2022 Fransa yasama seçimleri -2022 French legislative election

Vikipedi, özgür ansiklopedi

2022 Fransa yasama seçimleri

2017 12 Haziran 2022 (birinci tur)
19 Haziran 2022 (ikinci tur)
2027 →

Ulusal Meclis'teki 577 sandalyenin tamamı
çoğunluk için 289 sandalyeye ihtiyaç duyuyor
Sonuçlanmak %47,5 ( Azalmak1,2 puan ) (1. tur)
%46,2 ( Arttırmak3,6 puan) (2. tur)
İlk parti İkinci parti
Enerji ve ulaştırma bakanları (TTE) gayri resmi toplantısı. Gelenler, ulaştırma bakanları Elisabeth Borne (37190062412) (kırpılmış).jpg Jean Luc MELENCHON, Strasbourg'daki Avrupa Parlamentosu'nda, 2016 (kırpılmış).jpg
Önder Elisabeth Borne Jean-Luc Mélenchon
Parti LREMTDP LFI
İttifak topluluk
partiler
NUPES
partiler
Lider koltuğu Calvados'un 6. ( yeni seçilmiş ) Bouches-du-Rhône'un dördüncüsü ( durmadı )
son seçim Yeni ittifak Yeni ittifak
önce koltuklar 346 koltuk 66 koltuk
Koltuklar kazandı 245 koltuk 131 koltuk
Koltuk değişikliği Azalmak101 Arttırmak67
1. tur
%
5.857.364
%25,8 % Azalmak6,5
5.836.079
%25,7 % Arttırmak1,1
2. tur
%
8,002,419
%38,6 % Azalmak10,6
6.556.198
%31,6 % Arttırmak19,9

Üçüncü şahıs dördüncü taraf
Ürdün Bardella 2019.png Christian-Jacob-2020 (kırpılmış).jpg
Önder Ürdün Bardella Hristiyan Yakup
Parti RN LR
İttifak UDC
partiler
Lider koltuğu dayanamadı Seine-et-Marne'ın 4.'sü ( durmadı )
son seçim 8 koltuk 130 koltuk
önce koltuklar 7 koltuk 120 koltuk
Koltuklar kazandı 89 koltuk 64 koltuk
Koltuk değişikliği Arttırmak82 Azalmak56
1. tur
%
4.248.537
%18.7 % Arttırmak5.5
2.568.502
%11,3 % Azalmak7,5
2. tur
%
3.589.465
%17,3 % Arttırmak8,5
1.512,281
%7,3 % Azalmak18,0

2022 Fransız Yasama Seçim Sonuçları Haritası Birinci Tur.svg
İlk turdan sonra seçim sonuçları

2022 Fransız Yasama Seçim Sonuçları Haritası İkinci Tur.svg
İkinci turdan sonra seçim sonuçları

Seçim öncesi başbakan

Elisabeth Borne
LREM

Seçilmiş Başbakan

TBD

Fransa'da Beşinci Fransa Cumhuriyeti'nin 16. Ulusal Meclisi'nin 577 üyesini seçmek için 12 ve 19 Haziran 2022'de yasama seçimleri yapıldı . Seçimler, Nisan 2022'de yapılan 2022 Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından gerçekleşti. 2000'de beş yıllık dönemin kurulmasından ve 2002'de seçim takviminin tersine çevrilmesinden bu yana en kararsız yasama seçimleri olarak nitelendirildiler. 1997'den bu yana ilk kez , Fransa'nın görevdeki cumhurbaşkanı Parlamento'da mutlak çoğunluğa sahip değil . Hiçbir ittifak çoğunluğu sağlayamadığı için, 1988'den beri ilk kez parlamentonun askıda kalmasıyla sonuçlandı .

Yasama seçimleri dört ana blok arasında çekişmeye girdi: Emmanuel Macron'un Rönesansı , İlerleme Bölgeleri, Demokratik Hareket, Ufuklar ve müttefikleri dahil olmak üzere merkez sağ başkanlık çoğunluğu Topluluğu ; La France Insoumise, Sosyalist Parti, Avrupa Ekolojisi – Yeşiller ve Fransız Komünist Partisini kapsayan Yeni Ekolojik ve Sosyal Halk Birliği (NUPES) ; Cumhuriyetçiler, Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği ve onların müttefikleri dahil olmak üzere Sağ ve Merkez Birliği (UDC) ; ve Ulusal Ralli (RN). NUPES ittifakı, sol oyların parçalandığı cumhurbaşkanlığı seçimini izleyen iki ay içinde kuruldu ; 1997'deki Çoğul Sol'dan bu yana ilk Fransız Solu ittifakından oluşuyordu .

İlk turda, İçişleri Bakanlığı ve haber medyası arasında, hem NUPES hem de Ensemble oyların yaklaşık %26'sını aldığı için hangi bloğun birinci olduğu konusunda bazı tartışmalar yaşandı. Bunları yaklaşık %19 ile RN ve yaklaşık %11 ile UDC izledi. İlk tur için katılım rekor düşük% 47.5 idi. Katılımın 2017'den daha yüksek olduğu ikinci turda, Macron'un Ensemble koalisyonu en fazla sandalyeyi (245) elde etti, ancak mutlak çoğunluğun 44'ünü alamadı. NUPES'in 131 (İçişleri Bakanlığı) veya 142 sandalye ( Le Monde ) kazanması beklenirken, aşırı sağcı RN bir parti olarak en büyük parlamento muhalefeti oldu (89). UDC, bir sonraki hükümette kral olmak için yeterli sandalye (64 veya 71) aldı, ancak kayıplar yaşadı.

Sonuçlar, siyasi yorumcular tarafından Macron için bir darbe olarak algılandı ve siyasi istikrarsızlık ve tıkanıklık potansiyeli yarattı. Çeşitli partiler arasında istikrarlı bir çoğunluk hükümeti kurma müzakereleri 21 Haziran'da başladı.

Arka fon

2017 Fransa yasama seçimlerinin ardından, görevdeki cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi La République En Marche! (LREM) ve müttefikleri Ulusal Meclis'te (577 sandalye) çoğunluğa sahipti. LREM grubunun 308, Demokratik Hareket ve ona bağlı demokratlar grubunun 42, Kasım 2017'de kurulan Ağır ensemble'ın ise 9 milletvekili vardı . 2017 yılında Fransa Parlamentosu'nun bir kısmının nispi temsil sistemi ile seçilmesi önerisi Macron'un platformuna dahil edilmişse de bu seçim vaadi yerine getirilmemiştir. Benzer bir söz, 2012 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde François Hollande tarafından da verilmişti .

Merkezci LREM'den Macron, 2017 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aşırı sağ Ulusal Ralli'nin lideri Marine Le Pen'i %66-34 oranında mağlup etmişti . 2022 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri 10 ve 24 Nisan'da yapıldı. İlk turda hiçbir aday çoğunluğu sağlayamadığı için, ikinci turda Macron, Le Pen'i %58-41 mağlup etti ve yeniden Fransa Cumhurbaşkanı seçildi . İlk turda Macron %27,9 oyla liderliği alırken , Cumhuriyetçilerin adayı Valérie Pécresse ilk turda %5'in altında oy alarak parti veya Gaullist seleflerinin tarihindeki en kötü sonuç oldu. . Paris belediye başkanı Anne Hidalgo, Sosyalist Parti'nin (PS) tarihindeki en kötü oy oranıyla %1,75 oy aldı . Oyların %30'dan fazlasını alarak, 1958 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleriyle Beşinci Fransa Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana Fransız aşırı sağ figürleri için en iyi sonuç oldu . La France Insoumise'den ( LFI) Jean-Luc Mélenchon ilk turda %21,95 oyla üçüncü, ikinci sıradaki Le Pen'in %1,2 gerisinde, 18-24 ve 25-34 yaş gruplarında da birinci oldu. Fransa'nın en kalabalık bölgesi olan Île-de- France'da.

Yasama seçimleri bağlamında, cumhurbaşkanlığı seçimindeki en büyük Fransız Sol gücü olarak LFI, ana sol eğilimli partileri Yeni Ekolojik ve Sosyal Halk Birliği veya NUPES bayrağı etrafında birleştirmeye çalıştı . Avrupa Ekolojisi – Yeşiller ve Ekolojist Kutbu dahil olmak üzere sırasıyla 2-3 Mayıs 2022'de koalisyona katılan Fransız Komünist Partisi ile görüşmeler yapıldı ; PS, 4 Mayıs'ta koalisyona katılmak için bir anlaşmaya vardı ve bu, 5 Mayıs'ta Ulusal Konsey partisinin oylarıyla onaylandı. Bu, 1997 Fransız yasama seçimlerinde Çoğul Sol'dan bu yana ilk geniş sol ittifakla sonuçlandı .

NUPES'e katılmak isteyen Cumhuriyetçi Sol Federasyonu (FGR) ile yapılan görüşme yanıtsız kaldı; FGR daha sonra NUPES'e entegrasyonu dahili olarak reddeden Solun Radikal Partisi ve çeşitli sollar arasında PS içindeki muhalif azınlık ile ittifaklar kurdu . Adayları kendilerini Macron ve Mélenchon arasındaki "laik ve cumhuriyetçi" solun bir parçası olarak sundular. Yeni Antikapitalist Parti, PS ile aşılmaz ideolojik farklılıklar olarak adlandırdıkları şey nedeniyle koalisyona katılmayacağını açıklarken, Lutte Ouvrière, partinin reformist olduğuna inandıkları NUPES'ten ayrı olarak kendi listesini yöneteceğini açıkladı .

5 Mayıs 2022'de LREM, adını Rönesans olarak değiştirdi ve Ensemble Citoyens (Topluluk) adlı başkanlık çoğunluk partilerinden oluşan yasama seçimleri için büyük çadır koalisyonunu tanıttı. 16 Mayıs'ta Macron, Jean Castex'in yerine Elisabeth Borne'u Başbakan olarak atadı . Rönesans üyesi ve eski PS üyesi olan Borne, başbakan olarak atanmadan önce Macron'un Çalışma, İstihdam ve Ekonomik İçerme Bakanı olarak görev yapıyordu. O sadece ofisi tutan ikinci kadın.

seçim sistemi

Millet Meclisi'nin milletvekilleri olarak bilinen 577 üyesi, tek üyeli seçim bölgelerinde iki turlu bir sistemle beş yıllığına seçilirler . İlk turda, geçerli oyların salt çoğunluğunu ve kayıtlı seçmenlerin toplamının %25'inden fazlasını alan aday seçilir. Hiçbir aday bu eşiğe ulaşmazsa, ilk iki aday ile kayıtlı seçmenlerin toplamının %12,5'inden fazla oy alan diğer adaylar arasında ikinci tur seçim yapılır. İkinci turda en çok oyu alan aday seçilir.

Tarih

Seçim Kanunu hükümlerine göre, seçimin, seçimden sonraki beş yıl içinde, Haziran ayının üçüncü Salı gününe bağlı olarak, biten Millet Meclisinin yetkilerinin sona ermesinden önceki altmış gün içinde yapılması gerekir. Ulusal Meclisin feshi. 2017 yılında seçilen Meclisin görev süresinin sonu 21 Haziran 2022 olarak belirlendi. Fransa anakarasındaki yasama seçimlerinin tarihleri ​​ise 12 ve 19 Haziran olarak belirlendi. Adaylık beyanları, ilk tur için 20 Mayıs'a ve ikinci tur için 14 Haziran'a kadar sunulmalıdır. Yurtdışında yaşayan Fransız vatandaşları, sandıktan önceki günlerde oy kullanabiliyorlardı.

Büyük partiler ve ittifaklar çekişiyor

Aşağıda, önceki seçimlerdeki birleşik sonuçlarına göre listelenen, seçimlere katılan başlıca partiler ve ittifaklar yer almaktadır. Le Journal du dimanche'ye göre, seçimler esas olarak üç blok arasında çekişmeli geçiyor: sol blok (NUPES), merkez sağda başkanlık bloku (Topluluk) ve aşırı sağ blok.

Parti veya ittifak ana ideoloji Durum Önder
topluluk La République En Marche! ve müttefikler Liberalizm merkez stanislas guerini
Demokratik Hareket Liberalizm Merkezden merkeze _ François Bayrou
Ufuklar Liberalizm merkez sağ Edouard Philippe
İlerleme Bölgeleri sosyal liberalizm Merkezden merkeze sola Olivier Dussopt
Ağrı muhafazakar liberalizm merkez sağ Franck Riester
UDC Cumhuriyetçiler ve müttefikleri liberal muhafazakarlık merkez sağ Hristiyan Yakup
Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği Liberalizm Merkezden merkeze _ Jean-Christophe Lagarde
NUPES La France Insoumise ve müttefikleri demokratik sosyalizm Sol kanattan aşırı sola Adrien Quatennens
Avrupa Ekolojisi – Yeşiller ve müttefikleri yeşil siyaset Merkez soldan sola Julien Bayou
Sosyalist Parti ve müttefikleri Sosyal demokrasi merkez sol Olivier Faure
nesil.s eko-sosyalizm Merkez soldan sola Benoit Hamon
Fransız Komünist Partisi komünizm Sol kanattan aşırı sola Fabien Roussel
Ulusal Ralli ve müttefikleri sağ popülizm Aşırı sağ Ürdün Bardella
Solun Radikal Partisi ve müttefikleri sosyal liberalizm merkez sol Guillaume Lacroix [ fr ]
UPF Fransa ve müttefikleriyle ilk kez tanışın Ulusal muhafazakarlık Sağdan aşırı sağa Nicolas Dupont-Aignan
Vatanseverler Fransız milliyetçiliği Sağdan aşırı sağa Florian Philippot
Lutte Ouvrière Troçkizm aşırı sol Nathalie Arthaud
Yeni Antikapitalist Parti anti-kapitalizm aşırı sol Philippe Poutou
Reconquête ve müttefikleri Fransız milliyetçiliği Aşırı sağ Eric Zemmour
FGR Cumhuriyetçi ve Sosyalist Sol ve müttefikleri sosyalizm Merkez soldan sola Emmanuel Maurel
Yurttaş ve Cumhuriyet Hareketi Sosyal Gaullizm Sol kanat Jean-Luc Laurent

Milletvekilleri yeniden seçilmek için aday değil

kamuoyu yoklamaları

Yapılan anketlerin yerel gerilemesi

Sonuçlar

İlk tur

İlk turdan sonra Yeni Ekolojik ve Sosyal Halk Birliği (NUPES) ve Ensemble Citoyens (Topluluk) yaklaşık %26 oy aldı. Cumhuriyetçiler (LR) ve Sağ ve Merkez Birliği (UDC) için siyasi yelpazenin sağ kanadında önemli kayıpların ortasında, Emmanuel Macron'un Ensemble ittifakının sonuçları, güçlü bir performans sergileyerek artık merkez sağ olduğunu gösterdi. UDC'nin geleneksel olarak merkez sağ seçmenleri arasında. Fransız aşırı sağı karışık sonuçlar elde etti; Ulusal Ralli (RN) %18'e ulaşırken ve bir meclis grubu oluşturmak için gerekli sandalyeleri alması muhtemelken, Éric Zemmour'un Reconquête'i % 4'e ulaştı ve hem o hem de parti koltuk kazanamadı ve eski RN lideri Marine Le Pen, düşük katılım nedeniyle koltuğu için ikinci turdan geçmek zorunda kaldı.

NUPES ve RN adayları arasındaki yarışmalarda, Ensemble yetkilileri bir adayı destekleyip desteklememe konusunda "duruma göre" karar vereceklerini söyledi. Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, "Pozisyonumuz RN'ye oy vermemek" dedi. Aynı zamanda, sadece kendi görüşüne göre cumhuriyet değerlerine saygı duyan NUPES adaylarını desteklediğini ifade etti. İlk tur, NUPES içinde ve Fransız Solu arasında La France Insoumise'in (LFI) olduğunu doğrularken, merkez soldaki muhalifler 2022 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi çok daha düşük oy sayılarına ulaştılar ; 70'in üzerinde muhalif adaydan sadece 15'i ikinci tura katılmaya hak kazandı.

İlk tur %47.5 ile rekor düşük katılımla işaretlendi. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı ile France Info ve Le Monde gibi Fransız haber kuruluşları arasında, özellikle NUPES'in mi yoksa Ensemble'ın mı birinci olduğu konusunda bazı tartışmalar vardı; Bunun nedeni, sol kanat adayların NUPES çerçevesi içinde değerlendirilmesi gerekip gerekmediği konusundaki anlaşmazlıklardı; benzer tutarsızlıklar UDC ve diğer ittifaklar için de mevcuttu. NUPES, Ensemble'ın biraz gerisinde veya önünde (İçişleri Bakanlığı başına %25,75–25,66 ve Le Monde başına %26,1–25,9 ) ikinci (İçişleri Bakanlığı'na göre) veya birinci ( Le Monde'a göre) birinci oldu .

İkinci tur

İkinci tur, 2017 Fransız yasama seçimlerindeki katılımdan daha yüksek bir katılıma sahipti, ancak 2020'deki ilk turla eşleşmedi. Topluluk ittifakı anketlerde biraz düşük performans gösterdi ve Parlamentodaki mutlak çoğunluğunu kaybederken yine de en fazla sandalyeyi kazandı. NUPES oylamadan biraz daha düşük performans gösterdi, ancak yine de koltuk oranlarını önemli ölçüde artırmayı başardı ve İçişleri Bakanlığı başına 131 sandalye kazandığı bildirildi. RN, daha önce görülmemiş bir 89 sandalye kazanmak için anketlerden önemli ölçüde fazla performans gösterdi ve NUPES'in her bir bileşen partisinin bir sonraki hükümette kral yapıcı olmak için yeterli sandalye alan UDC koalisyonunu gölgede bırakarak kendi parlamento grubunu oluşturma niyetinde olması nedeniyle en büyük parlamento muhalefet grubu oldu. beklendiği gibi koltuk kaybetti ve 75 sandalye kazanması bekleniyordu. Fransız Beşinci Cumhuriyeti döneminde aşırı sağ için en iyi performanstı ve 19. yüzyılın sonlarından bu yana genel olarak en iyisiydi. Agence France-Presse gibi çeşitli haber kaynakları, Le Monde'a göre sırasıyla Ensemble 247, NUPES 142 ve UDC 64 ile son koltuk sayısı konusunda farklı bir sonuç verdi . Bunun nedeni, özellikle Fransız denizaşırı seçim bölgelerindeki adayların bu ittifakların üyeleri olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmamalarına ilişkin farklılıklardı.

Seçimler, Ensemble'ın yalnızca göreceli bir çoğunluğa sahip olması nedeniyle, parlamentonun askıya alınmasıyla sonuçlandı . 2000 Fransız anayasa referandumundan sonraki beş yıllık dönemin kurulmasından bu yana ilk asılan parlamento ve görevdeki cumhurbaşkanının Parlamentoda mutlak çoğunluğa sahip olmadığı 1988 Fransız yasama seçimlerinden bu yana ilk göreceli çoğunluktu . . Genel sonuçlar, siyasi istikrarsızlık ve tıkanıklık riskiyle birlikte Macron için inkar ve büyük bir darbe olarak görüldü . Maliye Bakanı Bruno Le Maire, sonucu "demokratik bir şok" olarak nitelendirdi ve diğer blokların işbirliği yapmaması halinde "bunun Fransızları reform ve koruma kapasitemizi engelleyeceğini" söyledi. Başbakan Borne, "Karşılaşmamız gereken zorluklar göz önüne alındığında, sonuç ülkemiz için bir risk" yorumunu yaptı. UDC'nin önde gelen partisi LR'nin kral yapıcı olduğu ve Macron'un başkanlık çoğunluğunu elinde tutmasında potansiyel bir rol oynadığı düşünülüyordu; bununla birlikte, LR başkanı ve UDC'nin lideri Christian Jacob, partisinin muhalefette kalacağını, yani Macron'un partisinin yasama meclisinin kontrolünde kalmayacağını belirtti. Mélenchon sonuçları "hayal kırıklığı" olarak nitelendirdi ve RN'nin Avrupa Ekolojisi – Yeşiller (EELV) liderleri tarafından reddedilen Parlamentodaki en büyük muhalefet grubu olmasını önlemek için NUPES ve Fransız Solunun birleşik, tek bir parlamento grubu oluşturması gerektiğini söyledi. Fransız Komünist Partisi (PCF) ve Sosyalist Parti (PS).

Ulusal sonuçlar

12–19 Haziran 2022 Ulusal Meclis seçim sonuçlarının özeti
Ulusal Meclis 2022.svg
Partiler ve koalisyonlar İlk tur İkinci tur Toplam Koltuk değişikliği
vs. 2017
oylar % Koltuklar oylar % Koltuklar Koltuklar %
La République En Marche! LREM 0 110 110
İlerleme Bölgeleri TDP 0 52 52
Demokratik Hareket Modem 0 48 48 Arttırmak6
Ufuklar H 1 26 27 Arttırmak27
Diğer partiler ve çeşitli DVC 0 8 8
topluluk ENS 5.857.364 25.75 1 8.002.419 38.57 244 245 42.46 Azalmak105
La France Insoumise LFI 4 68 72 Arttırmak55
Sosyalist Parti not 0 26 26 Azalmak4
Ekolojist Kutup PE 0 23 23 Arttırmak12
Fransız Komünist Partisi PCF 0 12 12 Arttırmak2
Yeni Ekolojik ve Sosyal Halklar Birliği NUPES 5.836.079 25.66 4 6.556.198 31.60 127 131 22.70 Arttırmak79
Ulusal Ralli RN 4.248.537 18.68 0 3.589.465 17.30 89 89 15.42 Arttırmak81
Cumhuriyetçiler LR 2.370.440 10.42 0 1.447.838 6.98 61 61 10.57 Azalmak51
Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği UDI 198.062 0.87 0 64.443 0.31 3 3 0,52 Azalmak15
Diğer partiler ve çeşitli DVD Yok Yok 0
Sağ ve Merkez Birliği UDC 2.568.502 11.29 0 1.512,281 7.29 64 64 11.09 Azalmak66
çeşitli sol DVG 713,574 3.14 0 443.282 2.14 22 22 3.81
Tavini Huiraatira Tavini 0 3 3 Arttırmak2
Femu ve Korsika kadın 0 1 1 İstikrarlı0
Dekolonizasyon ve Sosyal Kurtuluş Hareketi MDES 0 1 1 Arttırmak1
bölgeciler REG 291.384 1.28 0 264.779 1.28 10 10 1.73
muhtelif hak DVD 530.782 2.33 0 231.071 1.11 10 10 1.73
çeşitli merkez DVC 283.612 1.25 0 99.145 0.48 4 4 0.69
Fransa'da Karşılaşma DLF 0 1 1 İstikrarlı0
egemen sağ DSV 249.603 1.10 0 19.306 0.09 1 1 0.17
Çeşitli BÖL 192.624 0.85 0 18,295 0.09 1 1 0.17
yeniden fethetmek R 964.775 4.24 0 - - - - -
ekolojistler EKO 608.314 2.67 0 0 0
aşırı sol EXG 266.412 1.17 0 11.229 0.05 0 0 0,00
Solun Radikal Partisi PRG 126.689 0,56 0 0 0
Aşırı sağ EXD 6.457 0.03 0 0 0
Toplam 22.744.708 100.00 5 20.747.470 100.00 572 577 100.00
Geçerli oylar 22.744.708 97.80 20.747.470 92.36
Boş oy pusulaları 362.193 1.56 1.235.844 5.50
boş oylar 149,306 0.64 480.962 2.14
Sonuçlanmak 23.256.207 47.51 22.464.276 46.23
çekimser 25.697.541 52.49 26.125.084 53.77
kayıtlı seçmenler 48.953.748 48.589.360
Kaynak: İçişleri Bakanlığı

Seçim bölgesine göre sonuçlar

seçim bölgesi Seçilmiş Milletvekili (2017) Parti Seçilmiş milletvekili (2022) Parti
Ayn 1 inci Xavier Breton LR Xavier Breton LR
2. Charles de la Verpilliere LR Romain Daubie Modem
3 üncü Olga Vernet LREM Olga Vernet LREM
4. Stephane Trompil LREM Jérôme Buisson RN
5. Damien Abad LR Damien Abad DVD
Aisne 1 inci Aude Bono Vandorme LREM Nicolas Ejderhası RN
2. Jülyen Dalışı LR Jülyen Dalışı LR
3 üncü Jean-Louis Bricout not Jean-Louis Bricout DVG
4. Marc Delatte LREM Jose Beaurain RN
5. Jacques Krabal LREM Jocelyn Tasarım RN
müttefik 1 inci Jean-Paul Dufrègne PCF Yannick Monnet PCF
2. Laurence Vanceunebrock-Mialon LREM Jorys Bovet RN
3 üncü Benédicte Peyrol LREM Nicolas Ray LR
Alpes-de-Haute-Provence 1 inci Delphine Bagarry LREM Hıristiyan Girard RN
2. Christophe Castaner LREM Leo Walter LFI
Hautes-Alpes 1 inci Pascal Boyer LREM Pascal Boyer LREM
2. Claire Bouchet PRG Joël Giraud LREM
Alpes-Maritimes 1 inci Eric Ciotti LR Eric Ciotti LR
2. Loïc Dombreval LREM Lionel Tivoli RN
3 üncü Cedric Roussel LREM Philippe Pradal Ufuklar
4. Alexandra Valetta-Ardisson LREM Alexandra Masson RN
5. Deniz Brenier LR Christelle D'Intorni LR
6. Laurence Trastour-Isnart LR Bryan Masson RN
7. Eric Pauget LR Eric Pauget LR
8. Bernard Brochand LR Alexandra Martin LR
9. Michele Tabaro LR Michele Tabaro LR
Ardèche 1 inci Hervé Saulignac not Hervé Saulignac not
2. Michele Zaferi not Olivier Dussopt TDP
3 üncü Fabrice Brun LR Fabrice Brun LR
Ardenler 1 inci Berengère Poletti LR Lionel Vuibert Ağrı
2. Pierre Cordier LR Pierre Cordier LR
3 üncü Jean-Luc Warsmann UDI Jean-Luc Warsmann UDI
Ariège 1 inci Benédicte Taurin LFI Benédicte Taurin LFI
2. Michel Larive LFI Laurent Panifous not
Aube 1 inci Gregory Besson-Moreau LREM Ürdün Guitton RN
2. Valérie Bazin-Malgras LR Valérie Bazin-Malgras LR
3 üncü Gerard Menuel LR Angelique Ranc RN
Aude 1 inci Daniele Hérin LREM Christophe Barthes RN
2. Alain Perea LREM Frederic Falcon RN
3 üncü Mireille Robert LREM Julien Rancoule RN
Aveyron 1 inci Stephane Mazars LREM Stephane Mazars LREM
2. Anne Blanc LREM Laurent Alexandre LFI
3 üncü Sébastien David LR Jean-Francois Rousset LREM
Bouches-du-Rhône 1 inci Julien Ravier LR Sabrina Agresti-Roubache LREM
2. Claire Pitollat LREM Claire Pitollat LREM
3 üncü Alexandra Louis LREM Gisèle Lelouis RN
4. Jean-Luc Mélenchon LFI Manuel Bompard LFI
5. Cathy Racon-Bouzon LREM Hendrik Davi LFI
6. adam teissier LR Lionel Royer-Perreaut DVD
7. Said Ahamada LREM Sébastien Delogu LFI
8. Jean-Marc Zulesi LREM Jean-Marc Zulesi LREM
9. Bernard Deflesselles LR Joëlle Melin RN
10. François-Michel Lambert PE Jose Gonzalez RN
11. Muhammed Laqhila Modem Muhammed Laqhila Modem
12. Eric Diard LR Frank Allisio RN
13. Pierre Dharréville PCF Pierre Dharréville PCF
14. Anne Laurence Petel LREM Anne Laurence Petel LREM
15. Bernard Reynès LR Romain Baubry RN
16. Monica Michel LREM Emmanuel Tache RN
Calvados 1 inci Fabrice Le Vigoureux LREM Fabrice Le Vigoureux LREM
2. Laurence Dumont not Arthur Delaporte not
3 üncü Nathalie Porte LR Jérémie Patrier-Leitus Ufuklar
4. Christophe Blanchet LREM Christophe Blanchet LREM
5. Bertrand Bouyx LREM Bertrand Bouyx LREM
6. Alain Turret LREM Elisabeth Borne LREM
kantal 1 inci Vincent Descœur LR Vincent Descœur LR
2. Jean-Yves Kemikli LR Jean-Yves Kemikli LR
Charente 1 inci Thomas Messier LREM Thomas Messier Ufuklar
2. Sandra Marsaud LREM Sandra Marsaud LREM
3 üncü Jérôme Lambert MDC Catherine Colombier RN
Charente-Denizcilik 1 inci Olivier Falorni DVG Olivier Falorni PRG
2. Frederique Tuffnell Modem Anne-Laure Babault LREM
3 üncü Jean-Philippe Ardouin LREM Jean-Philippe Ardouin LREM
4. Raphaël Gerard LREM Raphaël Gerard LREM
5. Didier Quentin LR Christophe Plassard Ufuklar
Cher 1 inci François Cormier-Bouligeon LREM François Cormier-Bouligeon LREM
2. Nadia Essayan Modem Nicolas Sansu PCF
3 üncü Loïc Kervran LREM Loïc Kervran Ufuklar
Correze 1 inci Christophe Jerretie Modem Francis Dubois LR
2. Frederique Meunier LR Frederique Meunier LR
Corse-du-Sud 1 inci Jean Jacques Ferrara LR Laurent Marcangeli Ufuklar
2. Paul André Colombani PNC Paul André Colombani PNC
Haute-Corse 1 inci Michel Castellani kadın Michel Castellani kadın
2. Jean-Félix Acquaviva kadın Jean-Félix Acquaviva kadın
Fildişi Sahili 1 inci Didier Martin LREM Didier Martin LREM
2. Remi Delatte LR Benoit Bordat FP
3 üncü Fadila Hattabi LREM Fadila Hattabi LREM
4. Yolaine de Courson LREM Hubert Brigand LR
5. Didier Paris LREM Didier Paris LREM
Côtes-d'Armor 1 inci Bruno Joncour Modem Mickaël Cosson Modem
2. Hervé Berville LREM Hervé Berville LREM
3 üncü Marc Le Kürk LR Marc Le Kürk LR
4. Yannick Kerlogot LREM Murielle Lepvraud LFI
5. Eric Bothorel LREM Eric Bothorel LREM
Creuse 1 inci Jean-Baptiste Moreau LREM Catherine Couturier LFI
dordogne 1 inci Philippe Chassaing LREM Pascal Martin LFI
2. Michel Delpon LREM Serge Müller RN
3 üncü Jean-Pierre Cubertafon Modem Jean-Pierre Cubertafon Modem
4. Jacqueline Dubois LREM Sébastien Peytavie Gs
şüpheler 1 inci fannette charvier LREM Laurent Croizier Modem
2. Eric Alauzet LREM Eric Alauzet LREM
3 üncü Denis Sommer LREM Nicolas Pacquot Ufuklar
4. Frederic Barbier LREM Geraldine Grangier RN
5. Annie Genevard LR Annie Genevard LR
Drôme 1 inci Mireille Clapot LREM Mireille Clapot LREM
2. Alice Thorot LREM Lisette Pollet RN
3 üncü Celia de Lavergne LREM Marie Pochon EELV
4. Emmanuelle Anthoine LR Emmanuelle Anthoine LR
euro 1 inci Severine Gipson LREM Christine Loir RN
2. Fabien Gouttefarde LREM Katiana Levavasseur RN
3 üncü Marie Tamarelle-Verhaeghe LREM Kevin Mauvieux RN
4. Bruno Macerası LREM Philippe Brun not
5. Claire O'Petit LREM Timothée Houssin RN
Eure-et-Loir 1 inci Guillaume Kasbaryan LREM Guillaume Kasbaryan LREM
2. olivier marleix LR olivier marleix LR
3 üncü Laure de La Raudière LR Luc Lamirault Ufuklar
4. Philippe Vigier Modem Philippe Vigier Modem
Finistère 1 inci Annaig Le Meur LREM Annaig Le Meur LREM
2. Jean-Charles Larsonneur LREM Jean-Charles Larsonneur LREM
3 üncü Didier Le Gac LREM Didier Le Gac LREM
4. Sandrine Le Feur LREM Sandrine Le Feur LREM
5. Graziella Melchior LREM Graziella Melchior LREM
6. Richard Ferrand LREM melanie thomin not
7. Liliane Tanguy LREM Liliane Tanguy LREM
8. Erwan Balanant Modem Erwan Balanant Modem
Gard 1 inci Françoise Dumas LREM Yoann Gillet RN
2. Nicolas Meizonet RN Nicolas Meizonet RN
3 üncü Anthony Cellier LREM Pascal Bordes RN
4. Annie Şapeli LREM Pierre Maurin RN
5. Catherine Daufès Roux LREM Michel Sala LFI
6. Philippe Berta Modem Philippe Berta Modem
Haute-Garonne 1 inci Pierre Cabare LREM Hadrien Clouet LFI
2. Jean-Luc Lagleize Modem Anne Stambach-Terrenoir LFI
3 üncü Corinne Vignon LREM Corinne Vignon LREM
4. Mickael Nogal LREM François Piquemal LFI
5. Jean-François Portarrieu LREM Jean-François Portarrieu LREM
6. Monique Iborra LREM Monique Iborra LREM
7. Elisabeth Toutut-Picard LREM Christophe Bex LFI
8. Joël Aviragnet not Joël Aviragnet not
9. Sandrine Mörch LREM Christine Arrighi EELV
10. Sebastien Nadot LREM dominik faure PRV
Gers 1 inci Jean-Rene Cazeneuve LREM Jean-Rene Cazeneuve LREM
2. Gisèle Biémouret not David Taupiac not
Gironde 1 inci Dominik David LREM Thomas Cazenave LREM
2. Catherine Fabre LREM Nicolas Thierry EELV
3 üncü Loïc Prud'homme LFI Loïc Prud'homme LFI
4. Alain David not Alain David not
5. Benoit Simyan LREM Gregoire de Fournas RN
6. erik poulliat LREM erik poulliat LREM
7. Bérangère Couillard LREM Bérangère Couillard LREM
8. Sophie Panonacle LREM Sophie Panonacle LREM
9. Sophie Mette Modem Sophie Mette Modem
10. Florent Boudié LREM Florent Boudié LREM
11. Veronique Çekiç LREM Edwige Diaz RN
12. Christelle Dubos LREM Pascal Lavergne LREM
Herault 1 inci Patricia Mirallès LREM Patricia Mirallès TDP
2. Muriel Asker LFI Nathalie Öziol LFI
3 üncü Coralie Dubost LREM Laurence Cristol LREM
4. Jean-François Eliaou LREM Sébastien Roma LFI
5. Philippe Huppé LREM Stephanie Galzy RN
6. Emmanuelle Menard RN Emmanuelle Menard EXD
7. Christophe Euzet LREM Aurélien Lopez Liguori RN
8. Nicolas Demoulin LREM Sylvain Carriere LFI
9. Patrick Vignal LREM Patrick Vignal LREM
Ille-et-Vilaine 1 inci Mustafa Laabid LREM Frederic Mathieu LFI
2. Laurence Maillart-Mehaignerie LREM Laurence Maillart-Mehaignerie LREM
3 üncü Claudia Rouaux not Claudia Rouaux not
4. Gael Le Bohec LREM Mathilde Hignet LFI
5. Christine Cloarec LREM Christine Cloarec LREM
6. Thierry Benoit UDI Thierry Benoit Ufuklar
7. Jean-Luc Burjuva LR Jean-Luc Burjuva LR
8. Florian Bekar LREM Mickaël Bouloux not
Indir 1 inci François Jolivet LREM François Jolivet Ufuklar
2. Nicolas Forissier LR Nicolas Forissier LR
Indre-et-Loire 1 inci Philippe Chalumeau LREM Charles Fournier EELV
2. Daniel Labaronne LREM Daniel Labaronne LREM
3 üncü sophie metadier UDI Henri Alfandari Ufuklar
4. Fabienne Colboc LREM Fabienne Colboc LREM
5. Sabine Thillaye Modem Sabine Thillaye Modem
Isère 1 inci Camille Galliard-Minier LREM Olivier Veran LREM
2. Jean-Charles Colas-Roy LREM Cyrielle Chatelain EELV
3 üncü Emilie Chalas LREM Elisa Martin LFI
4. Marie-Noëlle Battistel not Marie-Noëlle Battistel not
5. Catherine Kamowski LREM Jérémie Iordanoff EELV
6. Cendra Motin LREM Alexis Neşeli RN
7. Monique Limon LREM Yannick Neuder LR
8. Caroline Abadie LREM Caroline Abadie LREM
9. Elodie Jacquier-Laforge Modem Elodie Jacquier-Laforge Modem
10. Marjolaine Meynier-Millefert LREM Marjolaine Meynier-Millefert LREM
Jura 1 inci Danielle Brulebois LREM Danielle Brulebois LREM
2. Marie Christine Dalloz LR Marie Christine Dalloz LR
3 üncü Jean-Marie Sermier LR Justine Gruet LR
topraklar 1 inci Fabien Laine Modem Geneviève Darrieussecq Modem
2. Lionel Nedeni LREM Lionel Nedeni LREM
3 üncü Boris Vallaud not Boris Vallaud not
Loir-et-Cher 1 inci Stephane Baudu Modem Marc Fesneau Modem
2. Guillaume Peltier LR Roger Chudeau RN
3 üncü Pascal Brindeau UDI Christophe Marion LREM
Loire 1 inci Regis Juanico Gs Quentin Bataillon LREM
2. Jean-Michel Mis LREM Andrée Taurinya LFI
3 üncü Valeria Faure-Muntian LREM Emmanuel Mandon Modem
4. Dino Çinieri LR Dino Çinieri LR
5. Nathalie Sarles LREM Antoine Vermorel-Marques LR
6. Julien Borowczyk LREM Jean-Pierre Taite LR
Haute Loire 1 inci Isabelle Valentin LR Isabelle Valentin LR
2. Jean-Pierre Vigier LR Jean-Pierre Vigier LR
Loire-Atlantique 1 inci François de Rugy LREM Münir Belhamiti LREM
2. Valerie Oppelt LREM Andy Kerbrat LFI
3 üncü Anne-Fransa Brunet LREM Segolene Amiot LFI
4. Aude Amadou LREM Julie Laernoes EELV
5. Luc Geismar Modem Sarah El Hairy Modem
6. Yves Daniel LREM Jean Claude Raux EELV
7. Sandrine Josso Modem Sandrine Josso Modem
8. Audrey Dufeu-Schubert LREM Matthias Masalı LFI
9. yannick haury Modem yannick haury Modem
10. Sophie Errante LREM Sophie Errante LREM
Loiret 1 inci Stephanie Rist LREM Stephanie Rist LREM
2. Caroline Janvier LREM Caroline Janvier LREM
3 üncü Claude de Ganay LR Mathilde Paris RN
4. Jean-Pierre Kapı LR Thomas Menage RN
5. Marianne Dubois LR Anthony Brosse LREM
6. Richard Ramos Modem Richard Ramos Modem
Pay 1 inci Aurelien Pradié LR Aurelien Pradié LR
2. Huguette Tiegna LREM Huguette Tiegna LREM
Lot-et-Garonne 1 inci Michel Lauzzana LREM Michel Lauzzana LREM
2. Alexandre Freschi LREM Helene Laporte RN
3 üncü Olivier Damaisin LREM annick kuzen RN
Lozere 1 inci Pierre Morel-A-L'Huissier UDI Pierre Morel-A-L'Huissier UDI
Maine-et-Loire 1 inci Matthieu Orphelin LREM François Gernigon Ufuklar
2. Stella Dupont LREM Stella Dupont LREM
3 üncü Anne-Laure Blin LR Anne-Laure Blin LR
4. Laëtitia Saint-Paul LREM Laëtitia Saint-Paul LREM
5. Denis Masséglia LREM Denis Masséglia LREM
6. Nicole Dubre-Chirat LREM Nicole Dubre-Chirat LREM
7. Philippe Bolo Modem Philippe Bolo Modem
manche 1 inci Philippe Gosselin LR Philippe Gosselin LR
2. Bertrand Ağrısı LREM Bertrand Ağrısı LREM
3 üncü stephane traverti LREM stephane traverti LREM
4. Sonia Krimi LREM anna resmi not
Marne 1 inci Valerie Beauvais LR Xavier Albertini Ufuklar
2. Aina Kuriç LREM Anne-Sophie Frigout RN
3 üncü Eric Girardin LREM Eric Girardin LREM
4. Lise Magnier LR Lise Magnier Ufuklar
5. Charles de Courson LC Charles de Courson LC
Haute-Marne 1 inci Sylvain Templier LREM Christophe Bentz RN
2. François Cornut-Gentille LR Laurence Robert-Dehault RN
Mayenne 1 inci Guillaume Garot not Guillaume Garot not
2. Geraldine Bannier Modem Geraldine Bannier Modem
3 üncü Yannick Favennec Becot LR Yannick Favennec Becot Ufuklar
Meurthe-et-Moselle 1 inci Carole Grandjean LREM Carole Grandjean LREM
2. Pascale Cesar Modem Emmanuel Lacresse LREM
3 üncü Xavier Paluszkiewicz LREM Martine Etienne LFI
4. Thibault Bazin LR Thibault Bazin LR
5. dominique potier not dominique potier not
6. carolina fiat LFI carolina fiat LFI
ben 1 inci Bertrand Pancher DVD Bertrand Pancher DVD
2. Emilie Cariou LND Floransa Gulet RN
Morbihan 1 inci Hervé Pellois LREM Anne Le Henanff Ufuklar
2. Jimmy Pahun Modem Jimmy Pahun Modem
3 üncü Nicole Le Peih LREM Nicole Le Peih LREM
4. Paul Molac DVG Paul Molac DVG
5. Gwendal Rouillard LREM Lizya Metayer LREM
6. Jean-Michel Jacques LREM Jean-Michel Jacques LREM
Moselle 1 inci Belhir Belhaddad LREM Belhir Belhaddad LREM
2. Ludovic Mendes LREM Ludovic Mendes LREM
3 üncü Richard Lioger LREM Charlotte Leduc LFI
4. Fabien Di Filippo LR Fabien Di Filippo LR
5. Nicole Gries-Trisse LREM Vincent Seitlinger LR
6. Christophe Arend LREM Kevin Pfeffer RN
7. Helene Zannier LREM Alexandre Loubet RN
8. brahim hamuche Modem Laurent Jacobelli RN
9. Isabelle Rauch LREM Isabelle Rauch Ufuklar
Nievre 1 inci Perrine Gulet LREM Perrine Gulet LREM
2. Patrice Perrot LREM Patrice Perrot LREM
Kuzey 1 inci Adrien Quatennens LFI Adrien Quatennens LFI
2. Ugo Bernalicis LFI Ugo Bernalicis LFI
3 üncü Christophe Di Pompeo LREM Benjamin Saint-Huile DVG
4. Brigitte Liso LREM Brigitte Liso LREM
5. Sébastien Huyghe LR Victor Catteau RN
6. Charlotte Lecocq LREM Charlotte Lecocq LREM
7. Valerie Altı UDI Felicie Gerard Ufuklar
8. Catherine Osson LREM David Guiraud LFI
9. Valerie Petit LREM Menekşe Dökülmesi LREM
10. Vincent Ledoux LR Gerald Darmanin LREM
11. Floransa Morlighem LREM Roger Vicot not
12. Anne-Laure Cattelot LREM Michael Taverne RN
13. Hıristiyan Hutin MDC Christine Decodt'lar LREM
14. Paul Christophe LR Paul Christophe Ağrı
15. Jennifer de Temmerman LREM Pierrick Berteloot RN
16. Alain Bruneel PCF Matthieu Marchio RN
17. Dimitri Houbron LREM Thibaut François RN
18. adam Bricout UDI adam Bricout UDI
19. Sébastien Chenu RN Sébastien Chenu RN
20. Fabien Roussel PCF Fabien Roussel PCF
21 Beatrice Descamps UDI Beatrice Descamps UDI
oise 1 inci Victor Habert-Dassault LR Victor Habert-Dassault LR
2. Agnes Thill UDI Philippe Ballard RN
3 üncü Pascal Bois LREM Alexandre Sabatou RN
4. Eric Woerth LREM Eric Woerth LREM
5. Pierre Vatin LR Pierre Vatin LR
6. Carole Bürosu-Bonnard LREM Michel Guiniot RN
7. Maxime Minot LR Maxime Minot LR
orne 1 inci Chantal Jourdan not Chantal Jourdan not
2. Veronique Louwagie LR Veronique Louwagie LR
3 üncü Jérôme Nury LR Jérôme Nury LR
Pas-de-Calais 1 inci Bruno Duverge Modem Emmanuel Blairy RN
2. jacqueline maket LREM jacqueline maket LREM
3 üncü Emmanuel Blairy RN Jean-Marc Tellier PCF
4. Robert Therry LR Philippe Fait Ufuklar
5. Jean Pierre Pont LREM Jean Pierre Pont LREM
6. Christophe Leclercq LREM Christine Engrand RN
7. Pierre-Henri Dumont LR Pierre-Henri Dumont LR
8. Benoit Çömlekçiliği LREM Bertrand Küçük not
9. Marguerite Deprez-Audebert Modem Caroline Parmentier RN
10. Ludovic Pajot RN Thierry Frappe RN
11. Deniz Le Pen RN Deniz Le Pen RN
12. Bruno Bilde RN Bruno Bilde RN
Puy-de-Dôme 1 inci Valerie Thomas LREM Marianne Maximi LFI
2. Christine Pirès-Beaune not Christine Pirès-Beaune not
3 üncü Laurence Vichnievsky Modem Laurence Vichnievsky Modem
4. Michel Fanget Modem Delphine Lingemann Modem
5. André Chassaigne PCF André Chassaigne PCF
Pireneler-Atlantikler 1 inci Josy Poueyto Modem Josy Poueyto Modem
2. Jean Paul Mattei Modem Jean Paul Mattei Modem
3 üncü David Habib not David Habib not
4. Jean Lassalle RESİM Iñaki Echaniz not
5. Floransa Lasserre-David Modem Floransa Lasserre-David Modem
6. Vincent Bru Modem Vincent Bru Modem
Hautes-Pyrénées 1 inci Jean-Bernard Sempastous LREM Sylvie Ferrer LFI
2. Jeanine Dubie PRG Benoit Mournet LREM
Pireneler-Orientales 1 inci Romain Grau LREM sophie blanc RN
2. Catherine Pujol RN Anais Sabatini RN
3 üncü Laurence Gayte LREM Sandrine Dogor-Böyle RN
4. Sébastien Cazenove LREM Michele Martinez RN
Bas-Rhin 1 inci Thierry Michels LREM Sandra Regol EELV
2. Sylvain Waserman Modem Emmanuel Fernandes LFI
3 üncü Bruno Studer LREM Bruno Studer LREM
4. Martine Kazanan LREM Françoise Büfe LREM
5. Antoine Herth LR Charles Sitzenstuhl LREM
6. Philippe Meyer LR Louise Morel LREM
7. Patrick Hetzel LR Patrick Hetzel LR
8. Frederic Reiss LR Stephanie Kochert Ufuklar
9. Vincent Thiébaut LREM Vincent Thiébaut Ufuklar
Haut-Rhin 1 inci Yves Hemedinger LR Brigitte Klinkert LREM
2. jacques cattin LR Hubert Ott Modem
3 üncü Jean-Luc Reitzer LR Dieier Lemaire Ufuklar
4. Raphaël Schellenberger LR Raphaël Schellenberger LR
5. Olivier Becht DVD Olivier Becht Ağrı
6. Bruno Fuchs Modem Bruno Fuchs Modem
Rhône 1 inci Thomas Rudigöz LREM Thomas Rudigöz LREM
2. Hubert Julien-Laferriere LREM Hubert Julien-Laferriere GE
3 üncü Jean Louis Touraine LREM Marie-Charlotte Garin EELV
4. Anne Brugnera LREM Anne Brugnera LREM
5. Blandine Brokart LREM Blandine Brokart LREM
6. Bruno Bonnell LREM Gabriel Amard LFI
7. Anissa Khedher LREM Alexandre Vincendet LR
8. Nathalie Serre LR Nathalie Serre LR
9. Bernard Perrut LR Alexandre Portier LR
10. Thomas Gassilloud LREM Thomas Gassilloud Ağrı
11. Jean-Luc Fugit LREM Jean-Luc Fugit LREM
12. Cyrille Isaac-Sibille Modem Cyrille Isaac-Sibille Modem
13. Daniele Cazarian LREM Sarah Tanzilli LREM
14. Yves Blein LREM Idir Boumertit LFI
Haute-Saône 1 inci Barbara Bessot Oy pusulası LREM Antoine Villedieu RN
2. Christophe Lejeune LREM Zerdeçal Somonu RN
Saône-et-Loire 1 inci Benjamin Dirx LREM Benjamin Dirx LREM
2. Josiane Korneloup LR Josiane Korneloup LR
3 üncü Remy Rebeyrotte LREM Remy Rebeyrotte LREM
4. Cécile Untermaier not Cécile Untermaier not
5. Raphaël Gauvain LREM Louis Margueritte LREM
Sarthe 1 inci Damien Pichereau LREM Julie Delpech LREM
2. Marietta Karamanlı not Marietta Karamanlı not
3 üncü Pascale Fontenel-Personne Modem Eric Martineau Modem
4. Sylvie Tolmont not Elise Leboucher LFI
5. Jean-Carles Grelier LREM Jean-Carles Grelier LREM
Savoie 1 inci Typhanie Degois LREM Marina Ferrari Modem
2. Vincent Rolland LR Vincent Rolland LR
3 üncü Emilie Bonnivard LR Emilie Bonnivard LR
4. Patrick Mignola Modem Jean-François Coulomme LFI
Haute-Savoie 1 inci veronique isyanı LREM veronique isyanı LREM
2. Jacques Rey LREM Antoine Armand LREM
3 üncü Christelle Petex-Levet LR Christelle Petex-Levet LR
4. Virginie Duby Muller LR Virginie Duby Muller LR
5. marion lenne LREM Anne-Cécile Violland Ufuklar
6. Xavier Roseren LREM Xavier Roseren LREM
Paris 1 inci Sylvain Maillard LREM Sylvain Maillard LREM
2. Gilles Le Gendre LREM Gilles Le Gendre LREM
3 üncü stanislas guerini LREM stanislas guerini LREM
4. Brigitte Kuster LR Astrid Panosyan-Bouvet LREM
5. Benjamin Griveaux LREM Julien Bayou EELV
6. Pierre Kişisi LREM sofya chikirou LFI
7. Pacome Rupin LREM Clément Beaune LREM
8. Laetitia Avia LREM Eva Sas EELV
9. Buon Tan LREM Sandrine Rousseau EELV
10. Anne Christine Lang LREM Rodrigo Arenaları LFI
11. Marielle de Sarnez Modem Maud Kapısı Modem
12. Olivia Gregoire LREM Olivia Gregoire LREM
13. Hugues Renson LREM David Amiel LREM
14. Sandra Boëlle LR Benjamin Haddad LREM
15. Lamia El Aaraje not Danielle Simonnet LFI
16. Münir Mahjoubi LREM Sarah Legrain LFI
17. Daniele Obono LFI Daniele Obono LFI
18. Pierre-Yves Bournazel LR Aymerik Karon GERİ [ fr ]
Seine-Denizcilik 1 inci Damien Adam LREM Damien Adam LREM
2. Annie Vidal LREM Annie Vidal LREM
3 üncü Hubert Wulfranc PCF Hubert Wulfranc PCF
4. sira hece LREM alma dufour LFI
5. Gerard Leseul not Gerard Leseul not
6. Sébastien Jumel PCF Sébastien Jumel PCF
7. Agnès Firmin-Le Bodo LR Agnès Firmin-Le Bodo Ufuklar
8. Jean Paul Lecoq PCF Jean Paul Lecoq PCF
9. Stephanie Kerbarh PRG Marie-Agnès Poussier-Winsback Ufuklar
10. Xavier Batut LREM Xavier Batut LREM
Seine-et-Marne 1 inci Aude Luquet Modem Aude Luquet Modem
2. Sylvie Bouchet Bellecourt LR Frederic Valletoux Ufuklar
3 üncü Jean-Louis Thiériot LR Jean-Louis Thiériot LR
4. Hristiyan Yakup LR Isabelle Perigault LR
5. Franck Riester LR Franck Riester Ağrı
6. Bernadette Beauvais LR Beatrice Roullaud RN
7. Rodrigue Kokouendo LREM Ersilia Soudais LFI
8. Jean-Michel Fauvergue LREM Hadrien Ghomi LREM
9. Michele Peyron LREM Michele Peyron LREM
10. Stephanie Do LREM Maxime Laisney LFI
11. Olivier Faure not Olivier Faure not
Yvelines 1 inci Didier Baichère LREM Charles Rodwell LREM
2. Jean-Noël Barrot Modem Jean-Noël Barrot Modem
3 üncü Beatrice Piron LREM Beatrice Piron LREM
4. Marie Lebec LREM Marie Lebec LREM
5. Yael Braun-Pivet LREM Yael Braun-Pivet LREM
6. Natalia Pouzyreff LREM Natalia Pouzyreff LREM
7. Michele de Vaucouleurs Modem Nadia Hai LREM
8. Michel Vialay LR Benjamin Lucas Gs
9. Bruno Millienne Modem Bruno Millienne Modem
10. Aurore Berge LREM Aurore Berge LREM
11. Philippe Benassaya LR William Martinet LFI
12. Floransa Granjus LREM karl zeytin LREM
İki Sevr 1 inci Guillaume Chiche LREM Bastien Marchive Ufuklar
2. delphine hamamı not delphine hamamı GE
3 üncü Jean-Marie Fiévet LREM Jean-Marie Fiévet LREM
somme 1 inci François Ruffin LFI François Ruffin LFI
2. Cécile Delpirou LREM barbara pompili LREM
3 üncü Emmanuel Maquet LR Emmanuel Maquet LR
4. Jean Claude Leclabart LREM Jean-Philippe Tanguy RN
5. Gregory Labile UDI Yael Menache RN
katran 1 inci Muriel Roques-Étienne LREM Frederic Cabrolier RN
2. Marie-Christine Verdier-Jouclas LREM Karen Erodi LFI
3 üncü Jean Terlier LREM Jean Terlier LREM
Tarn-et-Garonne 1 inci Valerie Rabault not Valerie Rabault not
2. Sylvia Pinel PRG Deniz Hamelet RN
Var 1 inci Geneviève Levy LR Yannick Chenevard Ufuklar
2. Cécile Muschotti LREM Laure Lavalette RN
3 üncü Edith Audibert LR Stephane Rambaud RN
4. sakin mauborgne LREM Philippe Lottiaux RN
5. Philippe Michel Kleisbauer Modem Julie Lechanteux RN
6. Valérie Gomez-Bassac LREM Franck Giletti RN
7. Emilie Guerel LREM Frederic Boccaletti RN
8. Fabien Matras LREM Philippe Schrek RN
vaucluse 1 inci Souad Zitouni LREM Joris Hebrard RN
2. Jean-Claude Bouchet LR Benédicte Auzanot RN
3 üncü Adrien Morenas LREM Hervé de Lepinau RN
4. Jacques Bompard LS Marie-Fransa Lorho RN
5. Julien Aubert LR Jean-François Lovisolo LREM
Vendee 1 inci Philippe Latombe Modem Philippe Latombe Modem
2. Patrick Loiseau LREM Beatrice Bellamy Ufuklar
3 üncü Stephane Buchou LREM Stephane Buchou LREM
4. Martine Leguille-Balloy LREM Veronique Besse DVD
5. Pierre Henriet LREM Pierre Henriet LREM
Viyana 1 inci Françoise Bale-Blu LREM lisa belluco EELV
2. Sacha Houlié LREM Sacha Houlié LREM
3 üncü Jean-Michel Clément LREM Pascal Lecamp Modem
4. Nicolas Turkuaz Modem Nicolas Turkuaz Modem
Haute-Vienne 1 inci Sophie Beaudouin-Hubière LREM Damien Maudet LFI
2. Pierre Venteau LREM Stephane Delautrette not
3 üncü Marie-Ange Magne LREM Manon Meunier LFI
vosge 1 inci Stephane Viry LR Stephane Viry LR
2. Gerard Cherpion LR David Valence LREM
3 üncü Christophe Naegelen UDI Christophe Naegelen UDI
4. Jean Jacques Gaultier LR Jean Jacques Gaultier LR
Yonne 1 inci Guillaume Larrive LR Daniel Grenon RN
2. Andre Villiers UDI Andre Villiers Ufuklar
3 üncü Michele Crouzet Modem Julien Odoul RN
Bölge de Belfort 1 inci Ian Boucard LR Ian Boucard LR
2. Michel Zumkeller UDI Florian Chauche LFI
Essonne 1 inci Francis Chouat LREM Farida Amrani LFI
2. Bernard Bouley LR Nathalie da Conceicao Carvalho RN
3 üncü Laëtitia Romeiro Dias LREM Alexis Izard LREM
4. Marie-Pierre Rixain LREM Marie-Pierre Rixain LREM
5. Cedric Villani LREM Paul Midy LREM
6. Stephanie Atger LREM Jérôme Guedj not
7. Robin Reda LREM Robin Reda LREM
8. Nicolas Dupont-Aignan DLF Nicolas Dupont-Aignan DLF
9. Marie Guévenoux LREM Marie Guévenoux LREM
10. Pierre Alain Raphan LREM antoine leaument LFI
Hauts-de-Seine 1 inci Elsa Faucillon PCF Elsa Faucillon PCF
2. Benédicte Petelle LREM Francesca Pasquini EELV
3 üncü Christine Hennion LREM Philippe Juvin LR
4. Isabelle Florennes Modem Sabrina Sebaihi EELV
5. Celine Calvez LREM Celine Calvez LREM
6. Constance Le Grip LREM Constance Le Grip LREM
7. Jacques Marilosyan LREM Pierre Cazeneuve LREM
8. Jacques Maire LREM Prisca Thevenot LREM
9. Thierry Solère LREM Emmanuel Pellerin LREM
10. Floransa Provendier LREM Gabriel Attal LREM
11. lauranne rossi LREM Aurelien Saintoul LFI
12. Jean-Louis Bourlanges Modem Jean-Louis Bourlanges Modem
13. Frederique Dumas LREM Maud Bregeon LREM
Seine-Saint-Denis 1 inci Eric Coquerel LFI Eric Coquerel LFI
2. Stephane Peu PCF Stephane Peu PCF
3 üncü patrice anato LREM Thomas Portes LFI
4. Marie-George Büfe PCF Soumya Burouaha PCF
5. Jean-Christophe Lagarde UDI Raquel Garrido LFI
6. Bastien Lachaud LFI Bastien Lachaud LFI
7. Alexis Corbière LFI Alexis Corbière LFI
8. Sylvie Charriere LREM Fatiha Keloua-Hachi not
9. Sabine Rubin LFI Aurélie Trouvé LFI
10. Alain Ramadier LR Nadège Abomangoli LFI
11. Clementine Autain LFI Clementine Autain LFI
12. Stephane Teste LREM Jérôme Legavre POI
Val-de-Marne 1 inci Frederic Descrozaille LREM Frederic Descrozaille LREM
2. Jean François Mbaye LREM Clemence Guette LFI
3 üncü Laurent Saint Martin LREM Louis Boyard LFI
4. Maud Petit Modem Maud Petit Modem
5. Gilles Carrez LR Mathieu Lefevre LREM
6. Guillaume Gouffier-Cha LREM Guillaume Gouffier-Cha LREM
7. Jean-Jacques Gelin LREM Rachel Keke LFI
8. Michel Herbillon LR Michel Herbillon LR
9. Isabelle Santiago not Isabelle Santiago not
10. Mathilde Panot LFI Mathilde Panot LFI
11. Alban Gaillot LREM Sophie Taillé-Polian Gs
Val-d'Oise 1 inci Antoine Savignat LR Emilie Chandler LREM
2. Guillaume Vuilletet LREM Guillaume Vuilletet LREM
3 üncü Cecile Rilhac LREM Cecile Rilhac LREM
4. Naima Moutchou LREM Naima Moutchou Ufuklar
5. Fiona Lazar LREM Paul Vannier LFI
6. Nathalie Elimas Modem Estelle Folest Modem
7. Dominique Da Silva LREM Dominique Da Silva LREM
8. François Pupponi Modem Carlos Martens Bilongo'nun fotoğrafı. LFI
9. Zivka Parkı LREM Arnaud Le Gall LFI
10. Aurelien Tache LREM Aurelien Tache LND
Guadelup 1 inci Olivier Serva LREM Olivier Serva GUSR
2. Justine Benin Modem Hıristiyan Baptiste PPDG
3 üncü Maksimum Mathiasin Modem Maksimum Mathiasin Modem
4. Helene Vainqueur-Christophe not Elie Califer not
Martinik 1 inci Josette Manin BPM Jiovanny William Peyi-A
2. Manuéla Kéclard-Mondésir Peyi-A Marcellin Nadeau Peyi-A
3 üncü Serge Letchimy PPM Johnny Hacer PPM
4. Jean-Philippe Nilor Peyi-A Jean-Philippe Nilor Peyi-A
Fransız Guyanası 1 inci Gabriel Serville Peyi G Jean-Victor Castor MDES
2. Lénaïck Adam GR Davy Rimane DVG
yeniden birleşme 1 inci Philippe Naillet not Philippe Naillet not
2. Karine Lübnan PLR Karine Lübnan PLR
3 üncü Nathalie Bassire LR Nathalie Bassire LR
4. David Lorion LR Emeline K/Bidi DVG
5. Jean-Hugues Ratenon LFI Jean-Hugues Ratenon LFI
6. Nadia Ramassamy LR Frederic Maillot PLR
7. Jean-Luc Poudroux LR Perceval Gaillard LFI
mayo 1 inci Ramlatı Ali LREM Estelle Youssouffa DVD
2. Mansur Kamardin LR Mansur Kamardin LR
Yeni Kaledonya 1 inci Philippe Dunoyer CE Philippe Dunoyer CE
2. Philippe Gomes CE Nicolas Metzdorf GNC [ fr ]
Fransız Polinezyası 1 inci adaçayı tapura Tematai Le Gayic Tavini
2. Nicole Sanquer burada bir Steve Chailloux Tavini
3 üncü moetai kardeş Tavini moetai kardeş Tavini
Saint-Pierre-et-Miquelon 1 inci Stephane Claireaux ÖAM Stephane Lenormand AD
Wallis ve Futuna 1 inci napolyon DVG Mikaele Seo LREM
Saint-Martin / Saint-Barthelemy 1 inci Claire Javois LR frantz sakızları LREM
denizaşırı Fransızlar 1 inci Roland Lescure LREM Roland Lescure LREM
2. Paula Forteza LREM Eléonore Caroit LREM
3 üncü Alexandre Holroyd LREM Alexandre Holroyd LREM
4. Pieyre-Alexandre Anglade LREM Pieyre-Alexandre Anglade LREM
5. Stephane Vojetta LREM Stephane Vojetta LREM
6. Joachim Son-Unutmak LREM Marc Ferracci LREM
7. Frederic Petit Modem Frederic Petit Modem
8. Meyer Habib UDI Meyer Habib UDI
9. M'jid El Guerrab LREM Karim Ben Cheikh Gs
10. Amal Amelia Lakrafi LREM Amal Amelia Lakrafi LREM
11. Anne Genetet LREM Anne Genetet LREM

sonrası

Ensemble'ın 100'den fazla sandalye kaybetmesi nedeniyle, artık Ulusal Meclis'te çoğunluğun 44 sandalyesi eksikti ve çalışan bir çoğunluk hükümeti kurmaya yardımcı olmak için siyasetin hem sol hem de sağ tarafındaki diğer milletvekilleri arasında destek bulmaları gerekiyor . Başkan Macron, analistlere göre Borne olsun ya da olmasın istikrarlı bir hükümet kurmak için zaman kazanmak amacıyla istifasını sunan Başbakan Borne'den aynı kabineyle görevde kalmasını istedi. LFI, 5 Temmuz'da güven oylaması yapılmasını talep etti.

Herhangi bir tarafla herhangi bir anlaşmayı reddetmemesine rağmen, Macron ve Ensemble'ın UDC ile bir anlaşmaya vardığı tahmin ediliyor. Daha önce aksini belirtmesine rağmen, UDC'den Jacob Macron ile görüşmelerde yer alacağını doğruladı. RN'den Le Pen ve iki NUPES partisinin liderleri Olivier Faure (PS) ve Fabien Roussel (PCF), Macron ile görüşmelerde yer alacaklarını açıkladı. LFI'den Mélenchon, görüşmelere katılmayacağını doğruladı.

Ayrıca bakınız

notlar

Referanslar