 2022 (första omgången)
19 juni 2022 (andra omgången)
2027 →

Alla 577 platser i nationalförsamlingen
289 platser behövs för en majoritet
Valdeltagande 47,5 % ( Minska1,2 pp ) (1:a omgången)
46,2 % ( Öka3,6 pp) (2:a omgången)
Första fest Andra festen
Informellt möte mellan energi- och transportministrarna (TTE). Ankomster, transportministrar Elisabeth Borne (37190062412) (beskärad).jpg Jean Luc MELENCHON i Europaparlamentet i Strasbourg, 2016 (beskärt).jpg
Ledare Elisabeth Borne Jean-Luc Mélenchon
Fest LREMTDP LFI
Allians Ensemble
Fester
NUPES
Fester
Ledarplats Calvados 6:e ( nyvald ) Bouches-du-Rhône's 4:a ( stod inte )
Förra valet Ny allians Ny allians
Säten före 346 platser 66 platser
Platser vann 245 platser 131 platser
Byte av säte Minska101 Öka67
1:a omgången
%
5 857 364
25,8 % Minska6,5 %
5 836 079
25,7 % Öka1,1 %
2:a omgången
%
8 002 419
38,6 % Minska10,6 %
6 556 198
31,6 % Öka19,9 %

Tredje part Fjärde part
Jordan Bardella 2019.png Christian-Jacob-2020 (beskärad).jpg
Ledare Jordan Bardella Christian Jacob
Fest RN LR
Allians UDC
Fester
Ledarplats Stå inte Seine-et-Marne's 4:e ( stod inte )
Förra valet 8 platser 130 platser
Säten före 7 platser 120 platser
Platser vann 89 platser 64 platser
Byte av säte Öka82 Minska56
1:a omgången
%
4 248 537
18,7 % Öka5,5 %
2 568 502
11,3 % Minska7,5 %
2:a omgången
%
3 589 465
17,3 % Öka8,5 %
1 512 281
7,3 % Minska18,0 %

2022 års franska valresultat Karta Första omgången.svg
Valkretsresultat efter första omgången

2022 års franska valresultat Karta Andra omgången.svg
Valkretsresultat efter andra omgången

Premiärminister före valet

Élisabeth Borne
LREM

Vald statsminister

TBD

Lagstiftande val i Frankrike hölls den 12 och 19 juni 2022 för att välja de 577 medlemmarna av den femte franska republikens 16:e nationalförsamling . Valen ägde rum efter det franska presidentvalet 2022, som hölls i april 2022. De har beskrivits som de mest obeslutsamma lagstiftande valen sedan inrättandet av femårsperioden 2000 och omkastningen av valkalendern 2002. första gången sedan 1997 har Frankrikes sittande president ingen absolut majoritet i parlamentet. Eftersom ingen allians vann majoritet resulterade det i ett hängande parlament för första gången sedan 1988.

Lagstiftningsvalen tävlades mellan fyra huvudblock: center-högerpresidentens majoritetsensemble, inklusive Emmanuel Macrons renässans , framstegsområden , den demokratiska rörelsen, horisonter och deras allierade; New Ecologic and Social People's Union (NUPES), som omfattar La France Insoumise, Socialist Party, Europe Ecology – De gröna, och det franska kommunistpartiet, bland andra; Union of the Right and Center (UDC), inklusive republikanerna, Unionen av demokrater och oberoende, och deras allierade; och National Rally (RN). NUPES-alliansen bildades under de två månaderna efter presidentvalet, där vänsteromröstningen hade splittrats; den bestod av den första franska vänsteralliansen sedan den plurala vänstern 1997.

I den första omgången var det en del kontroverser bland inrikesministeriet och nyhetsmedia om vilket block som kom först, eftersom både NUPES och Ensemble fick cirka 26 % av rösterna. De följdes av RN på cirka 19 % och UDC med cirka 11 %. Valdeltagandet för den första omgången var rekordlåga 47,5 %. I den andra omgången, där valdeltagandet var högre än 2017, säkrade Macrons Ensemble-koalition flest platser (245) men föll 44 platser från en absolut majoritet. NUPES beräknades vinna 131 (inrikesministeriet) eller 142 platser ( Le Monde ), medan det högerextrema RN blev den största parlamentariska oppositionen som ett parti (89). UDC fick tillräckligt många platser (64 eller 71) för att bli en kungmakare i nästa regering men led förluster.

Resultaten uppfattades av politiska kommentatorer som ett slag för Macron, och skapade potential för politisk instabilitet och gridlock. Samtal mellan de olika partierna för att bilda en stabil majoritetsregering inleddes den 21 juni.

Bakgrund

Efter det franska parlamentsvalet 2017, den sittande presidenten Emmanuel Macrons parti, La République En Marche! (LREM), och dess allierade hade en majoritet i nationalförsamlingen (577 platser). LREM -gruppen hade 308 suppleanter, gruppen Demokratiska rörelsen och anslutna demokrater hade 42 suppleanter, och Agir-ensemblen, som skapades i november 2017, hade 9 suppleanter. Även om ett förslag om att låta en del av det franska parlamentet väljas med ett proportionellt valsystem ingick i Macrons plattform 2017, uppfylldes inte detta vallöfte. Ett liknande löfte gav François Hollande under det franska presidentvalet 2012 .

Macron, från det centrala LREM, hade besegrat Marine Le Pen, ledare för det högerextrema National Rally, med 66–34 % i det franska presidentvalet 2017 . Det franska presidentvalet 2022 hölls den 10 och 24 april. Eftersom ingen kandidat vann majoritet i den första omgången hölls en omgång, där Macron besegrade Le Pen med 58–41 % och omvaldes till Frankrikes president . I den första omgången tog Macron ledningen med 27,9 % av rösterna, medan Valérie Pécresse, republikanernas kandidat, fick under 5 % av rösterna i den första omgången, det sämsta resultatet i partiets eller dess gaullistiska föregångares historia . Anne Hidalgo, borgmästaren i Paris, fick 1,75 % av rösterna, det sämsta i socialistpartiets (PS) historia. Med mer än 30 % av rösterna var det det bästa resultatet för franska högerextrema personer sedan grundandet av den femte franska republiken med det franska presidentvalet 1958 . Jean-Luc Mélenchon från La France Insoumise (LFI) kom trea i första omgången med 21,95 % av rösterna och 1,2 % bakom andraplacerade Le Pen, och kom också först i åldersgrupperna 18–24 och 25–34 år. i Île-de-France, den mest folkrika regionen i Frankrike.

I samband med det lagstiftande valet gemensamt deltagande, som den största franska vänsterstyrkan i presidentvalet, försökte LFI förena de viktigaste vänsterorienterade partierna kring fanan för New Ecologic and Social People's Union, eller NUPES. Diskussioner hölls med Europe Ecology – De gröna, inklusive ekologpolen, samt det franska kommunistpartiet, som gick med i koalitionen den 2–3 maj 2022, respektive; PS nådde en överenskommelse om att gå med i koalitionen den 4 maj, vilket bekräftades genom en omröstning i det nationella rådets parti den 5 maj. Detta resulterade i den första breda vänsteralliansen sedan pluralvänstern i det franska parlamentsvalet 1997 .

Diskussionen med Federation of the Republican Left (FGR), som ville gå med i NUPES, blev obesvarad; FGR bildade sedan allianser med vänsterns radikala parti, som internt förkastade integrationen i NUPES, och den oliktänkande minoriteten i PS, bland diverse vänster . Deras kandidater presenterade sig som en del av den "sekulära och republikanska" vänstern mellan Macron och Mélenchon. Det nya antikapitalistiska partiet tillkännagav att det inte skulle gå med i koalitionen på grund av vad de kallade oöverstigliga ideologiska meningsskiljaktigheter med PS, medan Lutte Ouvrière meddelade att partiet skulle köra sin egen lista separat från NUPES, som de tror är reformistiskt .

Den 5 maj 2022 bytte LREM namn till Renaissance och introducerade sin stora tältkoalition för det lagstiftande valet som består av presidentmajoritetspartierna Ensemble Citoyens (Ensemble). Den 16 maj utsåg Macron Élisabeth Borne till premiärminister och ersatte Jean Castex . Borne, en medlem av Renaissance och tidigare i PS, var Macrons minister för arbete, sysselsättning och ekonomisk integration innan hon utsågs till premiärminister. Hon är bara den andra kvinnan som innehar kontoret.

Valsystem

De 577 ledamöterna av nationalförsamlingen, kända som suppleanter, vä för fem år av ett system med två omgångar i enmansvalkretsar . En kandidat som får en absolut majoritet av giltiga röster och en röstsumma som är större än 25 % av de registrerade väljarna vä i första omgången. Om ingen kandidat når denna tröskel, hålls ett omval mellan de två bästa kandidaterna plus alla andra kandidater som fått en röst totalt som är större än 12,5 % av de registrerade väljarna. Den kandidat som får flest röster i andra omgången vä.

Datum

Enligt bestämmelserna i vallagen ska valet hållas inom de sextio dagar som föregår utgången av den avgående nationalförsamlingens befogenheter, bifogat den tredje tisdagen i juni, fem år efter dess val, utom i händelse av upplösning av nationalförsamlingen. Slutet på mandatet för den församling som valdes 2017 är satt till den 21 juni 2022. Datumen för de lagstiftande valen på det franska fastlandet fastställdes till den 12 och 19 juni. Kandidatförklaringar ska lämnas in senast den 20 maj för första omgången och 14 juni för andra omgången. Franska medborgare som bor utomlands kunde rösta dagarna före omröstningen.

Stora partier och allianser tävlar

Nedan är de stora partierna och allianserna som ställer upp i valen, listade efter deras sammanlagda resultat i föregående val. Enligt Le Journal du dimanche tävlas valen huvudsakligen mellan tre block: ett vänsterblock (NUPES), ett presidentblock på mitten-högern (Ensemble) och ett högerextrema block.

Parti eller allians Huvudideologi Placera Ledare
Ensemble La République En Marche! och allierade Liberalism Centrum Stanislas Guerini
Demokratisk rörelse Liberalism Mitten till mitten-höger François Bayrou
Horisonter Liberalism Mitt-höger Édouard Philippe
Framstegs territorier Socialliberalism Mitten till mitten-vänster Olivier Dussopt
Agir Konservativ liberalism Mitt-höger Franck Riester
UDC Republikanerna och allierade Liberal konservatism Mitt-höger Christian Jacob
Union of Democrats and Independents Liberalism Mitten till mitten-höger Jean-Christophe Lagarde
NUPES La France Insoumise och allierade Demokratisk socialism Vänster till vänster Adrien Quatennens
Europe Ecology – De gröna och allierade Grön politik Mitten-vänster till vänsterkanten Julien Bayou
Socialistpartiet och allierade Socialdemokrati Mitten-vänster Olivier Faure
Génération.s Ekosocialism Mitten-vänster till vänsterkanten Benoît Hamon
franska kommunistpartiet kommunism Vänster till vänster Fabien Roussel
National Rally och allierade Högerpopulism Långt åt höger Jordan Bardella
Vänsterns radikala parti och allierade Socialliberalism Mitten-vänster Guillaume Lacroix [ fr ]
UPF Debout la France och allierade Nationalkonservatism Höger till högerextremt Nicolas Dupont-Aignan
Les Patriotes fransk nationalism Höger till högerextremt Florian Philippot
Lutte Ouvrière trotskism Längst till vänster Nathalie Arthaud
Nytt antikapitalistiskt parti Antikapitalism Längst till vänster Philippe Poutou
Återerövra och allierade fransk nationalism Långt åt höger Éric Zemmour
FGR Republikansk och socialistisk vänster och allierade Socialism Mitten-vänster till vänsterkanten Emmanuel Maurel
Medborgare och republikanska rörelsen Socialgaullism Vänster vinge Jean-Luc Laurent

Suppleanter ställer inte upp för omval

Opinionsundersökningar

Lokal regression av genomförda undersökningar

Resultat

Första omgången

Efter den första omgången fick New Ecologic and Social People's Union (NUPES) och Ensemble Citoyens (Ensemble) cirka 26 %. Mitt i betydande förluster på högern i det politiska spektrumet för republikanerna (LR) och Union of the Right and Center (UDC), visade resultaten för Emmanuel Macrons Ensemble-allians att det nu var mitten-högern, efter att ha presterat starkt bland de traditionellt center-högerväljarkåren i UDC. Den franska extremhögern uppnådde blandade resultat; medan National Rally (RN) uppnådde 18 % och sannolikt fick de nödvändiga platserna för att bilda en parlamentarisk grupp, nådde Éric Zemmours Reconquête 4 %, och både han och partiet misslyckades med att vinna en plats, och den tidigare RN-ledaren Marine Le Pen var tvungen att gå igenom den andra omgången för sin plats på grund av lågt valdeltagande.

I tävlingar mellan NUPES- och RN-kandidater sa tjänstemän från Ensemble att de skulle bestämma sig från fall till fall om de skulle stödja en kandidat eller inte. Élisabeth Borne, Frankrikes premiärminister, sa: "Vår position är ingen röst för RN." Samtidigt uttryckte hon stöd endast för NUPES-kandidater som enligt hennes uppfattning respekterar republikanska värderingar. Den första omgången bekräftade att La France Insoumise (LFI) inom NUPES och bland den franska vänstern, medan mitten-vänster- dissidenterna uppnådde ett mycket lägre antal röster som det franska presidentvalet 2022 ; av de över 70 dissidentkandidaterna var det bara 15 som kvalificerade sig till den andra omgången.

Den första omgången präglades av ett rekordlågt valdeltagande på 47,5 %. Dessutom fanns det en del kontroverser i resultaten mellan inrikesministeriet och franska nyhetsmedier, såsom France Info och Le Monde, i synnerhet om huruvida NUPES eller Ensemble kom först; Detta berodde på oenighet om huruvida vänsterkandidater skulle övervägas inom NUPES-ramen eller inte; liknande avvikelser fanns också för UDC och andra allianser. NUPES slutade antingen tvåa (enligt inrikesministeriet) eller etta (per Le Monde ), något bakom eller före Ensemble (25,75–25,66 % per inrikesministeriet och 26,1–25,9 % per Le Monde ).

Andra rundan

Den andra omgången hade ett högre valdeltagande än i det franska parlamentsvalet 2017, men matchade inte det i den första omgången 2020. Ensemble-alliansen presterade något sämre i opinionsmätningarna och förlorade sin absoluta majoritet i parlamentet, samtidigt som de fick flest platser. NUPES underpresterade något från omröstningen men lyckades ändå öka sin andel av platserna avsevärt och skulle enligt inrikesministeriet ha vunnit 131 platser. RN överpresterade kraftigt i opinionsmätningarna för att vinna oöverträffade 89 platser och bli den största parlamentariska oppositionsgruppen på grund av att varje delparti i NUPES hade för avsikt att bilda sin egen parlamentariska grupp, vilket förmörkade UDC-koalitionen, som fick tillräckligt många platser för att bli en kungmakare i nästa regering, men förlorade platser som förväntat, och förväntades vinna 75 platser. Det var den bästa föreställningen för extremhögern under den franska femte republikens era, och den bästa överlag sedan slutet av 1800-talet. Flera nyhetskanaler, som Agence France-Presse, gav ett annat resultat när det gäller det slutliga antalet platser, med Ensemble på 247, NUPES på 142 respektive UDC på 64 per Le Monde . Detta berodde på skillnader om kandidater, särskilt i de franska utomeuropeiska valkretsarna, klassificerade som medlemmar i dessa allianser eller inte.

Valen resulterade i ett hängt parlament, eftersom Ensemble endast hade en relativ majoritet . Det var det första hängda parlamentet sedan inrättandet av den femåriga mandatperioden efter den franska konstitutionella folkomröstningen 2000, liksom den första relativa majoriteten endast sedan det franska parlamentsvalet 1988, där den sittande presidenten inte hade en absolut majoritet i parlamentet. . De övergripande resultaten sågs som en desavoering och ett stort slag för Macron, med risk för politisk instabilitet och gridlock . Finansminister Bruno Le Maire kallade resultatet för en "demokratisk chock" och sa att om de andra blocken inte samarbetar, "skulle detta blockera vår förmåga att reformera och skydda fransmännen". Premiärminister Borne kommenterade: "Resultatet är en risk för vårt land med tanke på de utmaningar vi har att möta." LR, UDC:s ledande parti, ansågs vara kungmakaren och potentiellt spela en roll för Macron att behålla sin presidentmajoritet; Christian Jacob, presidenten för LR och ledaren för UDC, förklarade dock att hans parti skulle förbli i opposition , vilket betyder att Macrons parti inte skulle förbli i kontroll över den lagstiftande församlingen. Mélenchon kallade resultaten "nedslående" och sa att NUPES och den franska vänstern borde bilda en enad, enda parlamentarisk grupp för att undvika att RN blir den största oppositionsgruppen i parlamentet, vilket vägrades av ledarna för Europe Ecology – De gröna (EELV), Franska kommunistpartiet (PCF) och Socialistpartiet (PS).

Nationella resultat

Sammanfattning av valresultatet till nationalförsamlingen 12–19 juni 2022
Nationalförsamlingen 2022.svg
Partier och koalitioner Första omgången Andra rundan Total Sätesbyte
jämfört med 2017
Röster % Säten Röster % Säten Säten %
La République En Marche! LREM 0 110 110
Framstegs territorier TDP 0 52 52
Demokratisk rörelse Modem 0 48 48 Öka6
Horisonter H 1 26 27 Öka27
Övriga fester och diverse DVC 0 8 8
Ensemble ENS 5,857,364 25,75 1 8 002 419 38,57 244 245 42,46 Minska105
La France Insoumise LFI 4 68 72 Öka55
Socialistpartiet PS 0 26 26 Minska4
Ekolog Pole PE 0 23 23 Öka12
franska kommunistpartiet PCF 0 12 12 Öka2
Nya ekologiska och sociala folkförbundet NUPES 5,836,079 25,66 4 6,556,198 31,60 127 131 22.70 Öka79
Nationellt rally RN 4,248,537 18,68 0 3,589,465 17.30 89 89 15.42 Öka81
Republikanerna LR 2,370,440 10.42 0 1,447,838 6,98 61 61 10,57 Minska51
Union of Democrats and Independents UDI 198 062 0,87 0 64,443 0,31 3 3 0,52 Minska15
Övriga fester och diverse dvd N/A N/A 0
Höger- och Centerförbundet UDC 2,568,502 11.29 0 1,512,281 7,29 64 64 11.09 Minska66
Diverse kvar DVG 713,574 3.14 0 443,282 2.14 22 22 3,81
Tavini Huiraatira Tavini 0 3 3 Öka2
Femu på Korsika Femu 0 1 1 Stadig0
Avkolonisering och social emancipationsrörelse MDES 0 1 1 Öka1
Regionalister REG 291,384 1,28 0 264,779 1,28 10 10 1,73
Diverse rätt dvd 530,782 2,33 0 231 071 1.11 10 10 1,73
Diverse centrum DVC 283,612 1,25 0 99,145 0,48 4 4 0,69
Debout la France DLF 0 1 1 Stadig0
Suveränistisk höger DSV 249,603 1.10 0 19 306 0,09 1 1 0,17
Diverse DIV 192,624 0,85 0 18 295 0,09 1 1 0,17
Återerövra R 964,775 4.24 0
Ekologer ECO 608,314 2,67 0 0 0
Längst till vänster EXG 266,412 1.17 0 11 229 0,05 0 0 0,00
Radikalt vänsterparti PRG 126,689 0,56 0 0 0
Långt åt höger EXD 6,457 0,03 0 0 0
Total 22,744,708 100,00 5 20,747,470 100,00 572 577 100,00
Giltiga röster 22,744,708 97,80 20,747,470 92,36
Tomma valsedlar 362,193 1,56 1,235,844 5,50
Ogiltiga röstsedlar 149,306 0,64 480,962 2.14
Valdeltagande 23,256,207 47,51 22,464,276 46,23
Nedlagda röster 25,697,541 52,49 26,125,084 53,77
Registrerade väljare 48,953,748 48,589,360
Källa: Inrikesministeriet

Resultat per valkrets

Valkrets Vald suppleant (2017) Fest Vald suppleant (2022) Fest
Ain 1:a Xavier Breton LR Xavier Breton LR
2:a Charles de la Verpillière LR Romain Daubié Modem
3:a Olga Givernet LREM Olga Givernet LREM
4:a Stéphane Trompille LREM Jérôme Buisson RN
5:a Damien Abad LR Damien Abad dvd
Aisne 1:a Aude Bono-Vandorme LREM Nicolas Dragon RN
2:a Julien Dive LR Julien Dive LR
3:a Jean-Louis Bricout PS Jean-Louis Bricout DVG
4:a Marc Delatte LREM José Beaurain RN
5:a Jacques Krabal LREM Jocelyn Designy RN
Allier 1:a Jean-Paul Dufrègne PCF Yannick Monnet PCF
2:a Laurence Vanceunebrock-Mialon LREM Jorys Bovet RN
3:a Bénédicte Peyrol LREM Nicolas Ray LR
Alpes-de-Haute-Provence 1:a Delphine Bagarry LREM Christian Girard RN
2:a Christophe Castaner LREM Léo Walter LFI
Hautes-Alpes 1:a Pascale Boyer LREM Pascale Boyer LREM
2:a Claire Bouchet PRG Joël Giraud LREM
Alpes-Maritimes 1:a Éric Ciotti LR Éric Ciotti LR
2:a Loïc Dombreval LREM Lionel Tivoli RN
3:a Cédric Roussel LREM Philippe Pradal Horisonter
4:a Alexandra Valetta-Ardisson LREM Alexandra Masson RN
5:a Marine Brenier LR Christelle D'Intorni LR
6:a Laurence Trastour-Isnart LR Bryan Masson RN
7:a Éric Pauget LR Éric Pauget LR
8:e Bernard Brochand LR Alexandra Martin LR
9:e Michèle Tabarot LR Michèle Tabarot LR
Ardèche 1:a Hervé Saulignac PS Hervé Saulignac PS
2:a Michèle Victory PS Olivier Dussopt TDP
3:a Fabrice Brun LR Fabrice Brun LR
Ardennerna 1:a Bérengère Poletti LR Lionel Vuibert Agir
2:a Pierre Cordier LR Pierre Cordier LR
3:a Jean-Luc Warsmann UDI Jean-Luc Warsmann UDI
Ariège 1:a Bénédicte Taurine LFI Bénédicte Taurine LFI
2:a Michel Larive LFI Laurent Panifous PS
Aube 1:a Grégory Besson-Moreau LREM Jordan Guitton RN
2:a Valérie Bazin-Malgras LR Valérie Bazin-Malgras LR
3:a Gérard Menuel LR Angelique Ranc RN
Aude 1:a Daniele Hérin LREM Christophe Barthès RN
2:a Alain Péréa LREM Frédéric Falcon RN
3:a Mireille Robert LREM Julien Rancoule RN
Aveyron 1:a Stéphane Mazars LREM Stéphane Mazars LREM
2:a Anne Blanc LREM Laurent Alexandre LFI
3:a Sébastien David LR Jean-Francois Rousset LREM
Bouches-du-Rhône 1:a Julien Ravier LR Sabrina Agresti-Roubache LREM
2:a Claire Pitollat LREM Claire Pitollat LREM
3:a Alexandra Louis LREM Gisèle Lelouis RN
4:a Jean-Luc Mélenchon LFI Manuel Bompard LFI
5:a Cathy Racon-Bouzon LREM Hendrik Davi LFI
6:a Guy Teissier LR Lionel Royer-Perreaut dvd
7:a Saïd Ahamada LREM Sébastien Delogu LFI
8:e Jean-Marc Zulesi LREM Jean-Marc Zulesi LREM
9:e Bernard Deflesseles LR Joëlle Mélin RN
10:e François-Michel Lambert José Gonzalez RN
11:e Mohamed Laqhila Modem Mohamed Laqhila Modem
12:e Éric Diard LR Franck Allisio RN
13:e Pierre Dharréville PCF Pierre Dharréville PCF
14:e Anne-Laurence Petel LREM Anne-Laurence Petel LREM
15:e Bernard Reynès LR Romain Baubry RN
16:e Monica Michel LREM Emmanuel Tache RN
Calvados 1:a Fabrice Le Vigoureux LREM Fabrice Le Vigoureux LREM
2:a Laurence Dumont PS Arthur Delaporte PS
3:a Nathalie Porte LR Jérémie Patrier-Leitus Horisonter
4:a Christophe Blanchet LREM Christophe Blanchet LREM
5:a Bertrand Bouyx LREM Bertrand Bouyx LREM
6:a Alain Tourret LREM Elisabeth Borne LREM
Cantal 1:a Vincent Descœur LR Vincent Descœur LR
2:a Jean-Yves Bony LR Jean-Yves Bony LR
Charente 1:a Thomas Mesnier LREM Thomas Mesnier Horisonter
2:a Sandra Marsaud LREM Sandra Marsaud LREM
3:a Jérôme Lambert MDC Catherine Colombier RN
Charente-Maritime 1:a Olivier Falorni DVG Olivier Falorni PRG
2:a Frédérique Tuffnell Modem Anne-Laure Babault LREM
3:a Jean-Philippe Ardouin LREM Jean-Philippe Ardouin LREM
4:a Raphaël Gérard LREM Raphaël Gérard LREM
5:a Didier Quentin LR Christophe Plassard Horisonter
Cher 1:a François Cormier-Bouligeon LREM François Cormier-Bouligeon LREM
2:a Nadia Essayan Modem Nicolas Sansu PCF
3:a Loïc Kervran LREM Loïc Kervran Horisonter
Corrèze 1:a Christophe Jerretie Modem Francis Dubois LR
2:a Frédérique Meunier LR Frédérique Meunier LR
Corse-du-Sud 1:a Jean-Jacques Ferrara LR Laurent Marcangeli Horisonter
2:a Paul-André Colombani PNC Paul-André Colombani PNC
Haute-Corse 1:a Michel Castellani Femu Michel Castellani Femu
2:a Jean-Félix Acquaviva Femu Jean-Félix Acquaviva Femu
Côte-d'Or 1:a Didier Martin LREM Didier Martin LREM
2:a Rémi Delatte LR Benoît Bordat FP
3:a Fadila Khattabi LREM Fadila Khattabi LREM
4:a Yolaine de Courson LREM Hubert Brigand LR
5:a Didier Paris LREM Didier Paris LREM
Côtes-d'Armor 1:a Bruno Joncour Modem Mickaël Cosson Modem
2:a Hervé Berville LREM Hervé Berville LREM
3:a Marc Le Fur LR Marc Le Fur LR
4:a Yannick Kerlogot LREM Murielle Lepvraud LFI
5:a Éric Bothorel LREM Éric Bothorel LREM
Creuse 1:a Jean-Baptiste Moreau LREM Catherine Couturier LFI
Dordogne 1:a Philippe Chassaing LREM Pascale Martin LFI
2:a Michel Delpon LREM Serge Muller RN
3:a Jean-Pierre Cubertafon Modem Jean-Pierre Cubertafon Modem
4:a Jacqueline Dubois LREM Sébastien Peytavie Gs
Doubs 1:a Fannette Charvier LREM Laurent Croizier Modem
2:a Éric Alauzet LREM Éric Alauzet LREM
3:a Denis Sommer LREM Nicolas Pacquot Horisonter
4:a Frédéric Barbier LREM Géraldine Grangier RN
5:a Annie Genevard LR Annie Genevard LR
Drôme 1:a Mireille Clapot LREM Mireille Clapot LREM
2:a Alice Thourot LREM Lisette Pollet RN
3:a Célia de Lavergne LREM Marie Pochon EELV
4:a Emmanuelle Anthoine LR Emmanuelle Anthoine LR
Eure 1:a Séverine Gipson LREM Christine Loir RN
2:a Fabien Gouttefarde LREM Katiana Levavasseur RN
3:a Marie Tamarelle-Verhaeghe LREM Kevin Mauvieux RN
4:a Bruno Questel LREM Philippe Brun PS
5:a Claire O'Petit LREM Timothée Houssin RN
Eure-et-Loir 1:a Guillaume Kasbarian LREM Guillaume Kasbarian LREM
2:a Olivier Marleix LR Olivier Marleix LR
3:a Laure de La Raudière LR Luc Lamirault Horisonter
4:a Philippe Vigier Modem Philippe Vigier Modem
Finistère 1:a Annaig Le Meur LREM Annaig Le Meur LREM
2:a Jean-Charles Larsonneur LREM Jean-Charles Larsonneur LREM
3:a Didier Le Gac LREM Didier Le Gac LREM
4:a Sandrine Le Feur LREM Sandrine Le Feur LREM
5:a Graziella Melchior LREM Graziella Melchior LREM
6:a Richard Ferrand LREM Mélanie Thomin PS
7:a Liliane Tanguy LREM Liliane Tanguy LREM
8:e Erwan Balanant Modem Erwan Balanant Modem
Gard 1:a Françoise Dumas LREM Yoann Gillet RN
2:a Nicolas Meizonnet RN Nicolas Meizonnet RN
3:a Anthony Cellier LREM Pascale Bordes RN
4:a Annie Chapelier LREM Pierre Maurin RN
5:a Catherine Daufès-Roux LREM Michel Sala LFI
6:a Philippe Berta Modem Philippe Berta Modem
Haute-Garonne 1:a Pierre Cabaré LREM Hadrien Clouet LFI
2:a Jean-Luc Lagleize Modem Anne Stambach-Terrenoir LFI
3:a Corinne Vignon LREM Corinne Vignon LREM
4:a Mickaël Nogal LREM François Piquemal LFI
5:a Jean-François Portarrieu LREM Jean-François Portarrieu LREM
6:a Monique Iborra LREM Monique Iborra LREM
7:a Élisabeth Toutut-Picard LREM Christophe Bex LFI
8:e Joël Avimagnet PS Joël Avimagnet PS
9:e Sandrine Mörch LREM Christine Arrighi EELV
10:e Sébastien Nadot LREM Dominique Faure PRV
Gers 1:a Jean-René Cazeneuve LREM Jean-René Cazeneuve LREM
2:a Gisèle Biémouret PS David Taupiac PS
Gironde 1:a Dominique David LREM Thomas Cazenave LREM
2:a Catherine Fabre LREM Nicolas Thierry EELV
3:a Loïc Prud'homme LFI Loïc Prud'homme LFI
4:a Alain David PS Alain David PS
5:a Benoît Simian LREM Grégoire de Fournas RN
6:a Eric Poulliat LREM Eric Poulliat LREM
7:a Bérangère Couillard LREM Bérangère Couillard LREM
8:e Sophie Panonacle LREM Sophie Panonacle LREM
9:e Sophie Mette Modem Sophie Mette Modem
10:e Florent Boudié LREM Florent Boudié LREM
11:e Véronique Hammerer LREM Edwige Diaz RN
12:e Christelle Dubos LREM Pascal Lavergne LREM
Hérault 1:a Patricia Mirallès LREM Patricia Mirallès TDP
2:a Muriel Ressiguier LFI Nathalie Oziol LFI
3:a Coralie Dubost LREM Laurence Cristol LREM
4:a Jean-François Eliaou LREM Sébastien Rom LFI
5:a Philippe Huppé LREM Stéphanie Galzy RN
6:a Emmanuelle Ménard RN Emmanuelle Ménard EXD
7:a Christophe Euzet LREM Aurélien Lopez-Liguori RN
8:e Nicolas Démoulin LREM Sylvain Carrière LFI
9:e Patrick Vignal LREM Patrick Vignal LREM
Ille-et-Vilaine 1:a Mostapha Laabid LREM Frédéric Mathieu LFI
2:a Laurence Maillart-Méhaignerie LREM Laurence Maillart-Méhaignerie LREM
3:a Claudia Rouaux PS Claudia Rouaux PS
4:a Gaël Le Bohec LREM Mathilde Hignet LFI
5:a Christine Cloarec LREM Christine Cloarec LREM
6:a Thierry Benoit UDI Thierry Benoit Horisonter
7:a Jean-Luc Bourgeaux LR Jean-Luc Bourgeaux LR
8:e Florian Bachelier LREM Mickaël Bouloux PS
Indre 1:a François Jolivet LREM François Jolivet Horisonter
2:a Nicolas Forissier LR Nicolas Forissier LR
Indre-et-Loire 1:a Philippe Chalumeau LREM Charles Fournier EELV
2:a Daniel Labaronne LREM Daniel Labaronne LREM
3:a Sophie Métadier UDI Henri Alfandari Horisonter
4:a Fabienne Colboc LREM Fabienne Colboc LREM
5:a Sabine Thillaye Modem Sabine Thillaye Modem
Isère 1:a Camille Galliard-Minier LREM Olivier Veran LREM
2:a Jean-Charles Colas-Roy LREM Cyrielle Chatelain EELV
3:a Emilie Chalas LREM Elisa Martin LFI
4:a Marie-Noëlle Battistel PS Marie-Noëlle Battistel PS
5:a Catherine Kamowski LREM Jérémie Iordanoff EELV
6:a Cendra Motin LREM Alexis Jolly RN
7:a Monique Limon LREM Yannick Neuder LR
8:e Caroline Abadie LREM Caroline Abadie LREM
9:e Élodie Jacquier-Laforge Modem Élodie Jacquier-Laforge Modem
10:e Marjolaine Meynier-Millefert LREM Marjolaine Meynier-Millefert LREM
Jura 1:a Danielle Brulebois LREM Danielle Brulebois LREM
2:a Marie-Christine Dalloz LR Marie-Christine Dalloz LR
3:a Jean-Marie Sermier LR Justine Gruet LR
Landes 1:a Fabien Lainé Modem Geneviève Darrieussecq Modem
2:a Lionel Causse LREM Lionel Causse LREM
3:a Boris Vallaud PS Boris Vallaud PS
Loir-et-Cher 1:a Stéphane Baudu Modem Marc Fesneau Modem
2:a Guillaume Peltier LR Roger Chudeau RN
3:a Pascal Brindeau UDI Christophe Marion LREM
Loire 1:a Régis Juanico Gs Quentin Bataillon LREM
2:a Jean-Michel Mis LREM Andrée Taurinya LFI
3:a Valéria Faure-Muntian LREM Emmanuel Mandon Modem
4:a Dino Cinieri LR Dino Cinieri LR
5:a Nathalie Sarles LREM Antoine Vermorel-Marques LR
6:a Julien Borowczyk LREM Jean-Pierre Taite LR
Haute-Loire 1:a Isabelle Valentin LR Isabelle Valentin LR
2:a Jean-Pierre Vigier LR Jean-Pierre Vigier LR
Loire-Atlantique 1:a François de Rugy LREM Mounir Belhamiti LREM
2:a Valérie Oppelt LREM Andy Kerbrat LFI
3:a Anne-France Brunet LREM Ségolène Amiot LFI
4:a Aude Amadou LREM Julie Laernoes EELV
5:a Luc Geismar Modem Sarah El Haïry Modem
6:a Yves Daniel LREM Jean-Claude Raux EELV
7:a Sandrine Josso Modem Sandrine Josso Modem
8:e Audrey Dufeu-Schubert LREM Matthias Tavel LFI
9:e Yannick Haury Modem Yannick Haury Modem
10:e Sophie Errante LREM Sophie Errante LREM
Loiret 1:a Stéphanie Rist LREM Stéphanie Rist LREM
2:a Caroline Janvier LREM Caroline Janvier LREM
3:a Claude de Ganay LR Mathilde Paris RN
4:a Jean-Pierre Dörr LR Thomas Ménagé RN
5:a Marianne Dubois LR Anthony Brosse LREM
6:a Richard Ramos Modem Richard Ramos Modem
Massa 1:a Aurélien Pradié LR Aurélien Pradié LR
2:a Huguette Tiegna LREM Huguette Tiegna LREM
Lot-et-Garonne 1:a Michel Lauzzana LREM Michel Lauzzana LREM
2:a Alexandre Freschi LREM Hélène Laporte RN
3:a Olivier Damaisin LREM Annick Kusin RN
Lozère 1:a Pierre Morel-À-L'Huissier UDI Pierre Morel-À-L'Huissier UDI
Maine-et-Loire 1:a Matthieu Orphelin LREM François Gernigon Horisonter
2:a Stella Dupont LREM Stella Dupont LREM
3:a Anne-Laure Blin LR Anne-Laure Blin LR
4:a Laëtitia Saint-Paul LREM Laëtitia Saint-Paul LREM
5:a Denis Masséglia LREM Denis Masséglia LREM
6:a Nicole Dubré-Chirat LREM Nicole Dubré-Chirat LREM
7:a Philippe Bolo Modem Philippe Bolo Modem
Manche 1:a Philippe Gosselin LR Philippe Gosselin LR
2:a Bertrand Sorre LREM Bertrand Sorre LREM
3:a Stéphane Travert LREM Stéphane Travert LREM
4:a Sonia Krimi LREM Anna bild PS
Marne 1:a Valérie Beauvais LR Xavier Albertini Horisonter
2:a Aina Kuric LREM Anne-Sophie Frigout RN
3:a Éric Girardin LREM Éric Girardin LREM
4:a Lise Magnier LR Lise Magnier Horisonter
5:a Charles de Courson LC Charles de Courson LC
Haute-Marne 1:a Sylvain Templier LREM Christophe Bentz RN
2:a François Cornut-Gentille LR Laurence Robert-Dehault RN
Mayenne 1:a Guillaume Garot PS Guillaume Garot PS
2:a Géraldine Bannier Modem Géraldine Bannier Modem
3:a Yannick Favennec Becot LR Yannick Favennec Becot Horisonter
Meurthe-et-Moselle 1:a Carole Grandjean LREM Carole Grandjean LREM
2:a Pascale César Modem Emmanuel Lacresse LREM
3:a Xavier Paluszkiewicz LREM Martine Étienne LFI
4:a Thibault Bazin LR Thibault Bazin LR
5:a Dominique Potier PS Dominique Potier PS
6:a Caroline Fiat LFI Caroline Fiat LFI
Meuse 1:a Bertrand Pancher dvd Bertrand Pancher dvd
2:a Emilie Cariou LND Florence Goulet RN
Morbihan 1:a Hervé Pellois LREM Anne Le Hénanff Horisonter
2:a Jimmy Pahun Modem Jimmy Pahun Modem
3:a Nicole Le Peih LREM Nicole Le Peih LREM
4:a Paul Molac DVG Paul Molac DVG
5:a Gwendal Rouillard LREM Lysiane Metayer LREM
6:a Jean-Michel Jacques LREM Jean-Michel Jacques LREM
Mosel 1:a Belkhir Belhaddad LREM Belkhir Belhaddad LREM
2:a Ludovic Mendes LREM Ludovic Mendes LREM
3:a Richard Lioger LREM Charlotte Leduc LFI
4:a Fabien Di Filippo LR Fabien Di Filippo LR
5:a Nicole Gries-Trisse LREM Vincent Seitlinger LR
6:a Christophe Arend LREM Kevin Pfeffer RN
7:a Hélène Zannier LREM Alexandre Loubet RN
8:e Brahim Hammouche Modem Laurent Jacobelli RN
9:e Isabelle Rauch LREM Isabelle Rauch Horisonter
Nièvre 1:a Perrine Goulet LREM Perrine Goulet LREM
2:a Patrice Perrot LREM Patrice Perrot LREM
Nord 1:a Adrien Quatennens LFI Adrien Quatennens LFI
2:a Ugo Bernalicis LFI Ugo Bernalicis LFI
3:a Christophe Di Pompeo LREM Benjamin Saint-Huile DVG
4:a Brigitte Liso LREM Brigitte Liso LREM
5:a Sébastien Huyghe LR Victor Catteau RN
6:a Charlotte Lecocq LREM Charlotte Lecocq LREM
7:a Valérie Six UDI Félicie Gérard Horisonter
8:e Catherine Osson LREM David Guiraud LFI
9:e Valérie Petit LREM Violette Spillebout LREM
10:e Vincent Ledoux LR Gérald Darmanin LREM
11:e Florence Morlighem LREM Roger Vicot PS
12:e Anne-Laure Cattelot LREM Michael Taverne RN
13:e Christian Hutin MDC Christine Decodts LREM
14:e Paul Christophe LR Paul Christophe Agir
15:e Jennifer de Temmerman LREM Pierrick Berteloot RN
16:e Alain Bruneel PCF Matthieu Marchio RN
17:e Dimitri Houbron LREM Thibaut François RN
18:e Kille Bricout UDI Kille Bricout UDI
19:e Sébastien Chenu RN Sébastien Chenu RN
20:e Fabien Roussel PCF Fabien Roussel PCF
21:a Béatrice Descamps UDI Béatrice Descamps UDI
Oise 1:a Victor Habert-Dassault LR Victor Habert-Dassault LR
2:a Agnès Thill UDI Philippe Ballard RN
3:a Pascal Bois LREM Alexandre Sabatou RN
4:a Éric Woerth LREM Éric Woerth LREM
5:a Pierre Vatin LR Pierre Vatin LR
6:a Carole Bureau-Bonnard LREM Michel Guiniot RN
7:a Maxime Minot LR Maxime Minot LR
Orne 1:a Chantal Jourdan PS Chantal Jourdan PS
2:a Véronique Louwagie LR Véronique Louwagie LR
3:a Jérôme Nury LR Jérôme Nury LR
Pas-de-Calais 1:a Bruno Duvergé Modem Emmanuel Blairy RN
2:a Jacqueline Maquet LREM Jacqueline Maquet LREM
3:a Emmanuel Blairy RN Jean-Marc Tellier PCF
4:a Robert Therry LR Philippe Fait Horisonter
5:a Jean-Pierre Pont LREM Jean-Pierre Pont LREM
6:a Christophe Leclercq LREM Christine Engrand RN
7:a Pierre-Henri Dumont LR Pierre-Henri Dumont LR
8:e Benoît Potterie LREM Bertrand Petit PS
9:e Marguerite Deprez-Audebert Modem Caroline Parmentier RN
10:e Ludovic Pajot RN Thierry Frappé RN
11:e Marine Le Pen RN Marine Le Pen RN
12:e Bruno Bilde RN Bruno Bilde RN
Puy-de-Dôme 1:a Valérie Thomas LREM Marianne Maximi LFI
2:a Christine Pirès-Beaune PS Christine Pirès-Beaune PS
3:a Laurence Vichnievsky Modem Laurence Vichnievsky Modem
4:a Michel Fanget Modem Delphine Lingemann Modem
5:a André Chassaigne PCF André Chassaigne PCF
Pyrénées-Atlantiques 1:a Josy Poueyto Modem Josy Poueyto Modem
2:a Jean-Paul Mattei Modem Jean-Paul Mattei Modem
3:a David Habib PS David Habib PS
4:a Jean Lassalle RÉS Iñaki Echaniz PS
5:a Florence Lasserre-David Modem Florence Lasserre-David Modem
6:a Vincent Bru Modem Vincent Bru Modem
Hautes-Pyrénées 1:a Jean-Bernard Sempastous LREM Sylvie Ferrer LFI
2:a Jeanine Dubié PRG Benoît Mournet LREM
Pyrénées-Orientales 1:a Romain Grau LREM Sophie Blanc RN
2:a Catherine Pujol RN Anaïs Sabatini RN
3:a Laurence Gayte LREM Sandrine Dogor-Sådant RN
4:a Sébastien Cazenove LREM Michèle Martinez RN
Bas-Rhin 1:a Thierry Michels LREM Sandra Regol EELV
2:a Sylvain Waserman Modem Emmanuel Fernandes LFI
3:a Bruno Studer LREM Bruno Studer LREM
4:a Martine Wonner LREM Françoise Buffet LREM
5:a Antoine Herth LR Charles Sitzenstuhl LREM
6:a Philippe Meyer LR Louise Morel LREM
7:a Patrick Hetzel LR Patrick Hetzel LR
8:e Frédéric Reiss LR Stéphanie Kochert Horisonter
9:e Vincent Thiébaut LREM Vincent Thiébaut Horisonter
Haut-Rhin 1:a Yves Hemedinger LR Brigitte Klinkert LREM
2:a Jacques Cattin LR Hubert Ott Modem
3:a Jean-Luc Reitzer LR Dieier Lemaire Horisonter
4:a Raphaël Schellenberger LR Raphaël Schellenberger LR
5:a Olivier Becht dvd Olivier Becht Agir
6:a Bruno Fuchs Modem Bruno Fuchs Modem
Rhône 1:a Thomas Rudigoz LREM Thomas Rudigoz LREM
2:a Hubert Julien-Laferrière LREM Hubert Julien-Laferrière GE
3:a Jean-Louis Touraine LREM Marie-Charlotte Garin EELV
4:a Anne Brugnera LREM Anne Brugnera LREM
5:a Blandine Brocard LREM Blandine Brocard LREM
6:a Bruno Bonnell LREM Gabriel Amard LFI
7:a Anissa Khedher LREM Alexandre Vincendet LR
8:e Nathalie Serre LR Nathalie Serre LR
9:e Bernard Perrut LR Alexandre Portier LR
10:e Thomas Gassiloud LREM Thomas Gassiloud Agir
11:e Jean-Luc Fugit LREM Jean-Luc Fugit LREM
12:e Cyrille Isaac-Sibille Modem Cyrille Isaac-Sibille Modem
13:e Danièle Cazarian LREM Sarah Tanzilli LREM
14:e Yves Blein LREM Idir Boumertit LFI
Haute-Saône 1:a Barbara Bessot valsedel LREM Antoine Villedieu RN
2:a Christophe Lejeune LREM Emerisk lax RN
Saône-et-Loire 1:a Benjamin Dirx LREM Benjamin Dirx LREM
2:a Josiane Corneloup LR Josiane Corneloup LR
3:a Rémy Rebeyrotte LREM Rémy Rebeyrotte LREM
4:a Cécile Untermaier PS Cécile Untermaier PS
5:a Raphaël Gauvain LREM Louis Margueritte LREM
Sarthe 1:a Damien Pichereau LREM Julie Delpech LREM
2:a Marietta Karamanli PS Marietta Karamanli PS
3:a Pascale Fontenel-Personne Modem Éric Martineau Modem
4:a Sylvie Tolmont PS Élise Leboucher LFI
5:a Jean-Carles Grelier LREM Jean-Carles Grelier LREM
Savoie 1:a Typhanie Degois LREM Marina Ferrari Modem
2:a Vincent Rolland LR Vincent Rolland LR
3:a Emilie Bonnivard LR Emilie Bonnivard LR
4:a Patrick Mignola Modem Jean-François Coulomme LFI
Haute-Savoie 1:a Véronique Riotton LREM Véronique Riotton LREM
2:a Jacques Rey LREM Antoine Armand LREM
3:a Christelle Petex-Levet LR Christelle Petex-Levet LR
4:a Virginie Duby-Muller LR Virginie Duby-Muller LR
5:a Marion Lenne LREM Anne-Cécile Violland Horisonter
6:a Xavier Roseren LREM Xavier Roseren LREM
Paris 1:a Sylvain Maillard LREM Sylvain Maillard LREM
2:a Gilles Le Gendre LREM Gilles Le Gendre LREM
3:a Stanislas Guerini LREM Stanislas Guerini LREM
4:a Brigitte Kuster LR Astrid Panosyan-Bouvet LREM
5:a Benjamin Griveaux LREM Julien Bayou EELV
6:a Pierre Person LREM Sophia Chikirou LFI
7:a Pacôme Rupin LREM Clément Beaune LREM
8:e Laetitia Avia LREM Éva Sas EELV
9:e Buon Tan LREM Sandrine Rousseau EELV
10:e Anne-Christine Lang LREM Rodrigo Arenas LFI
11:e Marielle de Sarnez Modem Maud Gatel Modem
12:e Olivia Grégoire LREM Olivia Grégoire LREM
13:e Hugues Renson LREM David Amiel LREM
14:e Sandra Boëlle LR Benjamin Haddad LREM
15:e Lamia El Aaraje PS Danielle Simonnet LFI
16:e Mounir Mahjoubi LREM Sarah Legrain LFI
17:e Danièle Obono LFI Danièle Obono LFI
18:e Pierre-Yves Bournazel LR Aymeric Caron REV [ fr ]
Seine-Maritime 1:a Damien Adam LREM Damien Adam LREM
2:a Annie Vidal LREM Annie Vidal LREM
3:a Hubert Wulfranc PCF Hubert Wulfranc PCF
4:a Sira Sylla LREM Alma Dufour LFI
5:a Gérard Leseul PS Gérard Leseul PS
6:a Sébastien Jumel PCF Sébastien Jumel PCF
7:a Agnès Firmin-Le Bodo LR Agnès Firmin-Le Bodo Horisonter
8:e Jean-Paul Lecoq PCF Jean-Paul Lecoq PCF
9:e Stéphanie Kerbarh PRG Marie-Agnès Poussier-Winsback Horisonter
10:e Xavier Batut LREM Xavier Batut LREM
Seine-et-Marne 1:a Aude Luquet Modem Aude Luquet Modem
2:a Sylvie Bouchet Bellecourt LR Frédéric Valletoux Horisonter
3:a Jean-Louis Thiériot LR Jean-Louis Thiériot LR
4:a Christian Jacob LR Isabelle Périgault LR
5:a Franck Riester LR Franck Riester Agir
6:a Bernadette Beauvais LR Béatrice Roullaud RN
7:a Rodrigue Kokouendo LREM Ersilia Soudais LFI
8:e Jean-Michel Fauvergue LREM Hadrien Ghomi LREM
9:e Michèle Peyron LREM Michèle Peyron LREM
10:e Stéphanie Do LREM Maxime Laisney LFI
11:e Olivier Faure PS Olivier Faure PS
Yvelines 1:a Didier Baichère LREM Charles Rodwell LREM
2:a Jean-Noël Barrot Modem Jean-Noël Barrot Modem
3:a Béatrice Piron LREM Béatrice Piron LREM
4:a Marie Lebec LREM Marie Lebec LREM
5:a Yaël Braun-Pivet LREM Yaël Braun-Pivet LREM
6:a Natalia Pouzyreff LREM Natalia Pouzyreff LREM
7:a Michèle de Vaucouleurs Modem Nadia Hai LREM
8:e Michel Vialay LR Benjamin Lucas Gs
9:e Bruno Millienne Modem Bruno Millienne Modem
10:e Aurore Bergé LREM Aurore Bergé LREM
11:e Philippe Benassaya LR William Martinet LFI
12:e Florens Granjus LREM Karl Olive LREM
Deux-Sèvres 1:a Guillaume Chiche LREM Bastien Marchive Horisonter
2:a Delphine Batho PS Delphine Batho GE
3:a Jean-Marie Fiévet LREM Jean-Marie Fiévet LREM
Somme 1:a François Ruffin LFI François Ruffin LFI
2:a Cécile Delpirou LREM Barbara Pompili LREM
3:a Emmanuel Maquet LR Emmanuel Maquet LR
4:a Jean-Claude Leclabart LREM Jean-Philippe Tanguy RN
5:a Grégory Labille UDI Yaël Ménache RN
Tjärn 1:a Muriel Roques-Étienne LREM Frédéric Cabrolier RN
2:a Marie-Christine Verdier-Jouclas LREM Karen Erodi LFI
3:a Jean Terlier LREM Jean Terlier LREM
Tarn-et-Garonne 1:a Valérie Rabault PS Valérie Rabault PS
2:a Sylvia Pinel PRG Marine Hamelet RN
Var 1:a Geneviève Levy LR Yannick Chenevard Horisonter
2:a Cecile Muschotti LREM Laure Lavalette RN
3:a Édith Audibert LR Stéphane Rambaud RN
4:a Sereine Mauborgne LREM Philippe Lottiaux RN
5:a Philippe Michel-Kleisbauer Modem Julie Lechanteux RN
6:a Valérie Gomez-Bassac LREM Franck Giletti RN
7:a Emilie Guerel LREM Frédéric Boccaletti RN
8:e Fabien Matras LREM Philippe Schrek RN
Vaucluse 1:a Souad Zitouni LREM Joris Hébrard RN
2:a Jean-Claude Bouchet LR Bénédicte Auzanot RN
3:a Adrien Morenas LREM Hervé de Lépinau RN
4:a Jacques Bompard LS Marie-France Lorho RN
5:a Julien Aubert LR Jean-François Lovisolo LREM
Vendée 1:a Philippe Latombe Modem Philippe Latombe Modem
2:a Patrick Loiseau LREM Béatrice Bellamy Horisonter
3:a Stéphane Buchou LREM Stéphane Buchou LREM
4:a Martine Leguille-Balloy LREM Véronique Besse dvd
5:a Pierre Henriet LREM Pierre Henriet LREM
Vienne 1:a Françoise Ballet-Blu LREM Lisa Belluco EELV
2:a Sacha Houlié LREM Sacha Houlié LREM
3:a Jean-Michel Clément LREM Pascal Lecamp Modem
4:a Nicolas Turquois Modem Nicolas Turquois Modem
Haute-Vienne 1:a Sophie Beaudouin-Hubière LREM Damien Maudet LFI
2:a Pierre Venteau LREM Stéphane Delautrette PS
3:a Marie-Ange Magne LREM Manon Meunier LFI
Vosges 1:a Stéphane Viry LR Stéphane Viry LR
2:a Gérard Cherpion LR David Valence LREM
3:a Christophe Naegelen UDI Christophe Naegelen UDI
4:a Jean-Jacques Gaultier LR Jean-Jacques Gaultier LR
Yonne 1:a Guillaume Larrivé LR Daniel Grenon RN
2:a André Villiers UDI André Villiers Horisonter
3:a Michèle Crouzet Modem Julien Odoul RN
Territoire de Belfort 1:a Ian Boucard LR Ian Boucard LR
2:a Michel Zumkeller UDI Florian Chauche LFI
Essonne 1:a Francis Chouat LREM Farida Amrani LFI
2:a Bernard Bouley LR Nathalie da Conceicao Carvalho RN
3:a Laëtitia Romeiro Dias LREM Alexis Izard LREM
4:a Marie-Pierre Rixain LREM Marie-Pierre Rixain LREM
5:a Cédric Villani LREM Paul Midy LREM
6:a Stéphanie Atger LREM Jérôme Guedj PS
7:a Robin Reda LREM Robin Reda LREM
8:e Nicolas Dupont-Aignan DLF Nicolas Dupont-Aignan DLF
9:e Marie Guévenoux LREM Marie Guévenoux LREM
10:e Pierre-Alain Raphan LREM Antoine Léaument LFI
Hauts-de-Seine 1:a Elsa Faucillon PCF Elsa Faucillon PCF
2:a Bénédicte Pételle LREM Francesca Pasquini EELV
3:a Christine Hennion LREM Philippe Juvin LR
4:a Isabelle Florennes Modem Sabrina Sebaihi EELV
5:a Céline Calvez LREM Céline Calvez LREM
6:a Constance Le Grip LREM Constance Le Grip LREM
7:a Jacques Marilossian LREM Pierre Cazeneuve LREM
8:e Jacques Maire LREM Prisca Thévenot LREM
9:e Thierry Solère LREM Emmanuel Pellerin LREM
10:e Florens Provendier LREM Gabriel Attal LREM
11:e Laurianne Rossi LREM Aurélien Saintoul LFI
12:e Jean-Louis Bourlanges Modem Jean-Louis Bourlanges Modem
13:e Frédérique Dumas LREM Maud Bregeon LREM
Seine-Saint-Denis 1:a Éric Coquerel LFI Éric Coquerel LFI
2:a Stéphane Peu PCF Stéphane Peu PCF
3:a Patrice Anato LREM Thomas Portes LFI
4:a Marie-George Buffet PCF Soumya Bourouaha PCF
5:a Jean-Christophe Lagarde UDI Raquel Garrido LFI
6:a Bastien Lachaud LFI Bastien Lachaud LFI
7:a Alexis Corbière LFI Alexis Corbière LFI
8:e Sylvie Charrière LREM Fatiha Keloua-Hachi PS
9:e Sabine Rubin LFI Aurélie Trouvé LFI
10:e Alain Ramadier LR Nadège Abomangoli LFI
11:e Clémentine Autain LFI Clémentine Autain LFI
12:e Stéphane Testé LREM Jérôme Legavre POI
Val-de-Marne 1:a Frédéric Descrozaille LREM Frédéric Descrozaille LREM
2:a Jean François Mbaye LREM Clémence Guetté LFI
3:a Laurent Saint-Martin LREM Louis Boyard LFI
4:a Maud Petit Modem Maud Petit Modem
5:a Gilles Carrez LR Mathieu Lefevre LREM
6:a Guillaume Gouffier-Cha LREM Guillaume Gouffier-Cha LREM
7:a Jean-Jacques Bridey LREM Rachel Kéké LFI
8:e Michel Herbillon LR Michel Herbillon LR
9:e Isabelle Santiago PS Isabelle Santiago PS
10:e Mathilde Panot LFI Mathilde Panot LFI
11:e Albane Gaillot LREM Sophie Taillé-Polian Gs
Val-d'Oise 1:a Antoine Savignat LR Emilie Chandler LREM
2:a Guillaume Vuilletet LREM Guillaume Vuilletet LREM
3:a Cécile Rilhac LREM Cécile Rilhac LREM
4:a Naïma Moutchou LREM Naïma Moutchou Horisonter
5:a Fiona Lazaar LREM Paul Vannier LFI
6:a Nathalie Elimas Modem Estelle Folest Modem
7:a Dominique Da Silva LREM Dominique Da Silva LREM
8:e François Pupponi Modem Carlos Martens Bilongo LFI
9:e Zivka Park LREM Arnaud Le Gall LFI
10:e Aurélien Taché LREM Aurélien Taché LND
Guadeloupe 1:a Olivier Serva LREM Olivier Serva GUSR
2:a Justine Bénin Modem Christian Baptiste PPDG
3:a Max Mathiasin Modem Max Mathiasin Modem
4:a Hélène Vainqueur-Christophe PS Élie Califer PS
Martinique 1:a Josette Manin BPM Jiovanni William Péyi-A
2:a Manuéla Kéclard-Mondésir Péyi-A Marcellin Nadeau Péyi-A
3:a Serge Letchimy PPM Johnny Hajjar PPM
4:a Jean-Philippe Nilor Péyi-A Jean-Philippe Nilor Péyi-A
Franska Guyana 1:a Gabriel Serville Péyi G Jean-Victor Castor MDES
2:a Lénaïck Adam GR Davy Rimane DVG
Återförening 1:a Philippe Naillet PS Philippe Naillet PS
2:a Karine Lebon PLR Karine Lebon PLR
3:a Nathalie Bassire LR Nathalie Bassire LR
4:a David Lorion LR Emeline K/Bidi DVG
5:a Jean-Hugues Ratenon LFI Jean-Hugues Ratenon LFI
6:a Nadia Ramassamy LR Frédéric Maillot PLR
7:a Jean-Luc Poutroux LR Perceval Gaillard LFI
Mayotte 1:a Ramlati Ali LREM Estelle Youssouffa dvd
2:a Mansour Kamardine LR Mansour Kamardine LR
Nya Kaledonien 1:a Philippe Dunoyer CE Philippe Dunoyer CE
2:a Philippe Gomès CE Nicolas Metzdorf GNC [ fr ]
Franska Polynesien 1:a Maina Sage Tapura Tematai Le Gayic Tavini
2:a Nicole Sanquer A här bl.a Steve Chailloux Tavini
3:a Moetai Brotherson Tavini Moetai Brotherson Tavini
Saint-Pierre-et-Miquelon 1:a Stéphane Claireaux CSA Stéphane Lenormand AD
Wallis och Futuna 1:a Napole Polutele DVG Mikaele Seo LREM
Saint-Martin / Saint-Barthélemy 1:a Claire Javois LR Frantz Gumbs LREM
franska bosatta utomlands 1:a Roland Lescure LREM Roland Lescure LREM
2:a Paula Forteza LREM Éléonore Caroit LREM
3:a Alexandre Holroyd LREM Alexandre Holroyd LREM
4:a Pieyre-Alexandre Anglade LREM Pieyre-Alexandre Anglade LREM
5:a Stéphane Vojetta LREM Stéphane Vojetta LREM
6:a Joachim Son-Glöm LREM Marc Ferracci LREM
7:a Frédéric Petit Modem Frédéric Petit Modem
8:e Meyer Habib UDI Meyer Habib UDI
9:e M'jid El Guerrab LREM Karim Ben Cheikh Gs
10:e Amal Amélia Lakrafi LREM Amal Amélia Lakrafi LREM
11:e Anne Genetet LREM Anne Genetet LREM

Verkningarna

På grund av ensemblens förlust av 100+ platser, var de nu 44 platser blyg för en majoritet i nationalförsamlingen, och behöver hitta stöd bland andra parlamentsledamöter från både vänster och höger sida av politiken för att hjälpa till att bygga en fungerande majoritetsregering . President Macron bad premiärminister Borne, som erbjöd henne avgång, att sitta kvar i samma kabinett i ett försök att vinna tid enligt analytiker för att bilda en stabil regering, med eller utan Borne. LFI begärde att en misstroendeomröstning skulle hållas den 5 juli.

Trots att man inte utesluter något avtal med något parti, spekuleras det i att Macron och Ensemble tittar på ett avtal med UDC. Trots att han tidigare sagt något annat bekräftade UDC:s Jacob att han skulle delta i samtal med Macron. RN:s Le Pen och ledarna för två NUPES-partier, Olivier Faure (PS) och Fabien Roussel (PCF), uppgav att de skulle delta i samtalen med Macron. LFI:s Mélenchon bekräftade att han inte skulle delta i samtalen.

Se även

Anteckningar

Referenser